Středa 9. listopadu 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jaroslava Pokorná Jermanová)
134.
Návrh poslanců Ladislava Velebného, Dany Váhalové, Zdeňka Syblíka,
Pavla Kováčika a dalších na vydání zákona o podpoře zahrádkářské činnosti
a o úpravě některých podmínek jejího provozování (zahrádkářský zákon)
/sněmovní tisk 857/ - prvé čtení
Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 857/1. Prosím, aby předložený návrh uvedl zástupce navrhovatelů pan poslanec Ladislav Velebný. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ladislav Velebný: Děkuji za slovo. Vážená vládo, dámy a pánové, dovolte, abych vám představil sněmovní tisk 857, novelu zákona o podpoře zahrádkářské činnosti a úpravě některých podmínek jejího provozování, takzvaný zahrádkářský zákon.
Současné společenské postavení českého a moravského zahrádkářského hnutí je výsledkem mnohaletého vývoje naplňovaného úsilím o právní zakotvení této činnosti a o vytvoření podmínek srovnatelných se zeměmi EU. Zákon č. 83/1990 Sb. sice umožnil našim zahrádkářům zakládat zahrádkářské spolky jako občanská sdružení, přesto samotná zahrádkářská činnost a zejména podmínky pro její provozování nejsou upraveny samostatným zákonem a ani jednotlivé právní předpisy neobsahují speciálně ustanovení pro její výkon. Přitom potřebu speciální úpravy zajišťující její podporu a vytvoření nezbytných podmínek pro rozvoj odůvodňuje její společenský význam, který je často podceňován a stavěn na okraj společenského zájmu, přestože se této činnosti věnuje v naší republice okolo jednoho milionu lidí. V České republice je organizováno okolo 150 tisíc zahrádkářů. Zahrádkáři obhospodařují více než 14 tisíc hektarů půdy, z toho v osadách okolo 10 tisíc hektarů.
Tento návrh zákona byl vypracován ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem a s řadou právníků. Navrhovaný zahrádkářský zákon je zákonem speciálním, který upravuje podmínky provozování zahrádkářské činnosti, a lze konstatovat, že pro zahrádkáře je stejně významný jako zákon o myslivosti pro myslivce nebo rybářský zákon pro rybáře. Podobné zákony jsou v platnosti v okolních státech, například v Německu, ve Francii, v Rakousku, v Polsku nebo na Slovensku.
Je třeba ocenit práci Českého zahrádkářského svazu s dětmi a mládeží, která vede děti k úctě k přírodě. Zároveň Český zahrádkářský svaz vnímám jako odborného garanta, který zajišťuje poradenskou činnost, která je základem zvyšování úrovně zahrádkářské činnosti jako takové. Uvádí do života nejnovější odborné poznatky a výsledky vědecké práce v oboru pěstování rostlin, šlechtění a ochrany rostlin, a tím předává zkušenosti ve všech oblastech zahrádkářské činnosti. Zahrádkářská činnost kultivuje vztah člověka k přírodě, má své ekologické a sociální aspekty. Zahrádky výrazně rozšiřují plochy zeleně a přispívají tak ke zlepšení životního prostředí v obcích a ve městech.
Na základě výše uvedených důvodů se domnívám, že zahrádkářské hnutí si zaslouží zakotvit právní postavení a veřejnou prospěšnost v České republice v právním řádu České republiky a zahrádkářský zákon pomůže vytvořit zákonné předpoklady pro realizaci jeho poslání v místních, národních či mezinárodních podmínkách.
Navrhovaná úprava je v souladu s ústavním pořádkem České republiky a s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, a není v rozporu s právem Evropské unie. Návrh zákona o zahrádkářské činnosti jednorázově ani dlouhodobě nezatíží státní rozpočet ani ostatní veřejné rozpočty. Nemá negativní vliv na životní prostředí ani negativní sociální dopady.
Vážené poslankyně, vážení poslanci, žádám vás proto o propuštění návrhu zákona o zahrádkářské činnosti do druhého čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji panu navrhovateli. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Miloš Babiš. Prosím, máte slovo.
Poslanec Miloš Babiš: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, jak již bylo řečeno mým předřečníkem panem kolegou Velebným, předložený návrh zákona zakotvuje právní postavení zahrádkářského svazu, upravuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou, stanoví postup a způsob orgánů vykonávajících správu majetku České republiky a územních samosprávných celků při podpoře podmínek pro rozvoj zahrádkářské činnosti. Dále pak stanoví podmínky pro zahrádkářskou činnost, pro zřizování zahrádkářských osad a pro užívání pozemků v zahrádkových osadách.
Sešel jsem se s předsedou Českého zahrádkářského svazu panem Kozlíkem, kde jsme podrobně diskutovali problematiku právě zakládání a zřizování zahrádkářských osad. Toto téma ještě budeme muset projednat ve výborech, protože ta problematika, ač se zdá, že zákon o podpoře zahrádkářské činnosti a úpravě některých podmínek - se zdá jednoduchá, tak tam budeme často narážet na stavební zákon.
V návrhu je zakotvena možnost, aby právnická osoba vykonávající zahrádkářskou činnost nabyla status veřejné prospěšnosti, pokud splní podmínky stanovené jiným právním předpisem. Návrh zákona dále určuje zvláštní náležitosti pachtovní smlouvy odrážející specifika pro pachtování zemědělských pozemků k zahrádkářské činnosti.
Teď už bych opakoval to, co říkal kolega Velebný. Navrhovaný zákon je pro zahrádkáře skutečně významný jako zákon o myslivosti pro myslivce nebo rybářský zákon pro rybáře. Tento zákon platí třeba v sousedních státech, v Německu, v Rakousku nebo v Polsku.
Proto bych navrhoval a doporučoval návrh zákona propustit do druhého čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji, pane zpravodaji. V tuto chvíli otevírám obecnou rozpravu, do které zatím eviduji jednu přihlášku. Prosím k mikrofonu pana poslance Adamce. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, paní předsedající. Hezký podvečer, dámy a pánové. No, já hned úvodem chci říci, že proti zahrádkářům a jejich činnosti osobně vůbec nic nemám. Ale na druhou stranu jsem tady včera zaslechl poprvé, že přeřazujeme tento zákon mimo ten původní pořad, tak to jsem opravdu trochu nepochopil a nechápu to doteď.
Já bych možná nejdříve obecně řekl pár věcí. Víte, já jsem před deseti lety při svém působení v horní komoře Parlamentu České republiky se setkával s názory, že náš právní řád se zbytečně zapleveluje speciálními zákony, že zákonů máme moc, že tady je neustálá snaha každou lidskou činnost podrobit speciálnímu zákonu a že takto by to do budoucna dál nešlo. Dokonce si vzpomínám na návštěvu tehdejšího prezidenta pana Václava Klause, který na toto téma mluvil na plénu Senátu Parlamentu České republiky, a za patřičných ovací senátorů, kteří mu dali za pravdu, že je potřeba zákony spíše rušit, zjednodušovat a nedělat náš právní systém stále složitějším. Paradoxně mu nejvíce tleskali ti senátoři, kteří měli snahu největší tak se chovat.
Já si myslím, že nemá význam opravdu každou lidskou činnost svazovat speciálním zákonem, a je mi úplně jedno, co mají v Německu nebo v Polsku. Já si myslím, že tady ty podmínky máme nějaké, nakonec zahrádkáři fungují v těch městech a obcích, znám to z vlastní zkušenosti, nikdy jsem nenarazil na nějaký zvláštní problém. Možná jediný byly ty pozemky. A to je potřeba říci, že tady podle mne tímto návrhem zákona zase budeme dělat malinko problémy, protože jsou dva druhy zahrádkářů, a to jsou ti, kteří mají vlastní pozemky, vlastní zahrady, mimochodem i já jsem zahrádkář, jsem spoluvlastníkem velké zahrady u rodinného domku a nevidím důvod, proč by nějaký zákon mi měl říkat, jak se mám chovat na zahrádce. Takže tady už vidím, že zakládáme další nerovnosti.
Mimochodem, milion našich občanů se zabývá zahrádkářskou činností, ale registrovaných je jenom 150 tisíc. No tak jako tohle už mi trošku nehraje.
Já musím tedy říci, že paradoxně když ten zákon nepřijmeme, tak se nestane vůbec nic, a když ho přijmeme, tak se nestane také vůbec nic, tak je otázka, proč takovýto návrh zákona přijímáme.
Možná bych se zastavil u stanoviska vlády. Je tam neutrální stanovisko. A já bych si možná přál nejenom jako opoziční poslanec, aby vláda projevovala více odvahy k těmto návrhům, a není to tak, že se pak k tomu připodepíšou významní činitelé vlády jenom proto, aby byl klid v poslaneckém klubu a aby se prosadily takovéto věci, protože když tady čtu, že navrhovaná právní úprava může do jisté míry se jevit jako nadbytečná, neboť stávající normy veřejného i soukromého práva poskytují dostatečný prostor pro realizaci zahrádkářské činnosti, tak nechápu, proč je tam "může do jisté míry". Já si myslím, že máme dostatek obecných zákonů na to, aby zahrádkáři mohli fungovat. Já se děsím toho, že za chvilku budeme schvalovat zákony pro oddíly basketbalu, pro další lidské činnosti, a nakonec všechno bude (nesrozumitelné) zákony a budeme se z toho divit.
Já si myslím, že skutečně bychom neměli přijímat nadbytečné zákony. Chápu snahu zahrádkářů. Nic proti jejich činnosti nemám, naopak ji podporuji.
K tomu, co tady říkal poslanec Velebný. No, dalo by se s tím polemizovat v mnoha bodech, jestli vždycky ta činnost je únosná, nebo není, nebo jak se to děje v těch zahrádkářských koloniích. Já si nejsem tak jistý, že všechno to, co tady bylo řečeno, je úplně stoprocentní pravda, ale myslím si, že samozřejmě předkladatel to míní pozitivně a rozhodně to nemyslí, že by nás chtěl uvést do nějakých pochybností tímto způsobem. Ale já tedy musím říct, že opravdu, opravdu, nezlobte se na mě, jestli chceme pokračovat tímto způsobem, tak si myslím, že je to špatně pro budoucnost. A jestliže teď lidé říkají, že prostě právní řád je problém, vymahatelnost práva je pořád velký problém, trvá to dlouho, nakonec řada našich občanů se ani prostě toho práva nedomůže, protože mezitím třeba zemřou nebo přestanou vnímat ten problém, máme tady případy, které se řeší více jak deset let. Já si myslím, že skutečně toto bychom neměli dělat a i v případě to, že nemám nic proti zahrádkářské činnosti, naopak si myslím, že je to dobře, ale také se změnily ty činnosti těch zahrádkářů trošku, doba se posunula někam jinam.
Já si myslím, a řeknu to zcela otevřeně, a chápu, že pokud si to koalice prosadí, tak tento návrh zákona bude, a já si myslím, že je potřeba vyřešit pozemky. Ať jim stát ty pozemky prodá nebo ať jim udělá takové nájemní smlouvy, aby neměli pocit ohrožení. Ale rozhodně máme tady dva druhy zahrádkářů, jedny ty, co vlastní, druhé ty, co nevlastní, a ti, co nevlastní na to budou mít vlastní zákon.
Nezlobte se na mě, já navrhuji zamítnout tento návrh zákona v prvním čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Ano, děkuji. O tomto návrhu budeme hlasovat po ukončení rozpravy.
Nyní eviduji dvě faktické poznámky. S první prosím k mikrofonu pana poslance Votavu, poté pana poslance Plzáka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. No, nejsem zahrádkář, nejsem ve střetu zájmů, nicméně zahradu mám samozřejmě, ale organizován nejsem. Pan kolega Adamec tady myslím nedomyslel to, nebo si to špatně přečetl, ale to se týká organizovaných zahrádkářů, jejich svazu. Když něco dělám na své zahrádce, můžu si dělat koneckonců, co chci, pokud nepřekračuji zákon nebo obecně právní předpisy, ale jinak si tam můžu samozřejmě dělat, co chci.
Já bych se moc přimlouval za to, aby zahrádkáři měli konečně tento zákon. Já už jsem v Poslanecké sněmovně nějaký čas a vím, že o to zahrádkáři usilovali léta. Vzpomínám si na pana poslance Grünera, který je mimochodem z mého kraje, z kraje Plzeňského, který tehdy prosazoval ten zákon. Nakonec kvůli tomu, že končilo volební období, aspoň myslím, že to tak bylo, tak ten zákon neprošel. A zahrádkáři ho opravdu chtějí. Já s nimi dost spolupracuji, s organizovanými zahrádkáři samozřejmě, s jejich svazem, a opravdu chtějí, aby konečně měli svůj zákon a tam byly naprosto jasně dané věci, které potřebují ke své činnosti. Takže já samozřejmě budu podporovat tento zákon, nejenom aby se dostal do druhého čtení, ale aby nakonec byl schválen.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Nyní prosím s faktickou pana poslance Plzáka, připraví se pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, paní předsedající. Tak já organizován jsem, jsem organizován v Českém filatelistickém svazu a už se těším, až tady budeme schvalovat zákon, který nám nějakým způsobem určí, jakým způsobem si máme třídit sbírky atd. Teď to ženu do extrému. Kromě jiného jsem členem České numismatické společnosti a nejsem organizován, ale rýpu se v hlíně také.
Já podpořím kolegu Adamce, který tady řekl: pokud si to koalice prosadí. Já pro tento zákon hlasovat nebudu, protože mi to přijde jako totální nesmysl. Jenom abychom tady definovali, co vlastně ta obecně prospěšná činnost je, tak použiju citace z občanského zákoníku: "Veřejně prospěšná je právnická osoba, jejímž posláním je přispívat v souladu se zakladatelským právním jednáním vlastní činností k dosahování obecného blaha." To je velmi pofidérní termín. Samozřejmě každý, kdo se hrabe v nějakých sbírkách, u toho určité blaho prožívá a je otázka, jestli potom v tomto případě na to musí být zákon.
Děkuji. Mně to opravdu přijde... My bychom ty zákony spíš měli rušit než další dávat. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu pana poslance Bendla, připraví se pan poslanec Adamec, všechno faktické poznámky. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Já chci podpořit ty, kteří říkají, že takovýto zákon Česká republika nepotřebuje, protože není vůbec důvod rozlišovat ty, kteří pracují na zahradě a jsou organizováni, a ty, kteří pracují na zahradě a organizováni nejsou, a z jedněch dělat ty, kteří jsou veřejně prospěšní, a druzí nikoli. Na obcích by to znamenalo, že je každý veřejně prospěšný zahrádkář, protože tam žádné zahrádkářské svazy z naprosté většiny nejsou, a to říkám jenom proto, že tam možná někde se někdo takový objeví. Není to podle mě potřeba. Je třeba, ať si zahrádkářské svazy vytvoří nějaký systém komunikace se svou radnicí, se starostkou nebo starostou a se zastupitelstvem, aby si navzájem vyhověli.
To, co bychom mohli a měli udělat my, je pomoct těm zahrádkářům, ať se dostanou ke své půdě, ať stát zbytečně nedrží pozemky, ať jim je prodá, nabídne jim je k prodeji, ať můžou normálně řádně hospodařit jako každý jiný, kdo má zahradu u svého domu. A v tom si myslím, že bychom jim pomohli víc, než když z nich tady budeme dělat veřejně prospěšnou činnost, protože to už pak jenom zbývá, že zase navrhnete nějaký dotační titul na podporu veřejně prospěšné činnosti, a už tady budeme mít zase rozdíly, které nevedou určitě k ničemu dobrému.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a prosím k mikrofonu pana poslance Adamce. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Já budu hovořit velmi krátce. Já jsem samozřejmě pochopil ten rozdíl, mluvil jsem tady o tom. Milion lidí se zabývá zahrádkařením, ale jen 150 tisíc je organizovaných. Nerozumím tomu nepoměru, proč děláme zákon pro 150 tisíc občanů.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a nyní eviduji přihlášku do rozpravy pana poslance Bendy, po něm se připraví pan poslanec Pavera. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážení páni ministři, pane navrhovateli, dámy a pánové, já se přiznám, že posléze navrhnu, aby ten návrh zákona byl přikázán, pokud projde v prvním čtení, ústavněprávnímu výboru. Protože to vůbec není o zahrádkářství. To je o změnách základních předpisů zejména v oblasti soukromého práva, které se tady navrhují, a je to typický zákon - já fakt nevím, kdo ho psal - ale typický zákon, který je souborem zbožných přání sepsaných do textu a který se tváří, že se v zemi nic nestane. Jenom se divím, že tam nemá mnoho stran sankčních ustanovení, ty mi tam ještě chybí, ale nepochybně budou ještě dopsány. Tam jsou přece úplné roztomilosti. Zahrádkářskou činností se pro účely tohoto zákona rozumí činnost zaměřená na pěstování ovoce a zeleniny a tak dál, květin, užitkových a okrasných rostlin na zahrádkách, jejich další zpracování. Posléze se ovšem říká: Podmínkou rozvoje zahrádkářské činnosti je právo použit, užívat a používat vhodný pozemek, který je k tomuto určený v souladu s účelem tohoto zákona a dalšími právními předpisy /dále jen vhodný pozemek/. Co když ten pozemek mít nebudu a budu si to dělat na svém pozemku, který k tomu třeba není určen v souladu s ostatními právními předpisy a s účelem tohoto zákona, tak mám zakázanou zahrádkářskou činnost? No podle dikce tohoto zákona ji mám zakázanou. Ale já si myslím, že bych ji mít zakázanou neměl, na své zahrádce si můžu pěstovat cokoli, ať jsem v souladu se zahrádkářským zákonem, nebo nejsem v souladu se zahrádkářským zákonem.
To samé se samozřejmě týká statutu veřejné prospěšnosti. Ono se to tady obchází, protože se říká "v souladu s jinými právními předpisy". Ale jestli někdo malinko tuší, co to je statut veřejné prospěšnosti, tak to je statut, který osvědčuje, že dělám něco pro veřejnost, nikoli jen pro sebe. A to musím nějakým způsobem prokázat. A jsou samozřejmě spolky podle občanského zákoníku, které jsou čistě pro sebe, ty také o žádný statut veřejné prospěšnosti nežádají, a pak jsou spolky, jejichž účelem a cílem je pomáhat někomu jinému - bezdomovcům, feťákům, matkám s dětmi, kterým utekli tatínkové, desítkám a desítkám dalších podobných věcí. Pak můžou někdy získat statut veřejné prospěšnosti, pak mají případně nárok na daňové úlevy a další věci. Ale to tedy opravdu na tom zahrádkaření nic takového nenajdu, pokud nebudu vymýšlet nějaké úplně pofidérní důvody, jako že v dané lokalitě jsem o několik procent zlepšil kvalitu vzduchu nebo něco podobného. Ale představa toho, že zahrádkářství je v jakémkoli slova smyslu činností veřejně prospěšnou, prospívající ještě někomu jinému než těm, kdo na těch zahrádkách si sami pečují a pracují, je podle mě zcela iluzorní. Takže opět toto ustanovení zůstane zcela nenaplněno, jenom se tak říká, kdyby náhodou.
A takhle bych to mohl probírat paragraf po paragrafu včetně toho, že na závěr říkají, kdo neuvede zahrádkářskou kolonii do souladu s tímto zákonem do šesti měsíců, bude zrušen jako právnická osoba, což pokládám taky za docela roztomilé. Můžou být registrováni úplně jiným způsobem. Řada dalších představ, která tam je uvedena, jako můžou si požádat o státní nebo jiné veřejné pozemky, pokud jsou tyto trvale neupotřebitelné pro stát - já nevím zase, jestli někdo právně tuší, co to znamená trvale neupotřebitelné, ale zrovna třeba zahrádkářské kolonie by úplně klidně mohly ležet někde, kde stát má jiné zájmy. Například je to zátopová oblast, je to suchý poldr. Když tam budou zahrádky, nikomu to nevadí, pěstovat si tam můžete, no ale holt si tam už k tomu nemůžete postavit domečky, ve kterých budete bydlet, a musí to být nějakým způsobem průchozí. Ale podle tohoto zákona by se zase vlastně říkalo: ty pozemky, které jsou jinak trvale upotřebitelné, není možné pronajmout na zahrádky.
Myslím, že to je fakt jakoby soubor zbožných přání hluboce nedomyšlený. Velmi bych prosil, abychom podpořili návrh pana poslance Adamce, aby to bylo buď zamítnuto, nebo navrhuji alternativně vráceno navrhovateli k dopracování. Pokud tohle má někdo dělat, tak to má udělat vláda, opravdu připravit to, co se má upravit, jestli se vůbec něco chce upravovat. Představa toho, že to tady budeme přepisovat ve výborech... Jenom krátkým čtením jsem se vám snažil dokázat, že to je na přepsání úplně celé. Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji, pane poslanče. Jen se utvrzuji v tom, že z vašich úst padl návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování a že se připojujete k návrhu na zamítnutí předloženého návrhu. Ano, děkuji.
Eviduji dvě faktické poznámky. S první prosím k mikrofonu pana poslance Vondráčka, připraví se pan poslanec Seďa. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já jsem to nevydržel. V reakci na svého předřečníka. My jsme to probírali. Určitě si to zaslouží v případě, že ta norma půjde dál, abychom se tím zabývali v ústavněprávním výboru.
Ale neodpustím si poznámku, jestli si zahrádkáři uvědomují, že nám zaplevelují právní řád. (Smích v sále.) Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. A poprosím k mikrofonu pana poslance Seďu. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, přiznám se, že jsem ve střetu zájmů, protože od roku 1988 jsem členem Českého zahrádkářského svazu. Takže bych k tomuto zákonu mohl říct mnoho. Ale mám jenom dvě poznámky.
Ta první se týká občanské společnosti. Máme plnou hubu řečí o občanské společnosti, jak budeme podporovat spolky. A zahrádkáři jsou jedním z takových spolků. Jsou, a velmi důležitým.
Druhá věc, veřejná prospěšnost. Zahrádky nejsou jenom v tom, že například zahrádkářské kolonie si zkultivovaly, a teď jsou v nájmu, různé pozemky, které byly řekněme jako skládky a podobně, a teď se oprávněně bojí, protože už ty případy nastaly, že jim nájemci prostě pozemky seberou. Ale oni dělají školení, spolupracují se základními a středními školami, dělají výstavy, dělají přednáškovou činnost. Mají své palírny, mají své moštárny. A to opravdu slouží i nejenom členům Českého zahrádkářského svazu. Takže je to opravdu veřejně prospěšná činnost.
Chápu ty výhrady, ale žádám vás, pusťte to do druhého čtení a některé vaše základní výhrady můžeme ošetřit. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Eviduji tři faktické poznámky. S první prosím k mikrofonu pana poslance Plzáka, připraví se pan poslanec Benda a po něm pan poslanec Adamec. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji. Jenom krátce k předřečníkovi. Prosím vás, Český svaz filatelistů také dělá přednášky, pořádá výstavy, vydává knížky, prostě dělá spoustu věcí jako ti zahrádkáři. Já myslím, že se dočkáme brzo zákona o filatelii, numismatice a tak dál.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu pana poslance Bendu, připraví se pan poslanec Adamec. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, dámy a pánové, já mám kolegu Seďu moc rád, ale spíš jenom mě vyprovokoval možná snad až uřeknutím, které tady předvedl. Ale jestli statut veřejné prospěšnosti se bude prokazovat tím, že mají palírny, pak se ptám pana profesora Vyzuly, proč schvalujeme zákon proti alkoholismu a jiným toxikomaniím. Protože jestli je to veřejně prospěšná činnost, taková palírna, tak pak tedy fakt nechápu, proč regulujeme alkohol. (Potlesk zprava.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu pana poslance Adamce s faktickou.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji za slovo. Možná by byla polemika o tom, jak to je. Ale já jsem chtěl říct kolegovi Seďovi vaším prostřednictvím - přece mluvit o občanské společnosti v tom duchu, že když část společnosti nezabalím do zákona, že nebudujeme občanskou společnost, to je docela tvrdé nařčení. Já si myslím, že občanská společnost se buduje trošku jinak. Ne že tady prostě schválíme zákony a budeme je nutit se chovat v tom zákonném mantinelu. Přece občanská společnost má úplně jiný účel, jak vzniká. Vzniká zespodu činností těch lidí, a ne že jim svrchu nadiktujeme, jak se mají chovat.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Prosím s faktickou pana poslance Kováčika. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, paní předsedající. Paní a pánové, probíhá tady klasický názorový pravolevý střet. Akorát tady ten střed občas neví, jak se k tomu postavit, ale to je přirozené.
Já jsem osobně přesvědčen o tom, že... a hlásím střet zájmů, jsem členem Českého zahrádkářského svazu, aktivním členem Českého zahrádkářského svazu. Nejen že si tedy chodíme obdělávat svůj pozemek, svoje pole nebo svoji zahrádku, ale poskytujeme řadu služeb veřejnosti, která by jinak, nebýt zahrádkářů, prostě byla na venkově o tu nabídku služeb ochuzena.
Jen tak pro zajímavost, to není žádný moderní výmysl, zahrádkářské hnutí. A zejména na území Čech, Moravy a Slezska vznikalo už koncem 19. a začátkem 20. století. Vrchol rozmachu byl ve 30. letech, kde zahrádkaření zejména těm drobným lidem, těm, kteří přicházeli o práci, a víte, že to byla obrovská krize, pomáhalo přežít. Dnes je zahrádkaření kulturním, ale i ekonomickým fenoménem.
Volně navážu na pana kolegu Marka Bendu. Ano, jsou i spolkové palírny, jsou i spolkové moštárny, jsou i další služby, které pomáhají, aby se to, co občanům na zahrádkách vyroste, zužitkovalo a spotřebovalo, aby z toho byly kvalitní produkty, které potom pomohou třeba i tomu zdraví.
Ale co je důležité. Dneska mladí lidé, kteří nemají, a děti, které nemají jinou zábavu na venkově než internet či ještě jinačí věci, tak jsou vedeni k lásce k přírodě, k pokoře k lidské práci, k tomu, aby si vážili jeden druhého. A to si myslím, že je jeden z velmi významných veřejně prospěšných přínosů. Já jako jeden ze spolupředkladatelů prosím o to (upozornění na čas), abychom i toto vzali v úvahu a návrh zákona propustili do dalšího projednávání. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a poprosím s řádnou přihláškou do rozpravy pana poslance Paveru. Prosím, máte slovo.
Poslanec Herbert Pavera: Hezký dobrý večer, vážená paní předsedající, vážený pane ministře, dámy a pánové. V podstatě to, co tady bylo řečeno kriticky k návrhu zákona, myslím si, že všechno bych podepsal, protože opravdu i já se připojuji k tomu, aby tento zákon byl zamítnut v prvém čtení, protože si rovněž myslím, že je naprosto zbytečný. A to už tady zaznělo. A teď řeknu i proč.
Osobně si myslím, že Český zahrádkářský svaz, který existuje na obcích, vůbec takový zákon nepotřebuje. Spíš možná nějací členové celostátních nebo krajských výborů, kteří chtějí získávat nějaké dotace pro svoji činnost lektorskou a podobně, si chtějí toto uzákonit, aby mohli čerpat dotace potom z Ministerstva zemědělství, popřípadě z něčeho jiného.
Zahrádkářské svazy, které jsou na obcích, fungují naprosto normálně, to asi víte všichni, kteří jste z obcí i měst. A všichni také víte, že obce a města tyto zahrádkářské svazy stejně jako všechny spolky a organizace v drtivé většině podporují. Já jsem tady už v minulosti několikrát říkal i to, že třeba u nás v Boleticích, které mají 4 400 obyvatel, máme zhruba 30 různých spolků a organizací. Každý spolek dostává od tří tisíc až do několika desítek nebo sta tisíc korun. Dohromady - pro pana kolegu Schwarze, který tady teď není - je to přes tři miliony korun, které dáváme spolkům a organizacím. Myslím si, že nikdo nepotřebuje zvláštní zákon na to, aby fungoval. Oni potřebují jenom peníze na chod své činnosti a ty si vydělají jak tou činností moštárenskou, nebo třeba tou palírnou, nebo třeba i nějakými výstavami, které pořádají pro veřejnost. Myslím si, že je to docela dostatečné.
