Pátek 5. prosince 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
14.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb.,
o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 339/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr životního prostředí Richard Brabec. Pane ministře, prosím, ujměte se slova.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Dobré stále ještě dopoledne. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, ani jsem nevěřil, že se na nás dostane, ale rád vzniklou mezírku vyplním. Nebudu vás dlouho zdržovat odůvodňováním. Myslím, že významně jsme komentovali už v rámci prvního čtení. Dovolte mi tedy jen krátce shrnout situaci po projednání ve výborech, i když o tom určitě bude hovořit i zpravodaj. (Velký hluk v sále.)
Rád bych poděkoval za diskusi ve všech čtyřech výborech, do kterých byl tento návrh zákona přikázán. Debata byla také velmi věcná, tak jako v případě novely zákona EIA. Byla přijata řada pozměňovacích návrhů, se kterými souhlasilo i Ministerstvo životního prostředí. Pouze jsme nemohli souhlasit s návrhy, které podstatným způsobem rozšiřovaly okruh výjimek z placení za vynětí zemědělského půdního fondu nebo například zásadním způsobem měnily strukturu té alokace mezi jednotlivé příjemce. V jiných případech bude naše stanovisko neutrální.
Myslím, že to pro tuto chvíli stačí, děkuju za pozornost a jsem připraven na případné dotazy.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro životní prostředí, zemědělskému výboru, výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a také hospodářskému výboru. Usnesení těchto výborů vám byla doručena jako sněmovní tisk 339/1 až /5. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru pro životní prostředí paní poslankyně Marie Pěnčíková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Marie Pěnčíková: Dobrý den, dámy a pánové, děkuji za slovo. Výbor pro životní prostředí tento návrh zákona samozřejmě projednal a na své 16. schůzi dne 26. listopadu 2014 přijal toto usnesení, se kterým vás teď seznámím.
Po odůvodnění náměstka ministra životního prostředí Ing. Vladimíra Many, zpravodajské zprávy poslankyně Ing. Marie Pěnčíkové a po rozpravě výbor pro životní prostředí doporučuje Poslanecké sněmovně České republiky, aby návrh schválila ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. Já je nebudu číst, máte je jako sněmovní tisk 339/0. Samozřejmě pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi výboru pro životní prostředí. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní zpravodajce, paní poslankyni Marii Pěnčíkové. Nyní prosím, aby se postupně ujali slova zpravodajové - zemědělského výboru pan Josef Kott. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Josef Kott: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych zde přednesl doporučení zemědělského výboru k tisku 339, kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí, ve znění pozdějších předpisů. Tento tisk byl projednán na 12. a 13. schůzi zemědělského výboru. Usnesením č. 57 zemědělský výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vládní návrh zákona schválit ve znění přijatých pozměňovacích návrhů, které vám byly doručeny jako usnesení č. 339/2 společně s pozměňovacími návrhy. Na základě doporučení zemědělského výboru si vás proto dovoluji požádat o přijetí tohoto zákona.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji zemědělského výboru a dále měl vystoupit pan zpravodaj výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj pan Petr Kořenek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Kořenek: Děkuji, pane předsedající. Usnesení č. 72 výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj ze 16. schůze ze dne 11. listopadu 2014.
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na své 16. schůzi po odůvodnění Ing. Vladimírem Dolejským, náměstkem ministra životního prostředí, po zpravodajské zprávě poslance Petra Kořenka a po rozpravě přijal usnesení, kterým za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně sněmovní tisk 339/0 projednat a schválit ve znění přijatých pozměňovacích návrhů - ty jsou vloženy v systému; za druhé zmocňuje zpravodaje výboru, aby s usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu; za třetí pověřuje předsedkyni výboru, aby usnesení zaslala předsedovi Poslanecké sněmovny.
Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji zemědělského výboru. Nyní prosím pana zpravodaje hospodářského výboru, jímž je pan poslanec Vlastimil Vozka, o stanovisko tohoto výboru. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vlastimil Vozka: Děkuji, pane místopředsedo. Vážená Sněmovno, hospodářský výbor se zabýval přiděleným tiskem 339 na své schůzi dne 20. listopadu 2014 a přijal k němu doporučení Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky projednat a schválit sněmovní tisk 339 ve znění schválených pozměňovacích návrhů. Tyto pozměňovací návrhy jsou uvedeny v systému pod sněmovním tiskem 339/3, a proto je zde nebudu podrobně již předčítat. Za druhé zmocnil zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem provedl v návrhu zákona legislativně technické úpravy, které nemají dopad na věcný návrh navrhovaného zákona. Dále pověřil zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny přednesl zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona, a pověřil předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Děkuji, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které se hlásí paní poslankyně Pěnčíková. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Marie Pěnčíková: Já jen pro steno opravuji. Já jsem odkázala na tisk 339/0, správně je 339/5.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Moc děkuji za toto upřesnění. My jsme si to stejně mysleli, ale děkujeme za to upřesnění. Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Pan poslanec Michal Kučera. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den. Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, já bych zde chtěl vystoupit se dvěma body. My jsme na výboru pro životní prostřední tento materiál celkem podrobně diskutovali. Protože byl v mnoha výborech, asi jste se většinou diskuse zúčastnili i ve svých výborech. To, že to je poměrně zásadní dokument, si taky všichni uvědomujeme. Že jsme zemí s jedním z nejrychlejších úbytků orné nebo zemědělské půdy v Evropě, to je taky jasné.
Já jsem si dovolil předložit dva pozměňovací návrhy. Jeden se týká oněch cyklostezek. Ten se potom už objevoval v mnoha výborech, je v usneseních mnoha výborů. Tady bych se chtěl jenom přimluvit za jeho schválení, tzn. aby cyklostezky i s tím zpevněným povrchem byly vyjmuty, protože si myslím, že cyklostezky jsou součástí ekologického chování člověka, trávení jeho času, dopravy a cykloturistika je pevně spjata s ekologickým chováním a ekologickým přístupem naší společnosti. Takže jsem vás chtěl požádat o podporu pozměňovacího návrhu. Já se k němu potom ještě přihlásím v podrobné rozpravě. Nicméně on se ještě objevuje v řadě dalších usnesení výborů. Jestli projde můj nebo některého z výborů, budu rád i za to.
Druhý pozměňovací návrh vznikl na základě diskusí na výboru pro životní prostředí, a to diskusí pánů profesorů z České pedologické společnosti, a postupně získával nějaké obrysy. Páni profesoři se vyjadřovali zejména k nepřesným formulacím právě některých fyzikálních, chemických a biologických hodnot a parametrů, které jsou v tom zákonu. To zpřesnění se týká právě těchto bodů. Já jsem ten pozměňovací návrh vložil do systému, nicméně ještě během dneška došlo k jeho zpřesnění, takže si ho dovolím teď tady načíst na mikrofon. Doufám, že vás nebudu tím příliš obtěžovat. Potom ho předám paní zpravodajce a přihlásím se k němu v podrobné rozpravě.
Tedy pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí ČR, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk číslo 339:
1. V § 1 odst. 3 se slova "ochranné terasy proti erozi" nahrazují slovy "technická protierozní opatření".
2. V § 3 odst. 1 písm. a) se slova "geogenního původu" zrušují.
3. V § 3 odst. 1 písm. d) se za slovo "fyzikální" vkládají slova "chemické nebo biologické".
4. V § 3b odst. 1 písm. b) se za slovo "fyzikálních" vkládá slovo "chemických".
5. V § 3c odst. 1 se za slova "uvedených v § 3" vkládají slova "s výjimkou odst. 1 písm. b)".
6. V § 3c odst. 2 se slova "nebo ohrožení zemědělské půdy erozí" zrušují.
7. V § 3c odst. 2 se na konci odstavce doplňuje věta: "Způsob nápravy při erozním ohrožení volí původce závadného stavu podle prováděcího právního předpisu."
8. V § 15c se slova "V § 3 odst. 1 písm. b) až d)" nahrazují slovy "v § 3 odst. 1 písm. c) a d)".
Já se omlouvám, že jsem tímto způsobem tady načítal poměrně technický pozměňovací návrh, ale jak jsem říkal, s pány profesory ta diskuse probíhala až do dnešního dopoledne, takže toto je výsledek té diskuse. Věřím, že tento pozměňovací návrh přinese zpřesnění do této novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Děkuji za pozornost a já se v podrobné rozpravě k těmto dvěma pozměňovacím návrhům přihlásím. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kučerovi. Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Pokud nikdo, končím obecnou rozpravu a zahajuji rozpravu podrobnou, do které je taktéž jako první přihlášen pan poslanec Kučera. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Michal Kučera: Tak ještě jednou děkuji za slovo. Já bych se chtěl v tuto chvíli přihlásit ke svému pozměňovacímu návrhu, který jsem tady načetl v obecné rozpravě, a současně bych se chtěl přihlásit k pozměňovacímu návrhu číslo 1717, který jsem vložil do systému a týká se právě těch cyklostezek, o kterých jsem tady mluvil. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Dále je do podrobné rozpravy přihlášen pan poslanec Petr Kudela. Prosím, pane poslanče, máte slovo. (Nikdo nejde k řečništi.) Pan poslanec Kudela prosím. (Nic se neděje.) Pan poslanec Kudela bohužel není přítomen, takže dále je do podrobné rozpravy přihlášen pan poslanec Adolf Beznoska. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji za slovo, pane předsedající.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych vám přednesl pozměňovací návrh, kterým se mění zákon č. 334/1990 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
V článku 1 se bod 34 upravuje následujícím způsobem: V § 13 odst. 1 se vkládá písmeno a) pověřený obecní úřad. Ostatní písmena se upraví na b) až f).
V článku 1 se dále stávající znění bodu 35 zrušuje a nahrazuje se tímto novým zněním:
§ 14. Pověřené obecní úřady:
a) vydávají podle § 11 odst. 2 rozhodnutí o odvodech za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu,
b) ukládají opatření k nápravě závadného stavu vzniklého porušením povinností uvedených v § 3 odst. 1 písm. c),
c) projednávají přestupky podle § 20 odst. 1 písm. c) a správní delikty podle § 20a odst. 1 písm. c) tohoto zákona.
Za třetí. V článku 1 se stávající znění bodu 36 zrušuje a nahrazuje tímto novým zněním. § 15. Obecní úřady obcí s rozšířenou působností:
a) udělují podle § 2 souhlas ke změně trvalého trávního porostu na ornou půdu,
b) rozhodují podle § 1 odst. 4 v pochybnostech o tom, zda jde o součásti zemědělského půdního fondu,
c) udělují podle § 9 písmeno 8 souhlas k odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu, má-li být dotčena zemědělská půda o výměře do jednoho hektaru, a u dočasného odnětí vydávají u souhlasů jimi vydaných potvrzení o ukončení rekultivace podle § 11b odst. 2,
d) kontrolují plnění podmínek jimi vydaných souhlasů včetně provádění rekultivací, dočasného odnětí a jimi uložených opatření k nápravě,
e) ukládají opatření k nápravě závadného stavu vzniklého porušením povinností uvedených v § 3 odst. 1 písm. b) a d) a v § 3 odst. 4 a 6 a neplněním podmínek jimi vydaných souhlasů,
c) kontrolují plnění povinností uvedených v § 3 odst. 1 písm. b) a d) a v § 3 odst. 4 a 6 a jimi uložených opatření k nápravě,
d) udělují souhlas podle § 3 písm. a) odst. 1 k použití sedimentu z rybníků, vodních nádrží a vodních toků a vedou evidenci jejich použití na pozemcích ve svém správním obvodu,
e) ohledně erozního ohrožení zemědělské půdy podle § 3b pořizují informace o zemědělské půdě, hodnotí stav půdy a informace předávají do evidenci informací o kvalitě zemědělské půdy,
f) zasílají podle § 3b odst. 4 údaje související s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu do evidenci odnětí zemědělské půdy,
g) uplatňují podle § 5 odst. 2 stanovisko k regulačním plánům s výjimkou regulačních plánů pořizovaných na základě zásad územního rozvoje,
h) udělují podle § 7 odst. 4 souhlas k návrhům tras nadzemních a podzemních vedení, pozemních komunikací, vodních cest a jejich součástí, pokud trasa nepřesahuje správní obvod obce s rozšířenou působností,
i) projednávají správní delikty podle tohoto zákona, nejsou-li k tomu příslušné jiné orgány zemědělského půdního fondu,
j) jsou dotčeným správním úřadem podle zákona o posuzování vlivu na životního prostředí, mají-li být dotčeny pozemky náležející do zemědělského půdního fondu o výměře menší nebo rovné jednomu hektaru,
k) vykonávají státní správu na úseku ochrany zemědělského půdního fondu, není-li podle tohoto zákona příslušný jiný orgán ochrany zemědělského půdního fondu.
Za čtvrté. V článku 1 se stávající znění bodu 49 upravuje následujícím způsobem: V § 18 navrhovaný odst. 1 nově zní: Žádost o vydání souhlasu s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu se podává u pověřeného obecního úřadu, v jehož správním obvodu se nachází největší část zemědělské půdy, která má být ze zemědělského půdního fondu odňata. Pověřený obecní úřad žádost podle věty první posoudí a předá ji se svým stanoviskem obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Obecní úřad obce s rozšířenou působností žádost podle věty první posoudí, a není-li příslušný k jejímu vyřízení, předá ji se svým stanoviskem krajskému úřadu. Obdobně postupuje krajský úřad, je-li k vyřízení žádosti podle věty první příslušné Ministerstvo životního prostředí. Nachází-li se zemědělská půda na území národního parku, žádost podle věty první se podává u správy národního parku.
Za páté. V článku 1 se stávající znění bodu 50 upravuje následujícím způsobem: V § 18 navrhovaný odst. 6 nově zní: Orgány zemědělského půdního fondu zasílají stejnopisy jimi vydaných souhlasů s odnětím podle § 9 pověřenému obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu se nachází zemědělská půda tímto souhlasem dotčená, nebo její největší část, a to včetně dokumentace připojené k žádosti o vydání souhlasu.
Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Beznoskovi. Dalším přihlášeným do podrobné rozpravy je pan poslanec František Adámek. Prosím, pane poslanče.
Poslanec František Adámek: Dobrý den. Kolegyně a kolegové, vážený pane místopředsedo, vážená vládo, pouze bych se chtěl přihlásit k pozměňovacímu návrhu vedenému pod sněmovním dokumentem 1749. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Dalším do podrobné rozpravy je přihlášený pan poslanec Petr Kudela. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Kudela: Dobrý den. Pane předsedající, členové vlády, dámy a pánové, předkládám pozměňovací návrh, který jsem načetl do systému, bohužel jsem si nezapamatoval číslo.
Je to změna v § 9 odst. 5, a to tak, že v tomto odstavci je uvedeno, že veřejné dopravní a nebo veřejné technické infrastruktury umísťované v koridoru vymezeném v platných zásadách územního rozvoje na základě vyhodnocení umístění záměru, odborně stanoveného odhadu výměry zabírané zemědělské půdy a jejího zařazení do tříd ochrany. Jedná se o výjimky. V této věci navrhuji, aby se slova "v koridoru vymezeném v platných zásadách územního rozvoje" vyškrtla a místo nich byl uvedený text "ve vymezeném koridoru, který není v rozporu s platnými zásadami územního rozvoje". Tolik můj návrh na změnu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kudelovi. Ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Pokud se již nikdo nehlásí, podrobnou rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova? Není tomu tak. Končím tedy druhé čtení, pardon, paní zpravodajka.
Poslankyně Marie Pěnčíková: Chtěla jsem dát přednost panu ministrovi, pan ministr se nepřihlásil. Já už nebudu zdržovat, budu velice stručná. Vy si určitě pamatujete, že v prvním čtení se tady odehrála docela bohatá diskuse, že tu byl návrh na zkrácení lhůty k projednání na deset dní. Já vám chci jenom poděkovat, že to neprošlo, že jste dali prostor, aby se zákon opravdu řádně prodiskutoval ve výborech, protože se jedná o zásadní zákon a diskuse byla potřeba. Ještě jednou vám děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: My děkujeme paní zpravodajce za tato slova. A já tedy po závěrečných slovech končím druhé čtení projednávání tohoto návrhu zákona. Děkuji paní zpravodajce i panu ministrovi.
Dalším bodem našeho jednání je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.