(9.30 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové! Prosím vás, abyste se usadili, ztišili a poslouchali.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Mě jenom mrzí, že vás to asi moc nezajímá, když se bavíme především o dětech, a jak jim pomoci. Takže možná je to smutné.
Ale dovolte mi, abych naznačila i tím, čím argumentuje paní poslankyně Válková ve své důvodové zprávě. Přečtu vám jednu situaci soudu v Ústeckém kraji. Nebudu záměrně jmenovat. Ale opravdu ta situace je tristní. A teď jsem zjistila, že jsem si materiál nechala na stole. (Podklady přináší poslankyně Semelová.) Ale mohu říci, že po přijetí novely občanského zákoníku od 1. 1. 2014 se lhůty dostávají do velkých - a teď budu citovat: "Je situace dlouhodobě špatná, jen jsou více a méně špatné doby. Když jsem nastoupila na OSPOD, což bylo v únoru 2009, tak rodiče i na obyčejnou úpravu péče a výživy na dobu po rozvodu manželství čekali dva a půl roku i více. Pak se situace, řekla bych, i docela zásadně zlepšila, když se lhůty stáhly zhruba na devět měsíců až jeden rok. Ale s platností nového občanského zákoníku, který už tedy rozhodně není nový, vystoupil v platnost 1. 1. 2014, se bohužel lhůty zase neúměrně prodloužily, protože od 1. 1. 2014 musí soudci stihnout přehodnotit všechna omezení a zbavení svéprávností s tím, že pokud to nestihnou, tak např. člověk, který byl zcela zbaven svéprávnosti, tak mu bude tato svéprávnost k 1. 1. 2017 v plném rozsahu navrácena. Takže teď dotahují tato rozhodnutí. Navíc naši opatrovničtí soudci převzali ještě celou agendu k otcovství. A tak se to postupně kupí a kupí a lhůty se prodlužují. Nicméně vždycky platilo nepsané pravidlo, že nařízení a naopak zrušení ústavní výchovy nebo i nařízení soudního dohledu měly vždy vyšší prioritu a snažili se tyto věci řešit přednostně. Což zase z konkrétní zkušenosti z našeho okresního soudu aktuálně trvá šest až devět měsíců. Bohužel." Tak jenom, abyste měli představu, jak bohužel trvá tato situace.
A ještě bych navázala na vystoupení paní kolegyně Chalánkové k jednomu zaměstnanci MPSV, už ho nebudu jmenovat, který říká, že nepíše ty články. Tak já ten jeden článek mám zrovna tady. A jenom bych řekla, že tam píše: "Návrhy, tzn. pozměňující návrhy mé a paní kolegyně Válkové, byly podle dostupných zdrojů zpracovány v úzké spolupráci právě s představiteli ústavních zařízení, kteří si rovněž stěžují na to, že dnes soudy plně respektují požadavek platného zákona dbát na umístění dítěte co nejblíže bydlišti rodičů nebo jiných osob dítěti blízkých." Myslím si, že tohle opravdu hraničí s tím, co si někteří zaměstnanci MPSV dovolují. A myslím si, že pokud nebudeme říkat pravdivé věci, tak jak to je, tak se nám situace v náhradní rodinné péči bude jenom zhoršovat.
Proto vás znovu žádám, abychom všichni podpořili, nebo aspoň ti, co mohou, pozměňující návrh paní poslankyně Válkové. Děkuji. (Potlesk části poslanců KSČM.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Než dám slovo paní poslankyni Novákové, tak je tady faktická poznámka - paní poslankyně stahuje. Tak v tom případě má slovo paní poslankyně Nováková.
Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, znovu si dovoluji obrátit vaši pozornost k pozměňovacímu návrhu, který je pod písmenem B. Všechno, co tady slyšíme, je nějaký pokus řešit naprosto negativní situace jednotlivých rodin a jednotlivých útvarů, které se v naší zemi vyskytují. Dovolím si poprosit, zároveň s tím, že se snažíme nějak hledat optimální řešení pro věci, které jsou negativní, pojďme také nastartovat proces, který pomůže tomu, aby k tomuto tak často nedocházelo.
Ta první věc, kterou si musíme říct, je s naprostým respektem přistoupit k těm, kteří bohužel nezvládají partnerství a svoji rodičovskou roli tím, že to partnerství se rozchází. Pojďme těmhle lidem poskytnout komplexní servis, aby dokázali, i když se rozejdou, inteligentním a tolerantním způsobem spolu dál komunikovat, protože to je ve prospěch dítěte. Toto se může nastartovat jedním z návrhů, který dávám, a to je, aby komplexně bylo nastaveno ve společnosti takové klima, že dáváme přednost společné péči rodičů, kteří neztrácejí odpovědnost za zdravý vývoj svého dítěte, i když se jako partneři rozejdou. Tomuhle bychom měli dávat přednost, protože to je pro děti to správné. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ta realita taková je, prostě schopnost žít v nějakých trvalých párech naše společnost příliš v současné době nemá. Ale nesmějí to odnášet další generace a nesmí to být příklad pro další generace. Čili nastartujme proces - ne že se budou soudit, že se budou hádat o výživné, že je budeme jakkoli je trestat, že budeme řešit to, kam dáme děti do ústavní péče a na jak dlouho. Nastartujme proces: Když se rozcházíte, my vám pomůžeme, abyste spolu alespoň dokázali ve vší důstojnosti komunikovat, protože to pomůže vašim dětem.
Prosím o podporu návrhu písm. B, který považuji jako prevenci k tomu, co tady už od včerejška slyšíme. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní dvě faktické poznámky. Paní poslankyně Hnyková a po ní pan poslanec Chalupa.
Poslankyně Jana Hnyková: Dobré dopoledne, vážené kolegyně a kolegové. Dovolte, abych zareagovala na kolegu Bendu prostřednictvím pana předsedajícího. Ráda bych zdůraznila, že nikdo neupírá a nezpochybňuje výhradní právo soudu, že odebírání dětí patří do jejich kompetence. Na druhé straně diagnostické ústavy jsou na vysoké odborné úrovni. Disponují svými odborníky a mohou jednoznačně a zodpovědně rozhodnout o konkrétním zařízení, které je nejvhodnější pro konkrétní dítě s ohledem na jeho osobnost a diagnózu, se kterou se dostávají do tohoto zařízení. Já jsem řadu dětských domovů projela, byla jsem i v diagnostických ústavech, kde mi tohle vše potvrdili. A velmi by uvítali, kdyby pozměňovací návrh paní kolegyně Válkové prošel. Opatrovnické soudy samy pozměňující návrh paní kolegyně Válkové podporují a já bych byla velmi ráda, abychom vždy hleděli na to, co je pro praxi velmi důležité a potřebné. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Chalupa stáhl svoji faktickou poznámku. To znamená, nyní má slovo pan zpravodaj, po něm paní ministryně. ***