Opravdu si myslím, že tak jak to tady bylo řečeno, že bychom museli pak mít zákon pro včelaře, pro holubáře, pro kynology a pro další a další organizace, které tady jsou a jistě stojí za naši pozornost. Není pravdou, že když nebude přijatý zákon pro zahrádkáře, tzv. zahrádkářský zákon, že by zahrádkáři měli tady zaniknout. Naopak. Velmi si vážím činností všech spolků, které pracují pro lidi, dělají něco pro veřejnost a dávají možnost rozvíjet talent nebo zálibu v těchto organizacích a spolcích. Myslím si, že to je celospolečenský trend, a všichni bychom to měli podporovat jak celostátně, tak samozřejmě i v obcích a městech. Ale schvalovat zbytečný zákon, který, jak už to tady bylo řečeno, zaplaví náš už tolik zaplevelený - zbytečné rozsáhlé zákony, které tady máme, tak si myslím, že když ho neschválíme, že se vůbec nic nestane.
Moc vás prosím, abyste fakt vzali rozum do hrsti a abychom zbytečně neřešili něco, co už dávno vyřešeno je. A věřte, že zahrádkáři určitě přežijí i bez tohoto zákona. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Eviduji faktickou poznámku pana poslance Kudely a po něm řádně přihlášený pan poslanec Hovorka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Kudela: Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové, podepisuji se pod slova, která tady hovořil pan kolega Pavera. Zahrádkářská činnost je činnost velmi důležitá, nicméně na obecní i městské úrovni. Obce ať podporují činnost zahrádkářů, ať jim přispívají na opravy moštáren a podobně. Nicméně i kdybychom měli mít sebelepší zákon o zahrádkářské činnosti, tak obce nikdy nedonutí tomu, aby podporu spolkové činnosti dělaly. Je to skutečně vyloženě záležitost mezi obcí a spolky. Patří to na jejich úroveň. A pokud budou obce neochotny tuto činnost podporovat, tak sebelepší zákon je k tomu nedonutí. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Prosím k mikrofonu řádně přihlášeného pana poslance Hovorku. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, já také hlásím střet zájmu, protože jsem členem Českého zahrádkářského svazu a aktivní zahrádkář.
Chtěl bych dodat, že to klíčové, které se tady objevovalo mnohokrát v minulosti, to byl problém, že zahrádkáři mnohdy měli své zahrádkové osady na pozemcích, které jim nepatřily. Byla to často, jak říkal kolega Seďa, půda, která byla zúrodněná za cenu velkých obětí a velkých nákladů. V době, kdy se začala měnit hodnota pozemků a hodnota půdy, tak samozřejmě zahrádkové osady se staly předmětem zájmu obcí a měst a často byly tlaky na to, aby zahrádkáři tyto pozemky opustili. To byl klíčový problém všech norem, které měly pomoci zahrádkářům, myslím, že od roku 2002, které se tady objevovaly. Ale právě si myslím, že tento základní problém jsme řešili v zákoně o zemědělském půdním fondu. Pokud vím, ten pozměňovací návrh byl přijat. Myslím si, že to bylo to klíčové, co nejvíc trápilo zahrádkáře.
Pokud se týká podpory veřejně prospěšné činnosti, kterou samozřejmě zahrádkáři vykonávají jako spousta jiných společenských organizací, pak každý moudrý, rozumný starosta takovou činnost podporuje v rámci možností. Myslím si, že ta spolupráce často bývá dobrá tam, kde jsou rozumní starostové.
Takže jsem chtěl říct, že to klíčové se podařilo vyřešit v zákoně o zemědělském půdním fondu, a nejsem si jist, jestli prostě další úprava, tak jak tady říkají kolegové, by byla potřebná a nezbytně nutná. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Dvě faktické eviduji. Prvního poprosím pana poslance Bendu a připraví se pan poslanec Adamec. (Poslanec Benda se na vystoupení připravuje.)
Tak poprosím pana poslance Adamce. Ten svoji přihlášku stahuje. Takže poprosím přece jenom pana poslance Bendu.
Poslanec Marek Benda: Já jsem si tady jenom vytáhl takovou pikanterii, pokud byste to náhodou pustili, proč si myslím, že to opravdu má jít do ústavněprávního výboru. Reaguji tím na vystoupení pana kolegy Kováčika.
Paragraf 6 odst. 8 říká - prosím, poslouchejte dobře: Podnikání v zahrádkové osadě je s výjimkou činností sloužících pro podporu zahrádkářské činnosti zakázáno. Věta první. Věta druhá říká: Podnikání spočívá zejména v pěstitelském pálení, moštování ovoce, sušení ovoce a vaření povidel. (Smích v sále.)
To znamená, tyto věci jsou tam explicitně zakázány. Věřme tomu, že ten zákon není dobře napsán. (Potlesk zprava.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji, pane poslanče. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Pan poslanec Kováčik s faktickou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Já to samozřejmě, paní a pánové, na sobě nenechám. O osadě jsem nemluvil. Ale děkuji panu kolegu Bendovi - vaším prostřednictvím, paní předsedající - za úplný výčet činností a služeb, které zahrádkáři svým spoluobčanům poskytují, nikoliv v osadě, ale jako svaz zahrádkářů. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Pan poslanec Šenfeld s faktickou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Šenfeld: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Dámy a pánové, chtěl bych tady jen upřesnit jednoho předřečníka, kolegu Hovorku, kde tady říkal, že ten hlavní problém zahrádkářů byl vyřešen v zákoně o zemědělském půdním fondu. Já se obávám, že ten hlavní problém vyřešen nebyl. Podle mne se jedná o zákon o Státním pozemkovém úřadu, kdy já jsem byl jedním z iniciátorů, aby ti, kteří užívají pozemky jako zahrádkářské osady, si mohli odkoupit pozemky, a bohužel se nepodařilo. Zůstalo v zákoně to, že si odkoupit sice můžou, ale za ceny stavebních pozemků, které jsou až čtyřicetinásobně vyšší. Takže ten problém vyřešen nebyl. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Pan poslanec Okleštěk s faktickou. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji, paní předsedající. Já jsem se v podstatě umáčkl, ale když už jsem se umáčkl, tak bych chtěl vzkázat vaším prostřednictvím panu kolegovi Bendovi: Já také nesouhlasím s tím, abychom přišli o pěstitelské pálenice. Pro mě je to zásadní, protože pěstitelské pálenice jsou mi velmi blízké, takže tady si naprosto rozumíme.
Můj otec byl přes 40 roků předsedou zahrádkářů v místní organizaci. Nepotřeboval k tomu zákon. A tak jak tady bylo řečeno, ta občanská společnost - tak jenom důkaz toho: Moji rodiče se mají rádi a mám pět bratrů. A šlo to bez zákona. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Není tomu tak. Obecnou rozpravu končím. Táži se, zda je zájem o závěrečná slova. Pane navrhovateli? Pane zpravodaji? Není tomu tak.
Nyní se vypořádáme hlasováním o návrzích. Jako s prvním se vypořádáme s návrhem na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování, který přednesl pan poslanec Benda.
Dříve než zahájím hlasování, všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami. (K mikrofonu přichází poslanec Kučera.) Prosím, pane poslanče?
Poslanec Michal Kučera: Já bych jenom chtěl upřesnit. Myslím, že první bychom měli hlasovat o návrhu na zamítnutí.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Já mám v prezidiálce napsáno toto pořadí, tak to ctím. Nicméně pokud si to Sněmovna takto přeje, můžeme to přehodit. Takže nejdřív... (Připomínky z pléna.) Je to podle mě v souladu s jednacím řádem. Takže se vypořádáme s návrhem pana Bendy na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování.
Pane poslanče Bendo, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Děkuji. Já myslím, že samozřejmě postupujete v souladu s jednacím řádem, akorát jste neslyšela přesně, co jsem říkal. Já jsem říkal: připojuji se k návrhu na zamítnutí, pokud by tento nebyl, tak eventuálně dávám návrh na vrácení k přepracování. Čili myslím, že by se nejprve mělo hlasovat o zamítnutí.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Souhlasím, máte pravdu. Já jsem to neslyšela takhle explicitně. Omlouvám se.
Takže budeme nejdříve hlasovat o návrhu pana poslance Bendy a pana poslance Adamce na zamítnutí předloženého návrhu.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 330, do kterého je přihlášeno 130 přítomných, pro 60, proti 57. Tento návrh byl zamítnut.
Nyní se tedy budeme zabývat návrhem pana poslance Bendy na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 331, do kterého je přihlášeno 133 přítomných, pro 68, proti 57. Tento návrh byl přijat a vrací se navrhovateli k dopracování. Končím tento bod. (Potlesk zprava.)
Pan poslanec Koníček. Prosím.
Poslanec Vladimír Koníček: Vážená paní předsedající, chtěl bych jenom upozornit Sněmovnu, že paní předsedající to navrhovala správně, ale nechala se zmást panem poslancem Bendou, protože v § 90 odst. 7 je pořadí napřed vrátit k přepracování, a není-li přijat, tak návrh na zamítnutí. Takže se mělo hlasovat v opačném pořadí.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Nicméně pan poslanec Benda to přednesl eventuálně, to je to důležité slovíčko, které obrátilo pořadí, takže si myslím, že to bylo v souladu s jednacím řádem.
Nyní přikročíme k projednávání bodu
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.