(Jednání pokračovalo v 10.27 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, je 10.27 hodin. Budeme pokračovat v přerušeném jednání. Dříve než předám slovo panu kolegovi Kortemu, který byl přerušen, a pro službu, zbývá mu 6 minut 23 sekund do konce jeho projevu, chci vás všechny vyzvat, aby se vaše projevy vztahovaly k věci, nesnižovaly se k osobní úrovni, protože si myslím, že Poslanecká sněmovna není ten prostor, kde bychom se měli takto vyjadřovat. Ať už máme názor jakýkoliv, měli bychom mezi sebou udržovat pravidla slušného chování. Já vám děkuji.
A nyní prosím pana poslance Korteho, aby pokračoval ve svém projevu.
Poslanec Daniel Korte: Děkuji za vrácení slova. Budu pokračovat.
V druhém odstavci předmluvy onoho pamfletu se praví, že se jedná, pokud jde o EET, o převratný systém. Poněkud mě zaráží, že celý ekonomicky rozvinutý svět je tak zaboudlý, že to ještě nepochopil a nepřijal tento převratný systém. Má ho Chorvatsko, což není zrovna ekonomický tygr, a ze zemí bývalé patnáctky má něco jako evidenci účtenek Švédsko, Belgie, Itálie.
Podle údajů chorvatského ministerstva financí se DPH z maloobchodu v roce 2010 a 2011 vybralo 37 mld. kun. V roce 2012 to bylo 40 mld. Stoupající trend. V roce 2013 bylo zavedeno EET a výběr zůstal zhruba na stejné úrovni - nebudu troškařit, bylo to o malinko méně -, aby v roce 2014 nastal pokles ve výběru této daně o 8 %. Takže v tom patrně spočívá ta převratnost. Stoupající trend výběru daně se zavedením EET převrátí na nižší, tedy původní úroveň. Bravo, naozaj, pekný úspech!
V třetím odstavci této předmluvy podepsané panem Babišem je první věta a poslední věta uvozena slovesem věřím. Je to tedy patrně nějaké páně Babišovo krédo. Proč ne, víra tvá tě uzdravila, nic se tam celkem neříká. Pozoruhodná je jenom třetí věta: Je pak hlavně na politicích, aby ukázali, že s vybranými veřejnými prostředky umějí smysluplně nakládat. Pro pána Jána, kdo jiný by měl nakládat s vybranými veřejnými prostředky než politici?! Enigmatičnost této věty je patrně dána tím, že pan ministr Andrej Babiš není politik.
Nyní přistoupíme ke kapitole na straně 23 - kapitola Co to přinese a co to bude stát? Tam je uprostřed takový čtvereček, kde se říká, co všechno výběr daně navíc za pět let - co všechno se za to může pořídit. Má to dělat 60 mld., čili 12 mld. ročně. Dneska jsme slyšeli 18. Já nevím kolik. Je to stejně fikce, je to hausnumero. Jsou to tři položky: Přidání 420 korun měsíčně ke každému důchodu, 200 km nových dálnic, přidání 6500 korun ke každé výplatě učitele. Odhlížím od skutečnosti, že se jak graficky, tak textově - není tam spojka nebo - předstírá, že toto vše lze pořídit za 60 mld. Ale tak se na to podíváme trochu blíže. Počet důchodů, zdůrazňuji důchodů, nikoliv důchodců, vyplácených v ČR je přibližně 3,5 mil. Přesně podle České správy sociálního zabezpečení v roce 2014 to bylo 3 576 472. Provedeme jednoduchý matematický výpočet: 3,5 mil. krát 420 krát 12 měsíců v roce krát 5 let rovná se 88,2 mld. Takže našemu milému panu ministrovi jenom na splnění této jedné položky schází více než 28 mld.!
Pane ministře, to jste zase jen tak plácal, anebo úmyslně klamete veřejnost, tedy lžete, anebo neovládáte elementární matematické úkony? ***