(10.00 hodin)

 

Poslanec Herbert Pavera: Hezké a příjemné dopoledne, vážená paní předsedající, vážený pane ministře, vážení členové vlády, dámy a pánové, kolegyně a kolegové. Já jsem chtěl nejdříve vystoupit s něčím úplně jiným, ale protože někdy myšlenky některých lidí jsou mnohem rychlejší, tak využiji toho, co se objevilo před chvilkou na facebooku pana Mariana Jurečky, který tam uvedl: Před rokem jsem od pivovarníků dostal podnět, zda by stát nemohl snížit spotřební daň na pivo. Tehdy jsem toto téma projednával s koaličními partnery a především ministr financí byl proti z důvodu výpadku příjmu do státního rozpočtu a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám. Pokud chceme jednat racionálně a opravdu ve prospěch lidí a nejvíce ohrožených skupin společnosti, pak budu chtít, ať snížíme DPH u potravin, protože to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům, lidem s nižšími příjmy. To by bylo opravdu poctivě mířené opatření a budu o něm tedy chtít jednat. Až toto uděláme, tak se bavme o snižování DPH u jiných položek. - Tolik tedy citace pana Mariana Jurečky.

A nyní k mé části, kterou bych vám chtěl rád sdělit a reagovat na včerejší vystoupení pana ministra Babiše v pořadu Máte slovo. Určitě vás to bude zajímat, protože někteří jste na to asi neměli čas. Pan ministr tam byl hostem paní Jílkové a jako vždycky byl, a stejně tak se ukázal dnes, vybaven spoustou pestrobarevných grafik a i posilněn oporami jak v publiku, tak v podobě paní náměstkyně. Samozřejmě pan ministr svým vystoupením nezklamal, stejně jako vždycky působil populisticky a někdy neříkal pravdivé věci, jak ho už dva roky známe.

Pan Babiš veřejně prohlásil, že 30 tisíc podnikatelů si přeje zavedení elektronické evidence tržeb. Já bych pana Babiše rád upozornil na to, že průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky ukázal, že 71 respondentů uvedlo, že by elektronická evidence tržeb neměla být povinná. Jiný průzkum agentury Median pro Českou televizi zase říká, že 56 % oslovených živnostníků a podnikatelů má obavy ze zavedení elektronické evidence tržeb. A z čeho mají tito podnikatelé, podotýkám, oprávněnou obavu? Tady prosím pana Martina Komárka, aby si vzal papír a zase si dělal čárky, protože já tady některé věci zopakuji. Dotázaní se bojí hlavně zvýšené administrativy, vysokých pořizovacích nákladů na nový přístroj, ale i možného zneužití posílaných dat. Opakuji: zvýšení administrativní zátěže, pořizovací náklady a zneužití dat.

Další výrok pana Babiše byl, že firmy chtěly kontrolní hlášení. Opravdu to chtěly firmy? Dle průzkumu pro společnost Deloitte se dvě třetiny firem, tedy 66 %, shodly, že zavedení kontrolního hlášení bude představovat nárůst administrativy a časovou náročnost. A opět jsme u toho, větší administrativní zátěž. A v podstatě už to přiznal i pan ministr, protože už připravuje novelu zákona.

Pan Babiš také prohlásil, že Finanční správu zajímá jen párování faktur, nic víc. Jako jeden z důvodů uvedl karuselové obchody. Mimoto se také pochlubil, že již v současné době má Ministerstvo financí nástroj na odhalování této trestné činnosti. Díky nim odhalili jeho zaměstnanci podvod 130 firem za téměř 4,5 mld. A to je směr, kterým bychom se měli dále ubírat. Velké sítě firem, které ve velkém krátí daně, ne drobní živnostníci na obcích a malých městech. Ono postačí, když jedna velká firma má několik firem najednou a také si mezi nimi může snižovat daňový základ.

Jak už tady bylo řečeno a viděli jsme to i na volebním plakátku pana ministra Babiše dneska ráno, pan ministr také v televizi uvedl, že navrhuje snížení daně z čepovaného piva z 21 % na 10 %. Nejenom že je to velmi populistické, ale myslím si, že i v tomto návrhu je to, že vyjadřuje obavy z toho, že zavedení EET může opravdu dopadnout na malé obchůdky, malé hospůdky na vesnicích a podobně, které s největší pravděpodobností, na 99 % skončí. Kromě toho také uvedl, že zavedou účtenkovou loterii, budou rozdávat ceny a podobně, takže na Ministerstvu financí se teď vytvoří asi sázková nebo nějaká jiná kancelář, která bude tyto věci řešit.

V průběhu celého pořadu také pan ministr uvedl řadu nepřesností a nepravdivých informací, že stále snižuje daně, že dříve se jen zvyšovaly, že nebyla žádná ekonomická krize. To je opravdu zvláštní, že nebyla mnohaletá ekonomická krize, když se celý svět s ekonomickou krizí potýkal, a vůbec si to nevymysleli pravicoví ministři, kteří prováděli nepopulární, ale potřebné ekonomické reformy, které byly sice asi drastické, možná více, než bylo zdrávo, ale díky nim teď máme stabilizovaný ekonomický systém a díky nim pan Babiš v roce 2014 i 2015 mohl uvolnit řadu finančních prostředků, které byly na různých účtech státu, pro potřeby našich občanů.

Také pan Babiš uvedl to, že za Kalouska byla Praha daňovým rájem. K tomu bych chtěl uvést, že pan Kalousek byl první, který zavedl transformaci Finanční správy, která funguje v podstatě dodnes. A vlastně pan ministr Babiš z ní dneska těží.

Dále tvrdil, že jsme neudělali nic pro výběr daní, ale myslím si, že to, že se dneska vybírá více peněz na daních, není zásluha této vlády, ale je to především zásluha našich šikovných podnikatelů a toho, že ekonomika opravdu roste nad míru, než se původně počítalo. Já jsem tady vloni říkal, někdy možná v březnu, teď si přesně nevzpomínám, že máme nižší rozpočtové určení daní, a říkal jsem, že pokud se naplní, tak se panu ministrovi omluvím. Já se panu ministrovi omlouvám za to, že jsem neměl pravdu, že se vybralo více peněz na konci roku. Také ale musím říci, že to nebylo zásluhou pana ministra Babiše, ale především tím, že ekonomika rostla mnohem více, než byl odhad Ministerstva financí i všech odborníků, protože odhad byl 2,7 a ekonomika rostla více jak o 4 % HDP.

Také v tom pořadu zaznělo prohlášení, že si TOP 09 nepřeje více peněz pro obce a města. Já myslím, že všichni, kteří mě tady viděli stát i za tímto pultem, i řadu mých kolegů a kolegyň, TOP 09 i ODS byly strany, které bojovaly za navýšení rozpočtového určení daní. Já věřím, že pan ministr na to bude pamatovat i v příštích letech a opravdu rozpočtové určení daní pro obce a města posílí, stejně jako se posílilo pro kraje.

Co bych chtěl ještě dále uvést, je to, že TOP 09 nekritizuje jenom návrh bez nějakého vlastního řešení. Máme svůj vlastní návrh, který sice není přijatelný pro koalici, ale máme řešení, a to prosazení jednotného inkasního a kontrolního místa, které by vedlo nejenom ke zvýšení výběru daní, ale také by zjednodušilo celý systém výběru daní a kontroly. A tady jsem zase u toho, že pan poslanec Komárek si může udělat čárku, že se zase sníží administrativní zátěž pro naše podnikatele.

Rád bych také uvedl ještě další informace, které už tady sice zazněly, a to že systém evidence účtenek je zaveden v zemích, jako je Belgie, Švédsko, Itálie nebo Chorvatsko, popřípadě už i to Slovinsko. Předně říkám, že vždy vítám, když je Česká republika v některých věcech v rámci vyspělejších sousedů napřed. Víte dobře, se snažím i ve zdravotnictví, abychom byli světovým unikátem, a žádám pana ministra Němečka, aby něco udělal s léčbou diabetické nohy kmenovými buňkami.

Nebudu už tady předčítat všechny věcné argumenty k problematice, protože všechny tyto informace k evidenci tržeb najdete na našich webových stránkách www.top09.cz. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji za dodržení časového limitu. A nyní dvě faktické poznámky. S první prosím k mikrofonu pana poslance Kučeru a poté pana poslance Koskubu. Pan poslanec Kučera ruší svoji přihlášku, prosím tedy pana poslance Koskubu. Prosím, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP