(9.10 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já eviduji tento návrh. Prosím, k programu schůze, pane kolego Komárku. Prosím.
Poslanec Martin Komárek: Děkuji, pane předsedající. Samozřejmě k programu schůze. Já nejsem nositelem přednostního práva, takže ho nemohu zneužívat. Já dostanu slovo jenom občas.
Ale chci mluvit o té situaci, kdy jsem včera slovo nedostal, ale nechci mluvit o sobě, chci mluvit samozřejmě obecně. Jde o formuli, kdy poslanec chce vyjádřit, že hlasoval jinak, než jak je to na sjetině, ale nezpochybňuje hlasování samotné. Tato formule nemá oporu v jednacím řádu. Nemá žádnou oporu v jednacím řádu, přesto se používá často. Včera jsem použil určité formule a pan Stanjura, který zneužil svého přednostního práva, se mě snažil poučit. Poučil mě naprosto špatně.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, pane kolego, přesto jsem trpělivost sama -
Poslanec Martin Komárek: Ano, já navrhuji nový -
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já žádám o návrh k programu schůze.
Poslanec Martin Komárek: Ano, navrhuji nový bod, který teď odůvodňuji. Ten nový bod se jmenuje Informace vedení Sněmovny o výkladu jednacího řádu, který budu žádat, aby byl zařazen. Je to dostatečně srozumitelné, pane předsedající?
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Je, pouze si dovolím požádat o to, kdy byste rád ten bod zařadil.
Poslanec Martin Komárek: Ano, jako poslední bod této schůze, protože já doufám, že vyslyšíte můj apel a sami se zamyslíte nad tím, že ta formule, kterou chtěl používat pan Stanjura, a sice "hlasoval jsem ano, ale na sjetině je křížek", je špatná, protože tato formule implikuje za prvé, že poslanec je neomylný, což je blbost, za druhé implikuje, že hlasovací zařízení může být vadné. V tomto případě bychom měli vyžadovat kontrolu celého hlasovacího zařízení. Moje formule, a sice chtěl jsem hlasovat tak a tak, ale na sjetině je něco jiného, je filozoficky, lidsky a logicky správná. Pan Stanjura se tedy mýlil.
Prosím tedy o zařazení jmenovaného bodu jako posledního bodu této schůze. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu poslanci Komárkovi a ztotožňuji se s ním, že skutečně poslanci nejsou neomylní.
Nyní pan předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo. Po něm pan předseda Kováčik.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já klidně ten bod podpořím. Já s tím nemám žádný problém. Ale aby nedošlo k mýlce. Já jsem nic hlásit nechtěl, já jsem nikoho nepoučoval. Vy jste protestoval proti tomu, já ne. Já jsem akceptoval výsledky hlasování tak, jak byly.
A jenom mimo, když už si o to takhle říkáte, tak malé edukační okénko. Podle jednacího řádu může každý poslanec vznést námitku proti výsledku hlasování. A to je přesně ono. Takhle se to jmenuje. Já vím, že někteří, možná jako pan poslanec Komárek, chtějí mít všechno napsané v zákoně, i přesné citace, co kdo říci může a co říci nemůže. Já si myslím, že takhle se zákony psát nemají, ale je mi to fakt jedno.
Pokud jeden z 200 poslanců potřebuje školení k tomu, jak používat jednací řád, jak hlasovat, já myslím, že máme být velkorysí, vyhovět mu a umožnit zařazení toho bodu. Já s tím nemám problém. Já budu hlasovat pro a věřím, že vám to vedení Sněmovny vysvětlí natolik, abyste příště věděl, jak máte hlasovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Stanjurovi. Děkuji také zdravotním kroužkům, že se rozpustily a umlkly.
Nyní prosím pana předsedu Kováčika. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Já bych si tedy netroufl děkovat někomu za to, že umlkl. Ale budiž.
Včera ta situace - já jsem se do ní také zapojil a pokoušel jsem se pana kolegy Komárka zastat, po zásluze jsem za to dostal vynadáno od paní řídící, že se pokouším ohýbat jednací řád. Ale ta situace je přece přesně taková, že za léta fungování této Sněmovny se vedle přísné litery jednacího řádu k jejímu lepšímu, efektivnějšímu uplatnění vyvinuly určité zvykové obraty a formulace. Jedním z těch zvykových obratů a formulací je právě ta formulace, o které tady byla řeč. A je to zejména proto, aby ten paragraf jednacího řádu, který mluví o tom, že každý může vznést námitku proti výsledku hlasování, proběhla pokud možno jasně, stručně, zřetelně a jednoznačně. A jestliže tedy někdo řekne chtěl jsem nebo nechtěl jsem hlasovat tak, jak to vyšlo, tak to může být vykládáno všelijak. Jestliže někdo řekne vznáším námitku proti výsledku hlasování, hlasoval jsem nějak, na sjetině se to objevilo jinak, tak se hned o té námitce hlasuje a tato, řekněme, chvilka, která je spíše procedurální než věcná, uběhne o to rychleji.
Já bych chtěl všechny poprosit, aby i ta zvyková práva, byť nejsou úplně jasně a zřetelně napsána v jednacím řádu, byla pokud možno dodržována a respektována, u vědomí, že samozřejmě nejsme neomylní, u vědomí, že se může stát, že někdo bude nepozorný, ale důležité je, jakým způsobem poslanec nebo poslankyně vyjádří svoji vůli v hlasování. A to vyjádření té vůle v hlasování může být přece také bez zpochybnění hlasování pouze oznámením pro stenozáznam, že na sjetině jsem měl sice křížek, ale hlasoval jsem pro. Ve stenozáznamu se ta situace upraví a jede se dál a je tímto vyjádřena ta svobodná vůle poslance nebo poslankyně, jak vyjádřit to hlasování. Pojďme se tak dohodnout, že bychom tyto věci nadále se pokusili dodržovat. Určitě to přispěje k efektivnosti našeho jednání. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu předsedovi Kováčikovi. Ptám se, jestli ještě někdo má něco k programu schůze. Pokud tomu tak není, budeme hlasovat o návrzích, které tady byly předneseny.
První je návrh pana kolegy Sklenáka, který navrhl, aby příští úterý po pevně zařazených bodech byly zařazeny body 3, 4 a 5, tisky 363, 380 a 385.
O tomto návrhu zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 110, přihlášeno je 161 poslankyň a poslanců, pro 144, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Dalším návrhem pana poslance Sklenáka je, aby bod číslo 115, výroční zpráva České televize, byl zařazen příští středu jako první bod.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 111, přihlášeno je 164 poslankyň a poslanců, pro 160, proti žádný.
Dalším návrhem je návrh na vyřazení bodu číslo 101. Je to návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění.
O vyřazení tohoto bodu zahajuji hlasování. Kdo je pro vyřazení, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 112, přihlášeno je 166 poslankyň a poslanců, pro 108, proti 46. Návrh byl přijat a bod byl tedy vyřazen.
Posledním návrhem na změnu pořadu schůze je návrh pana poslance Komárka, který navrhuje zařazení bodu Informace vedení Sněmovny o výkladu jednacího řádu. Měl by to být poslední bod této schůze Sněmovny.
O tomto návrhu zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 113, přihlášeno je 165 poslankyň a poslanců, pro 55, proti 52. Návrh nebyl přijat. ***