(22.10 hodin)
(pokračuje Filip)

V tomto ohledu si dovolím říct, že taková demagogie tady ještě nezazněla. Tohle je realita. Ano, Ukrajina, Bělorusko jako nejvíce postižené státy bývalého Sovětského svazu, tenkrát tedy svazové republiky, dokonce měly právo, a souhlasily s tím Spojené státy americké, Velká Británie, Francie, Čína, aby byly součástí Rady bezpečnosti OSN jako svazové státy bývalého Sovětského svazu. Proč? Protože byly nejvíce poškozeny fašistickým Německem. A s tím souhlasily po roce 1945 všechny vítězné mocnosti a celý svět. A vy mi tady chcete vyvrátit tu historii a chcete přisvědčit ukrajinskému premiérovi Jaceňukovi v tom, že Ukrajina v podstatě byla osvobozena až v roce 1991? K čemu se to tady přihlašujete tímto výrokem?

To přece není možné! Ti mrtví, kteří padli ve druhé světové válce, a byli to ukrajinští občané, byli to běloruští občané, byli to občané tehdejšího Sovětského svazu, a já nebudu zkoumat jaksi ty důvody, ti přece jsou tím, co by nás mělo upozornit na to, že není možné se smiřovat s tím, že tady roste znovu fašismus a nacismus. Není to možné, protože potom pouštíme do Evropy ty síly, které ji nakonec rozloží. Já jsem velmi skeptický k tomu, jestli budeme tímto způsobem postupovat, jestli jsme vůbec schopni zastavit onu migrační vlnu, jestli jsme vůbec schopni správně reagovat na to, jakým způsobem se bude dále vyvíjet samotná integrace Evropy. Jestliže budeme připouštět to, že někdo nemusí plnit podmínky, a klidně připustíme to, že bude možné jakýkoliv režim vzít do evropského společenství, tak dobře, ale v tom případě vypovídáme hodnoty, o kterých tady tak rádi mluvíte.

Já nemám žádnou potřebu, opravdu nemám žádnou potřebu říkat něco, co si myslí ruská strana. Navíc, nemyslím si, že zrovna Vladimír Putin je přítelem ukrajinské komunistické strany. Nakonec i předseda komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov proti Vladimiru Putinovi v prezidentských volbách kandidoval. Jediný měl takovou sílu, aby vůbec mu byl důstojným protikandidátem. A vy mi tady budete vykládat něco, co není z historického hlediska vůbec ničím podložené.

Já jsem chtěl, aby mi premiér odpověděl na otázku, nedostavil se ani do deseti hodin, nezbývá mi nic jiného než tedy tu otázku položit a jasným způsobem se zeptat, jestli o tom vůbec jednáme v rámci té asociace. V roce 1985 byla podepsána takzvaná Jamburská dohoda, kde se státy - Ruská federace, Kazachstán a Ukrajina - zavázaly zaplatit Československu dluh za výstavbu plynovodu a kompresorových stanic na jejich území. Ruská federace dluh v minulosti vyrovnala. Ukrajinský dluh zůstal ve výši 79,17 mil. amerických dolarů. Ukrajina podepsala s Českou republikou další dohodu o splácení tohoto dluhu v roce 1997, 30. 6. K naplnění dohody nedošlo. A další pokusy v roce 2004. A proto se chci na to zeptat pana premiéra Sobotky. 13. 5. 2005 - právě pan premiér byl v té době ministrem financí a požádal ministra financí Ukrajiny Pinzenika o jednání, ke kterému nedošlo. V roce 2007, a to už by mi tady mohl dosvědčit pan předseda Schwarzenberg, protože byl v té době ministrem zahraničí, za vlády prezidenta Viktora Juščenka a premiéra Viktora Janukovyče ministr financí Ukrajiny Nikolaj Janovič Azarov zahájil jednání prostřednictvím firmy Czech Partners. A dokonce to došlo tak daleko, že jsme mohli jednat o splacení dluhu. Ale o tom se nyní nejedná.

Já se tedy ptám. Budeme tím, promiňte mi, hlupákem, který bude říkat "ano, my nic nechceme, my máme zájem na asociační dohodě s Ukrajinou"? A já nezpochybňuji její projednání, ale chci se zeptat premiéra, jestli jednají o tom, že někdy v budoucnu, neříkám teď, protože to by v tuhle chvíli Ukrajinu úplně potopilo a to není mým zájmem, máme možnost se vrátit k dohodě z roku 1997 a začít jednat o tom, že například pro Českou republiku nebudou přerušeny dodávky plynu prostřednictvím toho plynovodu, který byl vybudován. Nebo jsme opravdu přesvědčeni jako poslanci českého parlamentu o tom, že budeme muset nakupovat plyn ze Spolkové republiky Německo, která se vykašlala na celou Evropskou unii, rozšířila si Nord Stream, dohodla se s Ruskou federací na nákupu plynu severní cestou, a my si jenom vyzkoušíme revers, to znamená, že budeme z Německa odebírat plyn a budeme to posílat na Slovensko, protože Slovensko je na tom ještě hůř než Česká republika.

Mluvíme o tom, nebo o tom nemluvíme? Je to součást dohody o asociaci, nebo to není součást dohody o asociaci? Co my to tady chcete namluvit? Budeme si tady ideologicky vykládat o tom, jestli je někdo něčí agent, a budeme se tady přesvědčovat? Anebo si tady budeme lhát o minulosti? Prosím vás, jsme v roce 2015! Je před námi docela zásadní rozhodnutí. Za chvilku se pohádáme o státní rozpočet. Je tam 70 miliard v minusu. Žijeme na dluh. A my se nechceme bavit o tom, jestli půjde, nebo nepůjde přes území Ukrajiny plyn do České republiky a ropa do České republiky? A je mi lhostejné, jestli půjde z Ruské federace, protože vůbec nemusí jít z Ruska. Může jít z kaspické oblasti, to znamená z Kazachstánu nebo Ázerbájdžánu. A buďme rádi, že ti, kteří jsou tak pomlouváni, jak si vůbec dojednávají po těch nechutných orgiích v Evropském parlamentu dohodu s Ázerbájdžánem o tom, že tady budeme mít čím topit a budeme mít vůbec nějaké suroviny pro náš chemický průmysl. Nebo opravdu chcete zkrachovat?!

Co je předmětem toho jednání? Přece normální vztah mezi dvěma suverénními státy. A já se ptám: Budeme jednat o dluhu? Budeme jednat o principu nedotknutelnosti dodávek od našich dodavatelů, kteří mohou dodávat jenom prostřednictvím toho plynovodu a ropovodu, nebo si na to budeme muset najmout kamiony nebo vlaky? Mluvil o tom někdo? Mluvil o tom pan ministr zahraničí? Mluvil o tom ministr průmyslu a obchodu nebo pan premiér? Kdo mi odpoví?

A protože tady pan premiér není, tak navrhuji přerušení jednání, dokud mi pan premiér neodpoví. Děkuji vám. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já registruji váš návrh na přerušení tohoto bodu a vzhledem k tomu, že se jedná o procedurální návrh, dám o něm hlasovat bez rozpravy. Já tedy přivolám kolegy z předsálí, aby přišli a dostavili se na toto hlasování. Eviduji také žádost na vaše odhlášení, takže vás odhlásím. Požádám vás o opětovné přihlášení do systému.




Přihlásit/registrovat se do ISP