(11.20 hodin)

 

Poslanec Petr Fiala: Ano, děkuji. Já bych jenom krátce reagoval takovým upřesněním na to, co tady říkal pan vicepremiér o organizaci výzkumu a vývoje, protože buď to řekl ve zkratce, nebo to všichni nemuseli pochopit, anebo to neřekl úplně přesně.

Rozpočet, který se rozděluje do jednotlivých kapitol pro výzkum a vývoj, se schvaluje zvlášť. Není to v rámci těch kapitol. Schvaluje se na návrh orgánu, který je ustaven v zákoně o podpoře výzkumu a vývoje, jmenuje se Rada pro výzkum, vývoj a inovace, což je poradní a odborný orgán vlády. V jeho čele stojí právě člen vlády, pan vicepremiér Bělobrádek. Tento orgán doporučuje vládě, jakým způsobem bude rozdělen rozpočet na výzkum mezi jednotlivé poskytovatele, ale také celkové výdaje, které na výzkum a vývoj půjdou. To znamená, že je odpovědností pana vicepremiéra, jaký návrh rada předloží, je jeho odpovědností, jak to prosazuje ve vládě. A nepochybně je namístě se ho ptát, jestli je s těmi prostředky, které jsou v příštím roce na výzkum a vývoj určeny, spokojen. I s ohledem na to, že existují určité závazky České republiky, určité sliby a určité potřeby velkých infrastrukturních center, která jsme vybudovali, a je dobře, že jsme je vybudovali, a ty musejí být naplněny i prostřednictvím dobře sestaveného rozpočtu.

Takže pane vicepremiére, máte vliv na ten rozpočet, je to tak i podle legislativních úprav a nesete za to i odpovědnost. Proto se vás na to tady můžeme ptát.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Fialovi za dodržení času. Nyní tedy další faktická poznámka pana poslance Martina Novotného, připraví se s faktickou poznámkou paní poslankyně Putnová, pan vicepremiér Bělobrádek se hlásí také s faktickou poznámkou - nebo s řádnou přihláškou či s přednostním právem? S faktickou, dobře, děkuji. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Novotný: Kolegyně a kolegové, je to skutečně velmi stručné a věcné. Ve své poznámce navazuji na vystoupení pana kolegy Kádnera, který tady zmínil ony dva pozměňovací návrhy, které se týkají výnosů z těžebních prostorů a vytěžených nerostů. Já bych v téhle souvislosti i po prostudování materiálu, který jsme dostali na třetí čtení, chtěl upřesnit svůj pozměňovací návrh B1, kde v kapitole Všeobecná pokladní správa 398 je potřeba na realizaci toho návrhu upřesnit položku, ve které má dojít k té úpravě. Tou položkou je daň z přidané hodnoty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Novotnému. Nyní paní poslankyně Anna Putnová s faktickou poznámkou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Anna Putnová: Ještě jednou dobré dopoledne. Obracím se na pana vicepremiéra Bělobrádka.

Pane vicepremiére, vy jste nám tady sdělil, co všechno dobrého jste učinil, jednak vy jako osoba, jednak jako předseda strany. Ale v tom výčtu nám přece jenom chybí to, co jste učinil jako předseda Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace! Protože vy jste za to zodpovědný. Vy jste zodpovědný za rozpočet, vy jste zodpovědný za strategické plánování investic do vědy, výzkumu a inovací. A jestliže jste hovořil o tom, že není pravda, že byste neměli během minulého roku žádné výsledky, a že je celá řada materiálních důkazů, tak já vidím jako jediný důkaz to, že poklesly v přepočtu k HDP investice do vědy a výzkumu. A pokud samozřejmě přicházíme v příštím roce o evropské zdroje, je to o důvod navíc, abyste se snažil doplnit tyto výdaje. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan kolega Jeroným Tejc netrvá na své faktické poznámce. Nyní tedy pan místopředseda vlády Pavel Bělobrádek s faktickou poznámkou v průběhu rozpravy. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Děkuji pane místopředsedo. Dámy a pánové, já jsem přesvědčený, že jsem vám odpověděl, a to v tom smyslu, že došlo k navýšení rozpočtu. To, že se máte právo ptát, to jsem vám neubíral. Myslím, že to je zcela legitimní. Také jsem vám odpověděl. Nejsem spokojen, přičemž nijak nerozporuji slova pana vicepremiéra Babiše, protože nejsem ministr. Já se samozřejmě nijak nezbavuji zodpovědnosti za to, co jste říkali. Nicméně rada vlády pouze navrhuje. Rozhoduje o tom vláda. To znamená, já jsem na té vládě za to bojoval, ale byl jsem přehlasován. Myslím, že to je demokracie. Nejsem s tím spokojen, na to jste slyšeli odpověď. A stejně tak jsou tady věci, které jedna po druhé se dají dohledat. Pokud chcete jednotlivé věci, můžu vám je dát, a to jsem vám říkal, klidně písemně. Já s tím nemám žádný problém.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Zbyněk Stanjura s faktickou poznámkou, připraví se pan kolega Marek Černoch k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Chtěl bych poděkovat panu vicepremiérovi Bělobrádkovi, protože jako jeden z mála členů vlády reaguje na konkrétní dotazy. Jestli už pak někdo s tou odpovědí je spokojen, nebo není, je jiná věc.

A já mám ještě jeden konkrétní dotaz na pana vicepremiéra Bělobrádka o pozměňovacím návrhu B14, příp. B19, který je v zásadě totožný, kromě krytí. Navrhujeme zvýšit výdaje na vědu, výzkum a inovace o 355 mil. Jedná se o volitelné programy ESA, tzn. Evropské kosmické agentury. Je to věc, ke které se vláda České republiky zavázala. Já vím, že ne vaše, ale prostě to platí. Mě by zajímalo, zda jste vy a váš klub připraveni podpořit tento pozměňovací návrh, protože určitě není politický, nezasahuje do politických priorit vlády, ale snaží se právě do té oblasti, o které si myslíme, že je málo financovaná, nebo že v návrhu na rozpočet 2015 jsou na to malé peníze, přinést aspoň ty zdroje, které umožní České republice dostát svým mezinárodním závazkům. A současně si myslíme, že ty volitelné programy jsou dobrá věc a mohou přinést efekt a užitek pro celou Českou republiku. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Zbyňku Stanjurovi. Nyní pan poslanec Marek Černoch s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Martin Plíšek také s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Hezké dopoledne, dámy a pánové. Já bych chtěl zareagovat ještě na slova paní ministryně Válkové ohledně dohledu nad exekutory, protože je tady snaha nějakým způsobem to řešit, lidově řečeno dostat exekutory na koleje. A ve chvíli, kdy přijde návrh, který si myslíme, že pomůže, je to návrh, na kterém spolupracuje koalice i opozice, tak najednou je to shozeno s tím, že na to ty peníze nejsou potřeba. Naopak, ty peníze na to jsou potřeba, protože dohled nad exekutory je jeden z účinných nástrojů. A já bych jenom byl rád, jestli by bylo možné, aby paní ministryně odpověděla, jakým způsobem tyto věci chce řešit, pokud nepodpoří takovýhle návrh. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji. Nyní pan poslanec Martin Plíšek. To je poslední faktická poznámka.

 

Poslanec Martin Plíšek: Vážený pane předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové, já zareaguji na svého předřečníka v reakci na slova paní ministryně. Je tam trošku rozpor s tím, co jsme projednávali na finančním podvýboru a ústavněprávním výboru. Paní ministryně tady řekla, že nemá prostředky na kontrolu a dozor nad exekutory se zdůvodněním, že tyto prostředky - a samozřejmě ve velké výši - jsou nutné pro výstavbu justičního areálu v Ústí nad Labem. Přitom její náměstci na finančním podvýboru nám potvrdili, že tyto prostředky v příštím roce nebudou spotřebovány a že mohou být použity na projekt elektronických náramků pro vězně. Z toho mně tedy vyplývá, že prostředky ve výši 35 mil. na účinný dozor nad exekutory v té rozpočtové kapitole prostě má a že je možné je dnes schválit. Protože jestli mohou být využity na elektronické náramky pro vězně, případně na další projekty, a náměstci nám řekli, že projekt výstavby justičního areálu nebude realizován v té podobě, jak je rozpočtováno v rozpočtu - kývají tady i poslanci ústavněprávního výboru -, tak tady vidím rozpor mezi tím, co paní ministryně říká, a jaká je realita. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji za dodržení času. Ještě faktickou poznámku pan poslanec Milan Urban. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Milan Urban: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem tady loni při projednávání rozpočtu na letošní rok mluvil o tom, jakým způsobem se rozpočet projednává, jednotlivé kapitoly ve výborech. Loni to bylo tak, že jednotlivé výbory, abych mluvil za svůj hospodářský, projednaly příslušné kapitoly, rozpočtový výbor potom tato usnesení vzal, hodil je do koše a udělal si usnesení své naprosto v rozporu s tím, co schválily příslušné výbory. Totéž se týkalo i ostatních. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP