(19.10 hodin)
(pokračuje Hovorka)
Další informace je, že tedy bylo odvezeno pouze raketové palivo a chloristan amonný zůstává na místě, to znamená zůstává v areálu ve Vrběticích. I z toho vlastně, co je v těch dalších vyjádřeních, mi vyplývá, že je tendence vyskladnit veškerý materiál, který je v tomto areálu naskladněný, a potom zřejmě ponechat jenom firmu Bochemii, která by provozovala svoji výrobu dál. Tak bych rád slyšel, jak to tedy ve skutečnosti je a jak to bylo s tím stavebním povolením ve skutečnosti. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Hovorkovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Petr Kořenek a připraví se pan starosta Hověžák. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Petr Kořenek: Děkuji. Dobrý večer. Já bych jenom upozornil a požádal bych, aby poslancům byl předán dopis, který napsal hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák ze dne 10. března 2015, kde v podstatě shrnuje a trošku se ohrazuje proti výrokům některých poslanců, protože on tam popisuje i záležitosti týkající se postupu Zlínského kraje a dává tam i zákonné odkazy pro jednání Zlínského kraje, takže abychom tu informaci měli úplnou. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kořenkovi. A protože jsme schválili účast a možnost vystoupit pana starosty Zdeňka Hověžáka, tak mu uděluji slovo v podrobné rozpravě. Pane starosto, prosím, máte slovo.
Starosta Vlachovic - Vrbětic Zdeněk Hověžák Děkuji. Pěkný podvečer. Vážená vládo, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předstupuji před vás již potřetí, za což vám děkuji. Rád bych vás znovu požádal, jako jsem vás žádal již minule, o to, abych už tentokrát mohl svým občanům sdělit jasnou výzvu vládě od vás, poslanců, zejména v těchto bodech: že stát převezme fakticky i právně veškerou kontrolu nad areálem až do jeho konečné sanace; že najde způsob, jak odškodnit obyvatele Vlachovic-Vrbětic i okolních obcí za týdny problémů, strachu i majetkové újmy; že se jasně vysloví, jaká bude budoucnost tohoto areálu.
Věřím, že v této věci nebude hrát roli, kdo z vás je členem vládní koalice a kdo opozice, protože problém je skutečně nadstranický. Děkuji vám za pozornost a za pochopení. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu starostovi a ptám se, jestli se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy. Pokud nikdo, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Pan ministr obrany, jestli má zájem. Ano? Prosím, pan ministr obrany České republiky Martin Stropnický. Pane ministře, máte slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jenom s největší stručností, protože přece jenom se cítím být dotázán. Ale jenom zopakuji to, co všichni víme. Že ta akce probíhá pod velením velitele zásahu, pod velením Policie České republiky. Že my tam stále jsme v počtech zhruba kolem 230 až 235 podle toho, jaká se přesně vyvíjí aktivita vojáků. Že ten fakt, že byla zprovozněna komunikace, je nesmírně pozitivní. Mohlo to být dávno z našeho hlediska, ale my nejsme ti, kteří tam velí. Takže potom nakonec za nějakých osm dnů se podařilo dekontaminovat ten úsek a silnice tam naštěstí už funguje. My jsme připraveni udělat to samé s tím vnějším oplocením, což by podstatně snížilo nárok na počty vojáků, které přece jenom v té dlouhodobosti jsou nemalým břemenem. Mimochodem, vojáci tam působí v rámci výcviku, to znamená, působí za své běžné platy a za osm dnů práce v areálu dostanou místo dvou dnů řádného volna víkendového jeden den navíc. To je úplně všechno, takže naše náklady jsou podstatně nižší než jiného resortu.
Co se týče toho dotazu. Teď myslím, když se udělovalo povolení činnosti firmě Bochemie, bylo bráno v potaz, že v tom areálu je nebo bude současně skladována munice, já vycházím z toho stanoviska, které tady částečně bylo a za kterým stojím a které tady bylo částečně citováno, že toto muselo být bráno v potaz, protože, jak bylo řečeno, vyjadřoval se k tomu Český báňský úřad. Jenže ďábel tkví v detailu. Takže je nebo bude současně skladována munice. Bylo to bráno v potaz. V tu dobu nebyla. Když se Bochemie schvalovala, resp. když začínala jednat o možnosti té výroby, tak tam byla jenom jedna malá část využívaná tím pobočným závodem Slavičín, který spadá pod Vojenský technický ústav. Takže tomu tak nebylo, ale patrně se vědělo, že ten areál bude na jednotlivé nájemní smlouvy tímto způsobem využíván.
Já si myslím, že tohle to, jako mnoho dalších věcí, ale osvětlí skutečně jenom dokončené vyšetřování, protože to do toho spadá. To, že teď je snaha tu Bochemii nějak extrémně nepenalizovat, ale umožnit jí, aby ty kontrakty, které má uzavřené, mohla plnit, tak mimo jiné i ta motivace je prostá. Ta je taková, aby potom stát nebyl pohnán k odpovědnosti a nemusel platit částky ve stovkách milionů i vyšší, protože ta firma má prostě kontrakty u dvou významných partnerských zemí.
To je jenom v tom nejnutnějším. Ještě možná dopovím v tom smyslu, že se stále munice odváží tempem, které je fyzickým možným. A co je také častý dotaz, jestli smlouvy jsou vypovězeny, nebo nejsou. Nemohou být vypovězeny v situaci, kdy tam pořád ještě ty firmy munici mají a nejsou navázány v Květné, protože je to v režimu zvláštního zásahu, a proto nemůžete přinutit firmu, aby si zasmlouvala nějaký muniční prostor, když ta firma dobře ví, že to nějaký čas ještě bude v tomto mimořádném režimu. Ale smlouvy jsou připraveny. My jsme s těmi firmami v kontaktu a nejde to sice tak rychle, jak bychom chtěli, ale za poslední týdny se přece jenom docela výrazně pokročilo. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi obrany Martinu Stropnickému a ptám se, jestli má zájem o závěrečné slovo pan zpravodaj. Není tomu tak. Konstatuji tedy, že návrhy usnesení přednesli pan místopředseda Gazdík, pan poslanec Soukup jako zpravodaj, pan poslanec Hovorka, pan poslanec Seďa a pan poslanec Karel Fiedler. Nyní bych požádal tedy pana zpravodaje, abychom o jednotlivých návrzích hlasovali, a řekl nám postup při hlasování.
Poslanec Zdeněk Soukup: Děkuji. Dámy a pánové, v rozpravě vystoupilo 12. prosince 2014 a 10. února 2015 přes 60 poslanců. Pět poslanců načetlo návrhy usnesení, a to v pořadí Petr Gazdík, Zdeněk Soukup, Ludvík Hovorka, Karel Fiedler a Antonín Seďa. V takovém pořadí doporučuji o návrzích hlasovat. Jednotlivé teze vyjmenovaných usnesení se v některých případech věcně shodují. Jsou ovšem odlišně interpretovány. Bude nutné, bohužel, hlasovat všechny návrhy usnesení po bodech, resp. po větách. Jednotlivé body v návrzích Petra Gazdíka a Zdeňka Soukupa totiž nejsou číslovány.
Teď postup. Před hlasováním body, resp. věty z jednotlivých návrhů k usnesení přečtu. To mi u písemně podaných návrhů jednací řád nepřikazuje. Pro přehlednost to ovšem pokládám za vhodné. Vyloučí-li v průběhu hlasování přijatý návrh další návrh, doporučím o něm nehlasovat. Stejně tak navrhnu nehlasovat o tezích, které už v průběhu projednávání pozbyly na aktuálnosti.
Pan poslanec Kováčik navrhl hlasovat o usnesení, až budeme znát stanoviska ministra obrany a ministra vnitra. Já je mám tady před sebou, u některých bodů byli páni ministři trochu obšírnější. Já je poprosím, jestli se jich pan předsedající zeptá na stanovisko, aby se omezili na jednoznačné souhlas, nesouhlas, resp. neutrální. ***