Úterý 4. listopadu 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních
daních, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 290/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, dovolte, abych ve stručnosti uvedl, a tím připomněl takzvanou řádnou novelu zákona o spotřebních daních.
Do zákona o spotřebních daních se navrhují dva hlavní okruhy změn související se zamezením zneužívání a obcházení daňových předpisů a vedoucí ke zlepšení efektivity výběru daní. Prvním okruhem je zpřísnění úpravy procesu povolovacích řízení tak, aby byl maximálně omezen počet rizikových subjektů, kterým je umožněno nakládat s vybranými výrobky podléhajícími spotřební dani. Druhou hlavní změnou je zavedení registru osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji. Účelem tohoto opatření je zamezit daňovým podvodům souvisejícím s ilegálním přimícháváním nezdaněných zvláštních minerálních olejů do pohonných hmot, zejména do motorové nafty.
Dále se navrhuje změnit maximální výši zajištění spotřební daně u daňových skladů minerálních olejů ze současných 100 milionů korun na 1,5 miliardy korun, a to v případě poskytnutí finančních prostředků na depozitní účet správce daně. Totožná maximální výše zajištění daně se navrhuje zavést také v případě, je-li zajištění daně poskytnuto prostřednictvím finanční záruky.
Součástí této řádné novely je rovněž změna zákona o povinném značení lihu. Navrhuje se dílčí úprava nastavení kaucí osob povinných značit líh tak, aby nebyla diskriminační vůči subjektům, jejichž činnost je zaměřena spíše na líh v menších spotřebitelských baleních. Zavádí se též další pásmo kauce pro velmi malé subjekty.
Účinnost řádné novely zákona o spotřebních daních se navrhuje od 1. ledna 2015 s výjimkou části šesté, u níž je z legislativně technických důvodů nutné nabytí účinnosti k 31. 12. 2014.
Tato řádná novela byla v prvním čtení projednána dne 23. září 2014 na 17. schůzi Poslanecké sněmovny, přikázána k projednání rozpočtovému výboru. Ten ji projednal na 13. schůzi dne 2. října 2014 a doporučil ji Poslanecké sněmovně schválit bez připomínek.
Závěrem bych si vás dovolil požádat o projednání řádné novely zákona o spotřebních daních a avizuji, že v rámci podrobné rozpravy navrhnu zkrátit lhůtu mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání rozpočtovému výboru. Jeho usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 290/1. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj rozpočtového výboru pan poslanec Josef Vozdecký. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Josef Vozdecký: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, jak už bylo řečeno, jedná se o větší novelu, jejímž cílem je přijetí nezbytných opatření ke zlepšení efektivity výběru daně a zamezení zneužívání a obcházení daňových předpisů.
Tak jak bylo řečeno, v prvém čtení byl předložen k projednání rozpočtovému výboru, když návrh také byl podán, aby se projednal v hospodářském výboru, který nebyl Sněmovnou přijat. Lhůta k projednání na prvém čtení byla v souladu se zákonem. Na minulé schůzi vážený pan poslanec Volný předložil návrh na zkrácení lhůty k projednání sněmovního tisku 290 ve výborech o 30 dnů, tedy na 30 dnů, a tento návrh byl Sněmovnou schválen.
Zákon byl zařazen na program rozpočtového výboru na jeho 13. schůzi 2. října 2014 a na této schůzi nebyl oficiálně podán žádný pozměňovací návrh. Výbor na základě hlasování doporučil Poslanecké sněmovně tento návrh schválit bez připomínek. Já bych ještě přesto seznámil s usnesením rozpočtového výboru ze 13. schůze, tedy z toho 2. října, k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, sněmovní tisk 290.
Po úvodním slově náměstkyně ministra financí Simoně Hornochové, zpravodajské zprávě poslance Josefa Vozdeckého a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, schválila bez připomínek. Za druhé zmocňuje zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky, což jsem tímto učinil.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji za jeho zpravodajskou zprávu. Otvírám obecnou rozpravu, do které jako první je přihlášen pan poslanec Petr Adam. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Adam: Dobré odpoledne. Já vám představím v jednoduchosti svůj pozměňovací návrh, který snad bude ku prospěchu věci a snad najde ve třetím čtení podporu.
Stávající text zákona vyžaduje, aby vztah mezi osobami, které nakupují plyn pro vytápění jimi provozovaných objektů v objemu nad deset tun ročně, splňoval stejné požadavky, které jsou obvyklé pro velké komerční odběratele plynu. Mnohdy jde o fyzické osoby vytápějící pouze větší rodinný objekt, malý penzion, popřípadě o osoby, které překročí limitní hranici deseti tun pouze během velmi chladných zim. Vydání povinného zvláštního povolení je administrativně velmi náročné a zatěžuje jak žadatele, tak i státní správu. Přijetím návrhu se hranice pro povinné vlastnictví zvláštního povolení posune z deseti na dvacet tun. Tímto krokem nevzniká riziko daňových úniků. Sníží se však administrativa a zlepší se konkurenční podmínky mezi dodavateli plynu.
K tomuto pozměňujícímu návrhu se ještě přihlásím v podrobné rozpravě. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Adamovi. Dalším žádně přihlášeným do obecné rozpravy je pan poslanec Martin Lank. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Lank: Děkuji za slovo, pane předsedající. Krásné odpoledne, dámy a pánové. Dovolte mi, abych i já vám představil náš nový pozměňovací návrh, který v podstatě přináší další transparentnost a protikorupční opatření.
Ve stručnosti jde o to, že správce daně by měl zveřejnit způsobem umožňujícím dálkový přístup u provozovatelů daňového skladu informaci o skutečnosti, že došlo ke snížení zajištění daně či upuštění od zajištění daně.
Odůvodnění je jednoduché. Daňové úlevy ve formě snížení zajištění daně nebo upuštění od zajištění daně jsou ve své podstatě veřejnou podporou, o které by měla být veřejnost informována. Navrhované znění není průlomem do daňového tajemství, protože nepředpokládá zveřejnění konkrétní výše zajištění ani částky, o kterou bylo zajištění sníženo. Zveřejněna bude pouze skutečnost, že u konkrétního provozovatele daňového skladu došlo ke snížení nebo upuštění od zajištění daně. Případnou nestandardní cenovou politiku provozovatele daňového skladu či jiné nestandardní chování budou moci ostatní účastníci trhu srovnávat s informací o poskytnutí daňové úlevy. Ustanovení tak přispěje k vzájemné kontrole jednotlivých provozovatelů. Zveřejnění by rovněž mělo snížit korupční potenciál a při individuálním rozhodování celních úřadů o povolení snížení standardní zákonné výše zajištění daně nebo o povolení úplného upuštění od poskytnutí tohoto zajištění. Navržené opatření tak celkově přispěje k větší transparentnosti a férovosti trhu s vybranými výrobky. Opatření by přitom nemělo vyvolat podstatnější dodatečné náklady na straně správce daně, takže předpokládám, že by mohlo najít podporu i u vás, a já se k tomuto pozměňujícímu návrhu přihlásím za chvíli v podrobné rozpravě. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu poslanci Lankovi. Dalším řádně přihlášeným je pan zpravodaj, pan poslanec Josef Vozdecký. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Josef Vozdecký: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem si připravil k tomuto tisku pozměňovací návrh, který se týká komodity víno. Primárně pozměňovací návrh souvisí s adaptací nové právní úpravy stanovené v nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1308/2013, která byla uplatněna do zákona č. 146/2002 Sb., o Státní zemědělské a potravinářské inspekci a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Bude-li můj pozměňovací návrh přijat, pak úprava umožní správci daně v odůvodněných případech osvobodit od spotřební daně víno nebo meziprodukty, které se staly nevhodnými pro lidskou spotřebu buď přímo v rámci daňového skladu, nebo takové, které se vrátily do daňového skladu v rámci reklamace za podmínek stanovených zákonem. Může se například jednat o víno nebo o meziprodukty, které svými vlastnostmi nesplňují podmínky pro uvedení na trh z hlediska ostatních právních předpisů. Takové víno nebo meziprodukty budou zničeny za přítomnosti úřední osoby správce daně, aniž by vznikla povinnost daň přiznat a zaplatit.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, tento pozměňovací návrh byl projednán na Ministerstvu financí a se Svazem vinařů České republiky a byl s ním vysloven souhlas. Nyní se tedy, vážený pane předsedající, přihlašuji do podrobné rozpravy. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji vám, pane zpravodaji. Ano, jste přihlášen do podrobné rozpravy. Já se ptám, kdo další se hlásí do rozpravy obecné. Jestli nikdo takový není, obecnou rozpravu končím. Přejdeme k rozpravě podrobné, protože tady nemám žádný návrh na vrácení návrhu zákona výboru k novému projednání či přepracování. Zahajuji podrobnou rozpravu, do které je jako první přihlášen pan poslanec Petr Adam. Prosím, pane poslanče. Pardon, pan ministr se hlásí, omlouvám se, pane ministře. S přednostním právem pan ministr Andrej Babiš. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Já navrhuji zkrátit lhůtu mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, pane ministře. Eviduji tento váš návrh. Nyní tedy prosím pana poslance Petra Adama. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Adam: Dobrý den. Já se tímto hlásím ke svému pozměňovacímu návrhu, který lze nalézt jako sněmovní dokument č. 1550. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Adamovi. Dalším přihlášeným do podrobné rozpravy je pan poslanec Martin Lank. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Martin Lank: Ještě jednou krásné odpoledne. Dovolte mi vyjádřit potěšení, jak nám to tady krásně odsýpá v tuhle tu chvíli. Ani já nebudu zdržovat. Takže já se tímto pouze formálně přihlašuji ke svému pozměňovacímu návrhu, který najdete zařazený v systému pod č. 1551.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Lankovi. Dále je přihlášen do podrobné rozpravy pan zpravodaj, pan poslanec Josef Vozdecký. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Josef Vozdecký: Ano, děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, v podrobné rozpravě se hlásím k pozměňovacímu návrhu uvedenému pod číslem sněmovního dokumentu 1470, tak jak byl pod tímto číslem zadán do systému. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Posledním přihlášeným zatím do podrobné rozpravy je pan poslanec Jan Volný. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Volný: Děkuji. V rámci podrobné rozpravy se přihlašuji k pozměňovacímu návrhu, který je uveden jako sněmovní dokument 1545, a jedná se o posouzení subjektů dle ekonomické stability. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Volnému. Ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Jestliže nikdo takový není, končím podrobnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova pana ministra, případně pana zpravodaje. Není zájem. Budeme tedy hlasovat o návrzích. Navrhovatel navrhl zkrácení lhůty pro třetí čtení na 48 hodin, o tomto návrhu dám hlasovat. Je tady žádost o odhlášení, takže vás všechny odhlašuji, prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Já zahajuji hlasování o tom, abychom zkrátili lhůtu mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin, tak jak to navrhl pan navrhovatel. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
V hlasování číslo 3 přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 83, proti 14. Návrh byl přijat.
Zkrátili jsme tedy lhůtu pro projednání mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin. Končím druhé čtení tohoto návrhu zákona. Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi.
Druhým bodem našeho dnešního jednání je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.