(16.20 hodin)
(pokračuje Babiš)
Tak dneska jsem se dozvěděl, že je povinnost hlásit odposlechy. Tak pan Kalousek to asi vždycky věděl, protože ty odposlechy asi potřeboval. Já jsem je nepotřeboval. Mám vyjádření náměstkyně Schillerové, že my tu povinnost plníme úplně stejným způsobem, jak byla plněna za pana Kalouska. Tak nevím, udělejte na to vyšetřovací komisi. Včera jsem byl na vyšetřovací komisi, pan Korte to vedl skvěle, otázky byly úžasné, zážitek na celý život. Tak klidně si udělejte komisi. Já mám vyjádření paní náměstkyně, Celní správa to plní a nemám k tomu co dodat, a proto říkám, že to není pravda, protože mě tak moji podřízení informovali. A o odposlechy jsem se nikdy nezajímal. Pravděpodobně pan Kalousek je vždycky potřeboval asi pro svou politickou činnost. Já je nepotřebuji. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. Ještě jednou přihláška pana předsedy Kalouska. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Nezlobte se, ale nelze nereagovat, protože to je vážná věc! Rád bych věřil - ne, že bych mu to věřil - ale i kdybych věřil panu ministru financí, že se nezajímá o odposlechy, tak se musí zajímat o zákony, které mu ukládá právní řád České republiky. Neboť už jako ministr vlády sliboval, že zákony včetně Ústavy bude respektovat. Ponechávám teď stranou, že to není zdaleka první zákon, který ignoruje.
Dnes na té tiskové konferenci, když osočil pana poslance Korteho ze lži, tak řekl, že to plní úplně stejně, jako se to plnilo za Kalouska. Zdůrazňuji, že pokud by se to plnilo stejně jako za Kalouska, tak je to porušování zákona, protože od 1. 1. 2013 platí mnohem přísnější zákon. Ale on to neplní vůbec! A ať nemluví o Celní správě! Zákon to ukládá ministru financí. Dokonce ten zákon ani neříká, že Ministerstvo financí. Zákon - § 65 - o Celní správě říká, že ministr financí je povinen! Ne Celní správa, ne náměstkyně Schillerová! A tohle je osobní selhání ministra financí! A já jsem navíc přesvědčen, neboť mám několik zdrojů z Celní správy, které mi to sdělily, že tuto zprávu skutečně Celní správa Ministerstvu financí předává, že pan ministr financí ji má k dispozici, ale odmítá ji Poslanecké sněmovně dát. A prostě předseda našeho kontrolního orgánu postrádá šest kontrolních zpráv Ministerstva financí o odposleších fyzických osob! A ministr, kterému prochází porušování zákona ve vlastní vládě, tak to potom je spíš otázka na premiéra, to prostě není vláda práva. Jestliže předseda vlády není schopen vynutit dodržování zákona od vlastních ministrů, tak nemůže mluvit o vládě práva. A to, co tady říkám, kdykoli pan poslanec Korte je schopen doložit. A já znovu čekám na omluvu, kdy pan ministr financí, první místopředseda vlády, naprosto nehorázným způsobem osočil našeho předsedu kontrolní komise ze lži. Kdyby ty zprávy měl, tak to pan poslanec Korte neříká. (Potlesk poslanců TOP 09.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byl s přednostním právem pan poslanec Miroslav Kalousek. Pokud se nikdo nehlásí, tak se vrátíme do schváleného pořadu schůze. Nejdřív přečtu omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny: mezi 16. a 21. hodinou se omlouvá paní poslankyně Gabriela Hubáčková.
A nyní už můžeme začít. Dovolte mi ještě, protože máme zákony vrácené Senátem, abych vás požádal o rozhodnutí podle zákona o jednacím řádu, že bychom na žádost předsedy Senátu umožnili vystoupení senátorům Elišce Wagnerové, Ivaně Cabrnochové, Dagmar Terelmešové, senátorům Pavlu Šilarovi, Františku Bradáčovi, Janu Hajdovi, Miroslavu Nenutilovi, Radku Martínkovi a Petru Bratskému. Odhlásím vás, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.
V hlasování pořadové číslo 31 bychom rozhodli o vystoupení navržených senátorů.
Zahájil jsem hlasování číslo 31 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 31, z přítomných 102 poslanců pro 98, proti nikdo. Máme schváleno.
Nyní se můžeme už opravdu zabývat návrhem vráceným Senátem. Jde o bod číslo
1.
Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti peněžního oběhu
a devizového hospodářství a kterým se zrušuje zákon č. 219/1995 Sb.,
devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 587/5/ - vrácený Senátem
Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy, jeho usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 587/6. Vítám nejdříve senátora Petra Šilara (ve skutečnosti Františka Bradáče), který je přítomen. Prosím, aby za navrhovatele zaujal místo u stolku zpravodajů - omlouvám se, ale aby se vyjádřil k usnesení Senátu k předloženým pozměňovacím návrhům místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. A potom bych požádal o připravenost kolegu Beznosku, který je zpravodajem Sněmovny k tomuto tisku.
Prosím, pane místopředsedo vlády, máte hned slovo.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte, abych vám stručně připomenul návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti peněžního oběhu a devizového hospodářství a kterým se zrušuje zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Návrh zákona je především technickou novelou zákona o oběhu bankovek a mincí. Konkrétně se například zjednodušuje postup při výměně nestandardně poškozených bankovek a mincí a také se snižují požadavky na tzv. vkladové bankomaty. Návrh dále ruší devizový zákon, neboť ten se stal v důsledku liberalizace devizového hospodářství pouhým torzem, které lze bez problému zrušit, a alespoň částečně tím přispět ke zpřehlednění našeho právního řádu. V souvislosti se zrušením devizového zákona dochází k novelizaci krizového zákona a trestního zákoníku.
Senát vrátil návrh zákona Poslanecké sněmovně ve znění dvou přijatých pozměňovacích návrhů. Pozměňovací návrhy jasněji vymezují vztah dvou ustanovení krizového zákona a upravují účinnost zákona. Již nyní mohu za navrhovatele vyjádřit souhlas s přijetím zákona ve znění schváleném Senátem.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí za stanovisko a ptám se pana kolegy Beznosky, jestli se chce vyjádřit jako zpravodaj garančního výboru k pozměňovacím návrhům senátu. Ano, je tomu tak. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji za slovo, pane předsedající. Hezké odpoledne, dámy a pánové. Také bych podpořil senátní verzi tohoto zákona a její schválení. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevírám rozpravu. Jako první vystoupí pan senátor Petr Šilar, pokud má zájem. (Senátor v lavici upozorňuje na záměnu jména.) Omlouvám se. Škoda, že vás, pane senátore, znám. Omlouvám se. Pan senátor František Bradáč, samozřejmě, který je tady přítomen a má slovo v rozpravě. Prosím, pane senátore.
Senátor František Bradáč: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v Senátu byl tento návrh projednán ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, který přijal pozměňovací návrh a ten následně akceptovalo plénum Senátu. Takže návrh, který je vám předložen, opravuje některé nedostatky, které v návrhu, který k nám přišel, byly. Týká se to zejména odstranění duplicity, která se tam dostala nově vloženým § 13. A potom oprava účinnosti, která už při projednávání v Senátu byla špatně. Dovoluji si vás požádat o podporu senátní verze.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu senátorovi Františku Bradáčovi. Ještě jednou se mi omlouvám, ale já jsem ještě byl pln papírů, které jsme měli pro hlasování o programu schůze, takže jsem se držel předložených dokumentů a samozřejmě se ještě jednou omlouvám. ***