Středa 4. května 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
60.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 45/2013 Sb., o obětech
trestných činů a o změně některých zákonů (zákon o obětech trestných činů),
ve znění zákona č. 77/2015 Sb., a další související zákony
/sněmovní tisk 658/ - prvé čtení
I tento návrh uvede ministr spravedlnosti Robert Pelikán z pověření vlády. Prosím, pane ministře.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, zde se pokusím být ještě stručnější, protože předmětný zákon, který je tu navrhován k novelizaci, je zákonem harmonizačním a ta změna je řekl bych změnou údržbového typu. Tak jak byly sesbírány poznatky z prvního roku praxe, tak jak potom byly i vyhodnoceny na semináři, který se konal, a za to chci poděkovat, na půdě Poslanecké sněmovny, tak z toho vyplynuly některé detailní posuny, které jsou potřebné, ale skutečně detailní. Nebude-li takový požadavek v rozpravě, s dovolením bych je tady podrobně nepředstavoval a nechal si to na výbory a neunavoval vás tím. Takže prosím o podporu, myslím, že to je nekonfliktní. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Nyní prosím zpravodajku pro prvé čtení paní poslankyni Pavlu Golasowskou, aby nás seznámila se svou zpravodajskou zprávou. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo. Já bych se také zdržela nějaké obšírné zprávy a taky vás seznámím jenom se shrnutím, že přijetím této navrhované právní úpravy bude zaveden lidštější přístup k obětem trestných činů od orgánů činných v trestním řízení. Dále bude dáno oběti více práv na informace a bude také posílena jejich pozice na vyjednávání o peněžité pomoci a dalších sociálních službách. Doporučovala bych tento návrh k dalšímu projednání.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní zpravodajce a otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji dvě přihlášky. Nejprve s dovolením dáma, paní poslankyně Válková. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Pane předsedající, milé kolegyně, milí kolegové, jednoznačně přijetí návrhu této novely také podporuji. Myslím si, že jde nejenom o implementaci směrnice, která je z roku 2012, ale i zase o určitý velice dobrý příklad České republiky, že prohlubuje ochranu obětí trestných činů a institut zvlášť zranitelné oběti rozšiřuje a zpřesňuje. Takže v tomto směru určitě ano a doporučuji, abychom to vyjádřili i svým hlasováním.
Myslím si, že nicméně na základě poznatků z praxe - a já jsem spoluautorkou toho původního, nyní novelizovaného zákona, takže předpokládám, že vím, o čem mluvím, a v praxi jsem ty oběti často měla ve své kanceláři - bude ještě dobré, a to jsou takové malé úpravy, doplnit v ustanovení § 2 odst. 4 písm. d) nátlak, který představuje naprosto typický prostředek domácího násilí, ať už jde o psychické výhrůžky, manipulaci, vydírání citové apod. A potom další věc, kterou zase mám z praxe soudu, asi by stálo za to zařadit zvlášť zranitelné osoby do okruhu osob, které by měly právo na zmocněnce bezplatně.
Pokud - a v to pevně doufám - projde návrh této novely do druhého čtení, tak uplatním tyto své poznatky z praxe ještě prostřednictvím pozměňovacího návrhu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Dalším řádně přihlášeným je pan poslanec Ondráček. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Tak jak jsem před jedním tiskem poměrně razantně kritizoval Ministerstvo spravedlnosti, tak tentokrát bych ho měl pochválit. Ano, jsem rád, že i přesto, že tady je účinnost pouze jenom jeden rok, že jste na to reagovali a vycházíte obětem vstříc a touto poměrně jednoduchou novelou napravíme - paní profesorka i některé ty věci, které jsem chtěl zmínit, už uvedla. Takže předpokládám, že propustíme do druhého čtení a v ústavněprávním výboru doladíme tak, aby to bylo pro oběti ještě více konformní. Děkuji, pane ministře, že tento zákon zde je, a určitě ho budeme podporovat.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Ondráčkovi. Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Jestliže nikdo takový není, končím obecnou rozpravu.
Ptám se na závěrečná slova pana ministra příp. paní zpravodajky. Není. Neeviduji ani návrh na vrácení či zamítnutí předloženého návrhu zákona.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh taktéž k projednání ústavněprávnímu výboru jako garančnímu. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Zahajuji hlasování o přikázání ústavněprávnímu výboru jako garančnímu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 442, přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 119, proti žádný. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme tento návrh přikázali ústavněprávnímu výboru jako garančnímu.
Nemám žádný návrh na další přikázání tohoto návrhu dalšímu výboru a organizační výbor jej nenavrhl. Prosím, kdo má návrh na přikázání dalšímu výboru? Není tomu tak, konstatuji tedy, že návrh byl přikázán k projednání ústavněprávnímu výboru jako garančnímu, a končím prvé čtení tohoto návrhu zákona. Děkuji panu ministrovi i paní zpravodajce.
Dalším bodem našeho jednání je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.