(14.50 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, pane zpravodaji. Já se vás budu tázat k návrhu procedury. Nyní se přihlásil o slovo pan poslanec Váňa. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Roman Váňa: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, určitě se můžeme bavit o slovíčkách, určitě se můžeme bavit o tom, jestli pan místopředseda Filip tím, že někam odjel, už vyjádřil nějaký postoj, se kterým nemusíme souhlasit. Já si myslím, že pan zpravodaj by neměl vykládat význam našeho usnesení, ale zcela správně vykládal význam toho jím navrženého usnesení. Takže nepochybně je několik variant: Neprojde žádné usnesení, projde jedno z nich, nebo projdou obě dvě. Myslím si, že bychom to mohli poznat už při hlasování.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan zpravodaj. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Kalousek: Jenom velmi stručně. Jsme ve shodě, nechceme zdržovat. Ale tady přece není spor o to, jaký postoj má pan místopředseda Filip. To všichni víme. My starší to víme už 30 let. Ten postoj nezměníme a ani se o to nepokoušíme. Tady jde o to, jaký postoj má Poslanecká sněmovna. Ten postoj znejistil pan předseda Hamáček svým podpisem a my jsme teď povinni podle svého nejlepšího vědomí a svědomí ten postoj jednoznačně stanovit a upřesnit.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Pan předseda Mihola. Prosím, pane předsedo, máte slovo. Po něm pan předseda Stanjura.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom požádat vaším prostřednictvím pana předsedu Kalouska, aby se držel věcné debaty a šetřil s neustálými narážkami. A v případě, že už tedy k nim došlo, tak bych se zeptal, jestli myslel tu lidoveckou dobu v době svého předsedování v KDU-ČSL, nebo kterou, aby když tak tyto věci upřesňoval. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Miholovi. S faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Kalousek: Prostřednictvím pana předsedajícího přijměte prosím moji omluvu, pane předsedo. Moje poznámka byla vzhledem k významu projednávané situace naprosto nemístná.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Stanjura, řádně přihlášen. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: My jsme slyšeli ihned, jak byla vyhlášena přestávka, o snaze sociálních demokratů změkčit to usnesení. Já nevím, my s tou cestou můžeme buď souhlasit, nebo nesouhlasit. Všechno ostatní je mlha, kterou chcete zakrýt zodpovědnost vašeho předsedy Poslanecké sněmovny. Stoprocentně to není usnesení, které nahrazuje to původní. Pro nás je to úplně jednoduché a myslím, že i pro veřejnost. Kdo bude hlasovat proti navrženému usnesení, které navrhl pan zpravodaj, tak souhlasí s vysláním místopředsedy Sněmovny na tu cestu do Ruska. Přece klíčové v tom usnesení je, ne kam jel, ale na pozvání koho kam jel. A to vy chcete prostě zazdít. Nechcete přiznat usnesení Poslanecké sněmovny, je to člověk, vůči kterému Česká republika uplatňuje sankce. Tohle chcete obejít. Tak to řekněte na rovinu. Já nemám žádný problém podpořit vaše usnesení. Je to sice nelogické, to je takové to, že se ještě dneska jednou usneseme, že je středa, pro jistotu. Ale když řekneme, že nesouhlasíme s tou cestou, pak je úplně jasné, že tam pan Filip je jako soukromá osoba. A když tam je jako soukromá osoba, tak logicky nemůže mluvit za Poslaneckou sněmovnu. Nicméně ta váha funkce tam prostě je. Pokud někde vystoupí v médiích, tak tam stoprocentně bude jeho ústavní funkce uvedena včetně politické příslušnosti nebo možná bez.
Ale ta zásadní chyba se stala úplně jindy. My jsme to nebyli, kteří volili pana Filipa jako místopředsedu Poslanecké sněmovny. To jste byli vy z vládní koalice. Vzpomeňte si, jaké byly hlasy v těch volbách, kdo koho navrhoval, kdo kterému klubu nabízel tuto funkci. Kdybychom ho tam nezvolili, tak nemůže být ani šéfem delegace, protože podle našich pravidel do zemí mimo Evropu musí být v čele delegace buď předseda, nebo místopředseda či místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. A já samozřejmě rozumím té stranické snaze ochránit svého stranického kolegu. Jenom nám neříkejte, že to usnesení nahrazuje to usnesení, které navrhl pan zpravodaj. Je to úplně něco jiného. A nezbývá mi, než citovat pana předsedu Poslanecké sněmovny. On se přece k tomu jasně přihlásil. Já nevěřím tomu, že vyjádření dneska na serverech a v tisku jsou nějakým způsobem posunuta. On sám říkal, že mu to podepsal, že v tom neviděl žádný problém. A vy jste řekli, že váš klub v tom problém vidí. To je dobře. To je skutečně dobře, bez ironie. A pokud na to máme shodný názor, tak to můžeme prokázat hlasováním. Pokud budete ovšem hlasovat proti, tak vlastně hlasujete, že s tou cestou souhlasíte.
Abych vám dal možnost pro to hlasovat, tak navrhnu usnesení, že Poslanecká sněmovna schvaluje cestu místopředsedy Filipa na pozvání místopředsedy ruské Dumy. Hned říkám, že budeme hlasovat proti. Člověk může navrhnout i usnesení, pro které nebude hlasovat. Aby bylo úplně jasno, kdo je pro a kdo je proti. Aby bylo úplně jasno, a pak se můžete svobodně vyjádřit o tomto návrhu usnesení. Já i mí kolegové budeme hlasovat proti tomuto usnesení a já chci, abyste o něm hlasovali i vy, aby bylo úplně jasné, jestli jste pro, nebo proti. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Stanjurovi. Pan poslanec Černý se hlásí o slovo.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Já nemohu pochopitelně než vřele poděkovat panu předsedovi poslaneckého klubu ODS za ten návrh. My jsme ani neměli odvahu toto Sněmovně navrhnout, ale když už je to na stole, tak jsme velmi rádi.
Jinak bych chtěl připomenout, že rozdělování funkcí, tedy vedoucích funkcí ve Sněmovně, probíhalo po volbách a probíhalo především podle výsledků voleb. Možná by bylo dobře, kdyby si tady pánové z pravé strany tu a tam připomněli, že ačkoliv se tváří jako jediná reálná opozice, tak že poslanecký klub KSČM je početnější než ty vaše. Děkuji. (Potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. S faktickou poznámkou pan poslanec Stanjura. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak my počítat umíme, respektujeme výsledky voleb. Ale jestli vy jste opozice, tak o tom máme silné pochybnosti a můžeme se podívat do sjetin výsledků hlasování. Není důležité, co kdo u toho mikrofonu říká, nebo není to tak důležité jako pak výsledky hlasování. A mě tedy mrzí, že někdo z poslanců má strach a nemá odvahu navrhnout usnesení. Toho bychom se měli vystříhat. Myslím, že každý z nás má právo navrhnout, co chce, a my se svobodně rozhodneme, zda to usnesení podpoříme, či nepodpoříme.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Stanjurovi. Pan poslanec Černý, prosím.
Poslanec Alexander Černý: Ještě jednou se omlouvám, ale nemohu nereagovat na předešlou poznámku. Je pravda, že se nemůžeme chovat jako taková ta krásná, čitelná opozice, jak se to daří vašim dvěma poslaneckým klubům, ale je to především tím, že vládní koalice tu a tam přijímá zákony, nebo navrhuje projednávání zákonů, které nejsou v příkrém rozporu s naším programem, které nemůžeme jinak než podpořit, a jen to potvrzuje náš postoj, který uplatňujeme v politice obecně, že nám nezáleží až tak na tom, kdo, co předkládá, ale hlavně jak to vypadá, co to přinese pro občany této země. Bude-li to pro ně prospěšné, či nikoli. Proto se tu a tam stává, že podporujeme vládní koalici, byť nejsme jejími členy. A já zatím můžu jen blahopřát vládní koalici, že se jí dost často daří, aby se nechovala jako středopravá, ale spíše jako středová nebo středolevá. To je prostě kouzlo toho, proč se my nevyhraňujeme nebo nevymezujeme proti vládní politice takovým způsobem jako vy. Děkuji. ***