(12.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážený pane předsedající, děkuji vám za slovo. Tento bod je tematicky odjinud. Jedná se o bod, kdy budeme projednávat udělování pamětní medaile Za zásluhy o parlamentní demokracii, vyznamenání Poslanecké sněmovny. Tento bod je navržený podvýborem pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Tento podvýbor projednal tento bod na svém 7. jednání dne 17. 3. 2015 za přítomnosti představitelů Vojenského historického ústavu a projednal výtvarný návrh a provedení pamětní medaile Poslanecké sněmovny. Dále tento bod byl projednán a schválen na organizačním výboru 29. 6. 2016 a přijal souhlasné usnesení, návrh usnesení, že Poslanecká sněmovna souhlasí s tímto návrhem. Návrh usnesení poté uvedu v podrobné rozpravě.

Pamětní medaile Za zásluhy o parlamentní demokracii bude udělována jednou ročně v počtu tří kusů. Poslanecké návrhy na udělení pamětní medaile budou předkládány podvýboru pro přípravu návrhu na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, který je prověří po formální i obsahové stránce, vybere tři vhodné kandidáty a postoupí je svým usnesením k projednání organizačnímu výboru. Organizační výbor je po projednání postoupí svým doporučujícím usnesením ke schválení Poslanecké sněmovně.

Pamětní medaile udělí předseda Poslanecké sněmovny k řádovému dni 14. listopadu. Proč 14. listopadu? Je to z toho důvodu, že v tento den se v roce 1918 sešlo Národní shromáždění, zbavilo habsbursko-lotrinský rod českého trůnu, prohlásilo Československou republiku a zvolilo prezidentem Tomáše Garrigua Masaryka a vládu.

Podoba této pamětní medaile je součástí sněmovního tisku 4667, který vám byl doručen.

Pouze pro úplnost chci říct, že tento návrh zde není nový. Vy, kdo jste v Poslanecké sněmovně víc volebních období, tak víte, že touto myšlenkou se zabývali poslanci i v předchozích volebních obdobích a hledali vhodnou formu a podobu tohoto ocenění. Jsem si vědom, že někteří z vás tento návrh vítají, někteří tento návrh považujete za zbytečný, případně duplicitní. Ale sám za sebe mohu konstatovat, že tento návrh je správný včetně toho, že zde dokončíme myšlenku, která v Poslanecké sněmovně je několik volebních období.

Ta pamětní medaile má označení Za zásluhy o parlamentní demokracii. Chci zde říct, že jsme stále v procesu, kdy se demokracii učíme, a je dobré ocenit lidi, kteří na této cestě obstáli a byli inspirací pro nás ostatní. Myslím si, že to, koho bude Poslanecká sněmovna oceňovat, je možné také brát jako indikátor, který bude vypovídat o tom, jak to s demokracií u nás vypadá a jak si jí vážíme.

Tolik aspoň na začátek z mé strany. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. Zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Karel Schwarzenberg. Prosím, pane poslanče. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Karel Schwarzenberg: Pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, chceme se opravdu takto zesměšnit? Pamatuji se, v roce 1989, 1990 jsme s posměškem vzpomínali na průvody starého režimu, kdy s různými odznáčky, metály, vyznamenáními pochodovaly pod mávátky, a řekli jsme, že tohle u nás nikdy nebude. Že nebudeme těmito směšnými záležitostmi se zabývat. A ejhle! Po čtvrt století se všechna dobrá předsevzetí zavrhla a teď uděluje nejenom prezident republiky, nýbrž různá ministerstva a tak dále různé metály. Musí Poslanecká sněmovna se k tomu reji taky připojit? Je to nutnost? Nebudou naši voliči právem říkat: Ti poslanci mají důležitější věci rozhodovat a na důležitějších věcech pracovat, než aby se rozdělovaly další metály.

Ten metál je opravdu symbol ješitnosti. Ničeho jiného.

Prosím vás, vážené poslankyně, poslanci, zachovejme si - je to divné, že já vám to musím připomenout - jistou republikánskou důstojnost. Za první republiky byl jenom Řád bílého lva pro státníky zahraniční a byla vojenská vyznamenání. Jiná nebyla. Švýcarsko dodnes nezná žádné metály, a my tady udělujeme z každého spolku nějaké metály, vyznamenání, něco, co si můžeme přišpendlit.

Já bych prosil, abychom zachovali důstojnost české Sněmovny a této ješitnosti a těchto nesmyslů zanechali. Děkuji mnohokrát. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Schwarzenbergovi. Další přihlášenou s přednostním právem je paní místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová. Prosím, paní místopředsedkyně.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Hezké odpoledne, dámy a pánové. Přiznám se, že i já jsem na pochybách, jestli tento institut by měl Parlament České republiky, Poslanecká sněmovna mít, či nemít. Na druhou stranu se ráda nechám od navrhovatele přesvědčit.

Zajímalo by mě typově komu a za co, protože ten pojem "zásluha o parlamentní demokracii" je skutečně tak široký, že se chci zeptat, jestli to bude směřováno do té novodobé historie, nebo jestli budeme sahat právě do té masarykovské éry. Proč se na to ptám? Ptám se na to proto, protože jak víte, ze zákona o obcích mají radnice možnost využívat institutu čestných občanů. Stává se třeba v našem zastupitelstvu takovou tradicí, že na začátku a na konci volebního období využíváme tento institut a nominujeme někoho. Samozřejmě ty, kteří již nežijí, tak nominujeme in memoriam. A mě by tedy zajímalo, jaký případný okruh těch lidí a časový úsek v té naší historii navrhovatel zamýšlí.

Jsem členka výboru pro obranu a bezpečnost, takže obecně s udělováním pamětních medailí, ocenění tohoto typu jako člověk, který má blízko k Armádě České republiky, tak s tím nemám problém. Jenom předesílám, jenom trošičku bojuji se stejnými věcmi, které tady zmiňoval pan kolega Karel Schwarzenberg - nejenom já, ale i velká část klubu občanských demokratů -, abychom se skutečně nedostali do situace a známé historky Vlasty Buriana "daj-li medajli, nedaj-li", a to bychom si asi jako Poslanecká sněmovna určitě nezasloužili, abychom se tady přeli ještě o nějaké nominace.

Bojuji ještě s jednou věcí, o které si myslím, že možná připadne na mysl každému z vás, jestli se třeba nestane, a to by byla ostuda tohoto zákonodárného sboru, že někoho budeme po těch všech peripetiích, dohadech nominovat, a on řekne: "Vážení poslanci, vážené poslankyně, já od vás ocenění nechci, protože já si vás nevážím." A víte, jak si stojíme v průzkumech veřejného mínění jako poslanci a poslankyně. Není to nic, čím bychom se mohli chlubit. A tady si skutečně můžeme poměrně velkým způsobem lidově řečeno naběhnout a degradovat tuto Sněmovnu tak, jak si to nikdo z nás nepřeje.

Takže bych chtěla poprosit pana navrhovatele, aby nám k tomu návrhu proto, aby třeba část našeho klubu mohla pro to zvednout ruku, aby nám k tomu řekl něco víc. Řekl ten časový úsek. Řekl typově za jaké zásluhy o parlamentní demokracii, a jestli se počítá s tím, že v nějakých těch kolech nominací se nejprve bez toho, aniž bychom ty lidi zveřejňovali, byli předmětem nějakých polemik, tak jestli ti lidé, ti nominanti, budou mít šanci se k tomu vyjádřit, jestli od nás to ocenění vůbec chtějí, abychom se skutečně nedostali do nějaké blamáže. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP