Středa 5. listopadu 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
143.
Stanovisko Poslanecké sněmovny k zahraniční cestě
místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa
Dovoluji si vyzvat pana poslance Kalouska, který tento bod navrhl, aby jej uvedl. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já děkuji za zařazení tohoto bodu na program schůze a slibuji, že budu velmi stručný.
Myslím, že ta situace je nám všem naprosto jasná. Nejde tady vůbec v zásadě o to, že byl obejit organizační výbor, byť nás to velmi mrzí jako neférové a nekolegiální jednání. Už vůbec nejde o to, že bychom snad nepřáli panu místopředsedovi Filipovi výlet nebo pokládali za rozmařilost náklady spojené s tím výletem. To, o co opravdu jde a proč jsme přesvědčeni, že Poslanecká sněmovna má zaujmout stanovisko, je prestiž České republiky jako věrohodného partnera v rámci Evropské unie.
Po anexi Krymu vyhlásila Evropská unie jednomyslně, včetně tedy souhlasu České republiky, sankce vůči Ruské federaci, které potom ještě zesílila. Nyní s uznáním voleb v obou dvou separatistických republikách se začíná v Evropské unii mluvit o dalším zesílení sankcí. Od samého počátku je na seznamu nežádoucích osob Evropské unie místopředseda Státní dumy pan Sergej Železňak, který poslal své osobní pozvání panu místopředsedovi Filipovi s pozváním, aby přijela česká delegace.
Já vás, pane doktore Černý, nepřekřičím.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, pane předsedo. Já si dovoluji ctěnou Poslaneckou sněmovnu požádat o klid. Pokud někdo má nějaké rozhovory, které nutně chce vést, a nechci jmenovat kolegy jak na levici, tak na pravici, tak prosím, ať je vede v předsálí.
Poslanec Miroslav Kalousek: Já se velmi omlouvám, ale já prostě nemám tu průpravu z těch politických školení mužstva, a já to prostě nezvládám. (Předsedající: To vás ctí, pane předsedo, prosím, pokračujte.) Děkuji.
V situaci, v které jsme, pokud oficiální reprezentant České republiky, tedy místopředseda Poslanecké sněmovny, předseda parlamentní strany, navštíví ruskou Dumu na pozvání tohoto člověka, tak nám přece všem musí být jasné, jakým způsobem toho dokáže zneužít profesionální ruská propaganda a jakým způsobem o tom budou referovat zahraniční média. Nikdo z nás si samozřejmě ani nedělá iluze o tom, jak a jakým způsobem pan místopředseda Filip bude hovořit o společné politice Evropské unie v rámci sankcí vůči Ruské federaci. To tam bude vydáváno za stanovisko oficiálního českého reprezentanta, který oficiálně navštívil Ruskou federaci.
Já vás velmi prosím, abychom předešli té hanbě, abychom se nedostali do pozice, kdy znevěrohodníme už tak některými nešťastnými výroky našich vysokých představitelů zviklanou pozici čitelného a věrohodného partnera. Přejme panu místopředsedovi Filipovi cestu do Moskvy. Koneckonců je 5. listopadu, nechť si tam se svými soudruhy oslaví prazdnik velikoj oktjabrskoj socialističeskoj revoljucii. To je naprosto v pořádku a já jsem ten poslední, kdo by mu v tom bránil. Ale prosím, aby tam nevystupoval jako reprezentant Poslanecké sněmovny, aby tam nevystupoval jako reprezentant České republiky. A tomu můžeme zabránit tím, že přijmeme velmi jednoduché usnesení: Poslanecká sněmovna nesouhlasí se zahraniční cestou místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Ruské federace Sergeje Železňaka.
Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu předsedovi Kalouskovi. Zároveň tím, že vystoupil jako první v tom bodu, prosím, aby zaujal místo u stolku zpravodajů.
Otvírám obecnou rozpravu, do které se jako první přihlásila paní poslankyně Miroslava Němcová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Miroslava Němcová: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně a kolegové, je potřeba říci pár slov, proč se tento bod ocitl na našem dnešním jednání. Pan kolega Kalousek zde říkal, že asi všem je jasné, o čem tu dnes jednáme, ale já se obávám, že tomu tak úplně není, a proto se budu věnovat procedurální stránce věci, jak k tomuto vyslání vůbec došlo.
Možná si vzpomínáte, kdo sledujete vystoupení jednotlivých politických stran při jejich tiskových konferencích, že zhruba před měsícem, nevím to úplně přesně, ale dá se to dohledat, se objevila v éteru možnost, že pan předseda Filip poletí do Moskvy a povede tam delegaci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Předsedové poslaneckých klubů byli osloveni, aby do této delegace nominovali své zástupce. Občanská demokratická strana, myslím, že TOP 09 také, odmítla tuto delegaci podpořit tím, že by své zástupce vyslala. A najednou se z toho stalo něco, s čím si ani místopředseda Filip, ale bohužel ani předseda Sněmovny Hamáček nevěděli rady, a tak přistoupili k podvodu, obmyslnosti, kterou vám teď popíšu.
Na organizační výbor byla předložena žádost o vyslání Vojtěcha Filipa, který povede delegaci, a organizační výbor měl o ní rozhodnout. Těsně před tímto rozhodnutím byl tento list, tato žádost stažena s tím, že tato cesta se stahuje a organizační výboru o ní jednat nebude. Uplynulo 14 dnů, je to buďto 14 dnů, nebo týden, co se organizační výbor znovu sešel. A zde by bylo asi potřeba, aby vystoupil místopředseda Sněmovny pan Bartošek, který tam asi netušil, co dělá, ve chvíli, kdy jsme projednávali jiné zahraniční cesty, se zeptal: A jak je to s tou cestou do Ruska? A najednou nastalo zděšení na straně předsedy Sněmovny, na straně místopředsedy Sněmovny, dívali se na sebe, jako co to má znamenat, a říkali: Nic, nic, s tím nic není, ta cesta nebude. A my ostatní členové organizačního výboru jsme přijali závaznou řeč, závazné stanovisko předsedy Sněmovny, který řekl, když cesta nebude, tak prostě cesta nebude.
A nyní se dozvídáme, že obmyslně obešel, podvedl organizační výbor tím, že tu cestu schválil, k čemuž tedy kompetenci má, ale dělá se to v případech, kdy předseda Poslanecké sněmovny schvaluje zahraniční cesty bez vědomí organizačního výboru pouze v případech, kdy z časových důvodů není možné, aby organizační výbor k tomu řekl své stanovisko. Zde ty příležitosti byly minimálně dvě. Měsíc času byl k tomu, aby předseda Sněmovny řekl, ať mu to organizační výbor schválí, místopředseda Sněmovny aby obhájil, s jakými záměry na tuto cestu jede. Ani jeden z nich to neudělal. Včera nebo předevčírem, nevím kdy, předseda Sněmovny podepsal cestu, proti které věděl, že je odpor části Poslanecké sněmovny, věděl, do jaké zahraničněpolitické situace staví Parlament. Připomenu, že jsme přijali usnesení v začátku toho roku, jímž odsuzujeme postup Moskvy vůči Ukrajině a anexi Krymu, a nyní tam takto podloudně, podivně, temně za pomoci intrik a nevím jakých dohod a nevím, i zda těch pánů, které zmiňuje správa BIS, tedy o tom, kolik se tady šíří zvláštních zástupců, špionů na ruském velvyslanectví, tak za pomoci těchto osob je vysílán místopředseda Poslanecké sněmovny do Ruska.
Já v tom vidím bezpečnostní riziko pro naši zemi, vidím v tom naprosto bezprecedentní podvodné jednání ze strany předsedy Poslanecké sněmovny, konspirační jednání s místopředsedou, protože věděli, že tato cesta visí ve vzduchu, a nám na organizačním výboru lhali.
To je mé stanovisko k tomu. Velmi podporuji usnesení, které zde navrhl pan kolega Kalousek. (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Miroslavě Němcové. Dále se hlásí pan poslanec Černý. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, dovolte jenom pár slov na toto téma.
Já naprosto sdílím rozhořčení členů organizačního výboru, kteří se cítí zřejmě podvedeni, nebo minimálně nepřesně informováni. Nicméně nedovedu v tuto chvíli odpovědět na otázky, které tady zazněly. Nejsem členem organizačního výboru. Mám tu čest zastupovat předsedu našeho výboru, který je ale v tuto chvíli právě na zahraniční cestě, předpokládám, že služební, doufám, že ne soukromé. Je tam s předsedou sněmovny panem Hamáčkem, a tudíž tady nejsou. Není tady ani Filip, ten je pravděpodobně někde ve vzduchu v tuto chvíli, a pokud bychom chtěli zabránit hanbě, jak tady bylo řečeno, tak nám asi nezbude, než vydat pokyn naší protivzdušné obraně, aby udělala, co umí, a to letadlo sestřelila. Ale nevím, jestli to je to správné řešení. Zřejmě už nezabráníme tomu, aby místopředseda Filip přistál pravděpodobně v Moskvě, nevím, kam přesně letí.
Mně je známo jen jedno jediné - že údajně by se měl asi dnes večer setkat mj. s poslanci ruské Dumy, zřejmě s členy zahraničního nebo nějakého podobného výboru, ale víc bohužel nevím. Netuším ani, proč předseda Sněmovny kolega Hamáček podepsal tuto zahraniční cestu, a už vůbec netuším, proč obešli organizační výbor. Tomu prostě nerozumím. Je to proti zásadám. Víte, že místopředseda Filip, který měl svého času v gesci tyto věci, vždycky dbal na to, aby organizační výbor byl o všem informován, aby všechno probíhalo prostě tak, jak má, a v tuto chvíli to tak zkrátka není.
Nechci se pouštět do spekulací, co z toho může udělat propaganda ta nebo ona, bezesporu pracují obě. Nevím, která lépe, která hůř, ale pracují obě a velmi intenzivně. A mám jenom jednu velkou obavu, že čím víc budeme tento v podstatě vnitřní problém Sněmovny - protože to je selhání vnitřních orgánů Sněmovny, které zřejmě nekonaly, tak jak měly. Pokud budeme tento problém příliš ventilovat, tak věci podle mého názoru příliš nepomůžeme.
Nesouhlasím s paní kolegyní Němcovou, že by to bylo nějaké zvlášť velké bezpečnostní riziko, pokud už ta cesta je v běhu, pokud už tomu nedokážeme efektivně zabránit jinak, a doporučuji proto, abychom vyčkali do té doby, než nám oba zmínění aktéři této eskapády, tedy jak předseda Sněmovny pan Hamáček, tak místopředseda Sněmovny pan Filip, podají vysvětlení. Proto si tedy dovolím navrhnout odročení tohoto bodu, přerušení tohoto bodu do doby, než budou oba přítomni. Filip se má, pokud vím, vracet zítra večer nebo v noci a pan Hamáček snad někdy v pátek, nevím. Ve chvíli, kdy budou přítomni, můžeme se relevantně vrátit k tomuto tématu a projednat ho tak, abychom zjednali pořádek, nápravu a pokud možno zabránili k tomu, aby se podobné excesy opakovaly, ale zřejmě už nedokážeme zabránit tomu, aby tato zahraniční cesta neproběhla. Zřejmě jsme z výkladu, který tady zazněl, už pochopili, že nejde o soukromou cestu, že jde o cestu, která už bude vnímána jako zahraniční cesta v gesci našeho parlamentu. S tím už asi nic nenaděláme, ale budeme muset počkat na vysvětlení obou pánů, co všechno bylo ve věci nebo proč se rozhodli, tak jak se rozhodli. A protože oba dva jsou velmi dobře znalí procesů, které ve Sněmovně zahraničním cestám předcházejí, tak jsem přesvědčen, že mají dost důvodů, dost argumentů pro to, aby ospravedlnili svoje jednání, a netrpělivě budu čekat, až tak učiní. Ale dokud tady nebudou, považuji další projednávání za spíš bezpečnostní riziko pro nás, protože se jen budeme dehonestovat navzájem a k ničemu dobrému to nepovede. Děkuji. (Potlesk vlevo.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. On dal procedurální návrh, ale pan zpravodaj se hlásí se stanoviskem zpravodaje. O procedurálním návrhu dám ihned bez rozpravy hlasovat.
Poslanec Miroslav Kalousek: Já tomu rozumím. Nicméně jako zpravodaj i jako předkladatel návrhu usnesení říkám, že jakkoli toto stanovisko by za normální situace znělo korektně, tak se nejedná o nic jiného, než aby jeho přijetím dosáhl jeho navrhovatel toho, že cesta bude skutečně vnímána jako oficiální zahraniční cesta z České republiky, což je přesně to, čemu se my, kteří jsme mými ústy předložili návrh toho usnesení, snažíme zabránit.
Nestane se dneska večer nic jiného, než že se místopředseda - já vím, že je ve vzduchu, a bylo pravděpodobně důležité to před námi utajit do poslední chvíle. Proto jsme se to dneska dozvěděli až z novin. Nestane se nic jiného, než že místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip se dnes večer sejde s poslanci ruské Dumy na pozvání Sergeje Železňaka, embargované osoby v rámci Evropské unie, a sejde se s nimi jako oficiální reprezentant Poslanecké sněmovny. A cokoli tam bude říkat, bude říkat Poslanecká sněmovna jeho ústy. Ti z vás, kteří budou hlasovat pro přerušení, tak s touto situací budou souhlasit. Budou souhlasit, že dnes večer za vás mluví Vojtěch Filip se Sergejem Železňakem. My z vás, kteří to nechceme riskovat, kteří jsme přesvědčeni, že to ohrožuje významným způsobem prestiž České republiky jako spolehlivého partnera v rámci Evropské unie, my z nás, kteří jsme přesvědčeni, že to zásadním způsobem devalvuje a znevěrohodňuje oficiální zahraniční politiku České republiky, my vás prosíme, abychom - té cestě se nedá zabránit. Vojtěch Filip se dnes sejde se svými soudruhy. Ale jenom na vás záleží, jestli se s nimi sejde jako Vojtěch Filip, předseda KSČM, anebo Vojtěch Filip, zástupce nás všech.
Já vás varuji, já vás prosím, aby zastupoval nás všechny. Ať si zastupuje svoji stranu! (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: To bylo stanovisko k tomuto návrhu. Pan poslanec Černý chce modifikovat nějakým způsobem svůj návrh, o kterém dám potom bez rozpravy hlasovat.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Nechci ho modifikovat, chci jen pana zpravodaje vaším prostřednictvím upozornit na to, že tu propagandu jsem myslel, že necháme (poznámky v sále) - já mám přednostní právo, pánové v tuto chvíli, tak jako vy.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se, pane kolego, rozumím přednostnímu právu, nicméně s přednostním právem byste byl čtvrtý v pořadí. Teď tu mám přihlášené tři jiné. Pokud nechcete modifikovat svůj návrh, je mou povinností dát o něm hlasovat. Mám tady žádost o odhlášení všech. Odhlašuji vás tedy a prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Dám hlasovat o přerušení tohoto bodu do doby přítomnosti obou jmenovaných, tj. pana předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a pana místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa.
O tomto návrhu zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 150, přihlášeno je 138 poslankyň a poslanců, pro 61, proti 71, tento návrh nebyl přijat. (Potlesk vpravo.)
Budeme pokračovat dále. S přednostními právy se nejprve přihlásili: pan předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, po něm pan předseda Stanjura, po něm pan místopředseda Bartošek, po něm pan poslanec. Takže tito tři. Prosím pana předsedu Miholu. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, vážení kolegové, chtěl bych za klub KDU-ČSL říct, že s touto cestou nesouhlasíme, připojujeme se k argumentům, které zde již byly vzneseny, a jsme připraveni podpořit usnesení, které zde bylo zmíněno panem předsedou Kalouskem. Domníváme se, jenom krátce shrnu, nejen nešťastný termín a situace, ale především opravdu považujeme za velmi nešťastné, aby Poslaneckou sněmovnu České republiky reprezentoval zástupce jedné strany, a ještě na základě přání člověka, který je, jak zde bylo rovněž zmíněno, na indexu jak v Evropské unii, tak ve Spojených státech.
Chtěl bych ale zároveň také zdůraznit, že KDU-ČSL určitě není stranou, která by se nějak chtěla bránit diskusi nebo předávání informací. To ostatně předpokládám, že i kolegové z dalších stran by rádi ty informace měli. Ale u nás vlastně celé jednání tady o té delegaci skončilo na tom, že jsme nedostali ani nějaký podrobný program, byl obejit vlastně organizační výbor a byli jsme připraveni navrhnout, když tedy komunikovat a informovat se, tak vyváženě. Chtěli jsme navrhnout spojení té cesty do Moskvy s cestou na Ukrajinu, aby tedy skutečně, když informace a vyváženost, tak aby to bylo opravdové, a ne jenom jako.
Vnímáme také ohlas v zahraničním tisku. Viděl jsem několik článků, které se tímto zabývaly více či méně a upozorňovaly na to, že Česká republika tady podobnými přístupy se stává potom takovým slabým článkem Evropské unie, anebo vůbec tady těchto postojů vůči situaci na evropském východě.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu předsedovi Jiřímu Miholovi. Dále, dalším přihlášeným do rozpravy je pan předseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já se asi nebudu vracet k té historii. Všichni předsedové klubů dostali před několika týdny dopis pana místopředsedy Filipa. Když to parafrázuji: "požádal mě ruský velvyslanec, abych na pozvání toho člověka, na kterého je embargo, zorganizoval cestu Poslanecké sněmovny nebo delegace pod mým vedením". Takhle to bylo formulováno i z ruské strany.
Ale já bych se chtěl zeptat členů vlády. Velmi často slyšíme jak na rozdíl od minulého volebního období či předminulého jsou sladěny zahraničněpolitické aktivity všech ústavních činitelů. Já to v tomto případě nevidím. Vidím jasné rozpory ve vyjádření prezidenta, jednotlivých členů vlády, nyní předsedy Poslanecké sněmovny, který rozhodl, že ta cesta se uskuteční. Já bych rád požádal premiéra, ten tu ovšem není, ministr zahraničí je myslím na služební cestě, tak to rozumím, že je omluven. Tak v tom případě bych požádal asi pana vicepremiéra (Babiše), aby nám řekl stanovisko vlády k této cestě a k tomu, co se vlastně stalo. (Poznámka z pléna.) Já za to nemůžu. Kdyby tady byl premiér nebo ministr zahraničí, to děláte jako naschvál, ale my skutečně neorganizujeme přítomnost členů vlády. To je zodpovědnost vládní koalice, a ne opozice. Kdyby tady byli dva vicepremiéři, tak si aspoň mohu vybrat, kterého z nich požádám, ale druhý vicepremiér prostě přítomen není. Jestli se té odpovědi zhostí jiný člen vlády, tak mně to vůbec nevadí, jestli odpoví ministr životního prostředí nebo ministr obrany. Fakt ne. Ale chtěl bych, aby někdo za vládu formuloval stanovisko, jak se k tomu staví vláda.
Přece je slušné, když jste někde na návštěvě, a zcela běžné, že v rámci té návštěvě oplatíte to pozvání, recipročně. Což v tomto případě nejde, protože naše vláda se připojila k těm sankcím. To jsou i naše sankce, to nejsou sankce Američanů a Bruselu, ale jsou to i sankce České republiky, a evidentně tohoto člověka nemůžeme recipročně pozvat, protože bychom postupovali sami proti svým vlastním sankcím. Takže si myslím, že schválením této zahraniční cesty pan předseda Hamáček prostě postupuje proti postoji české vlády. My jsme ten postoj ocenili, v mnoha parlamentních debatách jsme říkali, že v tomto bodě má vláda České republiky naši podporu. A tady vidíme jasný rozpor a byl bych rád, kdyby někdo z vládních činitelů to buď okomentoval, nebo řekl aspoň stanovisko ministra či vicepremiéra. Je mi jasné, že nemůže tlumočit stanovisko vlády jako celku, že pravděpodobně, a považuji to takřka za jisté, že vláda o tom v celku, jako celek nejednala. Proč by o tom také jednala vláda, když my jsme se všichni domnívali, že ta cesta prostě neproběhne. Ani ti navrhovatelé neměli odvahu vystavit organizační výbor hlasování. Protože jestli je tam nějaká většina, která je přesvědčená, že ta cesta prostě se uskutečnit má, mohlo to jít standardně, vládní koalice má většinu v organizačním výboru, mohlo to být schváleno, my bychom to sice kritizovali, nicméně bychom ten bod neměli na plénu a plně bychom respektovali toto. Tam to bylo staženo, čímž jsme jasně pochopili, že ta cesta nebude, a včera večer jsme se vlastně z médií dozvěděli, když se na to dotazovali, že ta cesta se prostě uskuteční.
Takže bych poprosil některého z členů vlády, abyste to nevnímali, že se obracím jenom na vašeho předsedu, já jsem to tak nemyslel. Bohužel tady není ani premiér, ani ministr zahraničí. Děkuji. (Slabý potlesk z pravé části jednací síně.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Stanjurovi. Už do rozpravy s přednostním právem je přihlášen pan ministr Stropnický, nicméně teď má přednost pan místopředseda Bartošek, po něm pan místopředseda poslaneckého klubu KSČM Černý, po něm výše zmiňovaný pan ministr obrany Martin Stropnický, po něm pan předseda Okamura. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, pěkné dopoledne. Myslím si, že věc je poměrně jednoduchá. Vzhledem k tomu, že organizační výbor tuto cestu neprojednal, není možné na cestu místopředsedy Filipa nahlížet jako na cestu, kdy někdo reprezentuje Poslaneckou sněmovnu. A to, co je zásadní, je, že tato cesta byla dlouhodobě diskutována, a proto jsem se na organizačním výboru zeptal, jakým způsobem se s tím pozváním naloží. Zeptal jsem se a odpověď, kterou jsem dostal, je, že vzhledem k tomu, že organizační výbor tuto cestu neprojednal, tak se žádná cesta nekoná. Tuto odpověď jsme dostali. Mně osobně to stačilo, bral jsem to za vyřešené. Pravda je, že mě tato informace také zaskočila a poměrně nemile překvapila.
Za lidovce chci říci, že vyslovujeme s touto cestou zásadní nesouhlas. Jednak nebyla projednána v organizačním výboru, za druhé není reprezentativní, není to delegace Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že to bereme jako poměrně bezprecedentní krok, tak budeme chtít, aby to bylo zařazeno na jednání dalšího organizačního výboru, a návrh, který předneseme, je ten, že se budeme bavit, zda je vůbec nárok na proplacení této cesty v okamžiku, když nebyla schválena organizačním výborem. Tato návštěva se koná v době, kdy ruská strana uznává pseudovolby na části Ukrajiny, a myslíme si, že kdyby se měla konat cesta, tak by měla být vyvážená a reprezentativní. Lidovci nepovažují tuto cestu za reprezentaci Poslanecké sněmovny ve světě.
Děkuji. (Potlesk z pravé části jednací síně.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi Bartoškovi. Nyní s přednostním právem za poslanecký klub KSČM pan místopředseda Černý. Prosím, pane místopředsedo.
Poslanec Alexander Černý: Vážené kolegyně, vážení kolegové, nebudu pochopitelně opakovat všechno, co tady zaznělo. Byl bych také rád, kdybych měl víc informací, a předpokládám, že i vy byste rozhodovali daleko snadněji, kdybyste slyšeli vyjádření například ministra zahraničních věcí, když už o něm dnes byla řeč, nebo někoho z dalších aktérů té kauzy. Ale ti tady nejsou. Prostě tady nejsou. Proto se nebudu vracet k návrhu, který už byl prohlasován a se kterým jste nevyjádřili souhlas.
Přesto dávám ke zvážení, zda by nebylo rozumné přece jen, dřív než se pustíme do eskapády, jestli je, nebo není cesta kolegy Filipa oficiální cestou, je-li podepsána předsedou Sněmovny, je-li s ní vyjádřen souhlas. Ta informace, co běžela dnes dopoledne nebo ráno v televizi na liště, mě spíš ujišťovala o tom, že je to oficiální cesta, rozhodně to nevypadalo jako soukromá cesta. A doporučoval bych nejprve získat alespoň po telefonu, je-li to vůbec možné, nevím tedy, kde předseda Sněmovny v tuto chvíli je, jestli je také v letadle, nebo už někde přistál, já nevím ani - v Portugalsku? Nebo kam měli letět? (Hlas: V Albánii.) Nebo v Albánii, aha, to je zase jiný výbor. Takže možná že už je na telefonu, možná už je s ním možno komunikovat, možná ví víc než my. Já to prostě nevím. Rozhodně bych se přikláněl k tomu, abychom vyslechli alespoň po telefonu jeho stanovisko. Proto bych chtěl požádat sekretariát předsedy, jestli by nebyl schopen se s ním spojit a informovat ho o tom, co nás velmi zajímá, protože v opačném případě si nedovedu dost dobře představit, jak bude realizováno to, co tady navrhuje pan zpravodaj.
Tedy je to soukromá cesta pana Filipa? No dobře. Tak mu to zkuste nějak vzkázat. Pošleme za ním co? Poštovního holuba? - tady někdo radí. Výborně. No tak jestli je to v našich silách, aby věděl, jak se má po vystoupení z letadla chovat, tak to můžeme klidně zkusit. Ale jinak se obávám, že bude stejně to naše další jednání mírně řečeno neproduktivní, protože k ničemu rozumnému nepovede.
Takže doporučuji pokusit se spojit s oběma aktéry, vyslechnout si jejich stanovisko, ať víme, co je vedlo k tomu, že jednali tak, jak jednali. A pak se poradit, co dál. Děkuju.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se, pane místopředsedo, nicméně Poslanecká sněmovna nemůže úkolovat sekretariát jak pana předsedy, tak kohokoliv jiného. Jednání Poslanecké sněmovny se týká pouze řádně zvolených poslanců.
Dále s přednostním právem a patrně se stanoviskem vlády pan ministr obrany Martin Stropnický, po něm pan předseda Okamura, pan předseda Sklenák, pan předseda Kalousek. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, nevím, jestli se to, co řeknu, dá označit za stanovisko vlády, ale to je spíš ze skromnosti, s prominutím, než nějakého alibismu. Já se omezím na fakta.
Organizační okolnosti celého výletu jsou velmi nejasné. Na čí pozvání se akce koná? Na pozvání vysokého představitele politické reprezentace současného Ruska. Toho Ruska, které anektovalo Krym, například. Pan Sergej Železňak je na indexu EU. Tento index je součástí sankcí EU. K sankcím EU se Česká republika přihlásila. Zdůrazňovala, že je zapotřebí zachovávat unijní jednotu.
Nedávno proběhly volby v Doněcké a Luhanské oblasti. Pod ostrahou samopalů byli demokraticky zvoleni dva představitelé, o kterých nikdo přesně neví, odkud přišli. Takže teď už mají legitimitu řádného zvolení. Ale asi ne řádného podle našich představ a norem. Ruská federace tyto představitele uznává, demokratické země nikoliv.
Možná ještě jeden detail: vzdušný prostor řady evropských zemí je soustavně a intenzivně narušován ruskými nadzvukovými letouny.
Já bych to nezlehčoval takovými poukazy na to, jestli je pan místopředseda teď někde ve vzduchu nebo v luftě. Mně tato fakta bohatě stačí, abych konstatoval, že jsou v přímém protikladu s našimi zahraničněpolitickými zájmy. To je všechno, co k tomu mohu říct. Děkuji. (Silný potlesk z pravé poloviny sálu.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi obrany za jeho slova. Dalším přihlášeným s přednostním právem je pan předseda Okamura. Prosím, pane předsedo, máte slovo. Po něm se připraví pan předseda Sklenák.
Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolte mi sdělit stanovisko hnutí Úsvit. Já jsem členem organizačního výboru. My nesouhlasíme s tím, že tato cesta nebyla odsouhlasena organizačním výborem, protože tam nebyla časová tíseň. Rozumím tomu, když pan předseda Hamáček, a tam má tu pravomoc, odsouhlasí někomu zahraniční cestu, když je časová tíseň a organizační výbor už nezasedá. Ale tady ten čas byl dostatečný. To téma tam bylo dokonce i nadneseno, ovšem nebylo prodiskutováno. Takže my si myslíme, že jménem parlamentu by tato cesta rozhodně touto formou probíhat neměla.
Na druhou stranu je nám velice líto, že oba aktéři tady nejsou. Takže určitě by nebylo od věci, aby se oba přímo vyjádřili, jak pan předseda Filip, tak pan předseda Hamáček. A je tedy škoda, že zrovna to tady projednáváme v tomto okamžiku, kdy se nemůžeme dozvědět od pana předsedy Hamáčka konkrétní důvody, co ho k tomu vlastně vedly. Takže to trošku považuji, že ta debata ani dneska nemůže být v podstatě relevantně ukončena.
A závěrem jsem chtěl ještě jednou říci, že co se týče tématu návštěvy, tak hnutí Úsvit, pakliže by to skutečně bylo o tématu protiruské sankce a vliv na české podniky, které tam exportují, tak to je určitě diskuse, které bychom se rádi zúčastnili. A škoda, že diskuse ohledně této cesty na toto téma tím pádem neproběhla ani na organizačním výboru a to téma samotné o sobě by potřeba zajisté bylo.
Takže jsem se vyjádřil ke všem třem aspektům této cesty. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Okamurovi. Dalším řádně přihlášeným s přednostním právem je pan předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo. Připraví se pan zpravodaj Kalousek.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové. Jedna poznámka je ta, že mě docela překvapuje vyjádření některých mých předřečníků, protože ta historie byla taková, že předsedové všech poslaneckých klubů dostali dopis pana místopředsedy Sněmovny Filipa s tím, že chce připravit delegaci Poslanecké sněmovny. Vyzval nás, abychom nominovali každý klub nějakého zástupce do této delegace. A byl jsem to já, který měl pochybnosti, jestli by ta delegace měla jet do Moskvy. Docela mě překvapilo, že v jeden okamžik mi pan předseda Filip sdělil, že už všechny kluby s výjimkou jednoho a klubu sociální demokracie svého zástupce nominovaly. Kolegové z ANO tam měli pana kolegu Raise, za KDU-ČSL měl jet pan předseda klubu Mihola a další. Tuším, že klub ODS byl ten, který nenominoval, a my jsme se jako sociální demokracie o tom chtěli bavit. Pak proběhl ten organizační výbor, o kterém se zde bavíme. Ale ten se tou cestou nezabýval, protože tam měl být předložen materiál na stůl a ten materiál na stůl předložen nebyl. A já jsem pochopil dotaz na následujícím organizačním výboru pana kolegy Bartoška, že se táže na cestu té delegace. Na tu mu bylo odpovězeno, podle mého názoru, že ta se neuskuteční. Takhle jsem to jako člen organizačního výboru pochopil já.
Co se událo poté, bohužel skutečně nevím. Nevím, s jakou žádostí se obrátil potom pan místopředseda Filip na předsedu Hamáčka, co vedlo a k jakým krokům pana předsedu Sněmovny Hamáčka. A myslím si, že skutečně bez jeho přítomnosti a bez přítomnosti pana místopředsedy Filipa o té věci těžko můžeme rozhodovat. Když tady slyším taková odvážná tvrzení, jako že to bylo podvodné a konspirační jednání a že bylo cílem něco utajit, tak si myslím, že k takovým soudům bychom tady neměli přistupovat, dokud se k těm okolnostem nevyjádří pan předseda Hamáček. Děkuji. (Potlesk části poslanců ČSSD.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Sklenákovi. Nyní s přednostním právem pan předseda Kalousek. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já bych si, aniž bych si kohokoliv přál omezovat, tak bych si velmi přál, kdyby to mohlo být vnímáno jako závěrečná řeč zpravodaje, protože si myslím, že ta věc je všem naprosto jasná. Tu zkušenost, pane předsedo Sklenáku prostřednictvím pana předsedajícího, má většina předsedů klubů v této Sněmovně. I za mnou byl pan předseda Filip, že už dali všichni svého zástupce, jenom já ne, a ať někoho rychle dám. A já jsem říkal, že mu nikoho nedám. Takže to je taková ta pohádka o slepičce a kohoutkovi.
Ale prosím pěkně, já jsem nenavrhl ten bod a to usnesení proto, abychom řešili, jak se to mohlo stát, proč byl obejit výbor, kdo za to může. O tom ta diskuse vůbec není. O tom si můžeme povídat na organizačním výboru za týden, za 14 dní libovolně dlouho. Já jsem ten bod navrhl právě z důvodu časové tísně. Dnes večer se místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip s oficiálním mandátem předsedy Poslanecké sněmovny setkává s reprezentanty Státní dumy Ruské federace a jeho hostitelem bude Sergej Železňak. Neumím to říct lépe, než to řekl pan ministr Stropnický. Jenom odkazuji na jeho slova. Toto je v přímém rozporu se zahraniční politikou České republiky a my buď přijmeme usnesení, že s tou cestou nesouhlasíme, a pak dáme celému světu zprávu, že nás tam nezastupuje, anebo takové usnesení nepřijmeme a potom celý svět bude vědět, že Vojtěch Filip tam dnes zastupuje Českou republiku. O nic jiného nejde, proto není čas! (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kalouskovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Ondřej Benešík. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já nevím, jestli jsem to správně pochopil, ale údajně téma jednání s ruskou stranou mělo být to, jaký má zpětný efekt uvalení sankcí Evropské unie na Ruskou federaci. Pokud se někdo chce s představiteli Ruské federace bavit o tom, jak nás poškozují námi uvalené sankce na Ruskou federaci, tak to považuji opravdu, ale opravdu za minimálně nepříliš prozíravé. To jsou přece věci, které se na takových fórech absolutně nesdělují, a je to naší vnitřní záležitostí. Proberme se!
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Benešíkovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Jiří Koskuba. Prosím, pane poslanče. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Koskuba: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, ač jsem vládní koaliční poslanec, nebudu zastírat, že poněkud zírám, jaký program má tento týden tato Sněmovna. Ale vidím, že se dostaneme i k velice zajímavým bodům. Nezastírám též, že jsme hodiny strávili významným bodem lesní školky, tomu jsme se věnovali intenzivně. Ale najednou, jak zde poslouchám diskusi k současnému bodu, tak mě zarazila jedna věc. A já nevím, jestli jste to jako poslanci Parlamentu České republiky zaznamenali. Pan ministr obrany zde v diskusi vystoupil a kromě jiného poznamenal, a já nemám důvod jeho slovům nevěřit, že opakovaně vzdušný prostor narušují nadzvukové letouny Ruské federace.
Dámy a pánové, já nejsem členem výboru pro obranu ani se nevyznám v tom, co je a co není tajné, ale jelikož jste poslanci České republiky, já si myslím, že když už jsme věnovali tolik času lesním školkám, že pro poslance suverénní země je daleko závažnější, aby nám někdo vysvětlil, kam ty letouny létají a co se proti tomu činí. To je pro mě poměrně zásadní bod a jako bývalý voják bych rád slyšel na toto jistou odpověď. Děkuji. (Potlesk ČSSD a KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Koskubovi. Nyní s přednostním právem pan předseda Jiří Mihola. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Jen velmi krátce na kolegu Romana Sklenáka. Už jsem to tady říkal, ale pro jistotu to opakuji. To, že se uvažovalo nad tím, koho klub deleguje, to je samozřejmě možné, ale nedošlo to dál. My jsme rozhodně o nikom nerozhodli bez programu. To se velmi ohrazuji. V žádné diskusi předtím, co se týká informací, nebo jak sdělil kolega Benešík, zvažovali jsme jiné téma, než nakonec tady vyplývá z té cesty do Ruska. Takže bych se opravdu velmi ohradil proti tomu, že vlastně všichni už byli připraveni souhlasit. Vůbec to dál nedošlo. To bylo na samém počátku. Tak abychom si to nepletli. Každá věc má nějakou proceduru a u nás to bylo hned na počátku utnuto. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Miholovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Chalupa, po něm je přihlášen pan poslanec Blažek. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Dobré poledne, vážené kolegyně, kolegové. Možná jenom pro jistou informaci a efektivitu - padl tady dotaz, že by se tady mělo projednávat, jak ta letadla narušují vzdušný prostor a podobně. Není tady předseda výboru pro obranu, takže jako místopředseda výboru pro obranu: každá politická strana má svého zástupce ve výboru pro obranu. Řešme to na výboru pro obranu! Pokud budete chtít informace, ať vám to řeknou vaši zástupci, kteří v tom výboru pro obranu pracují. Nezdržoval bych tím jednání Sněmovny. Děkuju. (Potlesk poslanců hnutí ANO a ministra obrany.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Ano, skutečně zařazení jakéhokoliv jiného tématu má pan poslanec Koskuba či kdokoliv jiný možnost navrhnout každý den ráno půl hodiny po zahájení Poslanecké sněmovny.
Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Černochová. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Černochová: Já se tedy, pane místopředsedo výboru pro obranu Chalupo prostřednictvím pana místopředsedy, omlouvám, ale pokud vás jako místopředsedu tohoto výboru nechává naprosto chladným to, co tady před chvílí zaznělo... My tady svoláváme, nebo respektive vy tady svoláváte mimořádné výbory kvůli mnohem větším banalitám než tomu, co tady dnes zaznělo. Já naprosto souhlasím s tím, co tady řekl pan doktor Koskuba. Myslím si, že určitě výbor pro obranu by se tím zabývat měl, nebo by se tím měla zabývat tato Sněmovna. Je to informace, která je čerstvá. A kdo jiný než Poslanecká sněmovna Parlamentu by se měl zabývat bezpečnostními otázkami? (Potlesk poslanců ODS a KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s faktickou poznámkou pan zpravodaj Kalousek, po něm pan poslanec Koskuba a po něm pan ministr Stropnický.
Poslanec Miroslav Kalousek: Kolegové, na kolenou vás prosím, možná někdo někomu skáče na takzvané bílé pejsky. Máme jediné téma: náš postoj, jestli nás zastupuje, nebo nezastupuje dnes, zítra a pozítří Vojtěch Filip v Ruské federaci. Kdokoliv z nás tady řekne nějakou košatější větu, ti ostatní mu na to skáčou. V tuto chvíli se už pan místopředseda Vojtěch Filip pohybuje na území Ruské federace jako námi zplnomocněný vyslanec. Utněme to tím hlasováním a všechna ostatní důležitá témata přenechme jiným bodům a jiným dnům. Ale teď jsme pod časovým tlakem, abychom včas vzkázali Evropě a celému světu, budeme-li mít k tomu tu sílu a většinu, že nás tedy opravdu dnes v Moskvě Vojtěch Filip nezastupuje.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S další faktickou poznámkou pan poslanec Koskuba, po něm s faktickou poznámkou pan ministr Stropnický, po něm pan poslanec Gabal. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Koskuba: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, já se panu kolegovi Kalouskovi omlouvám. Vím, že zde máme jedno téma. Nejsem tak negramotný, abych si ho nemohl na tabuli přečíst. Ale omlouvám se i kolegovi z výboru pro obranu. Toto je Poslanecká sněmovna. Tady se diskutuje. Omlouvám se vám, ale během jednání jsem zaslechl od ministra obrany, že došlo k tomu, co jsem komentoval.
Ano, jestliže pan kolega Kalousek je znepokojen, a já ho chápu, že se teď někde pohybuje delegace bez souhlasu, tak já jsem stejně tak znepokojen, že se možná v této chvíli nad naší republikou prohání cizí, a snad jsem pochopil, válečný stroj. Nezlobte se, jestli jsme zde diskutovali o výbuchu muničního skladu a též jsem nevstupoval do diskuse, protože šlo říct, že jistě občané z té obce mohli zaznamenat tiskovou konferenci vlády, kde se hovořilo o těchto problémech, mně bude stačit stručná informace od pana ministra Stropnického na této půdě, že v současné chvíli nad naším územím není žádný cizí válečný stroj. O nic jiného mi nejde. Od toho jsem poslanec. A já si nemyslím, že Parlament České republiky by takovouto poznámku měl přejít. A pak se na mě, kolegyně a kolegové, nezlobte, jestliže budeme přecházet i tyto poznámky, zní to hrozně, ale pak sem opravdu nemusíme chodit a budou tady stačit jenom předsedové poslaneckých klubů s patřičným počtem hlasů. Děkuji. (Potlesk z řad ČSSD a KDU-ČSL.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Koskubovi. Nyní s faktickou poznámkou pan ministr Martin Stropnický, po něm pan poslanec Gabal. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Jenom velice stručně si dovolím reagovat. Domnívám se, že je to odbíhání od toho podstatného, čím se teď máme zabývat. Moje poznámka byla ze zcela otevřených a všem dostupných zdrojů. Předpokládám, že takové zdroje jsou přístupné i vám, vážené kolegyně a vážení kolegové. A výskyt nějakého cizího stíhače nad územím České republiky se opravdu při vší úctě neřeší na půdě této Sněmovny. Také jsem řekl na některých územích některých členských států... (V sále je stále vysoká hladina hluku.)
Prosím, abych ještě mohl dokončit, už to bude krátké.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se a prosím ctěnou Sněmovnu o klid. Bavíme se ne o úplně nezajímavých tématech.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický A pokud chcete tu faktickou informaci v její určité strohosti tak, jak byla publikována, tak velitel pro Evropu generál Breedlove konstatoval, že jsou narušovány vzdušné prostory některých aliančních zemí. Konkrétně se jedná o Portugalsko, pokud byste chtěli být explicitní. Toto vše bylo ale publikováno v minulých dnech. A zažádal si směrem k vládě Spojených států o určitou posilu. To je vše.
Náš vzdušný prostor nikdo v tuto chvíli nenarušuje. Pokud by se tak stalo, věřte, že by to byl můj první bod v 9.00. Děkuji. (Potlesk z řad hnutí ANO.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Gabal, po něm s přednostním právem pan poslanec Černý.
Poslanec Ivan Gabal: Pane místopředsedo, děkuji. Kolegyně a kolegové, vládo, já bych rád podpořil stanovisko zpravodaje, abychom hlasovali. Protože názor na bezpečnostní chování Ruska mj. vyjádříme hlasováním o nereprezentativnosti návštěvy místopředsedy Filipa. Takže myslím, že v tomto hlasování máme šanci postoj vyjádřit jasně a projednání těchto bezpečnostních otázek, o kterých se píše v novinách, si opravdu můžeme nechat na jindy nebo do výboru pro obranu. To říkám jako jeho místopředseda. Děkuji. (Potlesk několika poslanců z hnutí ANO.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Gabalovi. S faktickou poznámkou paní poslankyně Černochová, po ní pan poslanec, také s faktickou poznámkou.
Poslankyně Jana Černochová: Já bych ještě před hlasováním poprosila pana zpravodaje, zdali by nezvážil, že bychom dali jeho usnesení a můj návrh doprovodného usnesení dohromady, aby to usnesení v ukládací části znělo vůči místopředsedovi Poslanecké sněmovny, že má uloženo bezprostředně (s důrazem) po hlasování odeslat všemi dostupnými elektronickými a jinými prostředky dopis do Dumy o usnesení, které tato Poslanecká sněmovna, pevně věřím, že přijme.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Paní poslankyně, přestože vás mám rád, nacházíme se v obecné rozpravě. Prosím, abyste se odkázala v podrobné rozpravě na návrh usnesení. Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou - prosím, pane poslanče.
Poslanec Zdeněk Syblík: Hezký den. Dámy a pánové, jenom v krátkosti. Vede se tady úžasná diskuse. Já bych měl na vás otázku. Co je větší riziko pro Českou republiku - účast pana Filipa v Dumě, nebo ohrožení vzdušného prostoru ruskými stíhačkami? (Ozývá se smích i potlesk, hluk v sále.) Jestli ta rizika jsou obě stejná... Rád bych slyšel, co je větší riziko. Protože zpochybňovat to, co tady řekl pan Koskuba, mi připadá velmi nepatřičné. Jestliže Rusko ohrožuje náš vzdušný prostor, já to považuju za obrovské riziko a zcela vážně bychom se o tom měli bavit. Nejenom o riziku, které působí pan Filip v ruské Dumě. Děkuji. (Hluk v sále.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Luzarovi. (Správně: Syblíkovi.). Jenom si dovoluji upozornit, že při této vážné diskusi se na nás nevěřícně dívala mládež. (Právě se zvedá na galerii pro hosty k odchodu.)
Dalším přihlášeným s přednostním právem je pan poslanec Černý. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, zpravodaj, nebo už ani nevím přesně kdo, ale někdo tady mluvil o propagandě a zneužívání propagandy z jedné či z druhé strany. Já se přiznám, že i jako místopředseda výboru pro obranu jsem byl relativně v klidu, když pan ministr obrany informoval o ohrožení našeho nebo jakéhokoli jiného vzdušného prostoru členské země Aliance, protože jsem to bral jako součást té propagandy. Jeho vystoupení prostě mělo propagandistický charakter a já jsem si říkal: no, není to nic moc, jako propagandista by se mohl vytáhnout, ale pokud to v někom vzbudilo obavy - a pan Koskuba dal jasně najevo, že to považoval i za něco jiného, tak k tomu musím ještě něco dodat.
Nevím, jak moc pan ministr obrany je ministrem obrany a jak moc je propagandistou. Ale vím docela jistě, že do dnešního dne si v otevřených zdrojích - protože já taky žádné jiné nemám, ale potěšilo mě, že pan ministr taky žádné jiné nemá, a tím pádem jsme na tom stejně (potlesk poslanců KSČM.) - takže vím pozitivně, že do této chvíle si žádný členský stát Aliance ani Evropské unie nestěžoval na to, že by nějaký cizí letoun pronikl do jeho vzdušného prostoru. O tom prostě nevím. Nevím ani o tom, že by si jakákoli letecká společnost stěžovala na to, že by je nějaký letoun přímo ohrozil. Tedy jinými slovy, to, co se odehrává v našich médiích dost často, lze považovat za jakousi kouřovou clonu, kterou vypouštějí novináři ve snaze dramatizovat situaci a vztahy mezi řekněme Ruskem a dnes už dá se říct zbytkem západní civilizace. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že jsou to fámy a že jsou to velmi nebezpečné hry, které mohou jen skutečnou situaci zhoršit. A pokud nám pan ministr potom chce sdělit, že kdyby náhodou došlo k narušení vzdušného prostoru, tak že je to záležitost výboru pro obranu... No, to tedy rozhodně není. To je zase už úplně jiná kategorie. A dostáváme se do úplně jiné polohy. To už by byl opravdu velmi vážný konflikt, který bychom museli řešit - rozhodně ne na půdě jednoho výboru.
Jsem nesmírně zděšen z toho, kam se dostáváme touhle tou diskusí, že se z původního vnitřního problému Sněmovny pomalu posouváme někam úplně jinam a začínáme řešit současnou složitou zahraničněpolitickou situaci. Nicméně jsme připraveni vést i tuto diskusi. Budete-li mít vůli, můžeme v tom pokračovat. (Potlesk poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Blažek. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Pavel Blažek: Děkuji za slovo. Já tady poslouchám pana poslance Černého a vrátím se k tomu, co říkal před nějakou půlhodinkou. Já si tady připadám jak v tom filmu Dědictví s Bolkem Polívkou - nová doba holt vyhazuje číšníka. To není tak, že někdo někoho zastupuje a reprezentuje, někam si odletí a já teď budu vyvolávat - kam letí, co tam bude dělat, s kým se potká. To má být přesně obráceně. Ten, kdo někam letí reprezentovat, má tady předstoupit a konkrétně ve vztazích se současným Ruskem má říci: je tady nějaké pozvání, to pozvání je citlivé, ale já bych tam přesto letěl, protože si myslím, že je to z těchto a těchto důvodů rozumné. A Sněmovna řekne: rozumné to není, ty tam letět nemáš. Takže já odmítám teď někoho vyvolávat, co dělá, nebo nedělá. On tam prostě evidentně letět neměl. Pokud tam letěl, neletěl tam jako zástupce této Sněmovny. O tom je to usnesení, které navrhl pan kolega Kalousek zcela správně.
Já si myslím, že můžeme pomalinku dojít k tomu hlasování. A ty ostatní debaty, které se zde vedou, které nezpochybňuji, ale pan kolega Koskuba to tak jistě nemyslel, a vy už toho využíváte pro odklonění pozornosti (k poslanci Černému) někde k nějakým letadlům, které zde létají nebo nelétají, klidně se tomu věnujte za chviličku, ale vraťme se k původnímu usnesení a vyjádřeme se, zda pan předseda Filip tam letěl... Místopředseda. Vlastně on není předseda... ale strany... Letěl za tuhle Sněmovnu, anebo je to jeho soukromá návštěva Ruska. Toť vše. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Předně já se omlouvám panu poslanci Luzarovi a panu poslanci Syblíkovi, že jsem si je spletl. Omlouvám se. Nezlobte se prosím, páni poslanci.
Nyní s přednostním právem pan poslanec Černý.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Já chci jen prohlásit, že kdyby platilo to, co před chvílí řekl pan kolega Blažek, tak bychom byli nesmírně rádi. Byli bychom nesmírně potěšeni, kdyby takováto praxe v českém Parlamentu opravdu existovala, že bychom vždycky věděli, co naši reprezentanti, kteří odlétají za hranice reprezentovat tuto vlast a mj. i tuto Sněmovnu, tam budou povídat. Bohužel zatím to tak není. Ale jestli se k tomu po této diskusi přiblížíme, budeme jen rádi. Ujišťuji vás, že to budeme všemi deseti podporovat. (Potlesk KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Roman Sklenák: Tak až tady zas někdo bude vystupovat plamenně a říkat, že ten Sklenák a jeho kolegové tady každé ráno načítají změny programu a mění to, co je očekáváno, mění program, tak si vzpomeňte tady na tuto diskusi. Pan předseda Kalousek, když to navrhoval, říkal, že to bude na dvacet minut. Vidíte, jak to probíhá. A myslím, že ta diskuse, pokud ten bod nepřerušíme, nemá konce.
Takže já si dovoluji vznést procedurální návrh přerušit projednávání tohoto bodu do pátku. (Poslanci TOP 09 buší do svých stolů, poslanec Kalousek mimo mikrofon, že to je nehlasovatelné.). A do té doby je možné zajistit vyjádření předsedy Sněmovny i místopředsedy Filipa. (Rozruch v sále.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Prosím pana předsedu Sklenáka o upřesnění - do pátku do kdy, aby to bylo hlasovatelné.
Poslanec Roman Sklenák: Do pátku do devíti hodin.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Do pátku do devíti hodin ráno. To je procedurální návrh, o kterém dám hlasovat. Přivolám naše kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování o tomto procedurálním návrhu, abychom přerušili tento bod do... Pardon, prohlašuji toto hlasování za zmatečné. Je tady žádost o odhlášení, takže vás všechny odhlašuji. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Zahajuji hlasování o procedurálním hlasování pana poslance Sklenáka, abychom přerušili tento bod do pátku 9 hodin ráno. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 152, přihlášeno je 145 poslankyň a poslanců, pro 61, proti 79. Návrh nebyl přijat. (Potlesk zprava.)
Pokud se nikdo další nehlásí do obecné rozpravy, tak obecnou rozpravu končím a zahajuji podrobnou rozpravu, do které eviduji přihlášku pana zpravodaje. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Dámy a pánové, já jsem ten návrh usnesení už přečetl ve svém úvodním slově, ale uběhl nějaký čas, tak si ho dovolím přečíst v rozpravě podrobné celé. Je stručné: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky nesouhlasí se zahraniční cestou místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Ruské federace Sergeje Železňaka." Tolik návrh usnesení.
K paní poslankyni Černochové se chci obrátit, protože ona to dala jako návrh se zpravodajem, že se domnívám, že její návrh je v podstatě zbytečný. Pokud Poslanecká sněmovna přijme toto usnesení, pak jako zpravodaj vnímám jako svoji povinnost spojit se s Ministerstvem zahraničí České republiky, předat jim toto usnesení, požádat, aby prostřednictvím naší ambasády informovali příslušné orgány v Ruské federaci standardním úřednickým postupem. Já jako starý úředník si to rád vezmu na starost. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Paní poslankyně Černochová se hlásí o slovo. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09 Kalouskovi za vysvětlení a za ubezpečení. Nemám problém s tímto postupem, a nepředkládám tedy žádný doplňující návrh.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji vám i panu předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, že mě zprostil úkolu proti původnímu návrhu.
Pan poslanec Černý se dále hlásí do podrobné rozpravy. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Alexander Černý: Pane místopředsedo, dámy a pánové, já mám trochu problém s tím usnesením, a jak jsem avizoval v úvodu, vzhledem k tomu, že jsme se příliš neposunuli, udělám tedy, co bude v mých silách, abych se pokusil relevantní informace od obou dotčených pánů získat, ale na to potřebuji nutně čas. Proto jsme se dohodli a jménem poslaneckého klubu KSČM žádám o přestávku do 13.00. (Projevy překvapení a nesouhlasu.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, do 13.00 to nepůjde, protože máme pevně zařazené volby na 12.30. (Z pléna: Volby nebudou!) Dobrá, volby neproběhnou. Je tady návrh na přestávku. Přerušuji tedy jednání Poslanecké sněmovny do 13 hodin, kdy poté bude následovat obědová pauza, takže přerušuji jednání Sněmovny do 14.30. Děkuji.
(Jednání přerušeno v 11.54 hodin.)
(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré odpoledne, milé kolegyně, milí kolegové. Přeji vám dobré zažití, doufám, že po dobrém obědě.
Než budeme pokračovat v rozjednaném bodě, dovolte mi, abych přečetl omluvy z dnešního jednání. Pan poslanec Grospič oznamuje, že jeho zahraniční cesta byla předčasně ukončena, pan poslanec je již dnes přítomen na jednání Poslanecké sněmovny. Dále pan poslanec Klán se omlouvá ve středu 5. listopadu v době od 14.30 do 17.30 z osobních důvodů, paní poslankyně Vlasta Bohdalová se omlouvá z dnešního jednacího dne od 14.30 do konce z pracovních důvodů, paní poslankyně Markéta Adamová se omlouvá dnes od 12.30 do 16 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Pavel Havíř se omlouvá z dnešního jednání Poslanecké sněmovny od 14.30 a ze zítřejšího jednání na celý den z pracovních důvodů, pan poslanec Daniel Korte se omlouvá dnes mezi 13.30 a 15.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Vlastimil Gabrhel se omlouvá dnes od 16 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Jan Volný se omlouvá dnes od 14.30 z osobních důvodů, pan ministr Stropnický - to už neplatí, dále pan poslanec Lukáš Pleticha se omlouvá dnes od 14.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Stanislav Berkovec se omlouvá od 14.30 z pracovních důvodů - zasedání města Slaný, dále se omlouvá od 15.30 paní poslankyně Marta Semelová ze zdravotních důvodů, pan poslanec Petr Kudela se omlouvá dnes z důvodu účasti na zasedání zastupitelstva městského obvodu Slezská Ostrava, dále se omlouvá pan ministr Svatopluk Němeček 5. a 6. listopadu z důvodu neodkladných pracovních záležitostí, dnes od 16.30 se omlouvá pan poslanec Tomáš Podivínský a dále se omlouvá dnes z odpoledního jednání z důvodu jednání s hlavním vyjednavačem Evropské unie pro obchodní dohodu mezi EU a USA pan ministr Andrej Babiš. To byly omluvy z dnešního jednání.
Budeme pokračovat. Skončili jsme v podrobné rozpravě, která byla přerušena na žádost poslaneckého klubu KSČM, a já se ptám, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Pane poslanče, prosím, máte slovo. Pan poslanec Váňa se hlásí o slovo. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Roman Váňa: Dobré odpoledne. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, absolvovali jsme poměrně dlouhou debatu o problému zahraniční cesty pana místopředsedy. Myslím si, že z té dlouhé debaty už je víceméně zřetelný určitý názor Poslanecké sněmovny, alespoň většinově. V klubu sociální demokracie jsme se tento názor pokusili zformulovat do návrhu usnesení, který bych s dovolením za chviličku přednesl.
Předpokládám, že se většinově můžeme shodnout na tom, že ačkoliv nemáme k této cestě zatím dostatečné informace o způsobu jejího povolení, o tom, co v podstatě pan místopředseda v Moskvě projednává, už ten samotný fakt, že se ta cesta uskutečňuje, je právě v rozporu s tím, co si tady myslíme.
Návrh usnesení je následující: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že místopředseda Poslanecké sněmovny pan Vojtěch Filip na své cestě do Ruské federace nereprezentuje postoj Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky." Podávám tento návrh usnesení jako protinávrh k již podanému návrhu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Dále se do podrobné rozpravy hlásí pan zpravodaj. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já poprosím o písemnou verzi předkladatele. Vidím, že ji má vzorně zpracovanou.
Jako zpravodaj budu - bude záležet na vás - zastávat názor, že oba dva návrhy nejsou v rozporu. Pokud nesouhlasím s nějakou cestou, tak také konstatuji, že nereprezentuji stanovisko té instituce, kterou tam virtuálně mám zastupovat. Takže já si myslím, že oba dva návrhy jsou hlasovatelné po sobě. Tolik k proceduře.
A teď prosím stručnou poznámku k mým kolegům ze sociální demokracie. Pokud se domnívají, že to první usnesení, že nesouhlasíme, projít nemá a že by mělo projít toto usnesení, tak jenom dovolte, abych si to stručně dovolil přeložit pro lidi do češtiny. Pokud zamítnete nebo odmítnete se usnést na tom, že nesouhlasíme, tak vlastně řeknete, že souhlasíme. My souhlasíme s tím, že tam jede, ale současně říkáme, že i když jsme souhlasili, že tam jede, tak trváme na tom, že to, co tam říká, neříká za nás a že nás tam nereprezentuje. A on mu to sice podepsal předseda Poslanecké sněmovny a náklady mu platí Poslanecká sněmovna, ale on tam nemluví za nás, on nás tam nereprezentuje. Potom je logická otázka, když nás tam nereprezentuje a to, co říká, tak neříká za nás, proč mu to podepsal předseda Poslanecké sněmovny a proč mu to Poslanecká sněmovna platí jako služební cestu.
Kolegové, sami dobře cítíte, jak je to absurdní. Pane kolego Zavadile, Koskubo, Votavo, vy, se kterými tady trávím již více než deset let, opravdu máte potřebu se ve svém věku a ve svém postavení takhle zesměšňovat? Že tohle chcete té veřejnosti říci: My souhlasíme s tím, že tam ten Filip jel, ale současně zdůrazňujeme, že tam nemluví za nás. My mu to platíme a náš předseda mu to podepsal, ale my s ním nemáme nic společného. Fakt tohle chcete říci? Opravdu se chcete takhle zesměšnit?
Já myslím, že jestli něco teď, v tuhle chvíli - a ta chvíle je velmi rozjitřená, a zdůrazňuji, že ani ne tak vnitrostátně, já mám pocit, že tady víceméně máme společné stanovisko, ta chvíle je velmi rozjitřená na mezinárodní scéně. Jestli máme nějakou šanci, tak být na té scéně naprosto jednoznační. A jednoznační budeme, když řekneme "my nesouhlasíme s tou cestou" a současně říkáme, že to, co tam ten člověk v tuhle chvíli už říká, tak tím nereprezentuje Českou republiku. Řekneme obojí. Já jsem pro to, abychom přijali obě dvě ta usnesení. Ale to první odmítnout a druhé přijmout, to je kašpařina. K takové obojetné dokonalosti to nikdy ve své stoleté minulosti nedovedli ani lidovci. Proč s nimi teď chcete soutěžit, kolegové ze sociální demokracie?
Zkusme teď být naprosto jednoznační. Souhlasíme s tím, že tam ten člověk vůbec jel? Ano, nebo ne? To je odpověď na první návrh usnesení. Mluví tam za nás? Ano, nebo ne? To je odpověď na usnesení, které přednesl pan kolega. Za hlasovatelná pokládám obě a pokládám za důležité, aby obě prošla.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, pane zpravodaji. Já se vás budu tázat k návrhu procedury. Nyní se přihlásil o slovo pan poslanec Váňa. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Roman Váňa: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, určitě se můžeme bavit o slovíčkách, určitě se můžeme bavit o tom, jestli pan místopředseda Filip tím, že někam odjel, už vyjádřil nějaký postoj, se kterým nemusíme souhlasit. Já si myslím, že pan zpravodaj by neměl vykládat význam našeho usnesení, ale zcela správně vykládal význam toho jím navrženého usnesení. Takže nepochybně je několik variant: Neprojde žádné usnesení, projde jedno z nich, nebo projdou obě dvě. Myslím si, že bychom to mohli poznat už při hlasování.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan zpravodaj. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Kalousek: Jenom velmi stručně. Jsme ve shodě, nechceme zdržovat. Ale tady přece není spor o to, jaký postoj má pan místopředseda Filip. To všichni víme. My starší to víme už 30 let. Ten postoj nezměníme a ani se o to nepokoušíme. Tady jde o to, jaký postoj má Poslanecká sněmovna. Ten postoj znejistil pan předseda Hamáček svým podpisem a my jsme teď povinni podle svého nejlepšího vědomí a svědomí ten postoj jednoznačně stanovit a upřesnit.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Pan předseda Mihola. Prosím, pane předsedo, máte slovo. Po něm pan předseda Stanjura.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom požádat vaším prostřednictvím pana předsedu Kalouska, aby se držel věcné debaty a šetřil s neustálými narážkami. A v případě, že už tedy k nim došlo, tak bych se zeptal, jestli myslel tu lidoveckou dobu v době svého předsedování v KDU-ČSL, nebo kterou, aby když tak tyto věci upřesňoval. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Miholovi. S faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Kalousek: Prostřednictvím pana předsedajícího přijměte prosím moji omluvu, pane předsedo. Moje poznámka byla vzhledem k významu projednávané situace naprosto nemístná.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Stanjura, řádně přihlášen. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: My jsme slyšeli ihned, jak byla vyhlášena přestávka, o snaze sociálních demokratů změkčit to usnesení. Já nevím, my s tou cestou můžeme buď souhlasit, nebo nesouhlasit. Všechno ostatní je mlha, kterou chcete zakrýt zodpovědnost vašeho předsedy Poslanecké sněmovny. Stoprocentně to není usnesení, které nahrazuje to původní. Pro nás je to úplně jednoduché a myslím, že i pro veřejnost. Kdo bude hlasovat proti navrženému usnesení, které navrhl pan zpravodaj, tak souhlasí s vysláním místopředsedy Sněmovny na tu cestu do Ruska. Přece klíčové v tom usnesení je, ne kam jel, ale na pozvání koho kam jel. A to vy chcete prostě zazdít. Nechcete přiznat usnesení Poslanecké sněmovny, je to člověk, vůči kterému Česká republika uplatňuje sankce. Tohle chcete obejít. Tak to řekněte na rovinu. Já nemám žádný problém podpořit vaše usnesení. Je to sice nelogické, to je takové to, že se ještě dneska jednou usneseme, že je středa, pro jistotu. Ale když řekneme, že nesouhlasíme s tou cestou, pak je úplně jasné, že tam pan Filip je jako soukromá osoba. A když tam je jako soukromá osoba, tak logicky nemůže mluvit za Poslaneckou sněmovnu. Nicméně ta váha funkce tam prostě je. Pokud někde vystoupí v médiích, tak tam stoprocentně bude jeho ústavní funkce uvedena včetně politické příslušnosti nebo možná bez.
Ale ta zásadní chyba se stala úplně jindy. My jsme to nebyli, kteří volili pana Filipa jako místopředsedu Poslanecké sněmovny. To jste byli vy z vládní koalice. Vzpomeňte si, jaké byly hlasy v těch volbách, kdo koho navrhoval, kdo kterému klubu nabízel tuto funkci. Kdybychom ho tam nezvolili, tak nemůže být ani šéfem delegace, protože podle našich pravidel do zemí mimo Evropu musí být v čele delegace buď předseda, nebo místopředseda či místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. A já samozřejmě rozumím té stranické snaze ochránit svého stranického kolegu. Jenom nám neříkejte, že to usnesení nahrazuje to usnesení, které navrhl pan zpravodaj. Je to úplně něco jiného. A nezbývá mi, než citovat pana předsedu Poslanecké sněmovny. On se přece k tomu jasně přihlásil. Já nevěřím tomu, že vyjádření dneska na serverech a v tisku jsou nějakým způsobem posunuta. On sám říkal, že mu to podepsal, že v tom neviděl žádný problém. A vy jste řekli, že váš klub v tom problém vidí. To je dobře. To je skutečně dobře, bez ironie. A pokud na to máme shodný názor, tak to můžeme prokázat hlasováním. Pokud budete ovšem hlasovat proti, tak vlastně hlasujete, že s tou cestou souhlasíte.
Abych vám dal možnost pro to hlasovat, tak navrhnu usnesení, že Poslanecká sněmovna schvaluje cestu místopředsedy Filipa na pozvání místopředsedy ruské Dumy. Hned říkám, že budeme hlasovat proti. Člověk může navrhnout i usnesení, pro které nebude hlasovat. Aby bylo úplně jasno, kdo je pro a kdo je proti. Aby bylo úplně jasno, a pak se můžete svobodně vyjádřit o tomto návrhu usnesení. Já i mí kolegové budeme hlasovat proti tomuto usnesení a já chci, abyste o něm hlasovali i vy, aby bylo úplně jasné, jestli jste pro, nebo proti. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Stanjurovi. Pan poslanec Černý se hlásí o slovo.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Já nemohu pochopitelně než vřele poděkovat panu předsedovi poslaneckého klubu ODS za ten návrh. My jsme ani neměli odvahu toto Sněmovně navrhnout, ale když už je to na stole, tak jsme velmi rádi.
Jinak bych chtěl připomenout, že rozdělování funkcí, tedy vedoucích funkcí ve Sněmovně, probíhalo po volbách a probíhalo především podle výsledků voleb. Možná by bylo dobře, kdyby si tady pánové z pravé strany tu a tam připomněli, že ačkoliv se tváří jako jediná reálná opozice, tak že poslanecký klub KSČM je početnější než ty vaše. Děkuji. (Potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. S faktickou poznámkou pan poslanec Stanjura. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak my počítat umíme, respektujeme výsledky voleb. Ale jestli vy jste opozice, tak o tom máme silné pochybnosti a můžeme se podívat do sjetin výsledků hlasování. Není důležité, co kdo u toho mikrofonu říká, nebo není to tak důležité jako pak výsledky hlasování. A mě tedy mrzí, že někdo z poslanců má strach a nemá odvahu navrhnout usnesení. Toho bychom se měli vystříhat. Myslím, že každý z nás má právo navrhnout, co chce, a my se svobodně rozhodneme, zda to usnesení podpoříme, či nepodpoříme.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Stanjurovi. Pan poslanec Černý, prosím.
Poslanec Alexander Černý: Ještě jednou se omlouvám, ale nemohu nereagovat na předešlou poznámku. Je pravda, že se nemůžeme chovat jako taková ta krásná, čitelná opozice, jak se to daří vašim dvěma poslaneckým klubům, ale je to především tím, že vládní koalice tu a tam přijímá zákony, nebo navrhuje projednávání zákonů, které nejsou v příkrém rozporu s naším programem, které nemůžeme jinak než podpořit, a jen to potvrzuje náš postoj, který uplatňujeme v politice obecně, že nám nezáleží až tak na tom, kdo, co předkládá, ale hlavně jak to vypadá, co to přinese pro občany této země. Bude-li to pro ně prospěšné, či nikoli. Proto se tu a tam stává, že podporujeme vládní koalici, byť nejsme jejími členy. A já zatím můžu jen blahopřát vládní koalici, že se jí dost často daří, aby se nechovala jako středopravá, ale spíše jako středová nebo středolevá. To je prostě kouzlo toho, proč se my nevyhraňujeme nebo nevymezujeme proti vládní politice takovým způsobem jako vy. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. S další faktickou poznámkou pan poslanec Zavadil. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jaroslav Zavadil: Dámy a pánové, dovolte mi jenom říct jedinou poznámku prostřednictvím pana předsedajícího svému kolegovi Kalouskovi. Ano, samozřejmě chráníme svého předsedu. To přece není nic špatného. A chráníme ho hlavně proto, že tady není, a přece je férové, aby tady byl a k některým věcem se vyjádřil. To je důvod. Tečka, víc k tomu nemám. (Potlesk vlevo.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Zavadilovi. S faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane kolego Zavadile prostřednictvím předsedajícího, vlastně teď můžu říct svého předsedajícího, poslední, kdo by nechtěl rozumět vnitrostranické loajalitě, jsem já. Já tomu rozumím. Ale velmi prosím, abychom si uvědomili priority. V tuto chvíli, kdy chodí Vojtěch Filip po Moskvě s mandátem Poslanecké sněmovny (smích, potlesk v sále), chráníme ne toho nebo onoho funkcionáře, ale chráníme prestiž a pověst České republiky. Já za předpokladu, že dokážeme říct, že nesouhlasíme s tím, že přijal pozvání člověka, kterého embargovala Evropská unie, jsem dalek toho, abych vyčítal Hamáčkovi, jak moc je nebo není vinen. Prosím, uvědomte si priority. Teď hájíme Českou republiku, její prestiž a její pověst jako věrohodného partnera v rámci Evropské unie. Vůči tomu je nějaký Hamáček, úplně stejně jako nějaký Kalousek, naprostá marginálie. (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. S faktickou poznámkou pan místopředseda Bartošek. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, je potřeba skutečně tyto dvě věci od sebe oddělit. V tento moment Sněmovna musí přijmout usnesení a vymezit se vůči tomu, a nechť následně organizační výbor projedná, jakým způsobem došlo k povolení cesty, kolik to stálo, případně další kroky. V tento moment je skutečně Poslanecká sněmovna zodpovědná za to, aby přijala usnesení a vymezila se vůči tomu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. Ptám se, jestli se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy. Pan poslanec Černý. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Alexander Černý: Nemohu nepřidat ještě, že Poslanecká sněmovna jaksi předjímá, že pan poslanec Filip chodí po Moskvě, a kudy chodí, tudy kazí dobré jméno České republiky. Já se to nedomnívám, naopak jsem přesvědčen, že to je cesta, která by mohla vyvést, možná by mohla pomoct nepatrným kousíčkem k tomu, aby vyvedla například z izolace nebo z té situace i ruskou stranu.
Ale hlavně chci říct, my v tuto chvíli soudíme někoho a něco, co nikdo z nás neví. Lidé tady nejsou, my nejsme schopni si poslechnout, co povídají. Já bohužel taky nevím, co teď například pan ministr Zaorálek vykládá v Jeruzalémě, ale také si nedělám příliš iluze. Jsem z toho docela nervózní a nevím, jestli to je jen a výlučně ku prospěchu občanů ČR.
Vím, že je praxí, zavedenou a osvědčenou praxí některých pravicových stran řešit věci v nepřítomnosti těch, kterých se to týká, máte bohaté zkušenosti se sarajevskými a podobnými atentáty, a my se k takové praxi uchylovat nechceme. Budeme čekat na to, až nám pan Hamáček a pan Filip vysvětlí, co je vedlo k těm nestandardním krokům, které učinili, až nám osvětlí to, s čím tam jeli, co tam dělali, co tam povídali, a mám pocit, že návštěva pana Filipa v Rusku v žádném případě nepřekračuje mantinely, které vymezila Evropská unie, případně Spojené státy, vůči jednotlivcům na ruské straně. (Potlesk vlevo.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. S faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Kalousek: Moc se omlouvám, ale jako zpravodaj musím zdůraznit Poslanecké sněmovně jako reflexi toho, co říkal můj předřečník, že jak pan Filip, tak pan Hamáček na to měli pět týdnů, aby nám to objasnili. Pět týdnů se o tom vede seriózní diskuse, včetně písemné korespondence. Jestliže nám to za těch pět týdnů nechtěli objasnit, a pak to pod rouškou soumraku podepsali a každý z nich někam odletěl, tak asi věděli, co dělají. Chci jenom říct, že ne že my jim nechceme dát prostor k vyjádření. Oni se pět týdnů nechtěli vyjádřit, pak to udělali, a teď chodí Filip po Moskvě. A teď je na nás, abychom řekli, jestli tam chodí s naším mandátem, nebo bez našeho mandátu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. Ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Pokud nikdo takový není, podrobnou rozpravu končím.
Požádám pana zpravodaje, protože jsem evidoval tři návrhy usnesení, aby navrhl proceduru, jak budeme hlasovat.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, dovoluji si navrhnout proceduru. Padly celkem tři pozměňující návrhy.
Padl můj pozměňující návrh: "Poslanecká sněmovna nesouhlasí s cestou místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Ruské federace Sergeje Železňaka."
Pak padlo usnesení pana kolegy Váni: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip na své návštěvě Ruské federace nereprezentuje postoj Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR."
A na závěr padlo, promiňte mi ten přívlastek, provokativní usnesení pana předsedy Stanjury: "Poslanecká sněmovna souhlasí se zahraniční cestou místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Ruské federace Sergeje Železňaka."
Dovolím si tedy navrhnout následující proceduru. Bude respektovat logiku i protichůdný čas. Nejprve bychom hlasovali o návrhu pana poslance Stanjury. Pokud bude přijat, jsou ostatní dva návrhy nehlasovatelné. Nebude-li přijat návrh pana poslance Stanjury, hlasovali bychom o návrhu pana poslance Váni. Ať bude, nebo nebude přijat, bude hlasovatelný i návrh pana poslance Kalouska. To je procedura, kterou si dovoluji navrhnout. Navrhuji, abychom hlasovali v tomto pořadí.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ptám se, jestli souhlasíte, nebo nesouhlasíte s touto procedurou. Má někdo jiný návrh procedury? Jestliže nemá, odhlásím vás všechny a dám hlasovat o návrhu procedury, tak jak ji přednesl pan zpravodaj Kalousek. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o návrhu procedury, tak jak ji přednesl pan zpravodaj Kalousek.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 153, přihlášeno je 133 poslankyň a poslanců, pro 114, proti 4. Konstatuji, že návrh procedury byl přijat.
Nyní prosím pana zpravodaje, aby přednesl jednotlivý návrh usnesení, o kterém ihned po jeho přednesení dám hlasovat, a ve sněmovně prosím o klid. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Miroslav Kalousek: Nyní z vaší vůle budeme nejprve hlasovat o usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí se zahraniční cestou místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Ruské federace Sergeje Železňaka." Zpravodaj důrazně, ale fakt důrazně nedoporučuje.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 154, přihlášeno je 133 poslankyň a poslanců, pro 22, proti 82. Návrh nebyl přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Miroslav Kalousek: Nyní budeme hlasovat o návrhu pana poslance Váni, který zní: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip na své návštěvě Ruské federace nereprezentuje postoj Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR." Zpravodaj souhlasí.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 155, přihlášeno je 134 poslankyň a poslanců, pro 99, proti 14, návrh byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Miroslav Kalousek: Naposledy tedy budeme hlasovat o návrhu mém, který zní: "Poslanecká sněmovna nesouhlasí se zahraniční cestou místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Ruské federace Sergeje Železňaka." Zpravodaj důrazně doporučuje.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 156, přihlášeno 132 poslankyň a poslanců, pro 69, proti 22 (potlesk z pravé části jednací síně), návrh byl přijat. (Pokračuje potlesk z pravé části jednací síně.)
Děkuji panu zpravodaji za přednesené návrhy, děkuji Sněmovně za usnesení. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Dámy a pánové, já vám děkuji. Pokládám tento moment za velmi důležitý a v pokročilém věku si užívám tu výjimečnou chvíli, že jsem hrdý na to, že jsem členem Poslanecké sněmovny. Jako zpravodaj Poslanecké sněmovny jdu komunikovat s Ministerstvem zahraničí. (Smích a menší potlesk z pravé části jednací síně, poslanec Kalousek odchází.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, pane předsedo, a končím projednávání tohoto bodu.
Dalším bodem, kterým se budeme zabývat, je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.