Úterý 19. května 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
24.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 500/1990 Sb.,
o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodu vlastnictví
státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby,
ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
/sněmovní tisk 461/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Upozorňuji tedy, že je navrženo, abychom s vládním návrhem vyslovili souhlas již v prvém čtení. Vidím přihlášku pana předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Těžko mohu tento návrh podpořit už jenom proto, že nikdo z vlády se tradičně neobtěžuje vydat se do opozičních klubů, aby nám zdůvodnil nezbytnost urychleného projednávání. A my jsme nepřišli na takovou nezbytnost, z vlády nám to nikdo neřekl, takže veto, pánové a dámy.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, takže budeme postupovat tak, že je podáno veto podle zákona o jednacím řádu, kterým není možno, abychom postupovali tak, že bychom zákon schválili již v prvém čtení. Budeme tedy postupovat standardním způsobem, a to tak, že nejdříve pan místopředseda vlády ministr financí z pověření vlády přednese předložený návrh. Kolega Zemánek už je u stolku zpravodajů. Prosím tedy pana místopředsedu vlády, aby přednesl své úvodní slovo.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, dovolte mi, abych stručně uvedl návrh zákona, kterým se mění zákon č. 500/1990 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodu vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Jde o velmi stručnou novelu, jejímž cílem je doplnění zákonem taxativně vymezených účelů použití prostředků získaných v procesu tzv. malé privatizace o možnost využít tyto prostředky ke snížení záporného salda důchodového pojištění. Jedná se o obdobnou úpravu, která je již obsažena v zákoně o zrušení Fondu národního majetku. V návaznosti na tuto úpravu dochází k souvisejícím technickým změnám v zákoně o rozpočtových pravidlech a v zákoně o zrušení Fondu národního majetku.
Vzhledem k tomu, že na zvláštním účtu výnosů z tzv. malé privatizace je v současné době soustředěno více prostředků, než kolik je třeba na naplnění účelů vymezeným zákonem, považuji za nanejvýš vhodné, aby část těchto prostředků bylo možné využít pro snížení záporného salda důchodového pojištění, a to co nejdříve. Proto navrhuji, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovila s navrhovaným zákonem souhlas již v prvním čtení v souladu s § 90 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí za úvodní slovo. Požádám o zpravodajskou zprávu pana poslance Jiřího Zemánka, který je zpravodajem k tomuto tisku. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Jiří Zemánek: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi přednést zpravodajskou zprávu k této poměrně stručné novele zákona č. 500/1990 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodu vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, č. 178/2005 Sb. a č. 218/2000 Sb.
Účinnost tohoto zákona, možná začínám odzadu, se navrhuje od 1. října 2015 s cílem vládě umožnit rozhodnout o využití části zbývajících prostředků z tzv. malé privatizace, které jsou umístěny na účtu Ministerstva financí ve výši cca 3,9 mld. korun. A protože neprošlo projednání tohoto zákona podle § 90 odst. 2 zákona, protože na ně dva poslanecké kluby daly veto, tak si myslím, že v podrobné rozpravě bude navrženo alespoň zkrácení lhůty o 30 dnů.
Tak jak to pojmenoval pan ministr, hlavním principem navrhované změny zákona č. 500/1990 Sb. je vytvořit právní oporu pro použití zbylé části finančních prostředků, které byly tvořeny výnosy z prodeje provozních jednotek a z likvidačních zůstatků státních podniků z malé privatizace a byly soustředěny na zvláštním účtu Ministerstva financí, a to k financování deficitu důchodového pojištění.
Možná ta zásadní změna bude a je uvedena v § 15 pod písmenem y) a zní takto: v souladu s rozhodnutím vlády k převodu do státního rozpočtu v případě, kdy rozpočtované příjmy pojistného na důchodové pojištění včetně příjmů z penále a pokut připadajících na důchodové pojištění budou nižší než rozpočtované výdaje na dávky důchodového pojištění včetně výdajů spojených s výběrem pojistného na důchodové pojištění a výplatou dávek důchodového pojištění; rozpočtovaná částka se převede maximálně do výše předpokládaného skutečného rozdílu podle části věty před středníkem.
Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji za zpravodajskou zprávu. Otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásila paní poslankyně Věra Kovářová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, návrh je to jistě zajímavý. Právě proto považuji za nezbytné vést o něm diskusi ve výborech. Pro mě osobně je tento návrh dokladem skutečnosti, že si vláda neví s problematikou financování důchodového systému rady, a místo aby se pokusila přijít s konstruktivním a dlouhodobě udržitelným řešením, hledá pouze, odkud by vzala peníze, které nalije do stávajícího systému. Ráda se nechám přesvědčit o opaku. Myslím ovšem, že to nebudete mít jednoduché. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Věře Kovářové. Hlásí se pan poslanec Jan Volný. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Volný: Vážený pane místopředsedo, vážení poslanci, poslankyně, dovolte mi, abych vás požádal podle § 91 odst. 2 jednacího řádu o zkrácení lhůty na projednávání tohoto tisku o 30 dní, tedy na 30 dní. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci. Kdo dál do rozpravy? Ještě pan poslanec Miroslav Kalousek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Víte, kolegové, v čem je problém? Vy jste tady mluvili o urychlené legisvakanci, žádali jste o zkrácení lhůty, která neprošla při minulém bodě. Nyní jste chtěli devadesátkou projednat tento bod. Ten minulý bod z 95 procent jsem kdysi ještě já přes vládu Petra Nečase posílal do Poslanecké sněmovny, která už ho nestihla projednat. A tenhle bod ze sta procent. Tohle přesně jsem v roce 2013 poslal do Poslanecké sněmovny. Poslanecká sněmovna už to nestihla projednat. Tak já nechápu, proč to trvalo rok a půl, než teď to najednou chcete devadesátkou a zkracovat lhůty, když jste na to měli rok a půl, kdy se to panu ministrovi - nechci říct válelo, ale měl to v šupleti. Oba ty zákony já podporuji a je to můj text! Akorát, že je hotovej už rok a půl! Tak proč je tady až teď a proč mluvíte o urychlené legisvakanci? Fakt tomu nerozumím! Je to prostě styl práce této vlády.
Já jsem avizoval, že si v půl sedmé vezmu přestávku. Pokud už se nikdo nepřihlásí, tak bych pokládal za nefér nenechat tento bod projednat. Jenom upozorňuji, že jsem to avizoval už v 10 hodin, a kdyby se ta diskuse protáhla, že tu přestávku si budu muset vzít. Teď ještě počkám, jestli to stihneme odhlasovat. Děkuju.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pokud se nikdo nehlásí, končím rozpravu. O závěrečné slovo požádal místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Prosím, pane vicepremiére, máte slovo.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedající. Já jsem chtěl jenom informovat, že já žádná šuplata nemám, já to nosím v kufru. A pan ministr Kalousek byl přece ministrem do roku 2006 nebo kdy to bylo. Takže myslím, že ta šuplata mohli vyprázdnit už dávno.
A ještě k paní Kovářové. Prosím vás, paní Kovářová, ty peníze taky půjdou na ty kulturní památky, co chcete obnovovat, takže on je to jeden pytel. (Ohlas z pravé části sálu.) Dáme to na hromadu, rozdělíme. Takže asi tak, děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za závěrečné slovo. Ještě jsem chtěl dát závěrečné slovo panu zpravodaji, jestli mohu, potom pan kolega Kalousek s přednostním právem. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jiří Zemánek: Pane předsedající, děkuji. Jen bych chtěl zopakovat, že z pléna zazněl návrh zkrácení lhůty o 30 dnů.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za závěrečné slovo pana zpravodaje. S přednostním právem předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Přihlásili se, no, je 18.30, prosím o 70 minut přestávku na poradu poslaneckého klubu.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já to chápu, pane předsedo. Já jsem předpokládal, že jste ve svém předchozím slově byl tak tolerantní, že to nejdříve odhlasujeme. Jestli vás mohu poprosit o shovění, že bych dal dvě hlasování.
Poslanec Miroslav Kalousek: Jste naprosto neodolatelný, pane předsedající. (Smích v sále.) Já to beru zpět.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já to věděl, dobře, tak mi nezbývá nic jiného, než... Učinil jsem poslední marný pokus dosáhnout toho, že ukončím bod 24. (Hlasy z pléna upozorňují předsedajícího, že poslanec Kalousek bere návrh na přestávku zpět.) Děkuji. Já jsem to pochopil tak, že je to neodvolatelné. (Smích v sále.) Tak dobře.
V tom případě můžeme hlasovat, a to nejdříve o tom, protože nepadl žádný návrh na vrácení ani zamítnutí, abychom přikázali věc k projednání výborům, a to nejdříve výboru garančnímu. Organizační výbor navrhl jako garanční výbor výbor rozpočtový.
Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 108, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 108, ze 152 přítomných pro 141 poslanců, proti nikdo, rozpočtový výbor je jako garanční Poslanecké sněmovny.
Má někdo návrh na jiný výbor, který by to měl projednat? Protože organizační výbor žádný jiný výbor nenavrhl. Nikoho nevidím, není tedy možné hlasovat o jiném návrhu na přikázání dalšímu výboru.
Budeme hlasovat o návrhu, který padl v rozpravě, a to je zkrácení na 30 dnů. Ještě jednou vás tedy odhlásím na žádost z pléna, požádám o novou registraci, prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. Děkuji.
V hlasování číslo 109, které jsem zahájil, se ptám, kdo je pro zkrácení lhůty k projednání na 30 dnů. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 109, z přítomných 141 poslanců pro 111, proti 20, návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru Poslanecké sněmovny a lhůta k projednání byla stanovena na 30 dnů. Děkuji panu ministrovi financí, předsedovi vlády Andreji Babišovi, děkuji panu zpravodaji, končím bod číslo 24. A děkuji i panu předsedovi klubu TOP 09, že mi umožnil dokončit bod číslo 24.
S bodem 24 končím i dnešní jednací den, přerušuji jednání do zítra do 9 hodin do rána pro poradu klubu TOP 09 s tím, že na zítřek máme pevně zařazené body, a to body číslo 92, 93, 101, 104, 102, to jsou všechno zákony ve třetím čtení, potom bychom pokračovali prvním čtením bodem číslo 32, vysoké školy, a bodem číslo 12, což je registr smluv, to je druhé čtení, a potom bodem číslo 59, což jsou veřejné dražby. To je návrh, který samozřejmě bude podřízen hlasování zítra mezi 9.00 a 9.30.
Přeji vám hezký večer a dobrou chuť k večeři.
(Jednání skončilo v 18.35 hodin.)
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.