(15.10 hodin)

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedo. Já jsem rád, pane poslanče prostřednictvím pana předsedy, že jste zmínil naši snahu takříkajíc postavit zpátky na nohy státní podniky, které si vlastně armáda zřídila pro své účely, pro svůj prospěch v tom nejlepším slova smyslu, pro možnost pořízení velmi specifických nástaveb, které by asi bylo dost obtížné poptávat někde jinde, a celý proces by to velmi protáhlo. Mohu říci s určitým uspokojením, že VTÚ je v černých číslech. A je to samozřejmě také díky tomu, že ta specifická dolaďování jednotlivých detailů, tak jak je armáda na ověřených a vyzkoušených podvozcích potřebuje, se daří realizovat. Samozřejmě že v rámci toho také hlídáme cenu, protože na jedné straně je dobré podporovat ten státní podnik, na druhou stranu se nemůžeme nechat nějakým způsobem nákladově vydírat. Takže vždycky k takové akvizici přistupujeme s vypracováním odborného posudku, který nám dá k té pořizovací ceně objektivní informaci. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Další vystoupí pan poslanec Novotný. Připraví se pan poslanec Beznoska.

 

Poslanec Martin Novotný: Vážený pane ministře, nepřítomný pane ministře, původně jsem vám chtěl položit otázku aktuální, která se týká obecnějších konsekvencí modelu dotací v naší zemi a případných dotačních podvodů. Ale v souvislosti s vaší nepřítomností, která se stala již konstantou na interpelacích v Poslanecké sněmovně, se vás chci zeptat poněkud obecněji.

Jaký je váš vztah k interpelacím jakožto základnímu institutu parlamentní kontroly vlády České republiky? Svou soustavnou neúčastí vyjadřujete ve vztahu k Parlamentu svůj vztah k interpelacím jako institutu? Chcete nám tím něco sdělit, to jest považujete tento institut za nadbytečný? Naprostá většina poslanců Poslanecké sněmovny, kteří se vám v poslední době snažili položit osobně dotaz v rámci ústních interpelací, neuspěla, protože vaše účast snad na jednu dvě malé výjimky je v poslední době nulová. Zajímá mě vaše písemná odpověď na váš vztah k interpelacím jakožto institutu parlamentní kontroly vlády.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Beznosku. A připraví se paní poslankyně Nováková.

 

Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji za slovo. Pane předsedo, mám interpelaci na pana ministra Babiše. Prosím tedy písemnou odpověď. Chtěl jsem se zeptat na výběr DPH. A v podstatě po roce řeším stejnou situaci. K letošnímu únoru je výběr DPH oproti roku 2015 vyšší pouze o 560 mil. korun. Loni, když jsem stejné srovnání chtěl s rokem 2014, tak Ministerstvo financí konstatovalo, že zadržuje odpočty DPH, a tudíž má nesrovnatelnou základnu, a proto nižší výběr. Letos nic takového není. Tak se ptám, když ekonomika roste první dva měsíce o více jak 5,5 %, proč je inkaso daně z přidané hodnoty vyšší pouze o 1,2 %? Čili úplně se nám nedaří DPH vybírat a chtěl bych znát důvody. Za odpověď moc děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další vystoupí paní poslankyně Nováková. Připraví se pan poslanec Zahradník.

 

Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo. Vážená vládo, dámy a pánové. Můj dotaz se týká lesních mateřských školek. TOP 09 vždycky souhlasila s tím, aby se mateřské školy staly součástí péče o předškolní výchovu, protože je důležité, aby rodiče měli volbu a obecně existovaly i ve vzdělávacím systému alternativy. Včera byla schválena novela školského řádu, kterou byla prolomena hranice šesti let pro povinnou školní docházku, i když MŠMT se pokouší zavést pojem povinné vzdělávání. Tuto povinnost na základě práv dítěte mají ovšem pouze rodiče. V souvislosti s tím se uvaluje řada nových povinností na dosud fungující systém mateřských škol. Kromě povinností poskytovat vzdělávání v souladu s rámcově vzdělávacím programem musí splňovat také řadu věcných podmínek včetně velmi přísného dodržování životosprávy.

Moje otázka tedy zní, a je to otázka člověka, který si přeje, aby lesní mateřské školky mohly existovat, ale chtěla bych se zeptat, na základě jakých dokumentů bude tedy přesně orgán ochrany veřejného zdraví vyjadřovat souhlasné stanovisko se zařazením lesních mateřských škol do rejstříku škol a školských zařízení. Myslím si, že všechny alternativy by měly žít v souladu, a když už jsme včera schválili školský zákon i proti souhlasu všech představitelů klasických mateřských škol, které vždycky opakovaly, že s tímhle tím zavedením nesouhlasí, tak přece jen bych se tedy zeptala, jak bude zabezpečeno, aby oba dva ty systémy, případně i systémy další mohly harmonicky vedle sebe fungovat. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. A paní ministryně školství odpoví.

 

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová: Vážený pane předsedo, vážená paní poslankyně, vážení poslanci, dovolte, abych odpověděla na interpelaci paní poslankyně Novákové. Co se týká mateřských škol, tak jsou to školská zařízení, která jsou zapisována do školského rejstříku, a jejich hlavní podstatou je poskytování vzdělávací činnosti. Co se týká rámcového vzdělávacího programu, toto není nic nového. Na základě toho samozřejmě mateřské školy dlouhodobě fungují, existují, asi to víme všichni.

Pokud s týká obav, které jsem vyrozuměla z té interpelace, to znamená, do jaké míry bude toto harmonizovat s lesními školkami, tak na základě včerejšího schválení budou mít lesní školky nově možnost, kterou doposud neměly, zapojit se do vzdělávacího systému, stát se školským zařízením, a tedy se i zapsat do školského rejstříku. Já to pokládám za velký posun, co se podařilo za toho půl roku vyjednat. Ale samozřejmě z hlediska rovnosti budou muset splňovat přiměřeně ke své povaze všechny povinnosti jako ty školky ostatní. Z hlediska v uvozovkách úlev, které přirozeně mají, a to byl ten princip nalezení té shody, ony nemají stavbu, takže logicky nemusí splňovat ty stavebně technické požadavky. Nicméně co se týká vzdělávací činnosti, bezpečnosti dětí nebo hygienických předpokladů, tak ty budou muset splňovat přiměřeně těm podmínkám vzdělávání v tom, řekla bych, otevřeném bezestavebním prostředí.

Co se týká konkrétního ověření stanoviska, tak ty dílčí podmínky budou stanoveny prováděcím předpisem, ke kterému tedy dojdeme ve shodě s Ministerstvem zdravotnictví. A samozřejmě to bude přiměřené tomu, co lze požadovat po lesních školkách z hlediska provozu, tak jak probíhá.

My samozřejmě víme, že povětšinou jsou děti, řekla bych, ve venkovní přírodě, nicméně využívají k zajištění vzdělávání v tuto chvíli určité v uvozovkách stavby, které jsou ale většinou stavbami dočasného charakteru. Také se koordinujeme s Ministerstvem zemědělství, protože víme, že vypsali určitý rozvojový program z hlediska výstavby takových ne úplně obvyklých způsobů, kde lze vzdělávání poskytovat z hlediska volné přírody. To znamená, že tam je program jurt, což zní trošku exoticky, ale samozřejmě i k tomu budeme přihlížet.

Takže v tomto duchu bych se opovážila požádat o mírné posečkání. Budu se snažit, abych prostřednictvím školského výboru ve Sněmovně informovala všechny kolegy a kolegyně ze školského výboru, jakým způsobem postupujeme v tom prováděcím předpisu. A z hlediska toho startu změny školského rejstříku máme ještě čas. Takže jestli můžu dát příslib z hlediska těch konkrétních požadavků, tak do měsíce. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, paní ministryně. Prosím, paní poslankyně. Máte prostor.

 

Poslankyně Nina Nováková: Děkuji vám, paní ministryně. Přece jenom jste mé obavy úplně nerozptýlila, protože si velmi živě dovedu představit, jak budou probíhat jednání s Ministerstvem zdravotnictví a s hygienickými podmínkami, které mnozí vnímáme i jako klienti i jako ti, kteří provozují mateřské školy klasického typu, jako výrazně přehnané. Pokud by v rámci konstituování prováděcího předpisu mohlo dojít i k určitému zlidštění přísných hygienických norem, které jsou pro klasické školy, pak bychom to uvítali a budu to ráda sledovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP