Pátek 31. října 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

3.
Zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině
a o změně souvisejících zákonů
/sněmovní tisk 82/7/ - vrácený prezidentem republiky

Tak. Já vás vidím, pane předsedo. Jenom konstatuji, že jsme bod číslo 3 přerušili ještě v rozpravě, kterou jsme vedli nad návrhem zákona vráceným prezidentem republiky s tím, že pan kolega Holeček a Chalánková již hovořili, zůstali nám poslanec Černoch a poslankyně Radka Maxová. Předtím, před panem poslancem Černochem, se hlásí s přednostním právem předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dvakrát jsem si již dovolil vystoupit s apelem na vás, abychom neodevzdávali výrobek, o kterém jsme přesvědčeni všichni, že není dobrý. Abychom ho neodevzdávali jako hotový se slibem, že ho později opravíme. Prostě to je přístup, který je naprosto nepochopitelný pro veřejnost, které se zodpovídáme, a zdůrazňuji, že v diskusi jsem stále ještě nedostal odpověď na to proč. U některých typů zákonů bych si uměl představit, že skutečně existuje časový tlak, který by to zdůvodnil. Tady prostě neexistuje.

Já si teď dovolím ve svém třetím a slibuji, že posledním apelu obrátit se na vás, kteří jste říkali a často ještě rádi říkáte, že nejste politici. Že jste to sem přišli dělat jinak. A chci se obrátit na čest vašeho zaměstnání, které jste dělali dříve, než jste se stali těmi profesionálními politiky, a věřím, že se ctí tohoto zaměstnání jste sem přišli dělat profesionální politiku.

Já prostě nevěřím, že pan dr. Plzák je ochoten odejít od operačního stolu s tím, že ta operace se dvakrát nepovedla, ale to nevadí, teď ho zašijeme a za čtrnáct dní uděláme reoperaci. Já si neumím představit, že by pan poslanec Volný opustil svoji krůtu dřív, než jí opravdu porazil. Že by jí nenechal běhat po hale napůl podříznutou... (potlesk a smích v celém sále) a říkal by: on je pátek odpoledne, ono to nějak vydrží, já ji dorazím až v pondělí. Neumím si představit, že by pan poslanec Vozdecký, dříve mimořádně úspěšný ředitel Bohemia Brut, dovolil vyskladnit jedinou lahev sektu, o které by byl přesvědčen, že je vevnitř nekvalitní obsah. To by ji radši rozbil. Neumím si představit, že by paní poslankyně Lorencová odevzdala článek, o kterém by byla přesvědčená, že je špatně napsaný. Radši by ho přepisovala pětkrát, než by ho odevzdala.

Každý z nás jsme předtím, než jsme se stali profesionálními politiky, dělali nějaké řemeslo. A pokud jsme byli jenom trochu normální a ve své práci jsme hledali seberealizaci, tak jsme chtěli, každý z nás, výstup toho řemesla odevzdat co nejkvalitnější. Nikdo z nás si nedovolil odevzdat zmetek s tím, že říká no, nedá se nic dělat, no tak teď odevzdám zmetek a slibuji, že ho potom opravím. Všichni jsme se takhle chovali, všichni jste se takhle ve své práci chovali, tak proč si k čertu myslíte, že teď, když je vaší profesionální prací politika, že se tak chovat nemáte? (V sále je silný hluk.)

Profesionální politika je stejně poctivé řemeslo jako jakékoliv jiné. A ten výrobek, který prezentujeme směrem k veřejnosti, to je kvalita toho zákona, pro který hlasujeme. To je kvalita zákona, pro který hlasujeme a který veřejnosti garantujeme...

Nevím, proč tak všichni řvete, tedy fakt se to nedá přeřvat.

A ten výrobek, za kterým stojí naše práce, za kterou jsme placeni, je kvalita toho zákona, který odsouhlasíme, který veřejnosti garantujeme, že jsme ho odhlasovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a který jako výkladní skříň naší práce bude zveřejněn ve Sbírce zákonů a stane se platnou součástí právního řádu.

My se někdy divíme, proč řemeslo profesionální politika je možná nižší - prestiž řemesla profesionálního politika je možná nižší než prestiž uklízečky. Ale za to si můžeme sami tímto přístupem. Protože ani ta uklízečka neodejde z té chodby dřív, než má pocit, že je dokonale uklizená. Ona se neotočí na chodbě a neřekne: tady je hrozný sajrajt, ale to nevadí, je padla, já to uklidím za dva dny. Ona neodejde, dokud má na té chodbě sajrajt, zatímco vy jste připraveni jako profesionální politici schválit zmetek, schválit sajrajt a říci: my to potom opravíme.

Pak se ale nemůžete divit, že veřejnost naši práci nemůže chápat jako prestižní. A já apeluji na svědomí vás, kteří jste byli hrdi na svoji práci mimo politiku a neumíte si představit, že byste se v té práci takhle chovali, abyste se chovali úplně stejně k výrobku, který teď máme odevzdat do právního řádu. Jestli jste přesvědčeni, že to je špatně a že se to musí opravit, nemáte právo pro něj hlasovat za předpokladu, že jste se tak nechovali i ve svých minulých zaměstnáních. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09. A já ho také dorazím, protože mám ambici tento bod, který je přerušen, upřednostnit před dohodou o skončení ve 14 hodin, takže budu pokračovat v té debatě, protože to byly dvě dohody. To byla dohoda o tom, co bude dnešní den dokončeno minimálně, a to byl bod, který jsme zařadili pevně na 11. hodinu, a pak teprve o tom, kdy bude skončeno. Takže to je můj přístup k té výzvě.

Faktická poznámka pana kolegy Plzáka ještě předběhne řádnou přihlášku pana kolegy Černocha. On to vydržel už jednou, že posečkal přes to přerušení. Prosím pana kolegu Plzáka o jeho faktickou poznámku. Měřím mu čas.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající. Budu potřebovat málo času. Přihlásil jsem se o slovo, protože jsem byl osloven. Věřte mi, prostřednictvím pana předsedajícího, že mám s tím veliký vnitřní problém a přemýšlel jsem, k čemu to přirovnat, a pak jsem si říkal, že vy mě určitě pochopíte, protože jste musel stejně trpět, když jste v roce 2002 třeba hlasoval pro změnový zákon, který doprovázel tehdejší zákon o státní správě, který vlastně říkal, že ministr nemusí mít lustrační osvědčení. Takže mě pochopíte. A já prostě pro to hlasovat budu muset, i když s tím mám vnitřní problém. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Plzákovi i za dodržení času. Slovo má pan poslanec Marek Černoch, připraví se paní poslankyně Radka Maxová. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji. Je krásné dostat se ke slovu.

Já plně souhlasím s tím, že bezpečnost a ochrana dětí je to nejdůležitější a pravidla, která vedou ke stabilnímu systému a ke stabilizaci systému, jsou určitě důležitá, ale jak už tady bylo několikrát řečeno, tak nechápu, proč se předkládá zákon, o kterém se tady celý den vedou debaty, že je špatný. Proč se tohle vlastně všechno řeší? Co znamená, že se budou přivírat oči? Protože v té chvíli se za prvé říká, a je to ostuda, že víme, že se předkládá špatný zákon a že to bude nějakým způsobem fungovat. Za druhé, co to znamená pro ty skupiny, kterých se to bude dotýkat? Ve chvíli, kdy budou čekat na to, jakým způsobem se ten, kdo je kontroluje, vyspí, jestli ta kontrola dopadne dobře, nebo jestli dopadne špatně. Za další - je tam pak i nějaká forma možné korupce? Tak proč se to prostě nevyřeší tím, že se ten zákon předloží znovu a bude to mít ty parametry, které to má mít?

Jak tady v létě už řekl pan kolega Jandák v rámci prvního návrhu služebního zákona: "Vy to v opozici nechcete, my v koalici to také nechceme a doufáme, že uděláte všechno pro to, abychom to nepřijali." Tak proč vlastně, i když je to samozřejmě úplně jiný případ, proč se to řeší tímto způsobem? Jak už zde také bylo řečeno několikrát, jestli to hoří nebo jestli je to vázáno na nějakých 300 mld. z Evropské unie, když se to nepřijme do konce roku, proč se prostě ten zákon nepředělá tak, aby to fungovalo?

Jde o subjekty, které chtějí pracovat v rámci výchovy dětí, které mají svůj nějaký specifický přístup, ať je to přístup k přírodě, ať už jsou to hasiči atd., pravidla to samozřejmě musí mít, ale nemělo by to mít likvidační pravidla. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Černochovi. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Miroslava Němcová, pak poslední přihlášená paní poslankyně Maxová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, já bych chtěla jenom vzkázat prostřednictvím pana předsedajícího panu poslanci Plzákovi, že svým avizovaným postupem, který oznámil slovy "budu muset hlasovat", jde přesně proti ústavnímu slibu, který tady složil a který ho opravňuje užívat mandát poslance. Ten ústavní slib zní, že budete hlasovat vždy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní paní poslankyně Radka Maxová, poslední přihlášená v rozpravě. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Radka Maxová: Dobré páteční odpoledne, dámy a pánové. Děkuji za slovo. Vidím, že toto téma tady v uvozovkách bouří poměrně dost dlouho, půl roku. Já bych chtěla jenom říci, že velice lituji, že diskuse o kvalitě péče o děti v České republice byla zúžena na diskusi o odpovídajícím počtu toalet a byly zde zcela opomenuty jiné atributy kvalitní péče o nejmenší děti, jako je především kvalifikace personálu, koncept péče a dále také například požadavky na pojištění činnosti provozovatelů nebo jejich povinnost uzavírat s rodiči smlouvu, aby byly nesporně řešeny podmínky smluvního vztahu, obsah složky včetně výše úplaty, kterou rodiče za činnost hradí a která by neziskovým organizacím měla být poskytována neziskově, a tedy nikoliv v cenách v obdobných zařízeních poskytovaných v režimu zákona o živnostenském podnikání. Zákon tedy klade velký důraz na kvalitativní standardy, o kterých jsem se zmínila již předtím. Je zřejmé, že toto téma nicméně zůstává stále vyhrocené. Nastalá silná a radikální kritika zákona neziskovými organizacemi vyvolává otázku, v jakých podmínkách a za jakých podmínek je vlastně nyní každodenní péče o nejmenší děti v České republice poskytována, tím spíš, že podoba zákona byla dlouhou dobu představitelům neziskových organizací známa.

Považuji za nutné připomenout, že nejprve v České republice bylo diskutováno, zda může být o děti vůbec mimo rodinu pečováno někým jiným než matkou, tak aby to nepoškodilo mentální a fyzické zdraví dítěte. Následně bylo obtížné nalézt shodu na tom, jak mají být vůbec nastaveny podmínky péče o dítě, podle počtu dětí, kvalifikace atd. V Poslanecké sněmovně bylo původně zcela vážně argumentováno, že příliš nízké standardy pro dětské skupiny zlikvidují mateřské školy a ohrožují úroveň vzdělání předškolních dětí v České republice. Nyní se dle údajů neziskových organizací bavíme o ohrožení 35 tis. až 50 tis. dětí, pro které chceme nějaké standardy péče vůbec zaručit.

Já bych chtěla jen na závěr říci - debatu o návrhu zákona o dětské skupině nelze vnímat jako debatu o tom, zda dané rodinné nebo mateřské centrum nebo jakési kvaziškolky mají splňovat požadavky návrhu zákona, ale jako debatu o tom, zda má být péče o děti vůbec nějak specificky upravena. A překvapivé je, neboť doposud v České republice platilo a platí, že stejný typ péče je z hlediska specifických hygienických předpisů a požadavků na kvalifikaci personálu při péči o dítě nastaven a požadován v rámci živnostenského zákona.

Vážení zákonodárci, ráda bych vás požádala jako matka dvou dětí o schválení zákona, nebo přehlasování veta pana prezidenta o dětské skupině, a to z mnoha důvodů, které jsem už avizovala, především proto, že péče o děti minimálně od nula do tří let věku není u nás nijak právně zakotvena.

Děkuji vám za pochopení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Maxové. Nemám žádnou další přihlášku do rozpravy. Ještě paní poslankyně Langšádlová. Prosím o klid! Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Ještě jednou krásné odpoledne, dámy a pánové. Vážená paní kolegyně prostřednictvím pana předsedajícího, já si opravdu nemyslím a nesdílím ten pohled, že vše má být regulováno, vše má být právně zakotveno, protože suverény jsou tady rodiče. Ony totiž děti nepatří státu. A já, tak jak vidím tato zařízení, tak jak vidím, jakým způsobem rodiče kriticky na ně nahlížejí, jak si vybírají, jakým způsobem ovlivňují chod dnes i mateřských školek, tak věřte mi, že tito rodiče zvládnou vybrat takové zařízení, které je tím nejvhodnějším, pro své děti.

A musím přiznat, určitě jste tady na to také narazila, že to, jak se podařilo například tomuto zákonu o dětské skupině opět naprosto striktně nastavit hygienické podmínky, takže skupiny nad 12 dětí mají de facto stejné podmínky, jako mají mateřské školy, to je naprosto nepřijatelné. A není to otázka, kterou by nám stanovovala například Evropská unie, jak se nám při jednání snažili namluvit zástupci hlavního hygienika, ale jsou to naše podmínky, které si stanovujeme a které jsou naprosto nepřiměřeně přísné. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní kolegyni Langšádlové. Nyní pan předseda klubu ODS. Konstatuji, že jsou to jenom přihlášky, které přicházejí z místa.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já chci připomenout, že tisk byl přikázán organizačním výborem už 21. ledna. První čtení bylo v březnu, a jak jste si všimli z vystoupení našich poslanců v dnešní rozpravě, tak náš klub nemá jednotný názor na to, jak postupovat v této chvíli, a my se potřebujeme poradit. Vládní koalice v zásadě i z toho, jak vystupovala, i z toho, jak jsou přítomni, je to na hraně, takže já žádám jménem našeho klubu o přestávku v délce dvě hodiny na poradu klubu ODS. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan předseda Sklenák, potom pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, víte, že já jsem z tohoto místa vždy hájil práva opozice. Pokud jsme se zde bavili o tom, že by měly být zkráceny lhůty na příspěvky, zkráceny přestávky atd., vždy jsem říkal: snažme se držet těch zvyklostí, má to svůj smysl. Nicméně to, co se děje v tomto volebním období se zneužíváním institutu přestávek a s obstrukcemi, skutečně podle mého názoru už není únosné. Není možné, aby 200 poslankyň a poslanců prostě bylo odkázáno na to, jestli se pan předseda Stanjura nebo pan předseda Kalousek rozhodnou to jednání zablokovat. Víte, že bylo dlouho avizováno a máme to dlouho pevně zařazeno v programu dnes. Hlasování o vetu pana prezidenta k tomuto zákonu. V tuto chvíli skončila diskuse a máme před sebou poslední, závěrečné hlasování. Všechny poslanecké kluby se tím tématem zabývaly několikrát. I dnes byla přestávka poslaneckého klubu k tomuto tématu, a já si myslím, že není možné se v tuto chvíli rozejít, protože klub ODS chce přestávku.

Já žádám, abychom dokončili tento bod, abychom závěrečné hlasování absolvovali, a pokud to bude nezbytné, abychom o dalším postupu hlasovali. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Pane předsedo Sklenáku prostřednictvím pana předsedajícího, všimli jsme si všichni, že poslanecký klub ODS není jednotný. Všichni chápeme, že v okamžiku takhle vážné věci poslanecký klub, když není jednotný, tak je potřeba dát mu čas na diskusi a na přestávku.

Já se vracím zpátky. Mohli jsme tuto věc hlasovat už před týdnem. Byli to poslanci vládní koalice, speciálně pan předseda Mihola, který nás tady všechny žádal o týdenní - ne dvouhodinovou, o týdenní přestávku. (Potlesk vpravo.) Poslanecká sněmovna vyhověla přání předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL a přeložila hlasování o týden. A vy máte, prostřednictvím pana předsedajícího, tu drzost, že nechcete dovolit poslaneckému klubu ODS ani dvě hodiny, když sami jste si vzali týden?

Pane předsedo Sklenáku, máte většinu na to, abyste si prohlasovali výrobek, o kterém sami říkáte, že je to zmetek. Máte možná většinu i na to, abyste nedovolili vzít si přestávku a hlasovali. Poslanecký klub TOP 09 v takovém případě opustí Poslaneckou sněmovnu, a já vám garantuji - jenom na toto hlasování, netěšte se. (Potlesk.) Já vám garantuji, že jestli si to dovolíte, tak oba dva naše poslanecké kluby ve spolupráci zvednou takový protest proti vaší aroganci moci, že neprojednáte nic. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní a pánové, já sice dám ještě slovo znovu předsedovi klubu ODS, který se hlásí, protože tak musím učinit, ač o procedurálních návrzích se hlasuje bez rozpravy, stejně tak jako se poskytuje přestávka. Ale protože se hlásí lidé s přednostním právem, tak tak učiním, a pak učiním závěr před celou sněmovnou. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan předseda Sklenák se mýlí, jak se mu často stává, bohužel. Rozprava nebyla ukončena, jak říká. Nejsme po ukončení rozpravy. Zatím jsme v rozpravě, pane předsedo Sklenáku prostřednictvím. My opravdu nemůžeme za ty tragikomické průběhy schůzí. Každý den vy nebo vaši kolegové měníte program. Domluvili jsme se na grémiu před zahájením schůze za vedení pana předsedy Hamáčka, že prezidentská veta budou první pátek od 11. hodiny. Domluvili? Nedomluvili? Domluvili jsme se. Co se stalo? Chtěli jste týden. Vyhověli jsme. Když je to tak důležité, proč jste s tím dneska nezačali? Proč to nebyl první bod? Proč ministři mluvili k bodu, který nebyl zařazen? A pak si stěžujete.

Klidně si hlasujte, že nebude přestávka. Klidně si o tom zahlasujte. Nemůžeme se nijak bránit, protože tu většinu prostě máte. Můžete si hlasovat, že dneska není 31. prosince, ale že se vracíme do 24. a všechno jde podle plánů. I to si můžete odhlasovat. Ale zkuste sami zpytovat svědomí a podívejte se každý z vás, co se každé ráno děje. Každý den, každá schůze, neustále změny programu.

Jak to, že to není pravda? Je to pravda. Když to chce pan předseda Sklenák říct, ať to řekne na mikrofon, že to není pravda, ať je to ve stenozáznamu, a já vám ve středu ráno přečtu, mám přednostní právo, a to zabere tak čtyři hodiny, celé dopoledne, všechny navržené změny, které učinila vládní koalice na této schůzi. Nic víc, nic míň.

Ano, já vím, vy jste teď přivezli premiéra, takže teď máte aktuálně 101. Kdybychom náhodou nedebatovali a měli jsme hlasovat 13.50, tak vy vystupujete a čekáte, až premiér přijede, ať máte 101. hlas. Tomu všemu rozumím. Já jsem jasně avizoval z našeho vystoupení. Vy nechcete naše hlasy k tomuto zákonu. Když jsme se chtěli poradit. No dobře, nepotřebujete, to se může stát. U misí jste je potřebovali, že jo? (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní se hlásí o slovo - mám zprávu pana předsedy vlády, že se hlásil dříve než pan předseda klubu KSČM. Pan předseda klubu KSČM. Pan předseda vlády chce mluvit na závěr. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, aby to bylo úplně na čistém, jak se říká, úplně objektivní, mám pocit takového déjà vu. V minulých volebních obdobích to bylo také, akorát s obráceným znaménkem. Pamatuji si na dlouhé obstrukce zprava, pamatuji si i na situaci, která tady panovala při projednávání tzv. církevních restitucí, takže bych byl trošku opatrný v těch příkrých soudech ať už ze strany pravicové opozice vůči vládě, ale i obráceně. Dělali jste to také, to samé, co se děje teď. Připouštím, že teď je to se změnami programu doopravdy velmi extrémní, ale zažili jsme je tady také.

Chci říci, že pro nás je nejen řád, nejen pravidlo, ale i to nepsané pravidlo o přestávkách pro poslanecký klub svaté, takže my navzdory tomu, že jsme jinak proti pravici, a to tak, že velmi výrazně, právo na přestávku klubu ODS podpoříme. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Předseda vlády Bohuslav Sobotka.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, já jsem dnes přišel ráno v devět hodin, kdy začala schůze Poslanecké sněmovny, zaregistroval jsem se jako poslanec a očekával jsem, jak dopadne ranní debata o programu schůze Poslanecké sněmovny, protože jsem přišel s informací, že první bod se bude týkat otázky všeobecného zdravotního pojištění a bude zařazen druhý bod a je zařazen druhý bod, který se týká hlasování o vetu prezidenta republiky.

Když jsem sem ráno v devět hodin přišel, tak zde probíhala poměrně rozsáhlá diskuse, byly zde návrhy na změnu programu a poté vystoupili zástupci klubu Úsvit, který není součástí vládní koalice, a otevřeli téma, které se týká situace ve Zlínském kraji, a kolem toho tady probíhala cca hodinová diskuse. To je podle mého názoru objektivní a pravdivý popis té situace, která se tady dnes ráno odehrála.

Já rozhodně nesouhlasím s tím, co tady říkal předseda poslaneckého klubu ODS pan Stanjura, že snad vládní koalice dneska destruovala jednání Poslanecké sněmovny. Nic takového není pravda. Tady opoziční klub nastolil téma a lidé, kteří mají přednostní právo, tady na toto téma diskutovali mimo řádný program schůze Poslanecké sněmovny. Čili není rozhodně vinou vládní koalice, že nebyl respektován ten pořádek a ta dohoda, která byla učiněna mezi poslaneckými kluby, a věc, se kterou se počítalo už minulý týden, že ten bod byl přeřazen na dnešní jednání a poslanci a poslankyně mohli zcela oprávněně počítat s tím, jako jsem s tím počítal i já, že po deváté hodině ráno se dostaneme k tomuto bodu a že o něm budeme hlasovat. V okamžiku, kdy bylo zřejmé, že nic takového neplatí, že ten program schůze je zase rozbit, a to v důsledku iniciativy nikoliv vlády, ale opozice, tak jsem se věnoval zahraniční návštěvě, kterou tady mám v České republice, protože na návštěvu České republiky přijel předseda vlády Srbska a samozřejmě bylo by velmi nezdvořilé, kdybych předsedu vlády Srbska nechal čekat a nezúčastnil se oficiálního jednání. Teď jsem se zúčastnil oficiálního oběda s předsedou vlády Srbska, požádal jsem ho o zkrácení tohoto oběda, jsem velmi rád, že tomu vyhověl, a dostavil jsem se na schůzi Poslanecké sněmovny, protože jsem byl informován o tom, že se před druhou hodinou bude na základě dohody poslaneckých klubů hlasovat o vetu prezidenta republiky.

Teď jsem sem přijel do Poslanecké sněmovny a nestačím se divit tomu cirkusu, který tady zase někteří představitelé opozice předvádějí. Já myslím, že takovýmto způsobem skutečně není možné racionálně jednat. Pojďme prosím hlasovat o zákonu, který se měl hlasovat už dnes dopoledne, bohužel k tomu nedošlo, tak prosím hlasujme o něm nyní. Já myslím, že poslanci a poslankyně s tím počítali, že se dnes bude hlasovat, dostavili se na schůzi Poslanecké sněmovny. A pokud si chcete udělat schůzi poslaneckého klubu, přece máte celé dnešní odpoledne a celý večer, aby se váš poslanecký klub sešel a řešili jste vaše vážné vnitřní záležitosti. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi vlády. A protože je to sice hezký názor a mám tady další přihlášky s přednostním právem, nevyužiji je a požádám předsedu Poslanecké sněmovny, aby v tuto chvíli svolal politické grémium, to znamená místopředsedy a předsedy poslaneckých klubů, a tím, že odejdu od tohoto pultu, přestanu řídit schůzi, schůzi přerušuji až do té doby, než se vrátí předseda Poslanecké sněmovny. (Potlesk z levé části jednací síně. Hlas z pléna: Je tamhle. - Šum a neklid v jednací síni.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já jsem sice zde (slabý potlesk), ale vzhledem k tomu, že schůze byla přerušena řídícím za účelem porady vedení Sněmovny, tak tedy žádám, aby se sešlo grémium u mě v kanceláři. Nepřipustím žádné další vystoupení do doby... (Poslanec Kalousek chce vznést námitku proti postupu). Proti mému postupu? Vy namítáte proti tomu, abych svolal vedení Poslanecké sněmovny? (Poslanec Kalousek z místa před řečnickým pultem chce opakovaně vznést námitku, šum a neklid v jednací síni.)

Tak dobrá, prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dovoluji si, pane předsedo, dát námitku proti postupu předsedajícího, neboť pan předsedající řekl, že přerušuje schůze do okamžiku, než se vrátí předseda Poslanecké sněmovny. Předseda Poslanecké sněmovny zaujal svoji židli, schůze pokračuje.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já jsem tedy to, co řekl pan místopředseda Filip, chápal tak: do návratu předsedy Sněmovny z té porady, kterou svolám. Jinak by to nebylo ani logické. Takže já teď přeruším schůzi do doby skončení porady politického grémia.

Ptám se, zda pan předseda Kalousek trvá na své námitce. Netrvá. Děkuji. Přerušuji schůzi a prosím vedení Sněmovny a předsedy poslaneckých klubů, aby se dostavili do mé kanceláře. Děkuji.

 

(Jednání přerušeno ve 14.14 hodin.)

(Jednání pokračovalo ve 14.27 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Dámy a pánové, já vás prosím, abyste mi věnovali pozornost, protože skončila porada vedení Sněmovny a vedení jednotlivých poslaneckých klubů. Závěr je následující: vzhledem k tomu, že do rozpravy již nebyly další přihlášky, rozpravu končím a současně přerušuji jednání schůze do úterý 13.30 hodin.

Děkuji a přeji hezký víkend. (Potlesk několika poslanců.)

 

(Jednání skončilo ve 14.28 hodin.)

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP