(15.10 hodin)
(pokračuje Langšádlová)

A pane předsedo vlády, když jsme od začátku hovořili o střetu zájmů, tak bylo a je vaší zodpovědností, abyste zamezil jeho naplňování. A vy dnes nejenom že přihlížíte, ale ještě ke všemu podporujete korupci místopředsedy vlády, protože korupce není nic jiného než to, že politik na základě své politické pozice posiluje své ekonomické zájmy. A to, co se tady odehrává, nejenom minulý týden, ale i v dalších krocích, které zde byly zmíněny, tak to je obyčejná korupce, pane předsedo vlády. A tu jste opravdu svým voličům bezpochyby nesliboval.

Nesete zodpovědnost! Nesete zodpovědnost nejenom za to, co se tady odehrává, ale i jako předseda největší demokratické strany. Nesete mimořádnou zodpovědnost za naši demokratickou budoucnost! (Potlesk v pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další faktická poznámka, pan předseda Stanjura. Připraví se pan poslanec Komárek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak vystoupení pana předsedy vlády bylo v duchu starého dobrého českého přísloví já o koze a ty o voze. Musím říct, že s těmi tezemi těch prvních sedm minut, jak jste popisoval volební výsledky, sestavení koalice, většinová podpora voličů, s tím souhlasíme. Tam není žádný rozpor. Řekl to i pan předseda Petr Fiala, když vystoupil, že to prostě respektujeme a respektovali jsme to.

Nicméně mi vždycky vadí, když má někdo, takový politický matador, jako je Bohuslav Sobotka, selektivní paměť. A pro něho začala historie české politiky a přeběhlíků v roce 2006. Ale ona nezačala v roce 2006. Když vy jste vládl, tak vás nakonec držel u moci přeběhlík jménem Kott. Přeběhlík z mé politické strany do vaší politické strany. (Potlesk zprava a smích v sále.) A to už jste neřekl! Tak když už chceme dělat výčet, co se všechno stalo v Parlamentu České republiky od 1. ledna 1993, tak ať jsme kompletní.

A pak jenom jedna matematická chyba. Vy jste říkal, že vaše vláda se těší podpoře tří stran v Poslanecké sněmovně. Já myslím, že to není pravda. Já si myslím, že se těší podpoře čtyř stran v Poslanecké sněmovně.

My jsme včera byli v televizi s panem předsedou poslaneckého klubu KSČM a ten říkal: My nebudeme hlasovat proti vládě, protože vláda plní náš program. Nás, Komunistické strany Čech a Moravy. (Potlesk v pravé části sálu.)

Takže máte podporu čtyř politických stran. A jediný rozdíl mezi těmi pěti vašimi pokusy v minulém volebním období, předtím jsem tu nebyl a nepamatuji si, a dneškem je - ty podpisy, to bylo stejné: 50, vy jste měli 51, 52. Ale tehdy komunisté hlasovali proti vládě, dneska hlasují pro vládu. To je jediný rozdíl. (Potlesk v pravé části sněmovny.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Komárek. Připraví se paní poslankyně Němcová.

 

Poslanec Martin Komárek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, ten potlesk a smích poněkud vyjadřuje absurdní situaci, v níž se nacházíme. My svrháváme vládu, která zcela jistě nebude svržena. Já jsem si to sám u sebe přirovnal k rituálnímu tanci nad obětí, která vesele běhá po lese.

Proč nám tedy kolegové z opozice onen rituální tanec předvádějí, když tu oběť neumějí střelit, i když by to asi toužebně chtěli? No je to proto, aby ukázali, že aspoň umějí tančit, když už neumějí střílet. Chápu to.

Ale prosím pana Fialu a pana Kalouska, aby se nesnižovali k absurditám, jako když pan Fiala jako piškuntál ze základní školy, tento profesor, vyzývá pana premiéra, aby sesadil ministra Babiše na místo ministra sociálních věcí nebo něčeho podobného. To je prostě taková školácká lotrovina. To nikdo nemůže brát vážně. Stejně jako výrok pana Kalouska o Babišově oligarchickém režimu.

My skutečně žijeme v normální demokratické zemi. To, že se tady hádáme, patří tak trošku k folkloru. To, že budeme svědky ještě několika dalších zbytečných rituálních tanců a natřásání peří, no budiž! Ale prosím, pánové, nezesměšňujte se tady. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Paní poslankyně Němcová dvě minuty. Po ní pan předseda Kováčik. Stále faktické poznámky.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Já přicházím, vážený pane předsedo a dámy a pánové, v reakci na slova předsedy vlády, nikoli na slova mého předchůdce pana poslance Komárka, protože jeho slova se necítím být povolána jakkoli komentovat.

K tomu, co řekl pan předseda vlády, a k té selektivní paměti. Vážený pane předsedo vlády, jestliže jste kritizoval vznik různých vlád, jak to, že vám vaše paměť, toho velkého matadora sněmovního, nevrátila vzpomínku na vládu, kterou sestavil prezident republiky po volbách v roce 2013, kdy vás vyšachovával z vládnutí a dosadil si sem svou vládu Jiřího Rusnoka a jeho SPOZ, která určitě neprošla volbami, a neměla tudíž právo tady zasednout a řídit naši zemi? Jestliže chcete něco kritizovat, tak já rozumím tomu, že uvnitř sociální demokracie máte blok těch, kteří jsou fanoušky Miloše Zemana, a měl byste to těžké, a blok těch, kteří jeho fanoušky nejsou, mezi něž asi řadím i vás. Ale jestliže tedy máte něco vyjmenovat, tak prosím buďte přesný a buďte výčtově úplný, protože jinak to zavání velkou manipulací.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak, pan předseda Kováčik dvě minuty. Připraví se pan poslanec Fiedler.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedo. Paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Směrem k panu kolegovi Stanjurovi vaším prostřednictvím, pane předsedo, bych rád řekl, že tak, jak to on tady reprodukoval z té televize, to skutečně nebylo. To jsem skutečně takhle neřekl. A tak když už běží to, co se neřeklo, tak řeknu, co jsem taky neřekl a myslel. My prostě nebudeme hlasovat pro kádry z TOP 09 a z ODS, se kterými tato země má bohaté zkušenosti z doby jejich vládnutí. (Potlesk v levé části sálu.)

Nemůže nikdo z občanů, zejména z našich voličů, voličů KSČM, si ani stínem myslet, že bychom snad mohli podpořit právě TOP 09 a ODS. Pravda, je to všecko v pozici symboliky. Symbolický pokus o vyslovení nedůvěry vládě s nedostatkem pohotových hlasů. Ani se nepokusili se na nás obrátit. Co myslíte, komunisti, jste také opozice, podepsali byste nám to? A priori věděli. Ale že bych tuto vládu nějak nadšeně podporoval, no promiňte, to se také po nás nemůže chtít. Protože řadu věcí, které slibovali, nesplnili. Já se nebudu našemu předsedovi vlamovat do jeho projevu. On to tady řekne zcela jasně.

Já říkám zcela jasně. Ani s pravicí, ani s touto vládou. Jsme svébytní, jsme svobodní, protože se na nás ani jedna ani druhá strana sporu prostě neobrátila. My si děláme svoji politiku, a jestli nám někdo chce nasazovat psí hlavu, ať už zprava, nebo zprostředka musím říkat, nikoli zleva, tak je to jenom jejich problém. My si budeme podle svého zdravého rozumu a podle toho, co jsme slíbili svým voličům a co jsme slíbili v poslaneckém slibu, také postupovat. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Faktická poznámka pana poslance Fiedlera. Po něm pan poslanec Beznoska. A ještě je tam faktická poznámka paní poslankyně Lorencové.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Doufám, že mi čas faktické poznámky bude stačit. Tři věci.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Bude muset.

 

Poslanec Karel Fiedler: Ano, bude muset. Zaznělo tady, že ekonomika této země, naše hospodářská situace, je na vyšší úrovni, než byla. Já s tím bezezbytku souhlasím, ale absolutně to není zásluhou této vlády. (Potlesk zprava.)

Druhá věc. Co tady zmínil kolega Komárek, který, zaregistroval jsem, se na jednom čteném serveru vyjadřoval k vyšetřovacím komisím. Vy jste tady, pane kolego Komárku prostřednictvím pana předsedajícího, před chvílí řekl, že odvoláváme vládu, která nebude odvolána. Já to bude aproximovat: my ustavujeme vyšetřovací komise, které nebudou vyšetřovat! Tím mám na mysli vyšetřovací komisi k D47, kde když jsme hlasovali o tom, že nejdříve bude konečně zvolen předseda, aby tato komise mohla pracovat, tak váš poslanecký klub, nikdo z něj nehlasoval pro to. Čili vy říkáte: my nechceme, aby ta vyšetřovací komise pracovala. A v mém případě to je jeden z důvodů, proč budu pro vyslovení nedůvěry této vládě. Protože to je jeden z mnoha důvodů, nikoli jeden, jedna kauza. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP