(19.50 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kalouskovi. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Faltýnek. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Já bych jenom reagoval stručně prostřednictvím pana předsedajícího - Zemědělská strana, sociální demokracie a ANO. Pro upřesnění.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Faltýnkovi. Tím jsme vyčerpali zatím veškeré faktické poznámky. Po smršti faktických poznámek tu máme smršť omluvenek: pan poslanec Klaška se omlouvá dnes mezi 20. a 21.15 hodinou z osobních důvodů. Pan ministr Stropnický se omlouvá od 18.45 do konce dnešního jednání Sněmovny. Pan ministr dopravy se omlouvá dnes od 19 hodin z pracovních důvodů. Paní poslankyně Golasowská se omlouvá dnes po 19. hodině z pracovních důvodů. Paní poslankyně Zuzana Kailová se omlouvá dnes po 19. hodině. Paní poslankyně Helena Válková se omlouvá dnes mezi 19. a 21. hodinou z osobních důvodů. Pan ministr životního prostředí Richard Brabec se omlouvá dnes po 19. hodině z důvodu účasti na jednání schůze Bezpečnostní rady státu. A taktéž pan vicepremiér Pavel Bělobrádek se omlouvá dnes od 19 hodin z pracovních důvodů. To byly omluvenky.
S přednostním právem - s faktickou poznámkou pan předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Prosím, pane předsedo.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Kolegyně, kolegové, já nechci tu debatu nějak extendovat, čeká nás asi dlouhý večer. Ale protože už poněkolikáté, možná už podesáté, popatnácté, podvacáté tady zaznívají argumenty o poslancích první, druhé, třetí, čtvrté, páté, osmé kategorie, tak já bych chtěl poprosit, pokud používáme tyto argumenty, abychom byli jak v těchto argumentech, tak taky ve svých činech konzistentní. Není možné se v jednom volebním období chovat nějak a v druhém volebním období se chovat jinak a tvářit se, že se předtím nic nestalo a je tady nějaká tenká červená linie, od které je to všechno jinak.
Já jsem se podíval na minulé volební období. Tak to, že jsem byl spolupředkladatelem asi osmi návrhů zákonů, které byly v různých stadiích projednávání zastaveny, to je jedna věc. A koukl jsem se na ten nejstarší, tj. tisk 428 z 12. 7. 2011, který skončil ve druhém čtení. Mě by zajímalo, kolik poslaneckých návrhů tehdejší vládní koalice bylo od 12. 7. 2011 projednáno. Určitě nějaké byly. My jsme se s tím smířili, že jsme tehdy byli poslanci druhé, třetí, čtvrté kategorie a byl na nás tady pořádán hon, a dokonce byl v jednu dobu velký zájem o naše služby. Ale nikdy nás nenapadlo přijít s tímto argumentem, že zablokujeme Poslaneckou sněmovnu do doby, než všechny naše návrhy, které jsme podali dřív než vládní poslanci, budou projednány. Toto, s čím přišel kolega Kalousek, jakkoli to asi je legitimní, je úplné novum a Poslanecká sněmovna za jejich vládnutí takto nikdy nejednala. (Potlesk z řad sociální demokracie a ANO.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Hamáčkovi. S faktickou poznámkou nejprve pan poslanec Kováčik, poté pan předseda Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Já vám, milý pane místopředsedo, za to slovo děkuji. A vás všechny, kolegyně a kolegové, zdravím takovým hezkým pozdravem - dobrý pozdní večer. A toužím po tom, abychom si tady moc pozdě nemuseli říkat dobrou noc, např. až k ránu.
