Čtvrtek 3. března 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

141.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Chilskou republikou
o programu pracovní dovolené, podepsaná dne 7. října 2015 v Praze
/sněmovní tisk 659/ - prvé čtení

Požádal bych nejdříve pana poslance Zemka, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Za vládu předložený návrh uvede ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Ještě jednou, dámy a pánové, tohle je věc poměrně velmi srozumitelná a velmi jednoduchá.

Tato dohoda o pracovní dovolené je dohoda, která by měla umožnit mladým lidem obou zemí, tady se jedná o Chile a Českou republiku, měla by umožnit mladým lidem v obou zemích... No, ještě je otázka, kdo to je mladý člověk. Tak mladý člověk, přátelé, je člověk od 18 do 30 let. To může být předmětem sporu, ale... (Posl. Schwarz ze sálu: Já jsem taky mladý). Ano, já jsem si myslel, že kolem toho vznikne spor. Ale jak říkal John Lennon: kdo má víc než třicet, nemá právo mluvit. Takže tady se zřejmě vychází z tohoto Lennonova výroku, a tudíž mladý člověk je od 18 do 30 let.

Ta dohoda znamená, že tito lidé, které ještě stojí za to poslouchat, ti mají možnost se pohybovat v těch zemích, pracovat tam. To znamená jednak jako poznávací pobyty, ale jednak tam i dokonce pracovat a získávat zkušenosti nejen cestováním, studováním, ale také prací a možností získávat finanční prostředky.

My takovouto smlouvu máme už uzavřenou s Novým Zélandem, Kanadou a Jižní Koreou. Očekáváme, že vejde v platnost i dohoda s Izraelem, a vyjednáváme podobné dohody s Austrálií, Japonskem a Hongkongem. Připadá mi, že je to věc velmi příznivá, pro naše velmi mladé velmi potřebná, a zdá se mi, že bychom se na tom mohli shodnout.

Na této smlouvě je zajímavá ještě jedna okolnost - je to poprvé, co sjednáváme podobnou dohodu se španělskojazyčnou zemí. V tom je to určité novum.

Jinak si myslím, že je to všechno jasné, a očekávám, že to podpoříte.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru zahraničních věcí. Žádám pana zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Václava Zemka, aby přednesl svoji zpravodajskou zprávu. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Václav Zemek: Děkuji za slovo. Navážu na pana mistra, on byl téměř vyčerpávající. Je to naprosto bezkonfliktní smlouva. Dohoda mezi Českou republikou a Chile vlastně, jak už bylo řečeno, umožňuje u středně dlouhých pobytů mladým lidem možnost si přivydělat, a tím si krýt vlastně část nákladů na pobyt v té či oné zemi.

Podotýkám, že Chile je země přátelská, Česká republika tam mám velice dobrou reputaci, to se váže už na tradici z dob první republiky.

Dovolte mi ještě malou osobní poznámku. Byli jsme tam loni, koncem roku, se zahraničním výborem. Při této příležitosti byla podepsána smlouva o zamezení dvojího zdanění. Takže vzájemné vztahy se rozvíjejí. Myslím si, že i tato smlouva, která je tady předkládána, přispěje k dalšímu rozvoji našich vztahů.

Já osobně ji podpořím a dovolil bych si zatím navrhnout přikázání zahraničnímu výboru na bližší projednání. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu. Nemám do ní žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí z místa. Nikoho nevidím, rozpravu končím.

Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru, pan zpravodaj doporučil totéž. Má někdo jiný návrh? Vzhledem k tomu, že jde o pracovní dovolenou? Pokud nikdo nemá jiný návrh - eviduji jenom návrh na odhlášení, takže vás všechny odhlašuji a požádám vás o novou registraci. Přihlaste se svými identifikačními kartami, abychom zjistili aktuální stav přítomných.

 

O návrhu na přikázání zahraničnímu výboru rozhodneme v hlasování pořadové číslo 92, které jsem právě zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 92 - z přítomných 111 pro 111, proti nikdo. Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání výboru zahraničnímu. Lhůta k projednání je zachována podle jednacího řádu.

Dalším bodem našeho jednání je bod číslo

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP