Úterý 4. listopadu 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb.,
o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 297/ - druhé čtení

Vládní návrh z pověření vlády uvede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Prosím, aby se ujala slova. Prosím.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Dobrý den, vážený pane místopředsedo, poslankyně a poslanci. Já jsem vše důležité řekla při prvním čtení. Jedná se o to, aby okolo 100-200 tisíc zdravotně postižených mohlo dostat nové průkazky automaticky a nemuseli znovu k posudkovým lékařům. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, paní ministryně. Tento návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku. Usnesení výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 297/1. Žádám zpravodajku výboru paní poslankyni Alenu Nohavovou, aby se ujala své zpravodajské zprávy. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Nohavová: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych přednesla usnesení výboru pro sociální politiku, který se zabýval touto tematikou 22. října.

Po úvodním slově náměstka ministryně práce a sociálních věcí Petra Šimerky a zpravodajské zprávě poslankyně Aleny Nohavové a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 297, a za druhé zmocňuje zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny a ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za zpravodajskou zprávu a vidím přihlášku pana poslance Romana Sklenáka.

 

Poslankyně Alena Nohavová: Vážený pane předsedající, ještě bych chtěla stáhnout svoji přihlášku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To nemohu, protože ještě jsem neotevřel rozpravu, paní zpravodajko. Otevírám rozpravu a první s přednostním právem se hlásí pan předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já si upřímně řečeno myslím, že to není nutné, ale z opatrnosti a na základě upozornění některých kolegů bych přece jenom raději dal hlasovat o tom, že dnes můžeme o všech zákonech jednat a meritorně i procedurálně hlasovat i po 19. hodině, ale jde mi jenom o tento bod samozřejmě.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tedy na 21. schůzi? (Ano.) Ano, na 21. schůzi. Dobře. Tak jsme si to upřesnili.

 

Rozhodneme v hlasování číslo 3. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 143 pro 118, proti 8. Návrh byl přijat. Můžeme tedy jednat o tomto návrhu zákona i po 19. hodině.

 

Ještě než dám slovo přihlášené paní poslankyni Aleně Nohavové, budu konstatovat omluvu pana ministra Chovance z dnešního jednání od 18.51 do konce jednacího dne. Nyní v obecné rozpravě paní poslankyně Alena Nohavová. Paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Nohavová: Děkuji ještě jednou za slovo. Já tedy nestáhnu svůj návrh a chtěla bych se vyjádřit ke svému pozměňovacímu návrhu, který by se týkal bodu 7 návrhu zákona, kde navrhovatel zákona v § 35 odst. 3 vypouští slova "zdravotního stavu". Přestože má být posuzování zdravotního stavu nedílnou součástí každého posouzení prováděného okresní správou sociálního zabezpečení, může vypuštění slov zdravotního stavu v § 35 odst. 3 vyvolat oprávněnou domněnku, že v tomto případě lze zdravotní stav při posouzení opomenout. Inzerované odstranění duplicity textu v původně navrhovaném znění vypuštěním slov "zdravotního stavu" může mít za následek závažnější fakt dvojího možného výkladu. Vzhledem k tomu, že odstraňování duplicit je legitimním požadavkem a úkolem legislativního procesu, je třeba snahu o jejich odstranění podpořit. Je třeba tak ale činit právně a legislativně vhodným způsobem. Za takový způsob je obecně považován odkaz na paragraf, který by měl být opisován. Proto tedy navrhuji nově vložit do zmiňovaného § 35 odst. 3 odkaz na § 34b odst. 1, kde je stanoveno, co vše se hodnotí, a uvedený text nebude umožňovat různý výklad.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce. Kdo dál v obecné rozpravě? Nikoho nevidím. Obecnou rozpravu končím. O závěrečná slova není v obecné rozpravě zájem.

Otevírám rozpravu podrobnou, do které mám také přihlášku paní poslankyně Aleny Nohavové. Nejdříve tedy v podrobné rozpravě paní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážený pane místopředsedo, poslankyně a poslanci, já navrhuji zkrátit lhůtu mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, děkuji. Nyní paní poslankyně Alena Nohavová v podrobné rozpravě.

 

Poslankyně Alena Nohavová: Já bych se přihlásila ke svému pozměňovacímu návrhu. Byl vložen do systému pod číslem 1557.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji. Kdo dál v podrobné rozpravě? Nikoho nevidím. Rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.

 

Nepadl návrh, který může padnout v obecné i v podrobné rozpravě na vrácení výborům k novému projednání. Padl ale návrh na zkrácení lhůty pro třetí čtení na 48 hodin, který je potřeba ve druhém čtení odhlasovat.

O zkrácení lhůty k projednání rozhodneme v hlasování pořadové číslo 4, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti zkrácení lhůty k projednání mezi druhým a třetím čtením? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 4, z přítomných 146 poslanců, pro 100, proti 18. Návrh byl přijat. Končím druhé čtení tohoto návrhu.

 

Vzhledem k tomu, že jsem vyčerpal možný pořad této schůze, přerušuji 21. schůzi do jejího obnovení pro třetí čtení, nejdříve však po 48 hodinách.

Tím jsme vyčerpali všechny body, které bylo možné projednat. Protože na 20. schůzi jsme přerušili do pátku do 9 hodin, budeme tedy pokračovat schůzí 19. zítra ráno v 9 hodin, jestli jsem dobře informován. (Po chvilce.) Ověřil jsem si u kolegů a kolegyně místopředsedů, že zítra pokračujeme v 9 hodin přerušenou 19. schůzí Poslanecké sněmovny. Přeji hezký večer.

 

(Schůze přerušena v 19.03 hodin.)

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP