Pátek 18. září 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Martin Kolovratník)

192.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny

Ještě než dám slovo panu poslanci Kolovratníkovi, mám zde faktickou poznámku pana poslance Jaroslava Holíka. Dávám mu slovo. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane předsedající, vážení hosté, vážené kolegyně a kolegové. Včera jsem byl přihlášen řádně do diskuze. Bohužel dnes to padlo, takže mám dvě minuty na to, abych řekl, co mám na srdci.

Všichni 30. dubna bez mé přítomnosti, protože jsem kladl věnce k pomníku k ukončení války v Ostravě, odhlasovali moje vyloučení ze všech výborů. Bylo to navrženo klubem Úsvit, kdy jsem byl členem tohoto klubu. Jistě vznikne otázka, proč k tomu došlo. Asi bych se musel dostat daleko dřív, do 9. února, kdy z tohoto klubu a z tohoto hnutí byli vyloučeni zakládající členové. A já jsem se dopustil toho nejhoršího zločinu... (Pískot z prostoru lavic klubu hnutí Úsvit.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím, aby kolegové tady nepískali. Pokud se to bude opakovat, přeruším jednání Sněmovny. Mám skoro pocit, že to je na jednání mandátového a imunitního výboru.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Já jsem toto vyloučení nepodpořil a jako trest jsem byl z těchto výborů vyloučen.

Jenom tedy malinko o mně. Mám vystudovanou chemii, od 20 let se věnuji zpracování odpadů. Patřím asi k jedněm z největších odborníků v republice, pravidelně jsem byl zván na světovou konferenci v Bruselu ETRA, kde byly čteny moje práce. Mám některé práce patentované.

To, že jsem byl vyloučen, beru jako poměrně újmu, dnes toto samozřejmě můžeme napravit. Zvažte tedy, jestli tam budu užitečnější v tomto výboru já -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Čas, pane kolego.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Řekl jsem, že jsem byl řádně přihlášen.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ale jste přihlášen k technické nebo faktické poznámce, tak mi to ukazuje systém - dvě minuty.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Dobře. V tom případě je asi těžko co říkat.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Nyní ještě faktická poznámka pana poslance Pilného.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo. Pane předsedo, vážené kolegyně a kolegové, mám jednoduchý dotaz. Chápu, že když se vypustí z tabulky jeden sloupec, tak přepočítávání dopadne jinak, to je otázka nějaké metodiky. Ale chtěl bych se zeptat na toto: Každý poslanec podle jednacího řádu má právo být účasten jednání ve výborech a být členem výboru. Ptám se, jak může nezařazený poslanec toto právo uplatnit. Jediný způsob, který jednací řád zná, je, že přeběhne do nějakého klubu a pak může toto právo uplatnit. Musím tedy konstatovat, že pokud neexistuje jiná cesta, tak jednací řád je založen na tom, aby podporoval přeběhlíky. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Dále s faktickou poznámkou pan poslanec Jaroslav Holík.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Dámy a pánové, omlouvám se, snad to už teď dokončím.

Podotýkám, byť jako vyloučený člen, pravidelně dál docházím do výboru životního prostředí jako host a rád bych možná vyzval některé z kolegů z tohoto výboru, aby řekli, jestli jsem aktivní, jestli jsem přínosem, nebo nejsem. A jinak bych vás všechny opět požádal: zvažte, jestli nová nominace bude lepší než ta moje. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Ještě tedy přednostní právo pana předsedy klubu Úsvit.

 

Poslanec Marek Černoch: Hezké dopoledne, dámy a pánové. Já samozřejmě chápu kolegu Fiedlera, protože to, co zde zaznělo, je, musím říct úplně zcela naplno, nehorázná lež. Nehorázná lež, to, co zde řekl pan kolega Jaroslav Holík. Nechci se k tomu dál vracet. Myslím si, že Sněmovna má na pořadu jiné věci, než abychom tady rozebírali postupy a to, co zde zaznívá. Ale musím se proti tomu ohradit, protože tímto způsobem napadat klub mé strany Úsvit je, myslím si, opravdu nemístné.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jednou faktická poznámka pana poslance Jaroslava Holíka. Za prvé faktická poznámka má přednost, takže vás musím vyzvat, abyste ji uplatnil. Ale skutečně prosím kolegy z bývalého jednoho klubu, aby pokud možno nezatěžovali Poslaneckou sněmovnu interními spory. Prosím.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Dámy a pánové, teď to bude už bez dalšího oslovení. Mám dostatek důkazů písemně, jak tomu bylo. Nerad bych používal silná slova. Ano, někdo tady lže, ale já to nejsem.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kolovratník, prosím. Prosím, pane poslanče, abyste nás tedy seznámil s tím, jak budeme dále postupovat.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Pane předsedající, děkuji. A já jsem slíbil pět minut. Ten můj slib nebude dodržen. Pokusím se proto udělat maximum.

Snad k několika těm předchozím vystoupením. Ono to k těm volebním bodům patří, ale prosím, kolegové, ne v tuto chvíli. Je to debata o tom, jak zacházet s nezařazenými poslanci, jak zacházet s jednacím a volebním řádem Sněmovny, a ten je v tuto chvíli jasný. Zaprvé my asi tady na Sněmovně nevyřešíme, jak a proč se rozpadl klub hnutí Úsvit. Můžeme pracovat s tím, jak zacházet s těmi nezařazenými poslanci. Teoreticky můžeme měnit jednací řád, ale dneska je to tak, jak to je.

To, co jsme po politické dohodě vedení Sněmovny a předsedů klubů dojednali na tuto chvíli, je provedení čtyř rezignací a následně proti nim nových nominací do jednotlivých výborů. A jak jsem řekl, jsou to nekonfliktní momenty, kdy jeden klub navrhuje v rámci svého klubu jedno jméno proti jednomu. Pokud budete, pane předsedající, vy a Sněmovna souhlasit, navrhuji hlasovat en bloc. To znamená, já vás seznámím s obsahem toho usnesení en bloc jedním hlasováním rezignace a jedním hlasováním nominace.

Takže teď bych vás rád seznámil s obsahem toho usnesení volební komise. Návrh na rezignace je následující: V petičním výboru Margita Balaštíková za ANO, ve volebním výboru Roman Sklenák za sociální demokracii, ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu také Roman Sklenák za sociální demokracii a konečně ve stálé delegaci Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy Simeon Karamazov za ODS, který tam má v tuto chvíli status náhradníka. To jsou navržené čtyři rezignace. A proti nim se párují nominace, to znamená do petičního výboru za ANO Zuzana Šánová, do volebního výboru za sociální demokracii Vlasta Bohdalová, do stále komise pro činnost NBÚ za sociální demokracii Štěpán Stupčuk a konečně do stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Jana Fischerová za ODS, opět zůstává ve statusu náhradníka. Tak to je návrh.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. Zeptám se, zda ještě někdo chce vystoupit, protože stále je rozprava. Pan kolega Stanjura. Pardon, ještě se omlouvá paní poslankyně Markéta Adamová od devíti do desíti. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já souhlasím s postupem, který navrhl předseda volební komise. Nicméně všichni máme jednací a volební řád, aspoň bychom všichni měli mít. Nevím, proč se pořád ptáme, jak budeme postupovat, když na straně 149, článek 5 volebního řádu, kdy se mluví o ustavení výboru a komisí, se píše: Poslanci, kteří nejsou členy žádného poslaneckého klubu - což jsou ti nezařazení - mohou nabídnout svůj mandát některému poslaneckému klubu - to jsou ti přeběhlíci. Takže když oficiálně někdo nabídne svůj mandát jinému klubu, započte se tento mandát k počtu členů, který má konkrétní poslanecký klub, přepočítají se kvora pro jednotlivé kluby a podle toho se to naplní. Problém je v tom, že v této chvíli tu volbu tu dneska neuděláme. Klub ANO má svoje kvorum plné a navrhuje někoho jiného. Kdyby někdo z klubu ANO rezignoval z hospodářského výboru, pan poslanec Šarapatka dal oficiálně svůj mandát k dispozici klubu ANO, tak ho mohou nominovat a není žádný problém. Takhle je to jednoduché, to není nic osobního, to je jen o pravidlech. Zákon na to myslí, tak se pořád neptejme někteří z nás, jak to budeme řešit. No podle zákona. (Potlesk zprava.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. To byla do jisté míry odpověď na dotaz, který byl vznesen. Ještě do rozpravy? Prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Ještě do rozpravy. Zaprvé reakce za pana předsedu Stanjuru. Ano, víme to, a děkujeme za to upřesnění. Já jsem to tedy asi měl říci na začátku tohoto bodu. Za komisi slibuji, respektive navrhuji, že k tomuto se vrátíme, k těm sporným bodům. My máme tu tabulku přepočítanou, všechny předsedy klubů s ní seznámíme, vysvětlíme vám nové počty, jak jsme k nim došli a proč. A samozřejmě logika například u toho diskutovaného hospodářského výboru bude použita přesně tak, jak teď můj předřečník řekl.

Ale omlouvám se, kolegyně, kolegové. K těm čtyřem rezignacím a proti nim párovaným čtyřem nominacím jsem zapomněl přečíst ještě jeden návrh na nominaci, a prosím, dávejte dobrý pozor. Není to žádný úkrok stranou, já jsem to pouze přehlédl. Mám tu připravenou, a je to v pořádku a zkontrolováno, ještě nominaci Marka Černocha do organizačního výboru. A tuto nominaci můžeme provést, protože 30. dubna byl z této pozice odvolán Tomio Okamura, takže to místo v tuto chvíli tam je volné a hnutí Úsvit, respektive předseda klubu, má na toto místo nárok. Takže vám dávám ke schválení jedním hlasováním čtyři rezignace a proti nim pět nominací.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, to je zřejmé. Pokud nejsou další přihlášky, tak končím rozpravu a budeme hlasovat. Pan předseda navrhuje dvě hlasování, čtyři rezignace v prvním hlasování a pět nominací v druhém hlasování. Zeptám se, zda chce někdo hlasovat jinak. Není tomu tak.

 

Takže v prvním hlasování - já ještě zazvoním - bychom hlasovali o těch rezignacích. Není potřeba ještě jednou číst? Není tomu tak.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 102, přihlášeno je 162, pro 152, proti 1. Návrh byl přijat.

 

A nyní bychom hlasovali o pěti nominacích.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro návrh usnesení? Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování 103, přihlášeno 162, pro 153, proti 1. Tento návrh byl přijat a my jsme tento bod vyčerpali. Děkuji a končím bod 192.

 

Budeme pokračovat bodem

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP