Čtvrtek 10. března 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jaroslava Jermanová)
147.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou
a Mezinárodní organizací kriminální policie - INTERPOL
o výsadách a imunitách poskytovaných v souvislosti s konáním 44.
Evropské regionální konference, podepsaná dne 11. února 2016 v Lyonu
/sněmovní tisk 720/ - prvé čtení
Nyní prosím ministra vnitra, aby se ujal úvodního slova. Prosím.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, ve dnech 17. až 19. května letošního roku se v Praze uskuteční 44. Evropská regionální konference INTERPOLu. Regionální konference je platformou pro diskusi o aktuálních trendech trestné činnosti a strategie umožnění zlepšení spolupráce mezi členskými státy INPERPOLu. To, že se tato akce koná v České republice a v Praze, považujeme za věc velmi dobrou i směrem k prezentaci České republiky.
Nezbytným předpokladem konání této konference je poskytnutí výsad a imunit INTERPOLu a účastníkům konference. INTERPOL výsady a imunity požaduje od všech hostitelských zemí svých konferencí. Ve vztahu k INTERPOLu není tato otázka řešena v žádné bilaterální ani jiné smlouvě nebo smlouvě jiného typu. Z tohoto důvodu byla připravena právě tato dohoda. Na základě dohody budou INTERPOLu poskytnuty podmínky, které se obvykle poskytují mezinárodním organizacím. Ty budou poskytnuty i účastníkům konference, a to v souvislosti s plněním jejich oficiálních povinností a jim svěřených úkolů. Ani v tomto případě rozsah výsad a imunit, které budou poskytnuty, nevybočují z obvyklých standardů, které se pro tento typ akcí používají ve světě. Funkcionáři INTERPOLu pak budou používat výsady a imunity, které jsou obvykle udělovány v rámci diplomatických sborů. Veškeré podmínky jakož i další výhody týkající se například ulehčení vstupu na území ČR jsou omezeny pouze a jenom na dobu trvání této konference, resp. na dobu nezbytně nutnou k cestě a vycestování z ČR.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, a dříve než dám slovo zpravodaji tohoto tisku, musím vám oznámit, že předseda vlády v průvodním dopise požádal o zkrácení lhůty pro projednání tohoto návrhu ve výborech o 30 dnů. Poprosím pana zpravodaje, aby to načetl v rozpravě.
Nyní prosím tedy k mikrofonu zpravodaje pro prvé čtení a tím je pan poslanec Pavel Holík. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Holík: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, byl zde přednesen vládní návrh, který se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací, Dohoda mezi Českou republikou a Mezinárodní organizací kriminální policie INTERPOL o výsadách a imunitách poskytovaných v souvislosti s konáním 44. Evropské regionální konference, podepsaná dne 11. února 2016 v Lyonu. Doporučuji přikázat tento návrh k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a otevírám obecnou rozpravu. Do té se hlásí pan poslanec Sklenák. Prosím.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já bych se přihlásil a osvojil si ten návrh, který jste zmiňovala, abychom tedy zkrátili lhůtu na projednání ve výborech na 30 dnů.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Není tomu tak, tudíž obecnou rozpravu končím.
Nyní se budeme zabývá zkrácením lhůty na projednání ve výborech na 30 dní.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 286, do kterého přihlášeno 131 přítomných, pro 113, proti nikdo. Konstatuji, že návrh byl přijat.
Organizační výbor navrhl přikázat přeložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Přistoupíme k hlasování. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 287, do kterého přihlášeno 131 přítomných, pro 114, proti nikdo.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru a lhůtu pro jeho projednání ve výborech jsme zkrátili na 30 dnů. Končím čtení tohoto tisku.
Přistoupíme k dalšímu bodu a tím je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.