(14.40 hodin)
(pokračuje Okamura)
Pane premiére, chápu, že vy ze zásady žádný sebelepší zákon či myšlenku od nás neschválíte a už vůbec ne návrhy směřující k demokracii, protože vám nikdy nemůže jít o zájem občana, ale jen o politikaření a vlastní politický prospěch. Ale můžete mi říct, pokud to tedy vnitro někdy v minulosti připravovalo, proč jste změnu volebního zákona stopli a případně proč nepřipravíte návrh vlastního zákona o přímé volbě a odvolatelnosti politiků, tak jako je tomu v mnoha vyspělých státech světa?
Významný britsko-rakouský filozof Karl Raimund Popper se kdysi v minulém století vyjádřil v tom smyslu, že to zásadní v demokracii není to, že mohu někoho zvolit, ale to, že ho mohu odvolat. A já k tomu dodávám toto: přímá odpovědnost, politika vůči občanovi odlišuje demokracii od diktatury nebo třeba od stranické oligarchie, která panuje v České republice. Odpovězte mi proto na rovinu a bez vytáček. Vy sám osobně jste pro to, aby byli politici na všech úrovních odvolatelní?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Karamazov, připraví se paní poslankyně Chalánková.
Poslanec Simeon Karamazov: Vážený pane premiére, při 49. schůzi jsem se vás v rámci interpelací ptal na postoj české vlády k rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z Evropské unie. Byl jsem rád za vaši odpověď, že si je česká vláda vědoma důležitosti vzájemné spolupráce mezi Velkou Británií a dalšími evropskými zeměmi. Koneckonců jak sama řekla nová britská premiérka Theresa May, Velká Británie opouští Evropskou unii, nikoliv Evropu. V mezidobí od mé poslední interpelace však bylo možné zaznamenat hlasy některých evropských politiků volajících po setrvání Skotska, které se v referendu vyslovilo proti brexitu.
Domnívám se ovšem, že jakákoliv případná snaha o zachování skotského členství v Evropské unii by se fakticky rovnala snaze o roztříštění Velké Británie a znamenala by zcela nepřípustné vměšování se do vnitřních britských záležitostí. Ptám se vás proto, pane premiére, zda se v této souvislosti připojujete k francouzskému prezidentovi Hollandeovi, který rezolutně odmítá, aby Evropská unie vyjednala se Skotském jakoukoliv separátní dohodu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: A já vám děkuji za vaši interpelaci. Nyní tedy paní poslankyně Chalánková, připraví se pan poslanec Okamura. Prosím.
Poslankyně Jitka Chalánková: Vážený pane předsedo vlády, dne 3. srpna jsem se na vás obrátila s prosbou, abyste osobně intervenoval u norské ministryně pro děti a rovnoprávnost ve prospěch rodiny Michalákových. Norská ministryně již loni v zimě veřejně uznala, že norský systém péče o děti má závažné nedostatky a přislíbila nechat zpětně přezkoumat vybraný vzorek případů, kdy v Norsku došlo k odebrání dětí. Požádat ji, aby do tohoto vzorku byl zařazen i případ Michalákových, by českou vládu vůbec nic nestálo. Je to minimum, které jste mohl a stále můžete učinit. Nerozumím tomu, proč jste se v odpovědi omezil na nicneříkající nezávazné fráze a klišé a na moji žádost jste prakticky vůbec neodpověděl.
Pan předsedo vlády, obrátíte se na norskou ministryni s žádostí o administrativní hloubkový přezkum postupu Barnevernu v případě sourozenců Michalákových? A pokud ne, proč? V čem je problém, čeho se bojíte? Pouze na okraj podotýkám, že před 14 dny se štrasburský soud rozhodl zabývat hned sedmi případy stížností na Norsko, které se týkají Barnevernu. Oznámil je norské vládě. I proto tento týden ministryně Horne znovu avizovala změny v systému norské sociálně-právní ochrany dětí a přiznala, že k těmto změnám vede mezinárodní tlak a protesty.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. A nyní tedy s poslední interpelací na předsedu vlády vystoupí pan poslanec Okamura. Prosím.
Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane premiére, Turci opětovně bombardují a vraždí kurdské bojovníky v Sýrii, kteří v první linii bojují s islamisty, tedy s těmi, kteří nám v celé Evropě, ale i konkrétně v České republice, oficiálně vyhlásili válku a stojí za vražděním v celé Evropě. Žádám vás, pane premiére, o odpověď, jaký je oficiální postoj české vlády k tomu, co dělá Turecko, které je na jedné straně člen NATO, a tedy náš údajný spojenec, a na straně druhé vojensky i materiálně dlouhodobě podporuje naše nepřátele a vraždí naše spojence. Současně vyzývám českou vládu, aby protestovala jak na půdě Evropské unie, tak i v rámci NATO a žádala jednání spojeneckých zemí v rámci NATO, které by si měly uvědomit, kdo je a není spojenec, koho členové NATO mohou, anebo nemají bombardovat. Oceňuji, že česká vláda není striktně nenávistná k legitimní vládě Sýrie jako zbytek Evropské unie, a Syřané to ocenili velmi hmatatelně tím, že Češi budou jediní z Evropské unie, kteří se budou moci podílet na poválečné obnově.
V této souvislosti tu je ale i další partner s obrovským nevyužitým potenciálem a to jsou Kurdové, kteří jsou dnes v první linii v bojích s islamisty. Prosím vás o otevřenou a jednoznačnou odpověď: Jste vy a česká vláda pro podporu nároku Kurdů na autonomii, a to v Turecku, Sýrii a Iráku? Nebo alespoň v jedné z těchto zemí? Byla by česká vláda ochotna setkat se se zástupci kurdské vlády v syrské Rodžavě? Kurdové v Iráku a Sýrii ovládají obrovská území a jsou reálnou neopominutelnou silou a spolupráce s nimi má nejen morální hodnotu, ale i obrovský ekonomický potenciál, protože kurdská území jsou velmi bohatá na cenné nerostné suroviny a naopak potřebují pomoci ve výstavbě jak občanské, tak průmyslové infrastruktury.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám.
Vzhledem k tomu, že jsme vyčerpali přihlášky na interpelace na předsedu vlády, budou nyní následovat ústní interpelace na ostatní členy vlády. Požádám paní poslankyni Janu Černochovou, aby přednesla interpelaci na ministra vnitra Milana Chovance, a tím zahájila blok odpovědí členů vlády na interpelace poslanců. Připraví se paní poslankyně Golasowská. Prosím.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo.
Vážený pane nepřítomný ministře Chovanče, armáda má v následujících letech v plánu nabírat tisíce lidí do profesionálního sboru i aktivní zálohy. Také policie chce podle materiálu s názvem Rozvoj Policie České republiky v letech 2016 až 2020 posílit do roku 2020 o 4 000 nových příslušníků. A lidé chybí i u městských policií, hasičského sboru, ve vězeňské službě. Dle odhadu je nutné na jednoho přijatého policistu či vojáka oslovit celkem 16 zájemců. V dlouhodobém průměru je pak nutné počítat s tím, že posílení o tisíc lidí znamená, že každý rok musí kvůli každoroční přirozené odchodovosti výcvikem projít něco mezi 1 600 a 2 000 lidmi. Takže pokud se má policie letos rozrůst o 850 policistů a armáda o 1 000 vojáků, bude zapotřebí, aby výcvikem a zařazením prošlo asi 1 700 policistů a 1 800 vojáků. To je 3 500 lidí. Pokud by neplatil poměr 1:16, jeden rekrut z 16 oslovených, ale třeba jen 1:12, musí jenom policie a armáda letos oslovit nejméně 42 000 lidí. K tomu je nutné ještě připočítat další složky vojenské i civilní, které oslovují podobný segment pracovního trhu.
Chci se vás tedy proto zeptat, jakými kroky chcete zlepšit a zefektivnit nábor nových policistů, jak probíhá deklarovaná rekrutační činnost do služeb Policie České republiky. Skutečně se plní vaše nekoncepční koncepce rozvoje Policie České republiky do roku 2020? A chce policie nabídnout jako přidanou hodnotu, která bude určující pro vstup nových lidí do jejich řad, něco nového, něco, co nikdo nenabízí? Spolupracujete na zlepšení náboru i s dalšími resorty: Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, s Ministerstvem obrany? Co společný meziresortní registr pro uchazeče o práci v bezpečnostních a ozbrojených složkách státu? Nebyl by on řešením?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, stihla jste to krásně v čase. Odpověď dostanete písemně od pana ministra. (Poslankyně žádá o doplňující otázku.) Jestli chcete čas na doplňující otázku, prosím.
Poslankyně Jana Černochová: Ano, děkuji. Já jsem bohužel nevěděla, že tady pan ministr nebude, takže jsem si připravila i doplňkovou otázku, kdy chci pro dokreslení problému uvést: Jsem starostka na Praze 2, kde na Obvodním ředitelství II máme v dnešní době podstav - 73 příslušníků nám chybí, 25 lidí je na škole, takže kolem minus 100 policistů. Chci se pana ministra zeptat, jestli se soustřeďuje spíše na naplněnost základních útvarů, nebo mu jde o naplněnost útvarů celorepublikových kriminálek nebo toho nového NCOZ.
Víte, tady nastává problém, že si vlastně - odpusťte mi to slovo - jednotlivé útvary vykrádají lidi. To znamená, když vzniklo NCOZ, tak řada policistů z kriminální policie odešla nebo odchází právě k tomuto novému útvaru. A to si myslím, že je špatně, že ten pyramidový systém by měl být nastavený jinak. Dokud se nezaplní místa na těch dolních patrech té pyramidy, tak by se to nemělo posouvat nahoru, protože jinak nebudeme skutečně mít nikoho v ulicích.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní paní poslankyně Golasowská a připraví se paní poslankyně Chalánková. Prosím. ***