(10.00 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Já teď budu citovat větu pana ministra Chovance, abych si s ní dovolil polemizovat. On řekl: "Nešiřte paniku, že se to může stát kdekoliv na jiném místě v České republice. To není pravda. Do toho skladu vstoupili dva zaměstnanci a následně došlo k výbuchu."

Pane ministře, jste si opravdu jist, že v žádném jiném muničním skladu na území České republiky nejsou alespoň dva zaměstnanci, kteří by tam mohli vejít? (Potlesk z řad poslanců TOP 09.) A proč se máme domnívat, že v jiných muničních skladech na území České republiky je větší pořádek, než byl tady? Jak můžete takovouhle větu říct? Já jsem se snažil být velmi zdrženlivý, ale po této vaší větě jsem mimořádně znepokojen! (Potlesk zprava.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura a potom pan ministra vnitra. (V sále je velký hluk a neklid.) Pardon, omlouvá se pan poslanec Holík do 11 hodin z pracovních důvodů.

Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já myslím, že jsme svědky toho, že diskuse a bod částečně zařazen je a částečně není. Ministři samozřejmě využili, a na to mají plné právo, svého přednostního práva. Tudíž jsme o tom vlastně debatovali 40 minut, abychom pak řekli, že o tom debatovat nechceme. Příště, až si budou někteří koaliční poslanci stěžovat, že nám to jde pomalu a že neprojednali to, co chtěli. Bod mohl být zařazen v 9.20 a mohli jsme mít po rozpravě a mohli vystoupit i poslanci, kteří nemají přednostní právo. Ale to není důležité.

Dneska ráno jsme z vystoupení kolegů předsedů koaličních klubů zjistili, že bude ve středu schůze. Já pevně doufám, že bude i ve čtvrtek, a vyzývám pana premiéra, aby zajistil účast ministrů na interpelacích. Tam má každý poslanec možnost se ptát, ale ministři musí být přítomni. Že jsme včera omluvili neúčast ministrů vnitra a obrany, je jasné, avizovali, že budou na místě samém, takže nechci včerejší neúčast kritizovat, protože v úterý nebo ve středu říkali, že tam ve čtvrtek pojedou. Ale účast na interpelacích minule, to znamená včera i minulý týden, byla tristní. Minimálně polovina, či větší polovina členů vlády nebyla přítomna. Doufám, že si neplánujete, že ve středu tady budeme do půlnoci a ukončíte schůzi, abyste se opět schovali před opozicí a opět neprobíhaly řádným způsobem interpelace.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr vnitra.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych se vaším prostřednictvím chtěl omluvit panu kolegovi Kalouskovi za to, že jsem ho znepokojil. To je opravdu výrok, že v současné době nemůžou v nějakém skladu v České republice pracovat dva zaměstnanci. To určitě mohou. Takže za to se panu kolegovi Kalouskovi omlouvám. Na druhou stranu, kolegové a kolegyně, stav, který tady je, který dneska řešíme, je výsledkem vašich vlád, vašich úsporných opatření. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.) Vy jste dopustili, aby se privatizovaly bezpečnostní limity v České republice. Je to výsledek vaší práce!

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Toto evidentně nezůstane bez odezvy. Pan předseda Kalousek má slovo a po něm pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Tak za prvé. Po roce vládnutí něco takového říct to už je docela chucpe. Ale přesto prosím pana ministra Chovance, ať se obrátí v té diskusi na pana ministra obrany, aby ho informoval o tom, kdo dal skladovací prostory české armády do nájmu. Kdo to udělal? Která vláda to byla? A z jaké strany byl ten ministr obrany? (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Je už to tradicí. Když si ministr neví rady, tak řekne: za to mohou minulé vlády. Ale chci se opravdu ohradit. Předtím pan ministr vystupoval docela logicky a říkal, že vyšetřování probíhá, počkejme na výsledky. Ale on už dovyšetřoval. On už ví, kdo to zavinil. Minulé vlády! Tak proč to vlastně vyšetřujete, když už to víte? Tak jsme to mohli dneska projednat, mohl jste oznámit výsledek, že za to mohou minulé vlády, a hotovo. Nevymlouvejte se, nepoužívejte tak trapné argumenty! (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr vnitra.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Dámy a pánové, já k této věci dneska vystoupím naposled, pokud nebudu ještě někým dotázán na přímý dotaz, abych odpověděl. Já tady hovořím o tom, že minulé vlády dovolily to, že dnes licence má kdokoliv, že nakládání je daleko volnější. Vy jste říkali, že privát to prostě vyřeší. Já říkám, že bezpečnostní situaci v České republice musí řešit stát. Vy jste měl liberální přístup k tomu, že ty věci vyřeší privátní firmy. A kdo pronajal ty objekty nebo nepronajal, bude součástí šetření. My se tomu vůbec nebráníme. A až to zjistíme, předstoupíme před Poslaneckou sněmovnu, tak toho konkrétního viníka určitě určíme. Je-li to ředitel předmětného ústavu, je-li to nějaký předchůdce pana ministra Stropnického, to já dnes opravdu nevím.

V každém případě si nemyslím, že by se měl posilovat vliv soukromých bezpečnostních služeb, že by nám privátní firmy měly řešit likvidaci munice. Z toho jsou tyto problémy! A to určitě nezavinily vlády levicové, to zavinily vaše, ať se vám to líbí nebo nelíbí. (V sále je stále obrovský hluk.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek. Prosím levou část sálu, aby přestala diskutovat. Děkuji. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já jsem opravdu přesvědčen, že pan ministr Tvrdík nebyl členem pravicové vlády. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

I další vaše vystoupení, pane ministře. Buď se snažíte mlžit, anebo to nevíte. Ale licence, kterou vydává Ministerstvo průmyslu a obchodu pro zacházení s vojenským materiálem, má čtyři základní subdodavatele informací, na jejichž základě to potom ve správním řízení uděluje. Ministerstvo průmyslu to spíše zúřadovává. Informace, na základě kterých se licence poskytuje nebo neposkytuje, jsou klíčové od Ministerstva zahraničních věcí, od zpravodajských služeb a od Ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra v licenčním řízení nese tu zásadní odpovědnost za to, jestli firma je, nebo není bezpečná. A já vás tedy velmi prosím, až budete říkat, že nás o všem budete informovat, abyste také v rámci šetření velmi otevřeně řekl: bezpečnostní soukromé agentury na hlídání skladovacích objektů v Armádě České republiky pustil do armády ten a ten ministr za té a té vlády. Firmy, které tuto licenci měly, ji dostaly tehdy a tehdy za toho a toho ministra vnitra. Já si myslím, že tuto informaci si všichni zaslouží. (Potlesk poslanců TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jednou pan ministr vnitra. Prosím.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Omlouvám se, ale ještě jednou naposled. Na to má určitě Sněmovna právo a ty informace dostane. Nevidím důvod, proč by je nedostala ať už prostřednictvím interpelace, nebo nějaké souhrnné zprávy, kterou si určitě všichni, co tady dnes sedíme, zasloužíme, nebo zasloužíte.

Co se týká toho pronajímatele, pane kolego Kalousku prostřednictvím pana předsedajícího, ten byl vytvořen před dvěma a půl lety nějakým sloučením. To určitě nebylo za Jaroslava Tvrdíka a bylo to dva a půl roku zpátky, kdy tento subjekt de facto vznikl, a to je ten, který je podepsán na nájemní smlouvě na straně pronajímatele. Takže dva a půl roku zpátky cca. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další přihlášky s přednostním právem neregistruji, takže nám asi nic nebrání v tom, abychom se začali zabývat pořadem schůze, respektive body, které jsou na pořadu schůze.

 

Tím prvním bodem je

 

134.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném
zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 307/ - druhé čtení

Předložený návrh z pověření vlády uvede pan ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Pane ministře, prosím, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně a páni poslanci, dovolte mi, abych navázal na dosavadní průběh projednávání návrhu tohoto zákona, který v souladu s programovým prohlášením vlády zlepšuje přístup pacientů k lázeňské péči a zároveň upravuje podmínky hrazení lázeňské péče ze systému veřejného zdravotního pojištění tak, aby byla právní úprava v této oblasti v souladu s březnovým nálezem Ústavního soudu, který ke konci tohoto roku ruší dosavadní vyhlášku z roku 2012 upravující takzvaný indikační seznam pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP