(16.40 hodin)
(pokračuje Stanjura)
Odpovědnost padá na zřizovatele. Někteří zřizovatelé, třeba my, v mém rodném městě, zavedl jsem hodnocení a zveřejňování hodnocení základních škol už před mnoha lety. Přes odpor ředitelů. To je třeba říct. Protože ředitelé základních škol, aspoň v mém rodném městě, měli plno důvodů pro to, proč je to špatně, že se rodiče v tom nebudou orientovat, že je to matoucí, každý má jiné děti v té škole, tím pádem má... Já tomu rozumím. Ale je to vodítko pro ty rodiče, kteří chtějí zkoumat kvalitu škol. Všichni takoví nejsou.
Zase otázka obvodů, když se bavíme o otázce obvodů. Podle mě nejjednodušší je - asi ne v Praze, pominu čtyři největší města - stanovit, že obvod je jeden v tom městě. Jedině díky tomu budou rodiče motivováni, nebo mohou být motivováni k tomu, aby si vybírali podle kvality a ne podle toho, která škola je na vedlejší ulici, tudíž je blíž, tudíž mám nárok na to, že tam bude dítě přijato.
A poslední věc, která mě zaujala posledními slovy paní ministryně, vlastně dvě. Paní ministryně, my víme, že jste ministryně. Vy jste asi dvacetkrát řekla "jako ministryně", ale to nemusíte říkat, to my chápeme, že když jste v té funkci, takže jako ministryně to děláte. (Pobavení v sále.) To jen na okraj.
Říkala jste ale, že jste zjišťovala, že v okrese je dostatečná kapacita školek. Já se omlouvám, kdyby to byly střední školy, tomu rozumím. Ale okres a mateřská škola, to nejde dohromady. To jsou úplně jiné jednotky. Bavme se o mateřské škole v místě bydliště, ne v okrese. Někteří kolegové tady vystupovali, že je něco jiného, když ten středoškolák si dovede i v rámci kraje městskou hromadnou, nebo meziměstskou hromadnou dopravou, vlakem či autobusem... Ale u toho předškolního dítěte nemůžeme říkat no, to je sice hezké, že ve vaší obci není, ale v našem okrese, tady, 27 km tímto směrem, tam je ještě volno, a my jsme zjistili, že to platí v 67 okresech republiky. Ten údaj je podle mě bezcenný. Podle mě má smysl v místě bydliště, ne v okresech. Co to je za statistiku, že v okrese je volné místo ve školce. Asi máte pravdu, ale je to praktická rada pro ty rodiče, kteří nemají místo v místě bydliště? Já si myslím, že to praktická rada prostě není. Když si vezmete okresy, které jsou poměrně strukturované, hornaté, tam může být jedna cesta 40, 50 i 60 minut. Takže to prosím nepoužívejte jako argument k tomu, že si obce s tím poradí, že v okrese je dostatek míst v mateřské škole.
To jsou ty hlavní důvody, pro které trváme na svém návrhu na zamítnutí. A říkal to pan poslanec Fiala. Jestliže nechceme - když dneska je ten hazard - hazardovat s naším školstvím, tak hlasujte s námi. Myslím, že stabilita českého školství je důležitější než experimentální pokusy tu povinné přijímačky, tu prodloužení povinné školní docházky. Děkuji. (Tleská opozice v pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Stanjurovi. A protože rozprava byla uzavřena, zazněla závěrečná slova paní ministryně i pana zpravodaje a eviduji návrh na zamítnutí předloženého návrhu, který předložil pan předseda ODS Petr Fiala, přivolám naše kolegy z předsálí. Je tady žádost o odhlášení, všechny vás tedy odhlašuji. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o zamítnutí předloženého návrhu, tak jak jej předložil pan předseda ODS Petr Fiala.
Zahajuji hlasování o návrhu na zamítnutí tohoto návrhu zákona. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 163, přihlášeno 148 poslankyň a poslanců, pro 12, proti 115. Návrh nebyl přijat.
Nyní se tedy budeme zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Není tomu tak.
Zahajuji hlasování o přikázání tohoto návrhu k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako garančnímu. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 164, přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 147, už 148, proti žádný. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako garančnímu výboru.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh žádnému dalšímu výboru, ale mám tady návrhy pana poslance Bendla, který navrhl přikázat tento návrh k dalšímu projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, dále pana poslance Bendu, který navrhl k projednání ústavněprávnímu výboru, a paní poslankyni Chalánkovou, která navrhla předložit tento návrh k projednání sociálnímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru? Není tomu tak. Budeme hlasovat o jednotlivých návrzích.
Tedy nejprve návrh pana poslance Bendla na přikázání tohoto návrhu zákona výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Zahajuji hlasování o návrhu na přikázání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 165, přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 44, proti 60. Návrh nebyl přijat.
Dále budeme hlasovat o návrhu pana poslance Bendy na přikázání ústavněprávnímu výboru.
Zahajuji hlasování o přikázání ústavně právnímu výboru. Kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 166, přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 33, proti 77. Návrh nebyl přijat.
Posledním návrhem je návrh paní poslankyně Chalánkové na přikázání sociálnímu výboru.
Zahajuji hlasování o přikázání sociálnímu výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 167, přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 65, proti 48. Návrh nebyl přijat.
Konstatuji tedy, že návrh byl přikázán výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako garančnímu výboru a dále žádnému dalšímu výboru nebyl přikázán. Končím prvé čtení návrhu tohoto zákona. Děkuji paní ministryni i panu zpravodaji.
Nyní s přednostním právem se hlásí předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne, kolegyně a kolegové. Jak všichni víme, čeká nás ještě mimořádná schůze, zejména k hazardu, a vzhledem k pokročilé hodině si dovoluji vznést procedurální návrh, abychom vyřadili z programu probíhající schůze všechny neprojednané body.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. To je procedurální návrh o kterém budeme hlasovat bez rozpravy. Zahájím hlasování o návrhu pana předsedy Sklenáka, abychom všechny neprojednané body této schůze vyřadili z programu schůze.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro vyřazení, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 168, přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 77, proti 54. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme vyřadili všechny zbývající body této schůze a končím třicá... (Námitky.) Pardon, je tady kontrola hlasování... Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Věra Kovářová: Pane místopředsedo, ráda bych zpochybnila hlasování, neb jsem chtěla hlasovat jinak, než jsem hlasovala. Hlasovala jsem pro. (Poznámky ze sálu.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Paní poslankyně chtěla říct, že hlasovala ano, a na sjetině má ne. Je to tak?
Poslankyně Věra Kovářová: Na sjetině mám ano, ale...
Místopředseda PSP Petr Gazdík: ...chtěla jsem hlasovat ne - a zpochybňujete hlasování. Je to tak?
Poslankyně Věra Kovářová: Ano, děkuji. (Protichůdné názory z pléna.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Je to tak, budeme tedy hlasovat o návrhu paní poslankyně Kovářové na zpochybnění hlasování.
Zahajuji hlasování o návrhu paní poslankyně Kovářové. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 169. Přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 114, proti 14. Návrh byl přijat. ***