Úterý 26. ledna 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

57.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb.,
o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 292/2013 Sb.,
o zvláštních řízeních soudních, ve znění zákona č. 87/2015 Sb.
/sněmovní tisk 689/ - prvé čtení

Přerušili jsme bod 57 v momentě, kdy slovo měla paní poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Ptám se, jestli chce ve svém vystoupení pokračovat. Není tomu tak, takže faktická poznámka paní poslankyně Marty Semelové. Děkuji panu kolegovi Kaňkovskému, že zaujal místo u stolku zpravodajů. Paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Já jsem jenom chtěla zdůraznit to, že KSČM podporuje tento zákon. My vítáme to, že na rozdíl od dřívějších zázračných metod uzdravení a la Drábek, tak tentokrát se skutečně jedná o podporu navýšením příspěvku na péči. Odmítáme takové ty argumenty, kdy se říká, že stejně tento příspěvek je zneužívaný. Myslíme si, že není možné posuzovat všechny zdravotně postižené podle určitého malého procenta lidí, kteří zneužívají příspěvek. To je jedna poznámka.

Druhá poznámka. Myslím si, že Ministerstvo práce a sociálních věcí by se skutečně mělo zaměřit na neregistrované poskytovatele služeb, protože jak už tady bylo řečeno, i podle zprávy ombudsmanky je tohle velký problém. Problém z toho důvodu, že kapacity v registrovaných službách je málo a rodinám nezbývá nic jiného než v případě, že se objektivně nemohou postarat o svého zdravotně postiženého člena nebo seniora, tak využít i těch neregistrovaných služeb, kde kolikrát to špatné zacházení, víme o tom, že tady probíhá. Takže podpořit i ve spolupráci s kraji nejenom to, co je v zákoně, to znamená kontrola a navýšení pokut, ale také podpora krajů v navýšení kapacit registrovaných služeb, aby si rodiny skutečně mohly zvolit kvalitní službu, kde nedojde dokonce i k týrání, jak jsme toho byli svědky třeba v televizi, k týrání seniorů, prostě těch, kteří jsou nejvíc potřební. Jinak samozřejmě ten návrh má naši podporu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Semelové i za dodržení času k faktické poznámce. A paní kolegyně Aulická se hlásí ještě jednou do obecné rozpravy, bude pokračovat ve svém vystoupení. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Já děkuji, pane předsedající. Dovolte mi, abych se vrátila k svému vystoupení. Nemám ho dlouhé, a proto možná i pár slov zopakuji.

KSČM vítá a podporuje tuto novelu zákona a doporučujeme jednoznačně variantu navýšení tohoto příspěvku na péči jednorázově o 10 % od 1. srpna 2016, a ne jak uvádí další možná varianta o 5 % v roce 2016 a dalších 5 % od 1. ledna 2017. Nejen že by konečné navýšení bylo časově prodlouženo, a tím by i klienti čekali déle na konečné navýšení příspěvku, ale přineslo by to především i velkou administrativní zátěž pro příslušné úřady práce, které tyto příspěvky vyplácejí. Oceňujeme také zvýšení pokuty za správní delikt poskytování sociálních služeb bez oprávnění k jejich poskytování. Myslím, že k tomu už hodně řekla i moje kolegyně Marta Semelová.

Nyní si dovolím nabídnout k zamyšlení pár příspěvků v rámci projednávání této novely, které by mohly mít pozitivní dopad pro tuto oblast, a to je možný přechod aparátu, který zabezpečuje na úřadě práce tyto činnosti, pod státní správu sociálního zabezpečení, tedy příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Logiku v tomto návrhu vidím především, že posudkoví lékaři pracují pod státní správou sociálního zabezpečení a poté se agenda předá na úřad práce, kde se provádí další příslušné šetření, přiznání příspěvku a vyplácí se.

Další poznámka je, že bohužel příspěvek na péči nekončí v mnoha případech účelně, tedy především v sociálních službách, a v některých případech bohužel dochází i k jeho zneužití. Úřad práce zde přiznává, že časově nejsou schopni dělat kontroly tak, aby k těmto jevům nedocházelo. Ale věřím, že projednávání v příslušných výborech jistě přinese další připomínky a tato novela bude schválena především ku prospěchu všech občanů. Takže děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Haně Aulické a ptám se, kdo další do rozpravy, protože žádnou písemnou přihlášku nemám. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ptám se paní ministryně, jestli má zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak. Pan kolega zpravodaj Vít Kaňkovský? Nemá.

Jenom shrneme rozpravu. Nepadl návrh na vrácení ani na zamítnutí, jenom byl vysloven názor na případné hlasování. Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor Poslanecké sněmovny navrhl přikázat návrh k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo jiný výbor jako garanční? Není tomu tak.

 

Rozhodneme v hlasování číslo 87, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přikázání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 87. Z přítomných 159 pro 127, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalším výborům Poslanecké sněmovny? Není tomu tak.

Proto tedy budeme hlasovat ještě o zkrácení lhůty, protože je možné hlasovat jenom o zkrácení lhůty na 30 dnů, ostatní není možné hlasovat pro veto. Tak vás ještě všechny odhlásím, požádám vás o novou registraci. Přihlaste se svými identifikačními kartami.

Budeme hlasovat o návrhu na zkrácení lhůty k projednání ve výborech, a to na 30 dnů.

Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 88, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro zkrácení lhůty pro jednání ve výboru. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 88 z přítomných 131 poslance pro 106, proti 4. Návrh byl přijat.

 

Končím bod 57. Děkuji paní ministryni, děkuji panu zpravodaji. Můžeme pokračovat. Pan kolega Marek Černoch se hlásí mimo body jak předseda klubu. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, musím říct, že tu frašku, která proběhla ohledně projednávání migrace, kdy nejenom že se nebude pokračovat zítra ani tento týden, ale až dvanáctého, považuji za výsměch.

Druhý bod, který jsme tady dnes řešili, byla situace kolem vyplácení peněz, přesně 42 miliard, za solární energie - vyplácených nezákonně. Už patnáctého má dojít k vyplacení prvních 4 miliard a já si myslím, že jsou to tak velké prostředky, když jsme se teď bavili o sociální politice, kdyby se z toho jenom část dala do sociální politiky, tak se nemusí schvalovat pouze 40 korun pro důchodce, ale bylo by daleko víc peněz pro učitele, do sociální sféry a tam, kam tyto peníze patří.

Nelíbí se mi tento postup tím, že to bylo vetováno, a proto si dovolím vzít hodinu a půl pauzu a pozvat vás na takový rychlý seminář, protože tady je paní předsedkyně Vitásková, na číslo 22, aby vám odpověděla na otázky, které jsou z našeho pohledu velmi důležité. Jedná se o obrovské peníze. Myslím si, že informace k tomuto jsou relevantní a nutné. Děkuji. (Hluk a neklid v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Hlásí se, než vyhlásím přestávku na poradu klubu Úsvit, předseda klubu sociální demokracie. Prosím sněmovnu o klid. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. My jsme velmi tolerantní a až do této chvíle jsme se vždy zachovali tak, že když někdo požádal o přestávku na poradu klubu, tak jsme toto bez diskuse umožnili. Ale tento stav není možné protahovat donekonečna. Sněmovna má před sebou nějaké úkoly, máme organizačním výborem i plénem Sněmovny schválen program schůze. A tohle jsou obstrukční taktiky, které jsou kumulovány takovým způsobem, že cíl je jednoznačný: naprosto zabrzdit jednání Sněmovny. (Potlesk z řad poslanců ANO a ČSSD.) Jednací řád nezná pojem přestávka na jednání klubu a už vůbec ne přestávka na seminář. Prosím, abychom v duchu jednacího řádu rozhodli v hlasování, jestli přerušíme jednání Sněmovny na hodinu a půl, jak požaduje Marek Černoch, anebo budeme pokračovat dalšími body, které jsme si odsouhlasili. (Potlesk z řad poslanců ANO a ČSSD. Neklid v sále!)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Poslanec Černoch se hlásí. Prosím sněmovnu o klid.

 

Poslanec Marek Černoch: Já si myslím, že vzít si hodinu a půl pauzu na poradu klubu (nesouhlasné hlasy), a říkejme tomu, jak chceme, pro nás je to porada klubu, kde bude přítomna paní Vitásková, není to obstrukce. Nebereme si obstrukce.

Vaším prostřednictvím, pane místopředsedo - víte velmi dobře, pane kolego Sklenáku, že neobstruujeme. Jedná se o nezákonně proplacených 42 mld. korun. Zdá se vám jako obstrukce, pokud se to má nějakým způsobem řešit? Minulý týden tady proběhla velmi vášnivá debata, jakým způsobem bude vůbec ERÚ dále fungovat, jestli bude paní předsedkyně spadat pod služební zákon, a tedy pod pana ministra vnitra, a v té chvíli nebude nezávislým regulátorem. Jestli se budou vyplácet miliardy, které jsou podle Evropské unie nezákonně vypláceny. Myslím si, že to není obstrukce. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě paní místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová. Prosím.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Člověk, když tady slyšel pana předsedu klubu ČSSD Sklenáka, se skoro dojal. Jestli si vzpomínáte, minulý týden, kolegyně a kolegové, jsem tady s panem předsedou Stanjurou vystupovala proti tomu, jak je možné, že je svolána stálá komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů. Náš klub a konto toho, co jste udělali vy jako ČSSD, protože máte svého předsedu, kterého já si vážím, chtěl přestávku. To samé se teď děje z podnětu Úsvitu. Takže pane kolego Sklenáku prostřednictvím pana místopředsedy, měřte všem stejným metrem a nesnažte se nás tady dojmout. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já nebudu v tuto chvíli dávat hlasovat o přestávce. Není to možné. Nikdy jsme k tomu nepřistoupili, ani v těch nejdramatičtějších chvílích. (Nesouhlasné hlasy z řad poslanců ANO a ČSSD.) Pouze jednou. Já si to pamatuji. Bylo to v době, kdy to bylo opačně. A v tomto ohledu mi dovolte říct, že patří k jednání Poslanecké sněmovny respekt k tomu, co je minimálně slušností vůči jednotlivým poslaneckým klubům.

Pokud nesouhlasíte s mým rozhodnutím, můžete navrhnout hlasování o postupu předsedajícího. Já nyní vyhlásím do 18 hodin přestávku, do 17.56 přestávku na poradu klubu Úsvit. Sejdeme se tady před 18. hodinou.

Ještě předseda klubu sociální demokracie.

 

Poslanec Roman Sklenák: Nejprve reakce na vystoupení paní místopředsedkyně Černochové. Já si myslím, že srovnání těchto dvou situací velmi kulhá. Jestli zde mluvíme o nějakém semináři, ani není zřejmé, kdo ho svolal, tak je to něco jiného. Především je znám harmonogram jednání Poslanecké sněmovny a přece všichni vědí, že dnešního dne je jednání Sněmovny, tak pokud někdo organizuje seminář, na kterém žádá účast poslanců, tak by to měl koordinovat právě se schváleným harmonogramem.

V reakci na to, co předsedající místopředseda Filip oznámil, dávám námitku proti takovému postupu předsedajícího. (Neklid v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní kolegyni Černochové nemůžu dát slovo, protože je tady předseda klubu a jsme mimo rozpravu.

Pan kolega Černoch se ještě hlásil. Podotýkám vůči panu předsedovi Černochovi, že on seděl na poradě vedení Sněmovny, kde bylo jednoznačně řečeno, že je potřeba, aby předseda Poslanecké sněmovny upozornil jednotlivé předsedy výborů, předsedy komisí a předsedy poslaneckých klubů, že mají dodržovat harmonogram schůze. V tomto ohledu jeho poznámku o semináři považuji za více než nemístnou, ale samozřejmě nechám hlasovat o protestu proti mému postupu. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Marek Černoch: Pane předsedající, oficiálně není svolaný žádný seminář. Proto se omlouvám, je to porada klubu Úsvit, na kterou jsou srdečně zváni všichni poslanci i členové vlády. (Neklid v sále.) Je to prostě velmi vážná věc. Vy jste vetovali náš návrh na to, aby se to tady projednalo. Myslím si, že je to opravdu tak vážná věc a tak moc peněz, že si zaslouží... Poprosím vás, pane místopředsedo, tady na mě pan předseda klubu ANO pokřikuje.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já tomu rozumím. Žádám všechny kolegy a kolegyně, aby zachovali důstojnost jednání Poslanecké sněmovny. (Poslanec Faltýnek se z lavice omlouvá.)

 

Poslanec Marek Černoch: Ta hodina a půl rozhodně stojí za to, abyste si přišli poslechnout, jaká je realita a jaká je pravda, že jsou to nezákonně vyplácené peníze.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Vážený pane předsedající, vážená vládo, paní a pánové, kolegyně a kolegové, račme se vzpamatovat! To, co tady probíhá - a dneska to graduje -, může značit taky to, že tahle ta Poslanecká sněmovna velmi brzy nebude schopna již cokoli projednat! A já musím říci, že vina je na obou stranách, jak na vládní, tak na opoziční. Že jsou to neustálé změny programu, že je to předřazování bodů některými před jinými - a to je jedno, jestli jsou důležitější v uvozovkách podle někoho, či méně důležité, ale prostě přicházejí sem body tak, jak jsem minule zde hovořil, postupně a postupně by se také měly projednávat. To na straně jedné. Na straně druhé, možná, pravda, v rámci - ale velmi tenkých - hran jednacího řádu probíhající obstrukční jednání, nebo jednání, které by za obstrukční mohlo být považováno.

Koalice a opozice si přestaly naslouchat. (S důrazem.) Možná se vzájemně slyšíme, ale neslyšíme obsah, neslyšíme co. Takže říkám, račme se vzpamatovat. Uvědomme si, proč tady od voličů jsme vysláni. A pojďme také zkusit pokročit dál než na ty tři, čtyři nebo pět věcí, které jsme v rámci již druhý týden probíhající schůze snad konečně taky projednali. Podle mě je ta výkonnost velmi nízká a čím dál tím více se utápíme ve sporech.

Příkopy, které budou mezi koalicí a opozicí vykopány, vyhloubeny a jsou prohlubovány, brzy můžou být takové, že již nebudeme schopni se na čemkoli domluvit. A ti z vás - nebo z nás, kteří tady jsme již delší dobu, velmi dobře víme, co to znamená. V okamžiku, kdy nebude Sněmovna již schopna přijmout žádné usnesení, nebude zbývat nic jiného, než aby byla zvolena Sněmovna jiná. Položme si otázku, jestli to chceme, jestli to chceme už teď a jestli to vůbec bude mít nějaký význam. Pakliže ano, pokračujme v tom, co děláme doteď, a nadále se hádejme. Nadále si klaďme nejrůznější překážky a naschvály, nadále postupujme, jak dosud postupujeme. Však ona ta prestiž Poslanecké sněmovny mezi občanstvem velmi, velmi poroste. To bude výsledek naší práce. (Celé vystoupení důrazně.)

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců KSČM, sociální demokracie a ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan předseda Černoch ještě jednou. (Šum v sále.) Prosím o klid Poslaneckou sněmovnu.

 

Poslanec Marek Černoch: Já na to chci jenom zareagovat. Děkuji za slovo. Já si myslím, že tady nejde vůbec o vykopávání jakýchkoli příkopů, ale jde tady o to, že jsme navrhovali, aby paní předsedkyně měla možnost tady ve sněmovně vystoupit. Vystupují tady jiní. Myslím, že je to tak závažné téma - jedná se o 42 mld. korun -, že jste jí tu možnost měli dát. Nedali. Proto je tady nějaká možná varianta. Je to porada klubu Úsvit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vyhlašuji přestávku. Ale předtím ještě byla námitka proti postupu předsedajícího, takže tu nechám odhlasovat.

Hlasování 89 - kdo souhlasí s námitkou proti postupu předsedajícího? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 89, ze 150 přítomných pro 69, proti 68. Návrh nebyl přijat. Vyhlašuji přestávku do 18.03 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 16.33 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 18.03 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezký dobrý večer vážené kolegyně, vážení kolegové. Uplynula pauza na jednání poslaneckého klubu Úsvitu. Mám tady přihlášku s přednostním právem. Nejprve pan předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Prosím pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezký podvečer, kolegyně, kolegové, děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dovolte, abych vznesl procedurální návrh, abychom dnes jednali a meritorně i procedurálně hlasovali o všech návrzích i po 19. hodině. Děkuju. Jménem dvou klubů - sociální demokracie a ANO. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Takže jménem dvou poslaneckých klubů chcete, abychom dnes jednali a meritorně i procedurálně hlasovali i po 19. a 21. hodině... po 19. hodině. Děkuji. Je tady žádost o odhlášení. Odhlašuji vás všechny. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Zahajuji hlasování o návrhu pana předsedy Faltýnka, abychom dnes jednali po 19. hodině. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 90. Přihlášeno je 130 poslankyň a poslanců, pro 75, proti 46. Návrh byl přijat.

 

Nyní s přednostním právem pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Dneska na grémiu jsem vás žádal, a nikdo jste neprotestoval, že budeme dneska končit v devatenáct. Beru to, že jste porušili slib. Sliby s vámi nemají žádnou cenu. (Potlesk z řad poslanců TOP 09).

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Dalším bodem našeho jednání, pakliže se již nikdo nehlásí, je bod

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP