Úterý 2. prosince 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Hamáček)
7.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu
a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci
a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 277/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede paní ministryně práce a sociálních věcí paní Michaela Marksová. Paní ministryně, prosím máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Dobrý den, vážený pane předsedo, vážené poslankyně a poslanci. Já vám předkládám tento návrh zákona do druhého čtení. Myslím si, že s detaily už jsme všichni byli seznámeni ve čtení prvním, takže já tímto končím svoji úvodní řeč. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání rozpočtovému výboru, ústavněprávnímu výboru, výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a výboru pro sociální politiku. Usnesení rozpočtového výboru a výboru pro sociální politiku byla doručena jako tisky 277/1 a 2. Ústavně právní výbor a výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj usnesení dosud nedoručily.
Prosím zpravodaje rozpočtového výboru, kterým je pan poslanec František Laudát, aby se ujal slova.
Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane předsedo. Tady existovala dohoda všech předsedů politických klubů. Takže pan předseda rozpočtového výboru Václav Votava si osvojil návrh vzešlý z této dohody, a co jste obdrželi, tak jak jste avizoval, pane předsedo, je usnesení rozpočtového výboru. Všem je vám to známo.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pověřeného zástupce ústavněprávního výboru, zda chce vystoupit. Není tomu tak. Zástupce výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj? Pan poslanec Petrů. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Petrů: Vážené dámy a pánové, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj vzhledem k turbulencím, které kolem tohoto zákona probíhaly, tento zákon neprojednal. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. A prosím pana poslance Beznosku, který je zpravodajem výboru pro sociální politiku, aby rovněž vystoupil a seznámil nás s jednáním výboru.
Poslanec Adolf Beznoska: Hezké odpoledne, pane předsedo, dámy a pánové. Výbor pro sociální politiku podpořil komplexní pozměňovací návrh, který přijal výbor rozpočtový, tzn. ten návrh, který byl předmětem té široké sněmovní shody. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji. Tím jsme vyčerpali úvodní slova a otevírám obecnou rozpravu, do které mám zatím jednu přihlášku, a to přihlášku pana poslance Marka Bendy, kterému rovnou udělím slovo. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, já vím, že se nikomu k platům poslanců a vůbec vládních činitelů mluvit nechce, a já nebudu příliš dlouho mluvit o jejich výši a o tom, o kolik měly nebo neměly být zvýšeny, protože myslím, že to všichni víte a znáte. Můžeme se samozřejmě na věc dívat optikou toho, že si platy o 11, 3, 7, 14 % zvyšujeme nebo že si je o 14, 11, 28 % snižujeme, protože všichni víme, jaká měla být výše platů v příštím roce. Můžeme se bavit také o tom, jestli opravdu je od nás rozumné a správné se odvázat od systému, který byl někdy na začátku vládou tehdy Vladimíra Špidly nastaven, že je vázán na průměrný plat ve veřejné sféře.
Ale já myslím, že to všichni víte. Všichni víte, že budou mít právníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových více než my, že bude mít okresní soudce více než my, že bude mít vrchní státní zástupce více než ministryně spravedlnosti, a tak dále a tak dále a tak dále. Kdo by se na to chtěl podívat, tak se podívejte na článek na české justici Zdeňka Koudelky Tunelování demokracie aneb nejen o platech.
O čem jsem fakt ale chtěl chvilku promluvit, je právě tunelování demokracie. Pokládám vystoupení premiéra a předsedy sociální demokracie v této věci po dohodě, která byla uzavřena ve Sněmovně, za naprostý skandál, naprosté porušení všeho, co se kdy odehrálo. (Potlesk z pravé části sálu.) A pokládám za zvlášť velký skandál od něj, který je jedním z hlavních viníků toho, že se vůbec o poslaneckých platech tímto způsobem stále mluví, že to byl on, kdo rozpoutal debatu, jestli si náhrady může počítat do svého příjmu, protože si koupil byt, na který zřejmě podle svých příjmů neměl. Pokládám fakt za neuvěřitelné pokrytectví, jestliže předseda vlády tímto způsobem vystoupí proti zákonodárným sborům. Všechno ostatní je mu úplně jedno. Soudcům v úplném klidu souhlasí s třemi, přestože rozpočtové nároky jsou diametrálně vyšší, diametrálně vyšší, a jenom si tady hraje populistickou kartu. Já jsem byl zvyklý na to, že hrajeme populistické karty před volbami, a vždycky jsem věřil tomu, že jsou to jenom obecné volby. Jestli už začneme hrát populistické karty i před volbami ve svých vlastních stranách, jestli předseda sociální demokracie má šanci obhájit svůj předsednický mandát jenom tím, že nás tady všechny poplive, tak nás tedy potěš pánbůh. To je první věc.
Druhá věc, kterou jsem se rozhodl komentovat dnes, když jsem si přečetl na ČTK výrok: "Výši platu zákonodárců by do budoucna mohla stanovovat vláda na základě rychlosti schvalování zákonů, míní Babiš." Předpokládám, že se nejedná o našeho milého kolegu Miloše Babiše, ale že se jedná o místopředsedu vlády a ministra financí pana Andreje Babiše. Já věřím tomu, že pan Babiš se mnohokrát netrefí do toho, co říká, a netuší nic o ústavním systému. Tohle je ale přece výrok, který nám fakticky říká: Nejenom že chci stát řídit jako firmu, ale já už si myslím, že ta firma je moje a že vám, zákonodárcům, kteří mě máte kontrolovat, budu určovat platy. Pokládám to za naprosto nemožné tímto způsobem rozhodovat, naprosto nemožné, aby to byla vláda, která si na základě toho, jak se jí bude Sněmovna líbit, nebo nelíbit, které je odpovědná, bude říkat, jaké budou mít poslanci, zákonodárci, platy.
Moc poprosím o to, abychom si byli obou těchto skutečností vědomi, až budeme rozhodovat podle návrhů, které přijdou. Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava a částečně i zleva.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Teď se ptám pana poslance Plíška, zda je to faktická poznámka, nebo řádná přihláška. Faktická. Fakticky byl první pan poslanec Plíšek, potom pan vicepremiér Babiš a pak je tady ještě faktická poznámka pana poslance Šarapatky. V tomto pořadí faktické poznámky.
Poslanec Martin Plíšek: Děkuji. Vážený pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, vzal jsem si faktickou, protože budu velmi stručný. Myslím si, že to absurdní divadlo, které nám tady vládní koalice v poslední době předvádí ohledně tohoto zákona, vede TOP 09 k jasným závěrům se tohoto trapného divadla nezúčastňovat. Nicméně bych zde chtěl pro historii připomenout, že to byla pravicová vláda za ministra financí Miroslava Kalouska, která snížila a zmrazila platy poslanců a senátorů a také nechala zdanit jejich náhrady. Měla k tomu v té době hospodářské recese své důvody, měla k tomu většinovou vůli a odvahu a tehdy nepotřebovala dělat nějaké dohody s opozicí, zkrátka si to dokázala v minulém volebním období prohlasovat na půdě Poslanecké sněmovny.
Sobotkova vláda s ministrem financí Andrejem Babišem nebyla za celý tento rok schopna vyřešit tento problém koncepčně pro nadcházející roky. Jak už tady bylo zmíněno, souhlasili vládní poslanci, vládní předsedové klubů, s dohodou napříč politickým spektrem, aby potom na nátlak premiéra od této dohody sociální demokracie vycouvala a následně tedy hnutí ANO a přidala se ještě KDU-ČSL se zajímavým nápadem. To znamená, že tato vláda nemá vůli ani odvahu tento problém řešit a předkládá nám jenom handrkování a trapné divadlo, kterého jsme byli v poslední době svědkem. Takže k tomu není potřeba nic dalšího dodávat. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní má faktickou poznámku pan vicepremiér a připraví se pan poslanec Šarapatka. (V sále je neklid.)
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, kolegové, k vystoupení pana poslance Bendy. Bohužel musím souhlasit s jeho první částí vystoupení. Je to fraška. Proto jsem reagoval tak, jak jsem reagoval. Média to samozřejmě zase vytrhla z kontextu. Já jsem řekl, že ministři by neměli být poslanci. Jsem tady stále obviňován ze střetu zájmů, ale tady je flagrantní střet zájmů. Neznám zaměstnance firmy, který by si sobě rozhodoval o platu. Já jsem to komentoval, že vlastně my tady máme sami sobě rozhodovat o platech. Nebylo to samozřejmě myšleno vážně. Byla tady nějaká dohoda, byla porušena. Je to fraška, a proto jsem se k tomu vyjadřoval tak, jak jsem se vyjádřil, že ministr by neměl být poslanec a možná by měl rozhodovat o platech poslanců podle rychlosti schvalování zákonů, protože potřebujeme zákony schvalovat, abychom se pohnuli dál - rozpočty, EIA a tak dále, to, co tady někdo v minulosti zapomněl schválit. Samozřejmě to byla jenom sarkastická poznámka vytrhnutá z kontextu našimi médii. Nebylo to myšleno vážně. (Veselost v sále.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Faktickou poznámku má pan poslanec Šarapatka. Po něm s faktickou poznámkou pan ministr Jurečka. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Milan Šarapatka: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, já se připojím k hodnocení, že to je opravdu maškaráda. Podle toho, co jsme slyšeli v médiích, se jedná zhruba o platy tří set lidí a v celkovém objemu to má být asi 78 milionů. Přitom soudců jsou tři tisíce. A dále v médiích zaznělo, že se v budoucnosti počítá, že naše platy mají být fixovány na platy soudců, například 0,8. A já se ptám proč? My máme menší vzdělání? Méně pracujeme? Nebo naše práce má menší důležitost? Vždyť my rozhodujeme o deseti milionech obyvatel této republiky. Někteří z nás mají dvě nebo více vysokých škol a studovali jsme mnoho let, abychom toto vzdělání získali. Mnozí z nás pracují dvanáct nebo více hodin nejenom tady ve Sněmovně, ale ve výborech, v regionech a tak dále. Takže si myslím, že bychom měli mít platy na vysoké, odpovídající úrovni. Ale pro to, abychom je mohli mít, to tady nesmíme ve Sněmovně spát. To se nesmíme hádat a vykřikovat jeden na druhého sprostá slova. To nesmíme chodit na mikrofon a mluvit tady půl hodiny, aniž bychom řekli jedinou seriózní myšlenku.
Já si myslím, že bychom měli mít vysoké platy, které by současně přinesly odpovídající vážnost postu poslance. Nedávno jsem byl v britském parlamentu. Poslanec na postu šéfa výboru si volá k odpovědnosti ministra vlády. A to u nás určitě není. Takže já bych chtěl, abychom měli odpovídající platy (upozornění na čas) a abychom si je tady odpracovali. Děkuji vám.
Předseda PSP Jan Hamáček: Další faktickou má pan ministr Jurečka. Připraví se pan předseda Stanjura.
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Dobré odpoledne, pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové. Chtěl bych jenom stručně zareagovat, protože tady byla zmíněna KDU-ČSL. (V sále je veliký neklid!)
My jsme v situaci, kdy evidentně se nám nějaká představa, že bychom se tady mohli racionálně dohodnout, dnes ráno na předsednictvu KDU-ČSL navrhli, ať to zmrazení zůstane ještě jeden rok, ať zde vznikne pracovní skupina zástupců vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu, samosprávy, Svazu měst a obcí, ať jsou tam zástupci, zástupci i opozice -
Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím, abyste zachovali klid!
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka - a ať se najde seriózní systém, který dokážeme představit veřejnosti, aby veřejnost věděla, že platy, které pobíráme, jsou adekvátní zodpovědnosti lidí, kteří jsou v legislativním procesu, kteří jsou na komunální úrovni, a abychom ten systém dokázali dlouhodobě nastavit. O to nám šlo v této situaci. Proto ten návrh dnes na předsednictvu KDU-ČSL zazněl. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců KDU-ČSL.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Dovolte pár reakcí na své předřečníky. Jestli pan ministr Babiš říká, že by bylo fajn, aby ministři nebyli poslanci, tak je to jednoduché: stačí, když se vzdá mandátu, a může jít příkladem všem ostatním poslancům i ministrům. (Pobavení a potlesk zprava.) To není nic složitého, kvůli tomu nemusíme měnit zákon.
Nezná firmu, kde by si zaměstnanci určovali platy. Já také ne. To jsme ve shodě. Ale my nejsme firma! Nebo čí jsme firma? A jen tak mimochodem, moc soudní si už roky určuje své platy, takže nejsme zdaleka jediní. My jim je sice jakoby určíme, ale oni si pak sami vysoudí, že to tak být nesmí. Takže neříkejme, že jsme jediní. Nejsme jediní! A návrh, že by vláda, která se zodpovídá Sněmovně, milostivě určovala platy podle toho, jak budeme jednat rychle, tak ono by se to dalo ještě vylepšit: Kdo bude pro vládní návrh, dostane peníze, a kdo bude proti vládnímu návrhu, ten je prostě nedostane! (Potlesk zejména ODS, TOP 09, Úsvitu a části ČSSD.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Chci upozornit všechny, kteří na mě tady syčí a gestikulují, že je mám na seznamu, ale seznam faktických poznámek je dlouhý. Nyní pan poslanec Blažek, po něm pan poslanec Kučera a potom se dostane na pana poslance Jandáka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Pavel Blažek: Dobrý den. Děkuji. Já také bych reagoval na pana ministra Babiše, ale trošku z jiného úhlu. Dneska jsem viděl tiskovou konferenci a viděl jsem jich více v poslední době - a pane ministře, vám by se mělo říkat "mělo by se". Vy si pletete dvě věci. Vy jste na jedné straně politický agitátor, což je v pořádku, kandidujete, ale vy jste i ministr téhle vlády. Tisková konference: mělo by se, aby klouzavé mandáty byly, jak se tomu říká, mělo by se, aby některé věci fungovaly jinak. Vy jste rok členem této vlády. Já s vámi souhlasím, že za těch 25 let se ukázalo, že možná některé věci, které zavedl tehdejší ústavodárce, fungují možná jinak, než se tehdy myslelo, ale vy máte přijít s návrhem novely Ústavy. To je vážná věc a možná správná, aby byly klouzavé mandáty, bavme se o tom. Ale tisková konference, kde člen vlády říká: mělo by se... Kdo by to měl udělat? No přece vy! Vaše vláda má přijít s tímto návrhem, a ne udělat lidovou tiskovku mělo by se a spoléhat na to, že lidé si ještě pořád nezvykli, že jste ve vládě, protože to mělo by se je vlastně zase na tu Sněmovnu, že by to možná měla udělat - ale s tím musíte přijít vy! Máte k tomu klíčová ministerstva, jako je Ministerstvo spravedlnosti. Můžeme se bavit o spoustě věcí, které dnes možná nefungují, jak by fungovat měly, a možná je čas i na nějakou závažnou změnu Ústavy, ale vy jste mělo by se! Vy to musíte udělat! To za prvé.
A za druhé bych ještě rád řekl jednu věc. Když pan kolega Šarapatka říkal o nějaké vážnosti poslanců. Prosím vás, tady se dohodly nějaké kluby a jeden stranický sekretariát tu dohodu zvrátil a uvidíte při hlasování, že ji zvrátil úspěšně. Takže jaký - jak vy jste to říkal? - dobrý zvuk téhle Sněmovny může být? Vždyť ona v podstatě nemusí být! Stačí, aby se zasedlo v Lidovém domě, a ať je to rozhodnutí bohulibé, nebo ne, ale v podstatě stranický sekretariát, přesně jak je to psáno, jak by to nemělo být, rozhodl o tom, jak tahle Sněmovna bude hlasovat. A jeden jediný stačí. (Předsedající: Čas, pane poslanče!) Jakou větší dehonestaci Sněmovny ještě chcete? (Potlesk.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Kučera, připraví se pan poslanec Jandák.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den. Děkuji za slovo. Já se nebudu vyjadřovat k platům jako takovým. Chtěl bych trochu jenom zareagovat na slova ministra Babiše a na to, co tady už téměř rok poslouchám o tom, kdo je čí zaměstnanec, či není zaměstnanec. Je evidentní, že pan ministr Babiš nepochopil, co to je parlamentní demokracie, jak funguje náš ústavní systém, a já bych mu to možná zkusil trochu přirovnat k tomu firemnímu, kterému pravděpodobně pan ministr Babiš rozumí více.
Pane ministře Babiši, my jsme tady představenstvo jako Sněmovna v tom firemním pojetí a vy jste ředitel finanční. To znamená, pokud někdo někomu má určovat, co má dělat a nemá dělat, tak to určuje představenstvo finančnímu řediteli, nikoliv naopak. Děkuji. (Potlesk poslanců TOP 09.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Janák, po něm pan předseda Kováčik. Zatím stále faktické poznámky.
Poslanec Vítězslav Jandák: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, teď něco pro novináře. Nebojte se, nebudu tlačit, aby se zvyšoval plat. Já jsem dokonce včera navrhl, abychom měli nulové navýšení. Ale o tom jsem nechtěl mluvit.
Já myslím, že tady mluvíme trošku mimo. My bychom se měli zamyslet, dámy a pánové, dvě stě mužů a žen, které si lid zvolil, za co jsme trestáni a proč zrovna my jsme trestáni. A to mi ještě nikdo neodpověděl! A to prý žijeme v demokracii. Za co jsme trestáni? Proč jsme trestáni? Ať mně někdo na tohle odpoví a možná od toho momentu může začít nějaká diskuse. Ale dokud nevím, za co jsem ten trest dostal, tak nemohu diskutovat. Děkuji vám. (Potlesk.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Kováčik.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Pane předsedo, paní a pánové, přeji vám hezký dobrý den. Dovolím si velmi krátký bonmot. V případě, že budeme odměňováni podle toho, jak rychle budeme schvalovat zákony, tak zákony se dají dělat buď rychle, nebo dobře. A vrátím míček zpátky. Poslanci budou odměňováni podle toho, jak rychle schvalují zákony, a ministři potom by měli mít stanoven plat od Poslanecké sněmovny za to, jak se zúčastní na interpelacích. Ale to jsou věci, které jsou naprosto mimo, že?
Přečtu vám usnesení z 38. schůze Sněmovny ze dne 26. listopadu 2004. Tato Sněmovna přijala usnesení poměrně velkou většinou a to usnesení zní: Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby zpracovala novely zákonů o platech a odměnách státních zaměstnanců, ústavních činitelů, soudců, státních zástupců, vedoucích ústředních orgánů, zastupitelů obecních a krajských zastupitelstev a vedoucích jimi zřízených organizací, včetně systému valorizace, a předložila Poslanecké sněmovně do 30. června 2005. To usnesení zatím nikdo nezrušil a žádná vláda, která od roku 2004 tady fungovala, toto usnesení nesplnila. Kdyby kterákoliv z těchto vlád k tomu takovýmto způsobem přistoupila, nemuseli jsme se tady zúčastnit žádného trapného divadla, všechno běželo, jak běžet má, a nebyli bychom tady pro srandu králíkům.
Já jenom říkám, že v případě, že ten zákon dopadne tak, jak jsme si mysleli, to znamená jako vždycky, tak poslanecký klub KSČM je připraven obdobný návrh usnesení přinést, kterým by zmocnil, v uvozovkách, Sněmovna zmocnila vládu, aby tento krok učinila alespoň teď, včetně toho automatu, čili překládám valorizací, tak, abychom tady nemuseli každou chvíli, každý rok nebo každé období podléhat tomuto trapnému divadlu. (Předsedající: Čas, pane kolego!) Ale hlavně, my se tady staráme o sebe, zatímco se máme starat o občany, a teď zrovna ten dojem z toho nemám! Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím s faktickou poznámkou pana poslance Novotného. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Martin Novotný: Paní předsedající, dámy a pánové, pěkné odpoledne. Já jsem chtěl trošku ironicky doplnit ten pozoruhodný návrh pana ministra zemědělství na vytvoření oné široké komise nejrůznějších profesních organizací, svazů ještě o zastoupení zástupců odborové organizace, nejlépe předsedy Českomoravské komory pana Středuly, jestli by se mohl také k té otázce při platech odborářských vůdců, které občas byly i medializovány, vyjádřit.
Ale nejde mi hlavně o tohle téma. Vize, která tady byla řečena a která občas vzbudila ironický úsměv, je v podstatě takovou skrytou tendencí, kdy Poslanecká sněmovna se zbavuje své základní autonomní funkce v ústavním systému a má být nahrazována nejrůznějšími korporátními organizacemi, kde budou zastoupeni ti moudří z profesních svazů a budou rozhodovat o podstatných věcech v této zemi. To, že tento pohled na svět občas zastával předseda hnutí ANO, mě nepřekvapuje, ale že se k němu hlásí už i KDU-ČSL, to mě překvapuje hodně.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji za dodržení časového limitu a prosím k mikrofonu pana poslance Komárka. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Martin Komárek: Děkuji. Já nebudu mluvit vůbec k platům, jenom odpovím drahému kolegovi Jandákovi na jeho otázku, za co jsme trestáni.
Je to skutečně jako ve škole, kdy třída vcelku slušných holek a kluků je trestána za ty grázly. Čili milý kolego Jandáku, jsme trestáni za našeho bývalého kolegu, který byl přichycen s krabicí s podivným vínem, za našeho dalšího bývalého kolegu, který se skutečným vínem opil tak, až spadl ze schodů. Za našeho bývalého kolegu, shodou okolností také premiéra vlády této země, který si koupil byt za peníze, které nedokázal vysvětlit. Pak se schovával za záda podivného strýčka Vika a nechal si sníst směnku od jednoho pravicového politika. Jsme trestáni za jiného našeho bývalého kolegu, shodou okolností taktéž premiéra této země, protože mandát není klouzavý, který si za státní peníze živil na svém úřadě milenku a sledoval vlastní manželku pomocí této milenky. Mohl bych pokračovat. Těch příkladů zdaleka není většina. Možná to není ani desetina, jsou to ale bohužel příklady tak křiklavé, že jsme za ně od lidí trestáni - obávám se, že bohužel právem.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím k mikrofonu pana poslance Stanjuru s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak jsme dneska slyšeli už mnoho vystoupení, jak jsme to nepřipravili, neprojednali a jak je třeba najít systém lepší, uděláme komisi, nejlépe aby v čele této široké komise byl Bohuslav Sobotka, to je ten pravý.
Ale bylo to přece úplně jinak. Uzavřeli jsme dohodu uvnitř Poslanecké sněmovny, všech sedm poslaneckých klubů, s vědomím premiéra. Ta dohoda měla dvě části - procedurální, kde uhnula opozice, nevyužila svých práv, a obsahovou, kde jsme se shodli. Neříkám, že někdo někomu uhnul. My jsme svoji část splnili, premiér a předseda klubu socdem nás podvedli, protože svoji část dohody plnit nechtějí. A já normálně kritizuji vládní koalici, ale vždycky mi vadí - když něco ta Sněmovna schválila, já jsem byl třeba proti, nebo Sněmovna nepodpořila, já jsem byl pro, tak nebudu říkat, že za to může vládní koalice. Za to může člověk, který tady dneska, teď, nesedí. Já vím, že je omluven. Předseda vlády, který o té dohodě věděl, než se uzavřela. Pak si to z nějakých důvodů rozmyslel, pak měl plno řečí, mediálních výstupů! Teď tu není.
Návrh pana kolegy Votavy chystalo Ministerstvo práce a sociálních věcí - logicky, když byla dohoda, proč by nám to úředníci nenapsali, ať je to správně. Paní ministryně radši neřekne nic, protože co bychom k tomu bodu říkali? Nejlépe mlčet, rychle odhlasovat a jít pryč!
A pak opravdu jako novinka v Poslanecké sněmovně, to jsem ještě nezažil, jsem tady teď čtyři roky na rozdíl od mnoha služebně starších kolegů - výbor, který měl projednat nějaký návrh zákona, to kvůli turbulenci neprojednal! No to jsem ještě nezažil teda! Kdo rozhodl, že je turbulence? Politická, letecká - já nevím. Ale kvůli turbulencím výbor, který to měl projednat, to prostě neprojednal. (Smích v sále.) Já bych chtěl být taky v takovém výboru, že bychom prohlásili, že jsou turbulence, zrušili bychom zasedání. Nemuseli bychom zkoušet České dráhy, jestli jezdí do Prahy, z Prahy do Moravskoslezského kraje, či naopak. (Upozornění na časový limit.)
Opravdu, pane předsedo, nebo paní místopředsedkyně, já bych chtěl, aby vedení Sněmovny se zeptalo příslušného výboru a funkcionářů toho výboru, kdo určil, že byla turbulence, a co je to za novinku v jednacím řádu.
Děkuji. (Silný potlesk napravo.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. Další s faktickou nebo s řádnou přihláškou? S faktickou pan poslanec Petrů. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Jiří Petrů: Paní místopředsedkyně, rád bych odpověděl kolegovi Stanjurovi. Prosím vás, v prvé řadě do výboru pro veřejnou správu nenavrhl nikdo, ani organizační výbor, ani žádný člen organizačního výboru. Já bych rád požádal všechny kolegy, aby příště nepřidělovali do žádného výboru věci, o kterých si členové nerozhodli, že je budou mít, anebo organizační výbor. V prvé řadě, nebylo to nikdy zvykem, tak bych rád byl, aby to taky tak bylo i nadále. Ale hlavně bylo to v době, když jsme to měli projednávat, kdy byly různé varianty. Bylo předloženo 1 %, byla dohoda o 3,5 %, byla dohoda úplně jiná. My jsme v podstatě neměli před sebou nějaký relevantní závěr, který bychom mohli projednávat. Takže z toho důvodu výbor pro veřejnou správu se tímto nezabýval. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji za dodržení časového limitu. S další faktickou pan poslanec Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za vysvětlení, už jsem to pochopil. Členové výboru za sociální demokracii ještě neměli usnesení svého předsednictva. Chudáci by museli rozhodovat mezi několika variantami, tak to radši neprojednávali. Co kdyby se spletli a rozhodli jinak, než chce předsednictvo. Děkuji za vysvětlení. (Potlesk.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Táži se, jestli se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy. Není tomu tak, tudíž obecnou rozpravu končím.
Zahajuji podrobnou rozpravu, do které mám přihlášeného pana poslance Hamáčka, pana poslance Miholu a paní navrhovatelku, pana poslance Okamuru.
Předseda PSP Jan Hamáček: Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, chtěl bych se v podrobné rozpravě přihlásit ke svému pozměňovacímu návrhu, který je v systému evidován pod číslem 1723. Je to můj pokus situaci řešit systémově a jednou provždy a tak, aby ono navýšení nepřekročilo pro příští rok 3,5 %. Prosím, abyste si tento dokument prostudovali, abyste se k němu vrátili na jednání svých poslaneckých klubů. Myslím si, že to je rozumný kompromisní návrh, který tu situaci vyřeší jednou provždy.
Nemám radost z té situaci, ale role předsedy Sněmovny není jenom o věcech veselých. Je to i o tom, že v případech, že hrozí něco, co by Poslaneckou sněmovnu poškodilo - a já jsem přesvědčen, že současná situace samozřejmě nepřidala na důstojnosti tohoto zákonodárného sboru, a nechci se bavit o tom, kdo za to může. Chci se podívat do budoucna, a proto navrhuji řešení, které dle mého názoru je hájitelné, je systémové a je jednou provždy. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Prosím k mikrofonu pana poslance Miholu a prosím, aby se připravila paní ministryně Marksová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážení kolegové, dovoluji si načíst pozměňovací návrh, který je veden v systému pod číslem 1722. Jen ve stručnosti - budu rád, když mu budete věnovat pozornost a pozorně si ho prostudujete - jen v krátkosti bych ho charakterizoval, že je v něm navrženo, aby platová základna poslaneckých platů byla pro rok 2015 zachována v úrovni stanovené od 1. ledna 2011.
A ještě si dovoluji načíst - to v systému není - doprovodné usnesení číslo 87, a to že Poslanecká sněmovna ukládá vládě České republiky vytvořit pracovní skupinu složenou ze zástupců tripartity, poslaneckých a senátorských klubů (vzrušená reakce z lavic napravo), Asociace krajů a Svazu měst a obcí pro vytvoření návrhu pravidel pro odměňování ústavních činitelů a představitelů regionální a municipální správy. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím s faktickou pana poslance Kováčika, poté se připraví řádně přihlášený pan poslanec Okamura a poté pan poslanec Kalousek. Pardon, ještě paní ministryně.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Jenom bych chtěl poprosit prostřednictvím paní předsedající pana kolegu Miholu, jestli by nezvážil v tom návrhu usnesení, který je velmi podobný tomu, který jsem tady citoval ve své předcházející řeči, a který, jak mi vyčinili kolegyně a kolegové, jsem ne dosti silně oznámil, že je z pera Komunistické strany Čech a Moravy, jestli by pan kolega nezvážil přece jenom tu formulaci trošku změnit. Poslanecká sněmovna nemůže ukládat vládě České republiky, může požádat vládu České republiky. A ta formulace by tam tedy měla být - Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: I já děkuji. A nyní prosím k mikrofonu paní ministryni Marksovou-Tominovou, poté pan poslanec Okamura a poté pan poslanec Kalousek.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážená paní předsedající, poslankyně a poslanci, já bych chtěla požádat o zkrácení lhůty mezi doručením pozměňovacích návrhů a zahájením třetího čtení ze 72 hodin na 48 hodin. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A nyní prosím k mikrofonu pana poslance Okamuru. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy, vážení pánové, přihlašuji se tímto k pozměňovacímu návrhu pod číslem sněmovního dokumentu 1715 a dovolte mi pár slov.
Poslanecký klub hnutí Úsvit přímé demokracie navrhuje nulové navýšení mzdy poslanců, tedy zamrazení, a to až do 31. 12. 2018. Zároveň vyzýváme vládu, aby po těchto nedůstojných tahanicích a poté, co se tady vládní strany neustále hádají a nemohly se ani dodnes dohodnout na jednotném návrhu, tak aby neprodleně předložily nový zákon o platu ústavních činitelů, který bude mít tři parametry, na které bychom my ho rádi navázali. A to v návaznosti na průměrnou mzdu v České republice s ohledem na minimální mzdu a také na průměrný důchod, abychom při uvažování nad novým zákonem provázali platy s těmito třemi parametry a tím, že to navrhujeme zamrazit -
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já se moc omlouvám a poprosím ctěné kolegyně a kolegyně, aby ztišili hladinu hluku, abychom slyšeli vaše návrhy. Pokud si máte co říct, prosím, jděte do předsálí. Děkuji.
Poslanec Tomio Okamura: - a to, že hnutí Úsvit dává k hlasování návrh zamrazit platy poslanců a podobných činitelů až do roku 2018, tak to myslíme v tom smyslu, a důvod je ten, že po těch nekonečných tahanicích vládní koalice, po tom neuvěřitelném divadlu, které je tady předváděno už několik měsíců včetně toho, že ten zákon už tady je někdy od léta a teď se vláda tváří, jako by o něm nevěděla, nebo jako by to bylo snad kvůli opozici, tak tím vytváříme vládě více než dostatečný prostor k tomu, aby nový zákon předložila a abychom právě nebyli znovu svědky této komedie, která se tady děje.
Děkuji a prosím vás o podporu tohoto našeho pozměňovacího návrhu, tedy nulové navýšení, zamrazení platů poslanců až do roku 2018, konkrétně 30. prosince 2018. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Mám zde ještě faktickou poznámku - pane poslanče Kalousku, vydržte, prosím - pana poslance Plzáka. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, paní předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já bych chtěl zareagovat. Už v tom mám trošku zmatek. Tady byl návrh na nulové navýšení. Jednáme tedy o nulovém navýšení, nebo o tom 26procentním snížení oproti tomu, na co podle zákonné normy máme nárok, jak tady říkal kolega Benda? Já totiž vysvětluji veřejnosti, která se mě ptá. Říkám: my snad ani tady ty platy nezvyšujeme, my se tady dohadujeme o tom, o kolik ty platy snížíme proti zákonné normě. Jestli to bude o 25 %, nebo 23 %, jak by chtěl pan premiér, nebo jestli to bude 12 %. Ať mně to tedy někdo vysvětlí. Ale jinak samozřejmě to nulové navýšení. Já vím, že když se nám přidá o 600, 800 korun, je to hodně peněz. Je to hodně peněz, ale i takhle vysoká částka mně prostě nestojí za to, aby mně lidi říkali: vy jste si zase navýšili platy. Tak já děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji za dodržení časového limitu. Pak tady mám další dvě poznámky. Pana poslance Blažka a pana poslance Miholy. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Pavel Blažek: Podruhé dobrý den. Já v reakci na pana poslance Okamuru. Nemyslím, že to je, že se koalice hádá nedůstojně, jaké mají být platy v této otázce. Vždyť to přece bylo úplně jinak. Poslanecké kluby se dohodly na určitém způsobu řešení, náhle se z nebes, konkrétně z USA, snesl svatý muž v bílém jménem Bohuslav Sobotka, který před celým národem hraje jednoduchou roli. Tady se banda - a teď použiji hnusné slovo Miloše Zemana - nenažranců domluvila na nějakém zvednutí platu a já, svatý muž, tohle nepřipustím.
Musím se zastat koalice. Co mají potom dělat ti ostatní koaliční partneři, že nechce být svatý, že nechce být od bláta, tak reagují způsobem, který je dneska až úsměvný, tím myslím postoj KDU-ČSL, kde nakonec nulová varianta je úplně nejlepší, a teď se budeme všichni předhánět. Tak rovnou odhlasujme, že nebudou žádné platy, a bude to! Já myslím, že národ bude spokojený, já budu svatější než Bohuslav Sobotka, když tohle navrhnu, a budu moci chodit mezi lid. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A nyní prosím s faktickou pana poslance Miholu. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji. Vážení kolegové, já jenom bych reflektoval poznámku pana předsedy Kováčika k tomu usnesení číslo 87, které jsem před chvílí načetl, abych požádal o opravu."Poslanecká sněmovna žádá" namísto "Poslanecká sněmovna ukládá" vládě České republiky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: To nejde. Ve faktické nemůžete dávat změnu návrhu. Musíte do řádné přihlášky. Takže vás poprosím, abyste se ještě jednou řádně přihlásil.
A nyní prosím pana poslance Kalouska.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi dvě poznámky.
Za prvé, návrh pana předsedy Miholy je z pozice koaličního poslance v podstatě geniální. To bych rád ocenil. Za prvé tím širokým sestavením té komise, nedostatečně alibistickým, myslím, že tam už jenom chybí rybářská, myslivecká stráž, jinak bychom to měli komplet. (Smích v sále.) A za druhé, pokud by Sněmovna něco takového přijala, vláda by to realizovala, tak by se mediálně naprosto odclonily veškeré skutečné problémy. Všimněte si prosím, že v těchto dnech, kdy máme na stole naprosto zásadní normy, ať už je to státní rozpočet, kdy marně se snažíme vést diskusi o zahraniční politice, jejíž pověst je podle našeho názoru ohrožena, tak nic jiného nezajímá veřejnost ani česká média než platy. Sestaví-li se taková komise a bude tři čtvrtě roku pracovat, tak se nikdo nebude zajímat o to, že vláda není schopna znegociovat operační programy, že si není vědoma své zahraniční politiky, že zhoršuje veřejné rozpočty České republiky, ale povedeme pořád diskusi o platech, která bude dál a dál snižovat prestiž Poslanecké sněmovny, protože jinak ta veřejná diskuse skončit nemůže.
Všimněte si, že v podstatě je to prezentováno tak, že jsme všichni nenažranci. Vyjádřil se k tomu i odborový předák, jehož plat je vyšší než plat ministra. Já mu ho nezávidím. (Smích a potlesk v sále.) Já se touto - dovolíte-li - touto odlehčenou formou snažím přesvědčit většinu z nás, abychom návrh pana poslance Miholy nepřijímali. Nezdá se mi. Opravdu se mi nezdá vhodný, byť z určitého úhlu pohledu z hlediska koaličního reprezentanta je z těch důvodů, které jsem řekl, geniální.
Druhá poznámka je méně úsměvná. Ono je 2. prosince a předstupuje k mikrofonu předseda Poslanecké sněmovny a říká, přicházím s návrhem, který by mohl přinést řešení. Je 2. prosince. Vláda vládne rok. Rok ví o problému, který existuje, který byl svým způsobem založen ještě naší vládou, protože před čtyřmi roky, když jsme byli přesvědčeni o nezbytnosti úsporných opatření v celé společnosti, pokládali jsme za nezbytné začít u sebe, snížili jsme a zmrazili platy až do konce roku 2014. To jsme udělali. Udělali jsme to rychle, udělali jsme to bez zbytečných řečí, protože jsme prostě měli většinu v Poslanecké sněmovně, pokládali jsme to za správné. Měli jsme k tomu vůli a energii. Vládní koalice vládne rok, ví, že tenhle problém existuje, a 2. prosince říká předseda Sněmovny, že by možná měl nějaké řešení, které jsme ještě neviděli.
Přiznám se, že způsob diskuse, který se vede posledních 14 dní, v nás vzbuzuje pocit štítivosti. Štítivosti už jenom proto, že poškozuje nejenom každého z nás, ale že poškozuje Poslaneckou sněmovnu jako instituci, a poškozování prestiže ústavní instituce není nikdy pro demokracii nic dobrého.
Když jste 15. listopadu přišli s nějakým řešením, s tím, že by to mohlo být rychle schváleno, bylo systémové, vylučovalo možnost další diskuse, té diskuse, po které volá pan předseda Mihola a po které tedy já opravdu nevolám, abychom se dál věnovali diskusi o platech, vylučovalo možnost další diskuse, byl tam jakýsi systémový antipilot, tak bez ohledu na to, jak moc nám ten návrh vyhovoval nebo nevyhovoval, říkali jsme: stoprocentní konsensus napříč Poslaneckou sněmovnou, rychlé schválení a konec těchto diskusí je taková cena, že ji rádi podpoříme. A skutečně ta dohoda vznikla přesně do té doby, než byla porušena. A my nemáme sebemenší chuť, my se opravdu štítíme těch diskusí, které teď probíhají ať už na veřejnosti, nebo v klubu sociální demokracie. My se jich prostě neúčastníme, neúčastníme se diskuse o platech, pokud ustanovíte nějakou všelidovou komisi, TOP 09 nebude účastna v této komisi, neúčastníme se ani hlasování ve třetím čtení. My jsme kdysi tu odpovědnost našli, a protože jsme měli většinu, tak jsme rozhodli. Vy teď máte většinu, vy teď máte odpovědnost, rozhodněte vy a udělejte přitom co nejméně ostudy, jestli vás mohu poprosit.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Zavadila.
Poslanec Jaroslav Zavadil: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Vážená paní místopředsedkyně, vážení zástupci vlády, kolegyně a kolegové, první poznámku. Jestli jste někteří neporozuměli, tak se tady platy nezvyšují, pouze se snažíme dorovnat to, o co se propadly. To snad je už dneska každému jasné. Pokud není, tak to teď opakuji.
Druhá poznámka. Ano, dohody se mají držet, i o Vánocích se říká, a proto také na výboru pro sociální politiku v době, kdy už bylo jednání předsednictva, se ten výbor přihlásil k dohodám, které byly učiněny, a drželi jsme je. Já jsem se dokonce domníval, že už je načase, aby tato Sněmovna začala také dohody držet. Protože za mé účasti tady v této síni - teď se nebudu bavit o účasti venku - se tady málokdy dohody dodržovaly a nebudu rozebírat, čí vina to byla. Vždycky mi to vadilo, protože mně stačilo podat ruku. Nemusím si to psát.
Třetí poznámka. No, to je hezký návrh, co kolega Mihola přinesl, to je rozšířená Národní fronta za totality. A já se k tomu nebudu víc vyjadřovat, protože to považuji za totální hloupost. Promiň, omlouvám se, já jsem zvyklý mluvit tak, jak jsem zvyklý.
Takže co teď dál? Co nás čeká dál? Je tady x návrhů, o žádné pořádné dohodě teď nevím, tak já nevím, čeho se mám držet, tak se budu držet svého vlastního rozumu. Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím pana poslance Miholu.
Poslanec Jiří Mihola: Vážení kolegové, nejdříve si dovolím krátkou reakci na předřečníky. K ČSSD se v této záležitosti moc vyjadřovat nechci, tam to všechno začalo, tyto problémy, takže mě trošku mrzí, že mě kolega z ČSSD teď vyčítá. Trošku jsem zmaten tím, že jeden říká totální blbost, druhý to tady hodnotí jako geniální návrh, který bych si nedovolil přivlastnit si sám, protože vlastně tady načítám stanovisko klubu KDU-ČSL. Ale zároveň tedy kolega Kalousek doporučil nepodpořit, takže je to v takovém určitém rozporu.
Chtěl bych každopádně jasně říct, že KDU-ČSL drží a držela i v tomto případě dohodu a drželi jsme ji do poslední možné chvíle. Já doufám, že si toho kolegové alespoň laskavě všimli. A bylo to bez jakéhokoli "ale", což při vší úctě pro stranu TOP 09 tak bezvýhradně neplatilo, protože ano, uzavřeli jsme dohodu, ale je to věcí někoho. Já se domnívám, že když se uzavře dohoda, tak je to věcí těch, kteří tu dohodu uzavírají, bez jakéhokoli dalšího "ale". Takže to jen stručný komentář.
A teď pro velký úspěch tedy k tomu usnesení číslo 187 bych si dovolil tu opravu, požádat: Poslanecká sněmovna "žádá" namísto Poslanecká sněmovna "ukládá" vládě České republiky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Stanjuru.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Milé kolegyně, milí kolegové, v těch vystoupeních už mockrát zaznělo, jak se to vyvíjelo, jaka byla ta dohoda, ale ten, který způsobil, že ta dohoda neplatí, tady prostě není. Já mám procedurální návrh, abychom tento bod přerušili do příchodu premiéra Bohuslava Sobotky. (Potlesk vpravo.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, jelikož se jedná o procedurální návrh, necháme o něm hlasovat bez prodlení. Jen svolám kolegy z předsálí a všechny vás odhlásím. Prosím, abyste se znovu zaregistrovali svými kartami. Ještě malou chviličku, kolegové dobíhají.
V tuto chvíli zahajuji hlasování o návrhu na přerušení projednávání tohoto bodu do doby příchodu pana premiéra.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Proti?
Hlasování končím. Bylo to hlasování s pořadovým číslem 13, přihlášeno 164 přítomných, pro 114. Konstatuji, že návrh byl přijat a tento bod je přerušen.
Prosím o klid, budeme pokračovat podle schváleného programu. Dříve, než tak učiníme, ráda bych načetla pro stenozáznam, že přítomný jednání je pan poslanec Opálka a pan poslanec Leo Luzar. Děkuji. (V sále je značný hluk.)
Nyní budeme pokračovat dalším bodem. Je to
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.