Co se týká té kategorizace. Já jsem přesvědčen o tom, že jediný, kdo má právo si stěžovat, že byl vždycky nějakou tou pátou kategorií, jsme my, protože promiňte, paní a pánové, kolegyně a kolegové, ať jste vládli, kdo jste vládli, s tou opozicí jste zacházeli plus minus stejně. Pravda, teď je to trošku vyšperkovanější, vyšroubovanější, protože třeba i ta vládní koalice dříve přece jenom přes velké a ostré spory uvnitř držela více pohromadě. Zatímco tady např. právě u toho tématu hazardu - my máme zdanění hazardu v programu, my chceme, aby byla rozlišena i míra společenské nebezpečnosti vyššími daněmi. Akorát nevíme, pro co vlastně se máme rozhodnout, co máme podporovat. Protože i uvnitř vládní koalice nejste prostě schopni se dohodnout. Takže až budete dohodnuti, tak přijďte a pojďme tedy to odhlasovat. Protože jestli tady o tom budeme jen neustále dokola žvanit a zdržovat to, tak přijde konec volebního období a hazard pořád nebude zdaněný. A to nikdo snad nechceme. Nebo ano? Děkuji. (Potlesk KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kováčikovi. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Kalousek. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Ano, já samozřejmě musím dát za pravdu panu předsedovi Hamáčkovi, že i v minulých volebních obdobích bez ohledu na to, kdo vládl nebo kdo byl v opozici, tak vládní strany prosazovaly své zájmy, někdy celkem bezohledně. A opozice, pokud byla impotentní, si s tím neuměla poradit. Prostě jako se v té společnosti střetávají nějaké zájmy, tak se logicky střetávají v Poslanecké sněmovně. Naší prací je hájit zájmy našich voličů, tzn. obhájit si, že dokážeme předložit a projednat, i když budou zamítnuty, návrhy, které jsme jim v našich volebních programech slíbili. Nemáme jiný nástroj, jak vás k tomu donutit, než říct - do řady. Že vy jste tenhle argument nepoužili, to ještě přece nemůže být důvod, abychom ho nepoužili my. Vy nám říkáte: my vám vyčítáme, že zatímco my jsme se jako opozice flákali, tak vy děláte svoji práci důsledně a pořádně. No to je pravda. Kdybyste ji dělali důsledně a pořádně, samozřejmě nikdy jsme neschválili církevní restituce. Já jsem šťastný, že jsme schválili církevní restituce. Pokládám to za obrovský mezník v historii téhle země. Ale schválit jsme to mohli jenom proto, že vy jste se flákali. Ale my se flákat nechceme a my zájem svých voličů budeme obhajovat naprosto důsledně.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kalouskovi. S přednostním právem pan předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Prosím, pane předsedo.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane předsedo Kalousku, máte pravdu, my jsme některé věci nedělali. My jsme nevyužívali § 95a , který může zablokovat Poslaneckou sněmovnu, my jsme nepoužívali argument všichni do řady. My jsme také nedemolovali Poslaneckou sněmovnu, neprali jsme se tady a nedělali jsme další věci, které jsou běžné v parlamentech světa. A já jenom doufám, že ten vývoj při prosazování vašich zájmů tímto směrem nepůjde.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Hamáčkovi. To byly zatím veškeré faktické poznámky a přednostní právo. Nyní se do obecné rozpravy jako první přihlásil pan poslanec Karel Fiedler. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Do obecné rozpravy jako první a zatím poslední.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ne, ještě je po vás pan předseda Kalousek. Tady mám jeho přihlášku.
Poslanec Karel Fiedler: Už jsem z toho bol jakýsi zmetěný. Teď mám času dost, takže nemusím spěchat. Chtěl bych reagovat na to, co tady zaznělo. Dívám se, že tady u stolku zpravodajů nikdo není, ani předkladatel ani zpravodaj... No budiž, ono to něco vypovídá... (Zpravodaj poslanec Šincl pouze nebyl vidět u své lavice sociální demokracie z důvodu postávajícího hloučku poslanců v uličce. Jde ke stolku zpravodajů.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan zpravodaj tady je přítomen, už se řítí. I pan předkladatel.
Poslanec Karel Fiedler: Pardon, přehlídl jsem. Stačí, že je v sále. Chtěl bych reagovat na to, co tady zaznělo od pana poslance Volného. Já jsem ponoukal k tomu, abych dostal odpověď na to, zda bude předložen ten komplexní pozměňovací návrh, o kterém bylo hovořeno na rozpočtovém výboru. Tu odpověď jsem nedostal. Já z toho dedukuji, že se toho komplexního pozměňovacího návrhu nedočkáme, a to zřejmě i z toho důvodu, že naopak pan poslanec Volný nabádal opozici k tomu, aby předložila své vlastní řešení. To je tedy opravdu úsměvné. Takže vláda, alias poslanec Volný, vlastně neví, co chtějí, a čekají, že něco navrhne opozice. Jen to něco vypovídá o kvalitě tohoto návrhu. ***