(17.20 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ale ještě bude prostor, protože pan poslanec chce položit doplňující otázku. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Určitě. Děkuji. Samozřejmě chápu, že dostáváte takovéto hrůzné obrázky z obou stran toho konfliktu, ale vždycky na tom obrázku jsou mrtví lidé. A myslím si, že právě to, že tady my máme ten mír a můžeme tady fungovat, bychom měli dělat všechno pro to, aby byly naplňovány minské dohody a ty ostatní.

A pokud mluvíte o přesných číslech, jsou to přesná čísla, která dostáváte právě z té jedné strany konfliktu. Možná pokud byste je porovnal s těmi čísly druhými, tak byste zjistil, že jsou ta čísla třeba nepřesná. Ale to není o tom, abychom se zde přeli. Pokud tady mluvíme o nové vládě, myslím, že by měl být velký úkol, aby právě naplnila ty minské dohody, protože chudoba na Ukrajině zmáhá miliony lidí.

A jenom bych se zeptal. Zaregistroval jste třeba výrok jednoho z poslanců ukrajinského parlamentu, který k tragédii v Oděse z 2. května 2014 řekl, že přijde čas a 2. květen budou slavit jako státní svátek, který bude zapsán zlatým písmem do novodobých dějin Ukrajiny? (Upozornění na čas.) To jsou věci, které bychom zde mohli řešit a klidně i odsoudit, protože to jsou výroky fašistické. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Taky děkuji. Než pan ministr dorazí k řečništi, omluvím pana ministra životního prostředí, který se od 17. hodiny omlouvá, takže pokud někdo plánoval interpelaci na pana ministra Brabce, tak odpověď bude písemně.

Pane ministře, prosím.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Myslím s tím, jak jste uvedl své vystoupení, tak si myslím, že to mohu podepsat. Myslím si stejně jako vy, že právě možná právě proto, že tady máme poměry daleko konsolidovanější a klidnější, tak máme možná povinnost se snažit pomoci tomu, kde je násilí, aby to násilí skončilo. Jsem přesvědčen, že bych mohl uvést řadu příkladů, kdy Česká republika nejenom na Ukrajině, ale také i v Sýrii a v dalších místech se snaží podle svých možností přispět k tomu, aby skončilo násilí, aby skončila i ta zvěrstva, která bohužel máme možnost vidět na podobných záběrech, jako byly ty, které jste mi tady minule předal. A cítím to jako jeden z hlavních úkolů této vlády a Ministerstva zahraničí - hledat všemi prostředky cestu, jak zabránit pobíjení civilního obyvatelstva, jak zabránit, aby pokračovaly ty konflikty, které dnes nejsou jenom ohrožením těch lidí, kteří tam žijí, ale dnes, jak dobře víme, ohrožují vlastně i nepřímo Evropu. V tom souhlasím a myslím si, že tohle je naše role a to je náš úkol.

Co se týče toho příspěvku, který jste zmínil, to byl ten příspěvek poslance Mosijčuka, to je tuším z Facebooku. Souhlasím s vámi, že to, co on tam říká, že 2. květen je datum velkého ukrajinského triumfu a podobně, to taky nejsou samozřejmě vůbec věci, které pomáhají, protože tam bylo zabito, nevím, jestli přes 40 lidí. A já jsem nejenom osobně, ale celá naše politika se zasazuje o to, aby byly i zločiny vyšetřeny, aby bylo vyšetřeno to, jak došlo k zabití více než 40 lidí v Oděse, stejně tak jak došlo k zabití lidí na Majdanu. A to je naše neměnná pozice.

Pokud se staly zločiny, které vlastně byly téměř krokem k bojům nebo k dalším eskalacím těch bojů, tak jsme celou dobu pro to, aby zločiny byly vyšetřeny. Já sám jsem se v tom i osobně obracel na příslušné orgány, aby na ta vyšetření dbaly (upozornění na čas) a aby ho dovedly do konce. Takže o tom se také nemusíme přesvědčovat. Ale myslím si, že ten velmi nacionalisticky laděný příspěvek z toho Facebooku, který myslíte, v tom nevidím velký smysl to komentovat, především proto, že těch příspěvků (opakované upozornění na čas) je obrovské množství a naše role je především pomáhat míru, pomáhat tomu, aby to násilí skončilo.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dalším nebo další interpelující je paní poslankyně Šánová, ale tu zde nevidím, takže interpelace propadá. Tím pádem vystoupí pan poslanec Bendl, který interpeluje paní ministryni Valachovou, ale ta je omluvena, takže rovněž písemná odpověď.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Paní nepřítomná ministryně školství, mrzí mě, že tu nejste, protože si připadám, že to je jakoby nefér z mé strany, ale to je vaše rozhodnutí, že nejste přítomna na jednání interpelací, kde dnes pan premiér říkal, že ministři si čas udělat mohou, že je omlouvá pouze zahraniční cesta, myšleno do Bruselu, tak to, pokud vím, se neděje.

K této interpelaci mě vyprovokovalo vaše vyjádření o tom, že Svaz měst a obcí lže, když kritizuje a poměrně věcně z mého pohledu argumentuje naplňování potřeb, finančních potřeb, ale i personálních potřeb, které vyvolá školský zákon, nebo novela školského zákona. Tak jsem se vás chtěl, paní ministryně, zeptat, zda neuvažujete, že se za slova o lžích Svazu měst a obcí nehodláte omluvit, protože si myslím, že byla a jsou za hranou.

Ten zákon vyvolá a vyvolává obrovské tlaky na obecní rozpočty, vyvolá obrovské problémy i mladým lidem, kteří dávají své děti do mateřských škol. Z vlastní zkušenosti mohu říci už teď, kdy po debatě s ředitelkou naší základní školy sama oznámila, že bude muset vlastně vzhledem k počtu dětí a k tomu, že budou muset povinně chodit některé děti do školky, říct některým lidem a jejich dětem z ostatních obcí, že vzhledem k tomu, že musí naplnit kapacitu dětmi z té dané obce, která ji zřizuje, budou muset děcka, která třeba už několik let jeden dva roky chodí do mateřské školy k nám, budou muset odejít z mateřské školky, takže si lidé budou muset hledat mateřskou školku někde jinde.

To je jeden z konkrétních problémů a byl bych jich schopen vyjmenovat mnohem více, ale čas na to nemám. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Prosím pana poslance Farského. Pan ministr zdravotnictví tu není přítomen, takže interpelace bude zodpovězena písemně.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený nepřítomný pane ministře, v loňském roce jsem se pokoušel před sezónou táborů dosáhnout toho, aby cca 120 tisíc účastníků nemuselo docházet k lékařům a žádat o zdravotní posudek v tom případě, že jsou zdrávi a nemají žádný sledovaný problém. Tehdy, protože byla v běhu novelizace zákona, tak se to hodilo k tomu, aby to bylo přijato a tato úprava pozměněna, a tehdy, byl to březen - bylo to 28. dubna 2015, pardon -, pan ministr slíbil, že to sice nevyřeší v této novelizaci, protože by to pozdrželo přijetí toho předpisu, ale zároveň to okomentoval tak, že si myslí, že pozmění tu úpravu, a zavést vlastně, nahradit tuto prohlídku předtáborovou preventivními prohlídkami, že je to velmi dobrý nápad a že se hlásí k tomu, že vyhlášku upraví a že to stihne do třech měsíců. Ty tři měsíce utekly v červenci loňského roku. Nemám informace o tom, že by to bylo jinak. Letos opět více jak sto tisíc dětí, které vyrážejí na tábory, musí absolvovat tu zbytečnou cestu k lékaři a zatěžovat lékaře papíry a své rodiče nebo zákonné zástupce musí tahat na zbytečnou cestu.

Chtěl jsem se zeptat, v jakém běhu je změna a kdy k ní dojde. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Seďa bude interpelovat pana vicepremiéra Bělobrádka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP