(12.40 hodin)

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji pane předsedo. To je ta demokratická debata. Šaškárna to je. Šaškárna. Protože pane poslanče Kalousku prostřednictvím pana předsedajícího, abych to dodržel. Kdybyste tady seděl, tak já už jsem to tady říkal, proč je tam o jednu stranu méně. No to je strašně důležitý problém. Kontrolní výbor by to měl zkontrolovat, proč tam je o jednu stranu méně. No to je skandál! No protože to překlopili z PDF, minule jsem říkal, před chvílí, že nějaký systém - tak do Wordu to dali, představte si. Takže ta jedna studie z PDF šla do Wordu, a tím se stalo, že je tam o jednu stranu více. Já si myslím, že občané této země musí vidět, jaké důležité problémy my tady řešíme - že jsme překlopili tu studii do Wordu. Jedna strana je tam míň. Nebo víc, nevím, to je úplně jedno, alespoň pro mě.

Takže prosím vás, debatujte k tomu, debatujte k podvodům na daních a řekněte lidem, proč jste neudělal nic jako ministr financí pro výběr daní. Proč. Proč jste navýšili daně lidem, místo toho, abyste pronásledovali ty podvodníky. Takže jedna stránka, to je skandální, skutečně.

A znovu vás vyzývám, přijďte na Ministerstvo financí, my se vám budeme věnovat týden, dva týdny, měsíc, pokud to bude o něčem. Ale zatím je to o ničem! (Potlesk z řad poslanců ANO)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy s faktickou poznámkou paní poslankyně Věra Kovářová, po ní se připraví pan poslanec Korte. A požádám vás, kolegyně a kolegové o ztišení, abychom rozuměli, co se zde říká. Prosím.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Když přistoupil pan ministr k svému pultíku, žila jsem v naději, že dostanu odpověď na svoji otázku. Říkal jste - ne příště, dnes, tady na ty kamery, ne na ministerstvu, tady na ty kamery. Říkal jste, že roční provoz bude stát 170 mil. Tady v BDO (ukazuje list papíru), to je ta krásná součtová tabulka, kde se vaše expertní firma sekla přibližně o 90 mil. v součtu, je napsáno, že roční provoz bude 396 mil.. Takže jestli byste mohl v krátkosti, to nezdrží celé projednávání, zodpovědět. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní pan poslanec Korte, připraví se paní poslankyně Němcová s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Daniel Korte: Pane ministře, vy jste označil jednání Poslanecké sněmovny za šaškárnu. Upozorním vás, že to je urážka 199 poslanců, sám sebe asi urážet nemůžete. Vy reagujete zlobně na každou otázku, kterou dostanete. Považujete to za drzost, buzeraci, nevím co ještě. Uvědomte si, že jste ministr vlády České republiky. Vy jste povinen nejen poslouchat ty otázky, které vám klademe, a nehrát si přitom piškvorky, ale také na ně odpovídat, protože vláda se odpovídá této Poslanecké sněmovně. Pane ministře, buďte tak laskav a přečtěte si už konečně jednou Ústavu České republiky! (Potlesk poslanců TOP 09)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Němcová, připraví se pan poslanec Hájek. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, chtěla bych pouze panu ministrovi financí vzkázat, že všichni z nás jsme byli zvoleni jako zástupci našich občanů, a to do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Nebyli jsme zvoleni na to, abychom zastupovali naše občany na Ministerstvu financí. To za prvé. Proto budeme chodit sem a nebudeme chodit na Ministerstvo financí.

Za druhé, jestliže pan ministr nám tady vykládal, jak spustil sodu proti svému zaměstnanci, který neuvedl jednu smlouvu na stránkách Ministerstva financí, a sám nám předkládá jako ministr financí, který neumí počítat, věci, které jsou plné matematických chyb, co tedy očekáváte? Že vás budeme chválit? Že vy své zaměstnance budete moci stavět do latě jenom proto, že zapomněli zveřejnit nějaký z mého pohledu drobný detail, ale vy, který předkládáte materiál zcela zásadní povahy plný zmatků - tak vy čekáte, že vás budeme chválit? (Potlesk z řad ODS)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Hájek a připraví se pan poslanec Kalousek. Prosím.

 

Poslanec Josef Hájek: Vážený pane předsedající. Hluboce se mě dotkla slova pana Kalouska, který nazval občany se slovenskou národností, že jsou migranti. Moje tchyně (smích z řad poslanců) byla a stále je - nebo byla, pardon, já se vyjádřím - byla občankou Československé republiky a byla slovenské národnosti. Po roce 1992 se stala občankou České republiky a ona sem neemigrovala, ona je stál, podle mě, pořád příslušnicí naší krásné vlasti, dneska už rozdělené, a neemigrovala sem, ona tady pořád byla, je a doufám, tady ještě dlouho bude. Takže prosím, nenazývejte občany Slovenské republiky, kteří jsou dneska občany České republiky, že jsou imigranti. Žádnými imigranty nejsou.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy pan předseda Kalousek a po něm ministr financí Andrej Babiš s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Někteří ano, někteří ne, pane poslanče Hájku prostřednictvím paní předsedající vaše paní není -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jsem pan předsedající pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: - pana předsedajícího. Vaše paní imigrantem není, pan Andrej Babiš imigrantem je a je to jedno. Imigrant není sprosté slovo. Faktem je, že někteří imigranti jsou této zemi velmi nebezpeční, konkrétně pan ministr Babiš říká, že je tu nechce. Někteří imigranti jsou této zemi prospěšní. To ať si každý zváží.

Ale k tomu, co vy jste odmítli opravit, ta prosím vás jeden příklad za všechny. Prosím o vaše kalkulačky či tužky. Víte, kolik je 199 + 80 + 34 + 30 + 3 + 7 + 7 + 36? Je to vážně 396. Jenže pan ministr Babiš vám tvrdí, že je to 308, tudíž že ty provozní náklady nebudou 396 mil. ročně, ale 308 mil. ročně. U investičních, tam už byl lepší, tam se sekl jenom o 6 mil.. Tam není jeden součet správně! A to je studie, z které vychází návrh zákona, který vy tady chcete prohlasovat. A vy fakt nechcete, aby alespoň ta studie byla uvedena do souladu s aritmetickými počty, když už ji ten člověk neumí uvést do souladu se zásadami českého jazyka? (Potlesk z řad poslanců TOP 09)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy s faktickou poznámkou pan ministr financí Andrej Babiš a připraví se pan poslanec Jandák. Prosím.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuju pane předsedající. Abych upřesnil tu šaškárnu. Já jsem nemluvil o všech poslancích. Já jsem mluvil o poslancích TOP 09. To je ta šaškárna. Vy tady vystupujete a mluvíte o hrozných, skandálních věcech. Že je tam jedna strana míň, protože se to překlopilo z PDF do Wordu... Ano a studie BDO... tož, špatně to spočetli, no. No, to je hrozný ale. To teď jako... to je fakt tak důležité, protože asi ministr financí má kontrolovat veškeré studie na Ministerstvu financí. BDO to špatně spočítalo. To není naše firma, byla vybrána kolegy. Oni vybrali, špatně to spočetli.

A ta čísla jsou jenom odhady, paní poslankyně Kovářová, to jsou jenom odhady, prostřednictvím pana předsedajícího. Jak ode mě chcete exaktní čísla, když děláte všechno pro to, aby ten zákon nebyl přijat. Když někdo podá trestní oznámení, abychom vůbec nic nedělali. Všechno děláte proti tomu zákonu.

Tak prosím vás, co se mě ptáte? Buď tomu vůbec nerozumíte, nebo se mě neptejte. A zkuste se zeptat, na co jsou studie. To je nějaký předběžný odhad, marketingová studie. Ano, studie je to. Nějaký odhad to je. A když ten zákon bude schválen a budeme konečně moci přistoupit k výběru dodavatelů, tak potom budeme vědět přesná čísla. Takže ty vaše otázky jsou nesmyslné a já neumím na ně odpovědět.

A když má problém paní poslankyně Němcová prostřednictvím pana předsedajícího přijít na Ministerstvo financí, no tak dovolte, abych sem zavolal všechny příslušné pracovníky Ministerstva financí, nechť jsou přítomni a budou vám odpovídat online na všechno. Protože já jako ministr financí, který má 25 tisíc zaměstnanců, nemůžu všechno vědět. Takže pokud to není jenom divadlo a šaškárna na kameru. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP