(12.30 hodin)
Poslanec Pavel Blažek: Dobrý den, děkuji za slovo. Nemám nic proti tomu, aby vznikla tato vyšetřovací komise, ale měli bychom vždy stát oběma nohama na zemi a neklást si cíle, které komise nemůže splnit. Komise, abychom si to nepletli, že to je nějaký orgán činný v trestním řízení, tak ta komise vzniká na návrh politika, vznikne politický orgán politického orgánu a může mít nějaké politické závěry. Pokud někdo z vás má představu, že dnes se dozví nějaký lump, který něco kradl, řekněme, v ŘSD, že vznikla komise, a on to poběží vrátit, tak samozřejmě žije, řečeno s klasikem, sen směšného člověka.
Podporuji vznik této komise, ale dopředu říkám, neklaďme si cíle nesplnitelné. Nějaké politické závěry o tom, co třeba bylo špatně, můžeme přijmout pro to, aby něco bylo lepší, nebo když tady mám kolegy z ANO, aby bylo líp. Ale myslím si, že nic jiného z tohoto vzniknout nemůže.
Ještě k diskusi, kterou tady poslouchám. Mně už to vadí delší dobu. Měli bychom si uvědomit jednu věc. Neměli bychom tu paušálně vystoupit a říkat třeba: policie nefunguje, soudy nefungují. Pak máte v televizi policistu, ten říká: já bych fungoval, ale mně chybí pořádné zákony. Pak tam vystoupí nějaký advokát, ten zase řekne: no kdyby ty soudy fungovaly...
Není naším úkolem, ba naopak, my máme hájit ústavní instituce, a tím, že na sebe všechny instituce tohoto státu postupně plivají, tak si občané vytvářejí obraz, který není pravdivý a není správný. Všechno může být lepší, ale pokud jde o policii, a to měl říct ministr vnitra, a já se divím, že to neřekl, policie u nás funguje standardním způsobem. Představa, že nefunguje, je mylná. Občané by nepoznali, že nefunguje Sněmovna, že nefunguje Senát, že nefunguje vláda a že nefunguje další orgán, druhý den. Kdyby nefungovala policie, tak druhý den to poznáte všichni a okamžitě. To prostě není pravda. A tato paušální tvrzení jsou nesprávná a nespravedlivá. V tomto státě je ručně zhruba 300 tisíc trestních oznámení, z toho část je udání, to znamená, že jsou úplně nesmyslná, kde řeší úplně jiné záležitosti, a zahájí se 100 tisíc trestních stíhání ročně. Neříkejme tedy policistům, že nedělají. Možná jich je až moc na to, kolik nás je, těch trestních oznámení.
Poprosím vás, abychom neustále nepomlouvali státní orgány tohoto státu, protože tím tomuto státu neprospíváme, naopak mu škodíme, a škodíme mu u voličů všech stran. My jsme tady od toho, aby se to zlepšovalo, a nikoli abychom tady jenom tak vykládali, že ten to dělá špatně, tamten to dělá špatně. Existuje nějaká vláda, ta ať to řeší, a existuje Sněmovna, která tomu pomáhá, ať už je koalice, nebo opozice.
Závěrem mi dovolte říci jednu věc. Z celé debaty si ten, kdo to poslouchal dnes, odnese jediný závěr, a to zejména, pokud pracuje jako vyšší státní úředník. Hlavně si nesmí vést notýsek.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji panu poslanci a táži se, zda se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy. Pan poslanec Stanjura s přednostním právem, nebo s faktickou? S přednostním právem.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Nevyužil jsem přednostního práva, čekal jsem, až ostatní řečníci řeknou to, co sdělit chtějí. Dvě věci. Budu velmi rychlý a tu závažnější věc si nechám asi po skončení tohoto bodu.
Za prvé, náš klub vznik komise podpoří, nevidíme v tom žádný problém. Na druhé straně mnozí mluvili o tom, jak jsou chyby v realizaci, ale já tvrdím se znalostí věci, že velmi často chyby vznikají už na začátku při přípravě. Myslím si, že název by byl mnohem lepší, ale je to na předkladatelích, kdyby tam bylo nejenom k realizaci, ale i k přípravě a realizaci stavby D47, protože mnohdy když uděláte chybu v přípravě, tak v realizaci se pouze jenom ukáže a není to chyba realizace, ale přípravy.
A pokud se tomu chceme věnovat skutečně důkladně, a já jsem z regionu, který na tu dálnici čekal desítky let, a všichni napříč politickým spektrem jsme volali, že tu dálnici chceme, tak bychom neměli zapomínat na přípravu, na nepovedený PPP projekt, který vlastně zprofanoval vůbec PPP projekt v dopravě na roky dopředu, kde stát zaplatil stamiliony jenom za odstoupení od smlouvy, kde škody byly opravdu nesmírně vysoké. To je náš podnět k tomu, abychom to vzali včetně přípravy. Pak samozřejmě do toho automaticky padá i PPP projekt. Nemusíme ho takto speciálně dávat do názvu bodu, a my jsme připraveni se na práci komise standardním způsobem podílet.
A už jenom jednu věc. I když debata byla poměrně vzrušená, někdo si stěžoval, jak se tady kdo napadá nebo nenapadá, v tomto bodě jste ani opozici nepotřebovali. Tady si vládní koalice vystačila docela sama.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji panu poslanci a ještě jednou se táži, zda se někdo hlásí do obecné rozpravy. Není tomu tak, tudíž obecnou rozpravu končím a táži se, zda je zájem o závěrečné slovo. (Nikdo se nehlásil.) Dobrá. Přistoupíme tedy k rozpravě podrobné, a tam předpokládám, že se hlásí paní poslankyně Havlová.
Poslankyně Olga Havlová: Děkuji za slovo. Načetla bych návrh usnesení Poslanecká sněmovny.
Poslanecká sněmovna
I. zřizuje podle čl. 30 Ústavy České republiky a podle § 48 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecká sněmovny, vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47;
II. ukládá vyšetřovací komisi prověřit činnost všech orgánů činných v tomto řízení a kontrolních orgánů;
III. stanoví lhůtu do šesti měsíců ode dne zřízení vyšetřovací komise, v níž je vyšetřovací komise povinna předložit svá zjištění s návrhem Poslanecké sněmovně;
IV. určuje počet členů vyšetřovací komise na 9, a to v zastoupení poslaneckých klubů takto: ČSSD - 2 členové, ANO 2011 - 2 členové, KSČM - 1 člen, TOP 09 - 1 člen, ODS - 1 člen, KDU-ČSL - 1 člen, Úsvit přímé demokracie - 1 člen.
Komise bude mít předsedu, místopředsedu a tedy dalších 7 členů. Doba činnosti komise bude 6 měsíců. Komise bude jednat minimálně jednou měsíčně.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a táži se, zda se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy. Pan poslanec Gabal.
Poslanec Ivan Gabal: Děkuji. Omlouvám se za prodlužování. Dámy a pánové, jenom bych paní navrhovatelce navrhl to, co tady zmínil pan ministr, a to je, abyste tam měli i vyšetřování, aby se komise mohla zabývat i tím, proč se nevyšetřilo, protože pokud podávají příslušné instituce trestní oznámení a policie to odkládá, tak by komise měla mít možnost se podívat, proč policie nevyšetřila. (Odpověď od stolku zpravodajů mimo mikrofon.) Tam je jenom kontrolní, a ne vyšetřovací. (Odpověď od stolku zpravodajů mimo mikrofon.) Všech orgánů činných - dobře. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Jen potvrzuji, že v bodě II to doopravdy je. Ještě někdo se hlásí do podrobné rozpravy? Není tomu tak, tudíž podrobnou rozpravu končím. Táži se Poslanecké sněmovny, zda můžeme hlasovat o usnesení jako celku. Není proti tomu námitek, tudíž pro jistotu vás všechny odhlásím a prosím, abyste se znovu přihlásili svými kartičkami.
Zahajuji hlasování k přednesenému návrhu usnesení a táži se, kdo je pro. Zvedněte ruku a zmáčkněte tlačítko. Proti?
Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 44, do kterého je přihlášeno 135 přítomných, pro 134, proti 1.
Konstatuji, že vyšetřovací komise byla zřízena. (Potlesk vpravo.) Končím projednávání bodu 131.
S přednostním právem pan poslanec Stanjura. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji, paní místopředsedkyně. Jsou věci, které musí předseda klubu sledovat, a které když zjistí, musí oznámit Sněmovně, i když z toho nemá žádnou osobní radost. Tak věřte, že z toho radost nemám, ale říct to prostě musím, protože pravidla jsou jenom jedna a musí se dodržovat.
Na začátku minulého bodu vystoupila paní poslankyně Zelienková. Sice nepožadovala zpochybnění hlasování, ale tady autoritativně řekla na mikrofon, že hlasovala pro. Ale podle sjetiny nebyla přihlášena. Už to, jak se v tomto volebním období říká, že já jsem chtěl hlasovat pro a hlasoval jsem proti, už to je proti jednacímu řádu. Správná námitka je: já jsem hlasoval pro nebo proti, a na sjetině mám něco jiného. To bych ještě toleroval. ***