Čtvrtek 17. září 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jaroslava Jermanová)

192.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny

Tímto bodem jsme se zabývali dne 30. dubna 2015 na 27. schůzi Poslanecké sněmovny. Připomínám, že rozprava byla ukončena a proběhlo hlasování o rezignaci poslance Marka Černocha na členství ve stálé komisi pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny. Poté byl bod přerušen a odročen do další schůze Poslanecké sněmovny, usnesení číslo 745 z 27. schůze Poslanecké sněmovny.

Dnes vám bylo na lavice rozdáno usnesení volební komise číslo 118 ze dne 16. září 2015. Volební komise připravila příslušné podklady a já předávám slovo předsedovi této komise panu poslanci Martinu Kolovratníkovi, aby celou záležitost uvedl.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně, kolegové, dobré odpoledne. Paní předsedající, děkuji za předání slova. Já se snad jménem komise mohu omluvit, že jsme přerušili projednávání toho předchozího důležitého bodu, ale z pohledu našeho nejsou orgány Sněmovny úplné a i tomu přikládáme velký význam a potřebujeme, abychom pracovali v plném složení.

V úvodním slovu k tomuto bodu ze strany paní předsedající jste byli informováni, jaká je rekapitulace, takže já se nebudu opakovat. Ten bod je skutečně otevřen z 30. dubna letošního roku. Snad jenom za volební komisi krátce připomenu, že jsme, dá se říci, do poslední chvíle přepočítávali tabulku poměrného zastoupení, onu tabulku, kterou znají především předsedové klubů a která ukazuje v souladu s jednacím a volebním řádem Sněmovny, na kolik míst v kterém dotčeném orgánu Poslanecké sněmovny má který poslanecký klub nárok, jaký počet může obsadit.

Za prvé za volební komisi chci garantovat, že tu tabulku dnes máme aktuální, máme ji přepočítanou na aktuální počet členů poslaneckého klubu hnutí Úsvit, kterých je v tuto chvíli 8. I z toho důvodu jsme museli volební komisi rychle svolat ještě včera, abychom tento bod mohli projednat dneska.

Druhá důležitá informace. Usnesení volební komise, která se tohoto bodu týkají, jsou de facto tři. Jedno je usnesení číslo 107, jehož polovina již Sněmovnou byla naplněna, bylo to zmíněné odvolání Marka Černocha ze stálé komise Poslanecké sněmovny pro práci Kanceláře, ale už tam nebyla naplněna nominace, takže já vám za komisi budu navrhovat proceduru, kdy budeme zvlášť o této jedné nominaci Jany Hnykové hlasovat. A včera na komisi se zástupci všech poslaneckých klubů a stran zastoupených ve Sněmovně jsme se usnesli a dohodli na tom, že rušíme původní usnesení číslo 112 ze dne 19. května, které obsahovalo pouze částečně aktuální informace, a ty informace nejaktuálnější z klub Úsvit doplníme a dá se říct sloučíme s nominacemi ostatních klubů, které přišly do tohoto týdne, tedy do pondělí a do úterý večer. Takže vás požádáme o hlasování o jednotlivých bodech usnesení číslo 118.

V tuto chvíli ho nebudu číst, přečtu vám ho potom před hlasováním. Volební komise tak jako vždy navrhuje volbu aklamací, tedy veřejné hlasování, a v jednom bloku rezignace a poté v jednom bloku nominace, ale předesílám korektně, že samozřejmě můžeme i o těch nominacích hlasovat, pokud o to někdo z vás požádá, po jednotlivých jménech.

A protože jsme to teď diskutovali i neformálně s některými z vás, tak ještě v tom svém úvodním vystoupení předešlu, že v tom usnesení, které znáte, resp. tak jak vám ho předkládá volební komise, tak u jmen jsou zapsány jednotlivé kluby. Není to tedy myšleno tak, že jsou tam pouze členové těch klubů, i když to tak v 99 % případů bývá, ale to usnesení říká, který klub koho nominoval. Tím předcházím otázkám, které asi budou za malou chvíli v rozpravě kladeny.

Takže tolik moje úvodní slovo a teď vás, paní předsedající, poprosím o otevření rozpravy.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a otevírám rozpravu, do které mám s faktickou pana poslance Urbana, poté s přednostním právem pan poslanec Stanjura, potom pan poslanec Černoch. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Milan Urban: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové, tohle fakt není můj obor, ale jako místopředseda hospodářského výboru za sociální demokracii jsem byl pověřen tady cosi říci k tomu, co předeslal už předseda volební komise. Totiž hospodářský výbor má návrh, nominaci na Milana Šarapatku, kterého znám a osobně proti té nominaci samozřejmě nic nemám, nicméně je to nominace ANO 2011, což je poprvé v historii Sněmovny, kdy se toto stává. Já chci říct, že problém je v tom, že se mění vlastně poměr vládních a opozičních poslanců, protože Milan Šarapatka je jakoby opoziční poslanec, ale tou nominací ANO se stává vlastně v hospodářském výboru jakoby vládním poslancem, což by pro nás mohlo být dobře, nicméně jako precedent je to trochu zvláštní a nikdy to tady nebylo.

Čili já nechci tady říkat, že budu hlasovat proti nebo ať jsme všichni proti. Já bych chtěl navrhnout něco jiného - abychom v tomto bodě dnes nerozhodli, ve všech ostatních ano, a aby tuto nominaci a tento svým způsobem precedent projednalo vedení Poslanecké sněmovny, to znamená grémium, a dalo nám k tomu nějaké stanovisko a abychom rozhodli příští. Čili formálně navrhuji hlasovat o všech ostatních případně en bloc jedním hlasováním a toto rozhodnutí o hospodářském výboru vyřadit a nechat možnost vedení Poslanecké sněmovny zaujmout k tomu nějaké zásadní stanovisko, kterým bychom se zcela jistě poté řídili. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Dobře, pane poslanče, jenom abych to tady měla zaznamenáno správně - navrhujete tedy hlasovat bez návrhu na pana poslance Šarapatku. Takže o tomto návrhu budeme potom hlasovat.

Nyní poprosím s faktickou pana poslance Holíka. Já vás tady mám ve faktických. Nevadí, tak poprosím - nebo využijete? - pana poslance Pilného. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já bych chtěl říct, že hospodářský výbor je výbor, který je docela přetížen agendou, zejména proto, že je výborem garančním. Příští týden bude zasedat tři dny. Bylo by dobře, kdyby v zájmu věci tam byli poslanci, kteří tam chodí a pracují. Pan poslanec Šarapatka, přestože už není členem hospodářského výboru, tam chodí a aktivně pracuje. A pokud se to bude projednávat v grémiu a tato nominace neprojde, tak bych jenom chtěl upozornit, že hospodářský výbor poprvé, co existuje tato Sněmovna, minule nebyl usnášeníschopný. Nebyl usnášeníschopný proto, že ze sociální demokracie z šesti poslanců, kteří tam jsou, nebyl přítomen vůbec nikdo. Takže by bylo dobře, kdyby také při těch nominacích a jednáních bylo zváženo to, aby tam chodili lidé, kteří mohou pracovat. Já teď nebudu jmenovat poslance sociální demokracie, který tam nechodí téměř vůbec, ale je to bohužel tak. Jsme tady na práci a v těch výborech se prostě pracuje a byl bych rád, kdyby tam byli lidé, kteří pracují. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a poprosím k mikrofonu s faktickou pana poslance Urbana. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Milan Urban: Já se musím proti té nesolidnosti tady hrubě ohradit. Pane předsedo hospodářského výboru -

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Mým prostřednictvím, poprosím.

 

Poslanec Milan Urban: To jste řekla vy. Já jsem ležel v té době v nemocnici a vy to víte. Tak se tady chovejte prosím trochu slušně. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím s faktickou pana poslance Birkeho. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jan Birke: Já se nebudu přiznávat, pane kolego, ale myslím, že je to docela laciné. Já jsem ležel taky v nemocnici s docela závažnou věcí, pane předsedo. To je asi tak všechno, co k tomu musím říct. Jinak na rozdíl i od vašich kolegů na hospodářský výbor chodím, přestože dělám starostu města Náchoda. To je vše.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím s faktickou pana poslance Kalouska. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já snad abych zmírnil emoce a řekl také něco pozitivního, tak dovolte, abych vysoce ocenil přístup předsedy hospodářského výboru pana Ivana Pilného, který se opravdu chová nestranicky. Když včera organizační výbor projednával doplnění účasti pana poslance Kolovratníka na cestu do Francie, tak ač přítomen, neřekl na jeho podporu ani slovo. Cesta pana poslance Kolovratníka také nebyla schválena. Zatímco teď, když se jedná o nestranického a nezařazeného poslance, tak se za něj bije jako lev, vykonává svoji funkci bez ohledu na svoji stranickou příslušnost a já si toho vážím. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím s přednostním právem pana poslance Stanjuru, připraví se pan poslanec Černoch, poté pan poslanec Holík a poté pan poslanec Kolovratník. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já si myslím, že vedení Sněmovny se nemusí tou situací zabývat. Dámy a pánové, máme prvního přeběhlíka. Úplně jednoduché - pan poslanec Šarapatka je tou nominací vládní poslanec, adoptovalo ho hnutí 2011. Gratuluji, ulovili jste prvního přeběhlíka. Takhle jednoduché to je. (Potlesk vpravo.) Nic nemusíme projednávat, Sněmovna to už zažila, není to poprvé. Obávám se, že to není naposledy.

Já procedurálně navrhuji ne abychom o tom nehlasovali, ale abychom o tom hlasovali, abychom o tom hlasovali zvlášť, a každý z nás se ukáže, zda je pro, nebo proti. Je moc hezké - já tomu rozumím, že chcete dalšího vládního poslance do výboru, aby tam pracoval, resp. aby hlasoval s vládní většinou. To je přece legitimní přání. Není co projednávat. Váš klub se rozhodl a nominoval pana poslance Šarapatku. Máte na to plné právo, nazývám věci pravými jmény. Od chvíle té nominace je to váš poslanec, ať si říkáte co chcete. Není nezařazení. Není. Nevím, co pan poslanec Kolovratník přepočítává, teď nevím, komu to napočetl. Tak máte 50 nebo 48 nebo teď nevím přesně. Přepočtěte to znova, máte o poslance víc. Tak se nestyďte a přiznejte se.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Prosím k mikrofonu pana poslance Koníčka s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vladimír Koníček: Vážená paní předsedající, a to je právě ten problém, na který upozornil pan poslanec Urban.V okamžiku, kdy je pan poslanec Šarapatka nominantem za ANO, tak je tato nominace v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny, protože jednací řád a volební řád stanoví poměrné zastoupení jednotlivých klubů a to je přesně definováno, na to je matematický výpočet. Strana ANO má nárok na šest členů výboru. Ty tam teď má. Ten případně sedmý za Úsvit by připadl podle toho přepočtu ČSSD.

Já bych poprosil pana předsedu, aby nám řekl ta čísla, na základě kterých se to rozpočítávalo, protože my jsme tady neslyšeli, jestli některý nezařazený podle toho volebního řádu se může k některému přidat, aby se započítával do té kvóty.

Poté bych se chtěl zeptat, jestli těm, kteří prozatím nejsou v žádném výboru, bylo ze strany volebního výboru nabídnuto členství, protože mají právo být členy některého výboru a to předpokládá ten volební řád. Takže tuto situaci bych před hlasováním chtěl vyjasnit. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím s faktickou pana poslance Kolovratníka. Připraví se pan poslanec Šarapatka. Všechno to jsou faktické. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já budu reagovat hned, abych to vysvětlil. Pan poslanec Koníček tentokrát, u něj výjimečně, nemá pravdu. Ono to má dva rozměry. To, co naznačil pan poslanec Stanjura, ano, můžeme nazývat věci pravými jmény, hnutí ANO si v uvozovkách v této nominaci přivlastnilo pana poslance Šarapatku. Ale já teď budu chvíli citovat z jednacího řádu. Ten jednací řád, resp. volební řád v čl. 5 odst. 2 jasně říká, že návrhy na členy výboru nebo komise předkládají volební komisi poslanecké kluby. V návrhu uvedou kandidáty atd. atd. Takže my v tomto usnesení konstatujeme, že návrh na nominaci pana poslance Šarapatky předložilo hnutí ANO 2011. Nic jiného. Neříkáme, že je členem hnutí nebo členem klubu.

Prostě hnutí navrhlo nezařazeného poslance. Z logiky věci - a já jsem tu nebyl v minulých volebních obdobích, když se rozpadaly Věci veřejné, LIDEM a podobně - nemůže nikdo jiný nezařazeného poslance navrhnout. Dále platí odstavec 6: Poslanci, který nebyl zařazen, se nabídne členství atd. atd.

A konečně k té dotazované tabulce. Pochopitelně jsme ji ve volební komisi přepočítávali a několikrát kontrolovali společně s oddělením IT i s legislativou, mohu vám ji zde předložit. Tabulka jasně říká, že hnutí Úsvit po snížení počtu členů svého klubu přichází o nárok na jednoho poslance v hospodářském výboru a tento nárok přechází pro nezařazené poslance. Takže tato nominace hnutí ANO je plně v souladu s nově přepočtenou tabulkou.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a využívám svého práva a zvyklostí Sněmovny, je 13 hodin, přerušuji projednávání tohoto bodu a zároveň vyzývám všechny předsedy klubů, aby se dohodli, abychom příští projednávání měli jasno, koho budeme nominovat a koho ne. Děkuji. (Poslanci protestují.)

Je 13.01, já jsem přerušila dnešní schůzi. (Předseda Sklenák se hlásí, že chce podat námitku a má nárok na slovo.) Jestli máte námitku proti mému postupu, prosím, načtěte ji.

 

Poslanec Roman Sklenák: Ano, vznáším námitku proti postupu předsedající. Žádám, aby o ní bylo hlasováno. Tady jasně padly návrhy. Dohoda předsedů klubů je na tom, že budeme hlasovat o všem mimo hospodářského výboru. Zdůvodnění zde zazněla. Chci, abychom o tom hlasovali.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já jsem tuto dohodu na stůl nedostala, pane poslanče. Samozřejmě o vaší námitce nechám hlasovat, nemám s tím... (Velký nepokoj mezi poslanci, z různých stran padají návrhy, jak dále postupovat.)

Omlouvám se, já o té námitce nebudu hlasovat. Ve 13 hodin jsem přerušila schůzi a v tuto chvíli je schůze přerušena. Sejdeme se ve 14.30 u interpelací.

 

(Jednání přerušeno ve 13.02 hodin.)

(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, přeji pěkné odpoledne. Je 14 hodin 30 minut a zahájíme odpolední blok jednání. Dobrý den.

Nejprve přečtu omluvy, které ke mně dorazily. Dnes od 14.30 do 19 hodin se z pracovních důvodů omlouvá předseda Jan Hamáček, dále mezi 14.30 až do půlnoci se omlouvá paní poslankyně Jana Lorencová. Dnes od 15 do 18 hodin se omlouvá pan poslanec Miloš Babiš. Dále se z dnešního jednání, a to po 17. hodině, omlouvá pan ministr Pelikán, odjíždí na zahraniční pracovní cestu. Dále dnes od 12.45 do konce jednání se omlouvá pan poslanec Karel Fiedler. Dnes do 16 hodin se omlouvá pan poslanec Stropnický, a to z pracovních důvodů. Dále se omlouvá dnes na odpolední jednání ze schůze Poslanecké sněmovny pan místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Od 14.30 po zbytek jednacího dne se omlouvá paní poslankyně Jitka Chalánková. Mezi 18. hodinou a půlnocí z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Josef Hájek, dále od 12.45 do 14 hodin z důvodu jednání mimo Poslaneckou sněmovnu se omlouvá pan poslanec Karel Pražák. Dnes na odpolední schůzi se omlouvá paní ministryně Karla Šlechtová a dnes dopoledne z pracovních důvodů se omlouvá paní ministryně Marksová.

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP