(12.40 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Lorencové. Pan poslanec Plzák s faktickou poznámkou. Po něm pan místopředseda Vojtěch Filip, po něm paní místopředsedkyně Černochová. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji. Mám opravdu tři faktické body. Myslím, že pan kolega Bartošek tady pak vysvětlí, co ten podvýbor k tomu vůbec vedlo. Podobné ocenění má Senát. Podobné vkusné ocenění má vláda. Sněmovna je vlastně jediné zákonodárné těleso, které tohle nemá. Ale to je jedna věc.
Ke kolegovi Ivanovi Adamcovi. Já jsem mu to vysvětlil. Jako numismatika mě školit nemusí. Plaketa je jednostranná medaile ražená z obou stran.
Další věc, poslední. Prosím vás, zaznělo tady od pana kolegy Kováčika - nechme to na prezidentovi. Proč tedy sedíme v tom podvýboru pro udělování vyznamenání? Proč tam vůbec navrhujeme nějaké lidi? Já si tam potom připadám zbytečný. A jestliže je to opravdu na tom prezidentovi... Tak jestli nám to nepřísluší, tak ten podvýbor zrušme a nikoho nenavrhujme.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Plzákovi. S další faktickou poznámkou pan místopředseda Vojtěch Filip. Po něm paní poslankyně Černochová. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Vážené paní a pánové, budu velmi stručný. Snad největší doklad o tom, že bychom se tím měli vážně zabývat, přednesl pan kolega Vácha. Protože ten upozornil na to, že bychom tady na sebe mohli dštít síru, protože se nám nelíbí názor zleva nebo zprava. Přece znakem parlamentní demokracie je, jestli jsme schopni se k sobě chovat jako lidé a místo osobních útoků ocenit práci toho nebo onoho, byť má jiný politický názor. Že je schopen respektu k názoru toho druhého, že je schopen ho vyslechnout, argumentovat. A argumentovat nikoliv osobním útokem, ale protiargumentem k tomu nebo onomu. Ale vzhledem k tomu, jak se vyvíjí debata, nejsem přesvědčen o tom, že tato Sněmovna je k tomu zralá. I když je to jediný orgán v parlamentní demokracii, který může přehlasovat prezidenta republiky a Senát a vláda je mu odpovědná.
Takže si klidně necháme cokoliv nařizovat Magistrátem hlavního městě Prahy, budeme ustupovat od čehokoliv. Hlavně abychom se zavděčili novinářům. To jsme dopadli. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. Paní místopředsedkyně Černochová s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Odvolávám se na to, co jsem tady řekla před těmi patnácti minutami. A nebylo mi stále ještě odpovězeno. Myslím si, že nás skutečně všechny zajímá, jakým způsobem to bude probíhat. Kolega z TOP 09 tady zmiňoval to, co jsem tady říkala já. Že se nikdo z nás nechce dostat do situace, že tady budeme generovat nějaká jména, ti lidé o tom ani nebudou vědět, možná o to ani nebudou stát. My je předhodíme tomu novinářského plénu, ti budou zkoumat jejich životopisy, budou řešit, kdo co v minulosti udělal, nebo neudělal. Tohle přece není důstojné této Sněmovny.
A já bych se chtěla také zeptat na to, jestli tady bylo řečeno, že podobné ocenění uděluje Senát Parlamentu České republiky. A chtěla bych se zeptat, jak často, jestli - nevím, možná je to moje neznalost, možná jsem si to nestihla před tím vystoupením vygooglovat - koho třeba nominoval v posledních letech Senát?
Pokud by platilo to, co tady řekl kolega Plzák, že se tím nebude plýtvat. Tady ale bylo řečeno, že se to bude udělovat jednou za rok třem jménům. Už to samo o sobě. Pokud je někde tato podmínka, tak to ve mně tedy nevyvolává pocit, že se tím nebude plýtvat. Budeme mít normu, kterou musíme splnit? Takhle přece oceňování osobností fungovat nemůže!
Já bych tedy chtěla opravdu poprosit pana místopředsedu Bartoška, aby nám ty věci vysvětlil, aby nečekal na to, až se uzavře ta rozprava, ale aby je vysvětlil teď tak, abychom se mohli případně ještě doptat. Nejenom my s přednostním právem, ale i ostatní kolegové. Protože to téma tady na stole je. Byť si také myslím, že občané České republiky mají důležitější věci na starosti a na práci než to, aby se dívali na přenos ze Sněmovny, kde my diskutujeme (upozornění na čas), jestli někomu dáme, nebo nedáme medaili.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Velmi se omlouvám jak kolegovi Kalouskovi, tak kolegovi místopředsedovi Sněmovny. Je 12.45 hodin a přerušuji projednávání tohoto bodu, neb na 12.45 máme pevně zařazený návrh na volbu člena dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu.
187.
Návrh na volbu člena Dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu
Na lavice vám bylo rozdáno usnesení volební komise číslo 133 ze dne 24. května 2016. Nyní prosím o slovo předsedu volební komise pana poslance Martina Kolovratníka. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Pane předsedající děkuji za slovo. Přeji vám i kolegům a kolegyním dobré odpoledne. Pustíme se tedy do volebního bodu. No, nedá mi to, ještě krátký komentář. Většinou mám tendenci se v tento čas omlouvat ctěné Sněmovně za to, že jsem předchozí rozpravu přerušil tím pevně zařazených bodem. Ale dnes si říkám, že je to možná dobře. Že hlavy vychladnou a věřím, že až se k této debatě vrátíme na podzim, už bude na větší a vyšší úrovni.
Děkuji tedy za pozornost a v rychlosti zrekapituluji podstatné povinné informace k tomuto volebnímu bodu. Je to bod 187, návrh na volbu jednoho člena Dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu.
Za volební komisi konstatuji, že jsme obdrželi písemné sdělení poslance Jaroslava Faltýnka o jeho rezignaci na členství v této radě dne 4. května. Proto jsme vyhlásili lhůtu všem poslaneckým klubům na podání nových nominací. Ta lhůta byla do 23. května. Obdrželi jsme tři nominace, které jsme také přijali v usnesení č. 133 ze dne 24. května. V těch nominacích a v usnesení jsou navrženi: za ODS Petr Bendl, za TOP 09 Herbert Pavera a za hnutí ANO Josef Kott.
Zvláštní zákon způsob volby nestanoví a tuto volbu vždy provádíme způsobem tajným, tajným hlasováním ve Státních aktech. Proto vám komise i v tuto chvíli navrhuje tajnou volbu.
Ještě poslední informace. Mezi přijetím usnesení ve volební komisi a samotnou volbou musí uběhnout ze zákona deset dnů. Což se stalo, jak jsem řekl. My jsme komisi měli už 24. května, takže tento bod je měsíc a půl připraven. Připraveni jsme také ve Státních aktech a já vás nyní prosím, pane předsedo, abyste otevřel rozpravu k navrženým kandidátům pro volbu jednoho člena Státního zemědělského intervenčního fondu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zatím pouhý místopředseda, pane předsedo, ale děkuji. Otvírám tedy rozpravu. Ptám se, kdo se hlásí o slovo. Nikdo se nehlásí. Rozpravu končím. Ptám se na vaše závěrečné slovo. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Co není, může být. Nechci předesílat. Ale omlouvám se za tu drobnou nepřesnost. Pokud v rozpravě žádné návrhy nejsou, prosím, tak jak jsem avizoval - ta tajná volba je navržena v usnesení od volební komise, ale formálně bychom ji měli odhlasovat. Takže prosím nejdřív v tuto chvíli, abychom hlasovali o návrhu volební komise na provedení tajné volby.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Přivolám naše kolegy z předsálí a všechny vás odhlašuji. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o usnesení volební komise, která navrhuje, aby se v tomto případě hlasovalo tajně, tajnou volbou. Počet přítomných se ustálil.
Zahajuji hlasování o tom, aby následná volba proběhla tajně. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 223. Přihlášeno je 118 poslankyň a poslanců, pro 111, proti 3. Návrh na tajnou volbu byl přijat. Prosím, pane předsedo. ***