(11.30 hodin)

 

Poslanec Pavel Plzák: Ano, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, vážení členové vlády, jak řekl pan ministr, tato dohoda bude uzavřena pokaždé, když přistoupí k Evropské unii další stát. Vlastně je to jeho povinnost, protože tím zároveň vstupuje do Evropského hospodářského prostoru.

Podstatné tady bylo řečeno, věci se tady prodiskutovaly myslím i na prvním čtení. Zahraniční výbor projednal tuto smlouvu na své 19. schůzi dne 9. června 2015 a po zdůvodnění doporučil tuto smlouvu schválit usnesením, které potom bych v podrobné rozpravě zde přednesl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu a táži se, kdo se do ní hlásí. V tento moment neeviduji nikoho a rozpravu končím. Táži se vás, pane zpravodaji nebo pane ministře, zda si chcete vzít závěrečné slovo. Není tomu tak. Nyní tedy přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem. Poprosím vás, pane zpravodaji, abyste ho přečetl.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo. Takže bych si dovolil přednést usnesení, na kterém se usnesl zahraniční výbor. Zní takto: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Dohody o účasti Chorvatské republiky v Evropském hospodářském prostoru, která byla podepsána v Bruselu dne 11. dubna 2014."

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Eviduji žádost o odhlášení, v tom případě prohlašuji toto hlasování za zmatečné. Přivolám kolegy z předsálí. Já vás odhlásím a požádám, abyste se opět přihlásili svými kartami.

 

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh usnesení tak, jak byl přednesen, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Máme hlasování s pořadovým číslem 89, přítomných poslankyň a poslanců je 130, pro návrh 126, proti žádný. Konstatuji, že s usnesením byl vysloven souhlas, a končím projednávání tohoto bodu.

 

Přistoupím k projednávání dalšího bodu, který je pevně zařazen, a to je

 

150.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky
a vládou Státu Izrael o programu pracovní dovolené,
podepsaná dne 8. června 2015 v Jeruzalémě
/sněmovní tisk 527/ - prvé čtení

I zde prosím, aby úvodní slovo přednesl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Máte slovo.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Přeji vám ještě jednou dobrý den. Tak co to je dohoda o pracovní dovolené? Pod tím názvem se skrývá celkem jednoduchá věc, že totiž mladí lidé na obou stranách, tedy jak mladí Izraelci, tak mladí Češi, budou mít možnost, pokud tu dohodu uzavřeme, navštívit druhou zemi a tam cestovat, tam poznávat tu zem a zároveň tam pracovat v průběhu jednoho roku. A samozřejmě protože budou moci tam pracovat, tak si budou moci vydělat na ten roční pobyt. Tohle je věc, která se nám už velice osvědčila s Kanadou, s Novým Zélandem, zkoušíme to s Koreou, tam se to teprve rozbíhá. Mohu vám říci, že s Kanadou a s Novým Zélandem to funguje výborně. Tam je veliký zájem na obou stranách, na té naší i našich partnerů. Takže uvažujeme o podobných dohodách také s Austrálií, o podobné dohodě s Japonskem a v této chvíli je těsně před podpisem dohoda s Chile. Vlastně vždycky to předpokládá, že na obou stranách jsou mladí lidé ve věku od 18 do 30, kteří mají zájem v té druhé zemi rok pobývat, studovat a zároveň budou mít mimořádně možnost i pracovat. Takže je to vlastně taková věc, která mně připadá velmi sympatická. A mohu vám garantovat, že jak na izraelské straně, tak na české určitě najdeme, podobně jako to bylo v případě Kanady a Austrálie, velké množství mladých, kteří budou rádi využívat. Takže mě těší, že při mé poslední návštěvě v Izraeli, nebo už v té předposlední jsme zjistili, že na obou stranách je zájem toto mladým lidem umožnit. Každá strana to bere tak, že je velké množství těch, kteří toho budou využívat. Dalo by se říci, že mezi mladými Izraelci je zájem poznávat Českou republiku a mladými Čechy je velký zájem poznávat Izrael. A trošku důkladněji, protože když tam jedete na pár dní, tak to není, jako když máte možnost tam pobývat rok.

Takže žádám parlament, aby tuto možnost mladým na obou stranách v tomto případě umožnil, také těm, co žijí v Izraeli a v České republice. A pokud uspěji, tak vám budu předkládat ještě další smlouvy s těmi zeměmi, co jsem tady už naznačoval. Takže tady je to jasné, o co jde, a je to jednoduché, tohle je první čtení, a myslím si, že by to také mohlo ve Sněmovně uspět.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře. Nyní prosím, aby se ujal slova zpravodaj pro prvé čtení, kdy za omluveného poslance Robina Böhnische vystoupí pan poslanec Václav Zemek. Než k tomu ovšem dojde, bude nutné, abychom toto odhlasovali.

 

Já tedy zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro to, aby jako zpravodaj pro prvé čtení vystoupil Václav Zemek, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 90, přihlášeno je 137 poslankyň a poslanců, pro návrh 117, proti 1. Návrh byl přijat a já vás požádám, pane poslanče, abyste se ujal slova.

 

Poslanec Václav Zemek: Děkuji za slovo i za projevenou důvěru. Odměním se tím, že budu stručný. Pan ministr to zde v podstatě popsal. Jedná se o výměnné pobyty, o schválení výměnných pobytů. Podobné smlouvy už existují, např. s Novým Zélandem, jak už tady bylo řečeno, s Kanadou, takže nevidím důvod, proč tento sněmovní tisk blokovat. Doporučuji, aby byl přidělen k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Otevírám obecnou rozpravu a táži se, kdo se do ní hlásí. Nikoho nevidím, v tom případě končím obecnou rozpravu. Táži se na závěrečná slova pana ministra nebo pana zpravodaje. Chcete si vzít? Není tomu tak.

Nyní se tedy budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Přistoupíme tedy k hlasování.

 

Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 91. Přihlášeno je 138 poslankyň a poslanců, pro návrh 125, proti žádný. Konstatuji, že s návrhem byl vysloven souhlas a tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Přečtu omluvenky, které ke mně dorazily. Dnes od 10.40 hodin ruší dnešní omluvu z jednání pan poslanec Jiří Koskuba a bude přítomen. Dnes od 14.30 do 15.15 hodin z důvodu jiných pracovních povinností se omlouvá pan poslanec Petr Kořenek.

 

Otvírám další bod dnešního jednání a tím je

 

133.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací změny článků Stanov Světové organizace
cestovního ruchu a Stanovy Světové organizace cestovního ruchu
/sněmovní tisk 360/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova ujala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová Vážený pane předsedající, vážené dámy poslankyně, vážení pánové poslanci, vláda České republiky 27. října 2014 schválila vládní návrh na přijetí změn článků a ratifikaci Stanov Světové organizace cestovního ruchu OSN. Dne 25. února 2015 Senát Parlamentu České republiky dal souhlas k této ratifikaci. V květnu 2015 byl vládní materiál projednán v prvním čtení Poslanecké sněmovny. Dne 9. 6. zahraniční výbor odsouhlasil vládní návrh a doporučil udělení souhlasu k ratifikaci. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP