Čtvrtek 8. září 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

181.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva Mezinárodní organizace práce č. 183
o ochraně mateřství, přijatá na 88. zasedání Mezinárodní konference práce
v Ženevě dne 15. června 2000
/sněmovní tisk 737/ - druhé čtení

Paní ministryně je stále připravena. Žádám ji tedy, aby uvedla tento tisk.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, poslankyně a poslanci, také tento podnět k ratifikaci této úmluvy vzešel ze strany Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato úmluva upravuje zakázané práce pro těhotné a kojící ženy, upravuje minimální délku a další náležitosti mateřské dovolené, výši a povahu peněžitých dávek ženám na mateřské dovolené, ochrannou dobu a otázky návratu žen do zaměstnání po skončení mateřské dovolené. Dále úmluva stanovuje zákaz diskriminace z důvodů mateřství a požadavek na poskytnutí přestávek na kojení. (V sále je hluk.)

Tato úmluva je v souladu s ústavním pořádkem České republiky. V naprosté většině otázek vnitrostátního právního řádu jsou již ty závazky v naší legislativě obsaženy. Máme zde ale takovou jedinou věc, kde žádáme výjimku. Jedná se o otázku žen, které vykonávají práci na dohody o provedení práce nebo dohody, které se konají mimo pracovní poměr, protože tyto ženy takto vlastně nechráníme ani před výpovědí, ani okamžitým zrušením pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, a tato kategorie matek také nedosáhne na nárok na přestávky na kojení. Je to vzhledem k tomu, že prostě to jsou práce opravdu konané mimo pracovní poměr, nebo mimo ten hlavní pracovní poměr a někdy se z toho ani neplatí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní ministryně, já vás přeruším a tentokrát požádám vaše stranické kolegy, ale se zklidnili a nechali vás v klidu to odůvodnit, protože hluk v sále je nepřiměřený. Děkuji. Můžete pokračovat.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Já také děkuji. Takže v rámci ratifikačního procesu je na základě článku 4 úmluvy nutné učinit prohlášení, ve kterém bude stanovena délka mateřské dovolené závazná pro členský stát. Takže v tomto doprovodném prohlášení se tedy navrhuje uvést, že délka mateřské dovolené v našem případě je 28 týdnů.

Jinak ten předkládaný materiál byl předmětem jednání výboru pro sociální politiku a zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V obou případech bylo rozhodnuto o schválení ratifikace i toho doprovodného prohlášení i toho vynětí žen vykonávající práce na dohody, vlastně mimopracovní poměr. Materiál byl rovněž předmětem jednání výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR a opět v obou těchto výborech bylo jednohlasně rozhodnuto o schválení této ratifikace i toho doprovodného prohlášení.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové a konstatuji, že usnesení výboru pro sociální politiku bylo doručeno jako sněmovní tisk 737/2 a usnesení zahraničního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 737/1. Nejdříve žádám zpravodajku výboru pro sociální politiku poslankyni Markétu Adamovou, aby přednesla zpravodajskou zprávu, a požádám o to, aby se připravila paní poslankyně Jana Fischerová. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Adamová: Děkuji za slovo. Co se týče této mezinárodní úmluvy, tak výbor pro sociální politiku na 42. schůzi 8. června 2016 vyslovil souhlas s ratifikací, a to konkrétně doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, kde dává souhlas k ratifikaci, pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny a mě jako zpravodajku zmocňuje, abych tuto zprávu podala právě zde, jak činím. Děkuji. (Potlesk z řad TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce. Budeme pokračovat zpravodajskou zprávou zahraničního výboru a požádám paní zpravodajku Janu Fischerovou o její zpravodajskou zprávu. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Fischerová: Já také děkuji za slovo. Také budu stručná. Náš výbor zahraniční projednával toto na 25. schůzi 26. května tohoto roku a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout usnesení, které dává souhlas k ratifikaci Úmluvy Mezinárodní organizace práce č. 183, pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a zmocňuje mě jako zpravodajku výboru, abych toto přednesla na dnešní schůzi Sněmovny Parlamentu ČR. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce zahraničního výboru. Otevírám rozpravu. Konstatuji, že do ní nemám žádnou přihlášku. Ptám se, jestli se hlásí někdo z místa. Není tomu tak, proto rozpravu končím.

 

Přikročíme k hlasování o navrženém usnesení. Obě usnesení jsou shodná a rozhodneme v hlasování číslo 124. Ptám se, kdo s návrhem usnesení souhlasí. Zahájil jsem hlasování. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 124, z přítomných 120 pro 90, proti nikdo. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Děkuji paní ministryni, děkuji zpravodajkám a končím bod 181.

 

Pokračovat budeme bodem 182, to je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.




Přihlásit/registrovat se do ISP