(15.40 hodin)
(pokračuje Mackovík)
Teď tady slyšíme z pravé části politického spektra, že stát zklamal, zklamal kraj, protože nevyhlásil nějaký krizový stav. Já si myslím, že zákon o krizovém řízení jasně hovoří, kdy se má vyhlašovat krizový stav, že má být postiženo nějaké území nebo počet postižených osob. Myslím, že k tomu nedošlo a že skutečně jak bezpečnostní rada kraje, tak vedení jednotlivých resortů postupovaly v souladu se zákonem. Věřím tomu, že kdyby došlo k nutnosti vyhlašovat krizový stav na území kraje, že by byl vyhlášen.
Vraťme se k podstatě té věci a řešme to, aby se tohle to nikdy neopakovalo. Buďme rádi, že to nestálo více lidských životů. Děkuji. (Potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Mackovíkovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Lank, po něm pan poslanec Kořenek, po něm paní poslankyně Lorencová. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Martin Lank: Vážené kolegyně, vážení kolegové, děkuji za slovo. Já už musím zareagovat, protože mám pocit, že nám to začíná směřovat do takové té tradiční hádky, kdo za to víc může. Já se přiznám, že mě to v tuhle tu chvíli vlastně ani nezajímá. Aspoň ne tolik. Mě v tuhle tu chvíli zajímá, co udělat, aby se to neopakovalo, a co s tím konkrétně můžeme udělat my, abychom tomu zabránili. To si myslím, že je věc, kterou bychom měli teď řešit prioritně.
Když už tady jsem, tak zajímá mě ještě jedna věc. Taková otázka, na kterou bych docela rád slyšel odpověď. Jestli někdo může zaručit, nebo někdo ví, kolik munice v těch skladech vlastně bylo, a co je hlavní, jestli skutečně všechna ta munice vybuchla, anebo jestli se pár desítek nebo stovek kilogramů někam vytratilo, ještě než ten - hlavně ten druhý výbuch nastal. A tedy jestli teoreticky se někde pohybuje určité množství neevidovaných výbušnin, které zkrátka nikomu nechybí a za současné bezpečnostní situace ve světě by na černém trhu měly cenu zlata. To si myslím, že je také zajímavá otázka, na kterou bych opravdu rád slyšel odpověď. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Lankovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Kořenek. Po něm paní poslankyně Lorencová. Po ní s přednostním právem pan ministr vnitra.
Poslanec Petr Kořenek: Děkuji. Já tedy dvě poznámky. Já myslím, že hejtman Zlínského kraje přesně ví, co má dělat a že tak činil. To ad 1. Ad 2. Dovoluji si pozvat, nebo navrhnout pozvání dvou představitelů z roku 2011, jedním je tehdejší ministr obrany Vondra, druhým předseda vlády Nečas, abychom jim umožnili vystoupení a abychom se dozvěděli, za jakých podmínek byly smlouvy uzavřeny, proč tak byly uzavřeny, proč to tak bylo. Myslím si, že budeme mít jasno, pokud nám řeknou pravdu. A aby se to neopakovalo na jiném místě v republice, tak věřím, že se to opakovat nebude, že takové smlouvy díky bohu, protože tito pánové už jsou pryč, snad už nikdy uzavřeny nebudou. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pane poslanče, prosím, doufám, nemám to chápat jako váš procedurální návrh na přerušení schůze do doby, než se dostaví pan... (Výkřiky: Ano! - Poslanec Kořenek: Ne, teď ne.) Ne. Děkuji.
S faktickou poznámkou paní poslankyně Lorencová. Prosím, paní poslankyně. (Hluk v sále.)
Poslankyně Jana Lorencová: Kolegyně a kolegové, vážení hosté, myslím si, že se musíme přece jenom poněkud vrátit do poměrně nedávné minulosti, a dovolím si formulovat pár otázek, které se ke mně dostaly z informací průběžně přicházejících k muničnímu skladu ve Vrběticích.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, paní poslankyně. Pánové, prosím, buďte džentlmeni a nechte dámu domluvit. Děkuji. Prosím.
Poslankyně Jana Lorencová: Děkuji, pane předsedající. Chtěla bych vědět, kdo nesl za tu situaci, ke které došlo, odpovědnost. Vyplyne to z odpovědí na následující otázky: Kdo byl v roce 2009 až 2011 ministrem obrany? Kdo za VTÚ podepsal nájemní smlouvy, které jsou pro stát, tedy pro nás tak výhodné, že to tam za své měl zabezpečovat pro soukromé subjekty stát? Jakým schvalovacím procesem tak závažné smlouvy prošly? Jak fungovaly kontrolní mechanismy pod tehdejším vedením Ministerstva obrany České republiky? Zda se vůbec tvrzení pracovníků těch, dovolím si říct, podivných firem zakládají na pravdě. Ve společnosti Bochemie se vyskytuje například syn nynějšího slovenského prezidenta od roku 2012 a vlastní ji naprosto anonymní holandská firma. Ale to jenom na okraj.
Ministrem obrany byli v roce 2006 Karel Kühnl a Jiří Šedivý, Unie svobody a ODS. V roce 2009 Vlasta Parkanová, KDU-ČSL, a Martin Barták za ODS. V roce 2011 to byl Alexandr Vondra, poté Petr Nečas a Vlastimil Picek.
Myslím si, že z odpovědí na tyto otázky jasně vyplyne i odpovědnost za současný stav, který ve Vrběticích a okolí nastal.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Lorencové. Nyní pan poslanec Chalupa s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče. Po něm pan poslanec Benda.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Dobré odpoledne. Dobrý den, pane starosto. Já asi k vašemu udivení se nebudu ani na nic ptát, ani nebudu teď v tuto chvíli pátrat po tom, co se stalo nebo nestalo, protože v této chvíli, jak nám řekli ministři, se věc šetří, bude zpracována celková zpráva. Až tato zpráva bude na světě, tak se jí budeme zabývat. To, co tady zaznívá, jsou v mnoha případech domněnky nebo jedna paní povídala atd. Opravdu si myslím, že tím bychom ztrácet čas neměli. Já za sebe, za svůj poslanecký klub a doufám, že i za většinu svých kolegů chci pana starostu i občany této země ujistit o tom, že my poslanci v těch výborech, kde se ty věci řeší - už se řeší - budeme tomu věnovat maximální pozornost, aby se ty věci napravily, aby v budoucnu se už nic podobného nestalo. Už v této chvíli pracujeme na novele zákona o zbraních a střelivu. Takže vás chci ujistit, že opravdu uděláme všechno pro to, aby občané nebyli těmto nebezpečím vystavováni. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Chalupovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Benda, po něm pan poslanec Holík.
Poslanec Marek Benda: Jenom faktickou poznámku k panu kolegu Kořenkovi prostřednictvím pana předsedajícího. Prosím, ať paní poslankyni Černochovou posloucháme. Ona žádala ministra obrany, aby smlouvy byly právě zveřejněny. A já vím, že se to zdát být vtipné, koho si sem předvoláme, ale pochybuji, že si ministři, ať už to byl kterýkoliv ministr - a mimochodem v rozhodném období, minimálně vláda v roce 2009 a 2010 měla důvěru i sociální demokracie i ODS, jestli si kolegové správně vzpomínají - ministři si nepochybně ty smlouvy neodnesli domů. Takže my bychom chtěli vědět, a všichni bychom asi chtěli vědět, a ty smlouvy nepochybně leží na Ministerstvu obrany, kdo a za jakých okolností je podepsal a jaké možnosti dávají soukromým firmám a jaké možnosti dávají státu. Možná že jsou opravdu špatně, ale na to je potřeba je nejprve znát.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Bendovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Holík. Pan ministr vnitra nám začíná nervóznět. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane předsedající, vážená vládo, vážení kolegové, vážení hosté, přiznám se, u skladů po výbuchu jsem byl sedmkrát. Převážně jsem to věnoval rozhovorům s místními občany, s lidmi, kteří tam v té době pracovali. Dovolte, abych tlumočil některé jejich dotazy. Bylo řečeno, že od poslední neřízené exploze toho skladu číslo 1 uplynulo 12 dní, než došlo k dalšímu výbuchu. A v té době byly sklady zkontrolovány. Byla pořízena dokumentace? Protože z toho by se dalo zjistit, proč ten sklad číslo 12 opět vybuchl.
Další dotaz. Řeklo se, všechno je v soukromých rukou. Když to bylo v soukromých rukou, tak kdo nad tím měl dohled? Byl vůbec někdo takový? Všichni víme, že sklady, když je armáda uvolnila, byly volné. Soukromé firmy si tam začaly navážet zboží. V té době byla všechna munice už zpracována. Takže ta, která se tady přepracovávala nebo prodávala, byla cizí. Takže se dá dohledat absolutně přesně pod invoice, protože to bylo všechno ze zahraničí, kolik se přivezlo, kolik se vyvezlo, dá se i zjistit, kolik tam bylo.
Víceméně počkám na odpovědi a pak budu pokračovat dál, protože jsem řádně přihlášený. ***