(19.10 hodin)
(pokračuje Benešík)

A ještě poslední poznámka ohledně projednávání nejrůznějších záležitostí ve výborech a informování členů vlády České republiky o těchto záležitostech ve výborech. Základním předpokladem pro to, aby člen vlády přišel referovat a diskutovat do výboru cokoli, je to, aby ten výbor byl za prvé svolaný a za druhé, aby tam byl pozvaný. Výbor pro evropské záležitosti pravidelně zve členy vlády a až na výjimky, které jsou vždy omluvitelné a omluveny, členové vlády přijdou, a to včetně pana premiéra.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji kolegovi Benešíkovi. Mám vyčerpané všechny přihlášky do podrobné rozpravy. Pan kolega Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se chci jenom ujistit, jestli je to ve shodě, to, co přednesl pan předseda výboru pro evropské záležitosti, nebo není. Já mám informaci, že to tady nikdo takhle explicitně nenačetl na mikrofon, tak já se chci jenom ujistit, tam bylo celkem šest usnesení, která přijal výbor pro evropské záležitosti, že o nich budeme hlasovat. Pro jistotu je tedy načtu.

V pořádku. Takže to jsou usnesení číslo 87 a usnesení číslo 88, které schválil výbor pro evropské záležitosti. Já je modifikuji s tím, že místo výbor tam dám Sněmovna.

Takže nejprve tak, aby to mělo nějakou logiku, to trošku zkombinuji:

1. Poslanecká sněmovna bere na vědomí informaci o pozici vlády České republiky k návrhu druhé vlny sankcí EU vůči Rusku.

Poslanecká sněmovna odsuzuje pokračující agresivní chování Ruska ve vztahu k Ukrajině. - To je usnesení číslo 88.

Poslanecká sněmovna vyzývá vládu České republiky, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájila bezpečnostní zájmy České republiky.

4. Poslanecká sněmovna považuje nadále za nezbytné diplomatické řešení současné situace na Ukrajině, založené na respektování svrchovanosti, územní celistvosti, jednoty a nezávislosti Ukrajiny, včetně plného využití možností sankčních nástrojů v souladu se zájmy České republiky.

5. Poslanecká sněmovna vyzývá předsedu vlády, aby při následujících jednáních o sankcích EU vůči Rusku postupoval v maximální shodě a jednotě s postojem většiny členských států Evropské unie.

6. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby informovala o dalším průběhu projednání tohoto návrhu.

Pan zpravodaj tady ruší. Říká, abych to dodal v písemné podobě, nicméně je povinností zpravodaje, aby znal usnesení výboru, a ta usnesení jsou publikovaná na stránkách Poslanecké sněmovny. Já jsem jenom pro jistotu, aby nevznikl chaos při tom hlasování, je tady znovu přečetl. Nejsou to nové návrhy, jsou to návrhy, které výbor pro evropské záležitosti většinově už přijal. Děkuji.

Navrhuji potom v rámci hlasování, aby se o těchto návrzích, které už výbor, který jsme si zřídili, aby posuzoval evropské záležitosti, přijal, aby se o nich hlasovalo jako o prvních, o těchto šesti bodech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Stanjurovi. Konstatuji tedy, že jsme vyčerpali podrobnou rozpravu. Nikoho nevidím, podrobnou rozpravu končím.

Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo od pana premiéra. Není tomu tak. Pan zpravodaj? Ano. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Já bych chtěl požádat kolegy, kteří předkládali návrhy, aby je předložili písemně, abychom je mohli připravit, a navrhuji dvacetiminutovou přestávku, abychom mohli ten proces hlasování připravit. Jistě vidíte, že je celá řada návrhů. Prosím, předložte písemné návrhy a doporučoval bych dvacetiminutovou přestávku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Ano, já vyhovím zpravodaji, protože budeme muset pravděpodobně stanovit způsob hlasování, resp. pořadí, protože pan předseda klubu ODS navrhl, aby hlasování o návrzích výboru bylo předloženo jako první, nikoliv v pořadí od kolegyně Váhalové přes kolegu Gabala, Laudáta a Fialu.

Vyhlašuji přestávku do 19.35 hodin. To bude postačovat. Předkladatele návrhů a zpravodaje žádám, aby se shodli na tom, jak bychom pokračovali. Prosím.

 

(Jednání přerušeno v 19.14 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP