(14.10 hodin)
(pokračuje Faltýnek)

Dále, na pátek 22. 5. bych poprosil o zařazení nových bodů do bloku druhých čtení. Konkrétně se jedná o návrhy zákonů z dílny Ministerstva životního prostředí, a sice sněmovní tisk 399, zákon o prevenci závažných ekologických havárií, a sněmovní tisk č. 409, zákon o odpadech.

Dále mi dovolte, abych na úterý 26. 5. navrhl jako druhý bod jednacího dne bod č. 47, sněmovní tisk 320, je to návrh zákona o registrovaném partnerství, a jako třetí bod jednacího dne bod č. 44, to už se stává evergreenem této Sněmovny, sněmovní tisk 272, zákon o ochraně před tabákovými výrobky.

Čili tolik návrhy poslaneckého klubu hnutí ANO. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: I já děkuji a prosím k mikrofonu pana předsedu Miholu s přednostním právem.

 

Poslanec Jiří Mihola: Dobré odpoledne, vážení kolegové, vážená paní předsedající. Já bych chtěl poprosit o pevné zařazení bodu č. 25, což je vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 353/23 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, je to sněmovní tisk č. 418 v prvém čtení, na zítřek, to jest 20. května na 17. hodinu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, děkuji. Dalším v pořadí s přednostním právem je pan ministr Mládek, připraví se pan předseda Stanjura a poté pan poslanec Černoch.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já bych si dovolil navrhnout zařazení nového bodu, kterým je druhé čtení Dohody o přidružení mezi EU a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, a to zítra 20. 5., 20. května, po bodu č. 32, vysokoškolský zákon. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Jste třetí s přednostním právem, pane předsedo. Prosím, pana předsedu Stanjuru.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Pan předseda Faltýnek ví, co přijde. My jsme se o tom dopoledne radili, avizoval jsem mu, že dva poslanecké kluby budou vetovat s jednou výjimkou zařazení všech nových bodů. Takže abych dostál svému slovu, vznáším jménem dvou klubů, a to ODS a TOP 09, námitku proti zařazení čtyř nových bodů, všech bodů, které navrhl pan Faltýnek, pan předseda Faltýnek, a stejně tak bodů, které navrhl pan ministr Mládek.

Chci jenom připomenout, že k dnešnímu dni máme neprojednaných 116 bodů na této schůzi. Čeká nás šest jednacích dnů a není žádný důvod, abychom k těm 116 přidávali další a další, protože naše návrhy nebo i návrhy kolegů ze Senátu tady leží rok, jedenáct měsíců, deset měsíců. Tolik na vysvětlení. Ten náš systém je přístup... U jednoho jediného bodu jsme se domluvili, že to veto nepodáme, ale mám pocit, že to pak vetuje jiný klub. Pokud si dobře pamatuji jednání grémia Poslanecké sněmovny.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji a prosím pana předsedu Černocha. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Hezké odpoledne, děkuji. Já bych rád navrhl zařazení mimořádného bodu Informace vlády o povinných kvótách na přijímání imigrantů, a to po jednání výboru pro evropské záležitosti ve čtvrtek, to znamená po pevně zařazených bodech ve čtvrtek. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a pak se hlásil pan předseda Kováčik. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Vážená paní předsedající, vážená vládo, dobrý den. Děkuji za slovo. Já bych rád volně navázal na pana kolegu Stanjuru a seznámil vás se skutečností, že mám tady k dispozici a rád vám, paní předsedající, potom předám 30 podpisů poslanců a poslankyň, kteří nesouhlasí se zařazením nového bodu vládního návrhu, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o přidružení mezi EU a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, sněmovní tisk 310, na pořad 27. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jménem těchto 30 poslanců a poslankyň vznáším tedy proti zařazení tohoto bodu na naši schůzi veto. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, děkuji, a poprosím k mikrofonu pana předsedu Stanjuru.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. My jsme dneska vedli na grémiu Poslanecké sněmovny debatu o migrační politice a postoji české vlády. Já chci jenom připomenout všem kolegyním a kolegům, že se tím už Poslanecká sněmovna zabývala a přijala k tomu celkem sedm návrhů usnesení, které navrhla paní kolegyně Miroslava Němcová. Chci jenom odcitovat z toho usnesení, které jsme už schválili, a to v únoru, přesně 12. února.

Pod bodem 4 jsme schválili usnesení: "Poslanecká sněmovna odmítá povinné kvóty pro přijímání uprchlíků v jednotlivých členských zemích EU." Já si myslím, že ten postoj je naprosto jasný, je starý tři měsíce. Pokud si pamatuji, tak pro něj hlasovalo přes 150 přítomných poslanců, takřka všichni, takže si myslím, nic proti tomu, aby se tím zabýval výbor pro evropské záležitosti, ale myslím si, že Poslanecká sněmovna k tomu jasně přijala své stanovisko. Pokud ho chce někdo změnit, pak má smysl, aby navrhoval nové projednání ve výboru nebo nové projednání v Poslanecké sněmovně. My se tomu projednávání nebráníme, nicméně chci říct, že z veřejných vyjádření členů vlády, pana premiéra, ministra zahraničí je jasné, že vláda postupuje podle usnesení Poslanecké sněmovny, má v tom podporu nás jako opoziční strany a není v tom problém.

Současně řeknu, a nedá mi to, to, že nejsme schopni dneska doprojednat asociační dohodu s Ukrajinou, padá na bedra vládní koalice, protože ten návrh tady máme hrozně dlouho a mohlo to být dávno zařazeno. Pokud bychom včas tento materiál provedli prvním čtením, nemusel by se navrhovat jako mimořádný bod. Říkám, my jsme ten bod nevetovali, my jsme tento bod podporovali od začátku. Jsme připraveni pro něj aktivně hlasovat a také jsme na poradě grémia Poslanecké sněmovny řekli, že tento bod my vetovat nebudeme. Ne, my jsme ho nevetovali. Já jsem říkal, s výjimkou jediného bodu, a všichni členové grémia, kteří tam byli, včetně předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO, mi to potvrdí. My jsme řekli, že tento bod naopak podpoříme. To, že to vetuje jiný klub, to není věc občanských demokratů. S touto výjimkou. Ne, my jsme to nevetovali. To je třeba říct. Podporovali jsme to a podporujeme. Chci jenom připomenout, že pokaždé, když Poslanecká sněmovna projednávala bod, který souvisel se situací buď na Krymu, nebo na Ukrajině, tak to bylo na návrh občanských demokratů.

Současně chci říct ještě jednu věc. V tom usnesení, které jsme přijali v únoru, je taky pod bodem 2, že Poslanecká sněmovna žádá vládu o průběžné informování Sněmovny o postoji, který bude obhajovat na všech zahraničních jednáních zabývajících se bezpečnostní a imigrační politikou. Nechci navrhovat nový bod, ale taková zdvořilá prosba, jestli by příští týden buď pan premiér, nebo pan ministr zahraničí v duchu tohoto usnesení informovali o vývoji od 12. února, kdy jsme usnesení přijali. V této chvíli ale nenavrhuji nový bod. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji a mám zde přihlášku pana předsedy Kalouska. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, paní předsedající, dámy a pánové. Já bych chtěl jenom podpořit slova svého kolegy pana předsedy Stanjury, když vetoval narychlo zařazené body - s výjimkou Ukrajiny, zdůrazňuji. Tam si naopak myslíme, že vláda, kdyby byla více statečná, tak už to máme dávno schváleno a za sebou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP