(14.40 hodin)
(pokračuje Hamáček)
Já jsem čekal od toho dnešního jednání jednu věc: že pan ministr vystoupí a že se omluví. Protože každý z nás děláme chyby, každý z nás jsme ve svém životě udělali něco, na co nejsme hrdí. Každý jsme možná řekli něco, co nás potom mrzelo, ale ta slova se pak těžko dostávají zpátky do pusy. Ale vždycky je tady možnost předstoupit a říci: Promiňte, já jsem udělal chybu, já jsem to tak nemyslel, já se omlouvám. Prostě přiznat pochybení. A já jsem ve vystoupení pana ministra nic takového nezaznamenal. Slyšel jsem tady snahy ty věci omlouvat, snahy o nějaké historické expozé. Ale to přece není tím smyslem. Myslím si, že stačila půlminuta, stačilo říci: Promiňte, já jsem to tak nemyslel a omlouvám se. To tady nezaznělo. A asi to necháme na voličích, aby si udělali obrázek o tom, jak to je.
Já bych chtěl poprosit Poslaneckou sněmovnu, aby to asi tak nechala. Aby nechala voliče si udělat obrázek. A abychom nepokračovali v této snaze omlouvat něco, co je neomluvitelné, nebo snažit se přesvědčit k omluvě někoho, kdo k té omluvě není ochoten a kdo té omluvy není schopen. Děkuji. (Tleskají převážně poslanci ČSSD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní, jestli mám napsáno dobře pořadí, tak pan předseda Faltýnek s přednostním právem. Prosím.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Dobrý den, hezké odpoledne, kolegyně, kolegové. Jak jsem avizoval dnes na jednání grémia, mám návrhy na změnu programu. Konkrétně na pevné zařazení bodu. Nicméně předtím ještě jeden návrh, který jsem neavizoval na jednání grémia. Ten je opačný. Na žádost pana ministra životního prostředí si dovoluji z pořadu této schůze vyřadit bod č. 206, navrhnout vyřazení bodu 206, je to návrh zákona o ochraně přírody a krajiny, konkrétně sněmovní tisk 501.
A potom bych chtěl poprosit, jak už jsem avizoval na jednání grémia, o pevné zařazení bodu číslo 77, je to návrh, trestní zákoník, sněmovní tisk 886, první čtení, a bod číslo 17, vládní návrh zákona, občanský zákoník, sněmovní tisk 642, druhé čtení, na úterý 13. 9. jako čtvrtý a pátý pevně zařazený bod. Předám písemně, pane místopředsedo. (Podává předsedajícímu.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Černocha.
Poslanec Marek Černoch: Hezké odpoledne, dámy a pánové. Děkuji za slovo. Já jenom na začátku se rychle zmíním o jednom rozměru, který zde nepadl v rámci vystoupení pana ministra Babiše, a to je zneužívání sociálních dávek. Úsvit tady předložil několik návrhů zákona proti zneužívání sociálních dávek. Zákona o hmotné nouzi. A je pokrytecké dnes říkat, že s tím nikdo roky nic nedělal, protože i vaši poslanci, pane ministře, tyto naše návrhy zákona shodili ze stolu.
Chtěl jsem ale vystoupit s návrhem pořadu a rád bych navrhl jménem poslaneckého klubu Úsvit nový bod s názvem Schválení veřejné zakázky na výběr integrátora pro 6 000 imigrantů. Tento bod bych rád zařadil jako první dnes v pořadí.
Minulý týden schválila česká vláda velice významnou veřejnou zakázku s názvem Generální poskytovatel integračních služeb pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou pro období let 2017 až 2019. Tato veřejná zakázka nás bude stát 520 mil. korun, které mají jít na integraci 6 000 imigrantů.
Dámy a pánové, pan premiér Sobotka, pan ministr Babiš a další ministři české vlády nám opakovaně tvrdili a stále tvrdí, že odmítají kvóty a naše země nebude přijímat žádné imigranty. Jak je tedy možné, že česká vláda v naprosté tichosti odsouhlasí veřejnou zakázku na přijímání 6 000 imigrantů? V celé Evropě sílí radikální islamismus a počet teroristických útoků každý dnem neustále narůstá. Dnes už se neptáme, co kdyby se nějaký útok stal, ale kdy se takový útok stane. Takový krok je tedy přímé ohrožení bezpečnosti občanů České republiky. Nedokážu si představit, jaká vláda na světě by takto nezodpovědně ohrozila vlastní občany. V situaci, kdy oficiální stanovisko české vlády zní, že vláda nedopustí přijímání imigrantů, je zadání veřejné zakázky na jejich budoucí integrování jasně nehospodárné plýtvání penězi našich občanů. Má se za ně realizovat něco, co podle slov vás, vládních představitelů, nikdy nenastane. Vyhazujete tedy peníze oknem. A pokud si myslíte, že si toto můžete dovolit, řekněte našim občanům, že máme peněz na všechno dost. Že budou stát nové školky a nemocnice.
Vládní krok jasně splňuje znaky trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a náleží k němu příslušná trestní sazba. Máme tedy dvě možnosti: buď tato Sněmovna schválí nový bod, kde premiér Sobotka a ministr Babiš jasně a zřetelně vysvětlí, že v nepřijímání imigrantů a vypsání této zakázky nevidí žádný rozpor, anebo nám to nevysvětlí a my pak budeme nuceni podat na celou vládu trestní oznámení za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nelze, aby vláda jen tak beztrestně vyhazovala peníze oknem za to, co tu podle ní vlastně nikdy být nemá. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Dále s přednostním právem pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Hezké odpoledne. Než navrhnu nový bod, kvůli čemuž jsem se přihlásil, tak mi taky nedá, abych nereagoval na některá slova ministra financí a na to, jak se slova míjejí s činy.
Zneužívání sociálních dávek je letitý palčivý problém a díky vstřícnosti kromě jednoho všech členů Poslanecké sněmovny jsme schválili jeden z dílčích nástrojů, který by zejména mohl pomoci samosprávám. I v tom Varnsdorfu. A to znamená, můj pozměňovací návrh díky obrovské většině byl schválen, že doplatek na bydlení na ubytovnách se dá vyplácet pouze se souhlasem příslušné radnice, která ví moc dobře, zda je to opravdu zařízení, které poskytuje sociální služby, anebo je to jen ubytovna, kde se kšeftuje se sociálními dávkami.
Byl jsem velmi spokojený, ne že by to byl jediný nástroj, který by všechno vyřešil, nicméně praxe ministrů této vlády, když začali vykládat a ze závazného stanoviska obce je doporučující. Dokonce, pane ministře financí, vaše vláda sem znovu poslala novelu tohoto zákona, kde se pravomoc obcím odebírá. Takže nemůžete současně říkat, že obce nemají nástroje, a současně když jeden jediný nástroj jsme tady všichni schválili, s výjimkou jednoho hlasu, vaše vláda to odmítá aplikovat a dokonce to novelizuje! Tak si udělejte pořádek ve vládních stranách, ve vládních lavicích, a pak jsme schopni ty nástroje proti zneužívání sociálních dávek zavést a pomoci starostům a zejména těm, ke kterým sestěhovávají do nevyhovujících objektů sociálně nepřizpůsobivé občany. Takhle jednoduché to je. Ale vy jste skoro tři roky ve vládě a vždycky vystoupíte jako člen opozice a zkritizujete vlastně to, co dělá vaše vláda. Vím, že to je možná marketingově zajímavé, možná je to marketingově účinné, ale takhle vymlouvat se pořád nemůžete.
A teď bod, chceme navrhnout. My jsme tady v červnu projednávali novelu zákona, zjednodušeně, o EIA, kdy vláda hasila problém, který si sama způsobila. A návrh vlády byl, abychom to projednali ve zkráceném řízení podle § 90 odst. 2. (Hluk a smích v lavicích ČSSD.) A před samotným projednáním -
Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím levou část sálu, aby se ztišila. Děkuji.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Před samotným projednáním proběhlo o patro níž politické jednání, které svolal pan ministr životního prostředí, kdy nás požádal jako opozici, abychom to nevetovali, abychom umožnili přijetí toho zákona. Speciálně na tom fóru 20, 25 lidí jsem se ho ptal, zda garantuje, že deset dopravních staveb, které byly v důvodové zprávě k tomuto zákonu, skutečně bude nařízením vlády vyjmuto z povinnosti mít novou EIA. Pan ministr životního prostředí mi to před mnoha svědky slíbil. Následně nejenom že jsme neuplatnili veto, ale mnozí z nás jsme pro ten zákon aktivně hlasovali. ***