(13.50 hodin)
(pokračuje Laudát)
Pokud se týká toho kašlání na pravidla nebo na jednací řád... Víte, v každé instituci, v každé organizaci, když začnete zpochybňovat pravidla, rozkližovat to, obcházet je, ohýbat se, tak to dopadne špatně. Tohle je filozofie, kterou já nějak nesdílím, a skutečně i když existuje, a nejsem znalcem toho rozhodnutí, výrok Ústavního soudu, tak rozhodně precedenčně, jestli tam bude pět minut, nebo nebude pět minut, to si myslím, že asi nebude hrát při případném zpochybnění roli. A jestliže chcete rychle, a je to legitimní, něco prosadit, tak se domnívám, že rychlá cesta vede přes Senát, nikoli přes manipulaci s jednacím řádem.
Mě by zajímalo, a rád bych, abychom počkali na legislativní stanovisko odboru, zda to, co platí pro Šincla nebo platí pro Sklenáka, neplatí pro předsedu klubu ODS Stanjuru. Já vím, že je to možná chytání za slovíčka, nebo to tak řeknete, ale tady je problém, že příště už se toho začne chytat kde kdo, těchto precedentů. A já prostě s tím mám velikánský problém. Proto bych poprosil, aby legislativa řekla, zda tedy to, co platilo předtím, než si pan předseda Sklenák vzal přestávku, tak už neplatí pro Stanjuru.
Já se domnívám, že by vedení Sněmovny mělo přerušit tuto schůzi a hledat cestu, jak z téhle bramboračky ven. Mě by docela zajímalo, jestli by tady pan předseda Sklenák na to nějak zareagoval, protože skutečně pokud byla ignorována snaha kolegy Šincla zpochybnit hlasování už tehdy, tak to je docela vážná chyba, ale já se domnívám, že to tak nebylo. Já jsem to nezaznamenal. A zjevně to nezaznamenal nikdo jiný. A hodně bych byl rád, aby prostě v té době předsedající tady sdělil, zda zaznamenal Šinclovu námitku nebo pokus o ni. Já se domnívám, že žádná taková nebyla, že dokonce pan kolega seděl na svém místě. Tak nevím. Takže bych moc prosil, abyste tímto způsobem prostě to... Můžete absurdně pro svůj volební program, a někteří jste to tam měli, prostě pomoci nebo vrátit zase zpátky zelenou naftu. Tak zvažte, jestli tu cestu k tomu, abyste si tento svůj bod odškrtli... (Odmlčení pro hluk v sále.)
Předseda PSP Jan Hamáček: S přednostním právem - nebo ještě chcete pokračovat, pane kolego?
Poslanec František Laudát: Já už jsem se chtěl jenom rozloučit, ale tady už je takový hluk, že... Takže už nic, děkuji, odcházím.
Předseda PSP Jan Hamáček: S přednostním právem pan předseda klubu Úsvit.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, kolegové, protože jsme se dotkli ekonomické stránky státního rozpočtu v návaznosti na spotřební daň pohonných hmot, dovolte mi, abych řekl pár věcí, které hnutí Úsvit mělo ve svém programu, a proč hnutí Úsvit vlastně dnes hlasovalo pro snížení spotřební daně z nafty a z benzinu.
Česká republika má jednu z nejhustších sítí čerpacích stanic v Evropě. Pohonné hmoty, jak víte, jsou nákladovou položkou téměř všech surovin. Všechny věci, všechny výrobky se vozí na náklaďácích a různě. Takže pohonné hmoty jsou významnou nákladovou položkou v podnikání všech korporátních skupin, všech firem. My si myslíme, že pokud částečně zlevníme pohonné hmoty, to znamená snížíme jejich spotřební daň z benzinu a z nafty, dojde k prorůstovému opatření. My si vůbec nejsme jisti, že dojde k výpadku ze státního rozpočtu. Časem by se to určitě narovnalo, a Česká republika se stane daleko konkurenceschopnější. Přestože dneska zde bylo řečeno, že máme nejlevnější naftu, nejlevnější benzin, tak mi řekněte, proč na náklaďácích vozí přídavné nádrže a tankují ve Španělsku? Proč tankují v jiných zemích Evropy, a ne v České republice? Naopak, přitáhněme ty tiráky a přitáhněme ty kamiony, aby tankovaly v České republice, aby zvyšovaly odběr pohonných hmot v České republice. Já si myslím, že je to možné. Takže já to spíš chápu jako prorůstový krok nejenom v otázce státního rozpočtu, ale v podnikání, konkurenceschopnosti, ve všem. Mělo by to do budoucna přinést snížení cen do všech odvětví průmyslu. To je důvod, který nás vedl k tomu, abychom hlasovali pro snížení spotřební daně z nafty a benzinu. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní s přednostním právem pan předseda klubu ODS.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Dneska máme takový kreativní den v řízení schůzí. Mě by docela zajímalo, pane předsedo, v jaké fázi jednání se podle vašeho názoru nacházíme. Na tabuli svítí novela spotřebních daní, sněmovní tisk 208, já tomu říkám: to je tabáček. To není zelená nafta, to je sněmovní tisk 215. Vy tvrdíte... ne Hamáček, tabáček jsem říkal, pozor, ať si rozumíme. Vy tvrdíte, nebo vy jste prohlasovali námitku a zpochybnili jste hlasování číslo 66, 65, tudíž jsme se jakoby dostali zpátky do bodu 22, sněmovní tisk 215, spotřební daň, v které vystoupilo několik ministrů. A vy tvrdíte, že není rozprava. To by mě zajímalo, jak to, že není rozprava, když vystoupilo několik ministrů, například ministr zahraničí, který nemá se sněmovním tiskem 215 nic společného, a nemohl říkat to stanovisko jako ministr, jsem proti, jsem pro, jsem neutrální. Takže vy jste regulérně povolil otevření rozpravy, vrátili jsme se do třetího čtení, a vy teď tvrdíte že ne, a kolegovi Bendovi, který se hlásil, nechcete udělit slovo. Já proti tomu vznáším námitku. A vysvětlete mi, v jakém bodě se vlastně nacházíme. V jaké fázi toho bodu se nacházíme? My tedy v opozici jsme zcela zmateni. Já vím, že to chcete, jako že máme být potichu, ať si to rychle odhlasujete, všechno, co si vzpomenete, ale tak to fakt nejde.
Předseda PSP Jan Hamáček: Já jsem přesvědčen, že velmi dobře víte, kde se nacházíme. Nacházíme se před hlasováním o pozměňovacím návrhu pana poslance Urbana, protože tato Sněmovna přijala námitku, kterou uplatnil pan kolega Šincl, proti které vznesl námitku pan poslanec Laudát. To znamená: My jsme nyní přijali námitku pana poslance Šincla proti výsledku dvou hlasování a o takovéto námitce se hlasuje bez rozpravy. Ale i o tom opakování hlasování se hlasuje bez rozpravy. Já pouze jsem dovolil vystoupit těm, kteří mají přednostní právo, včetně ministrů.
Pan předseda Fiala, prosím.
Poslanec Petr Fiala: Dámy a pánové. Já jsem také ve Sněmovně nový a nemám zkušenosti s tím, jak to tady bylo v minulosti, ale na rozdíl od pana ministra financí na procesy nekašlu, považuji je za důležité. Řád je to, co nás chrání před námi samými, takže ho musíme dodržovat. A v logice toho, co tady říká pan předseda Poslanecké sněmovny: Pokud jsme přijali námitku, tak jsme přece znovu ve třetím čtení, kde máme hlasovat. A samozřejmě že by se neotevřela rozprava, kdyby nevystoupili ministři, jejichž vystoupením se rozprava otvírá. Takže máme normální rozpravu, žádná jiná možnost není přípustná. (Potlesk zprava.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan místopředseda Laudát, potom pan předseda klubu Stanjura.
Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Pane předsedo. Tak já už jsem z toho teď úplně perplex. Takže jestli jsem pochopil dobře, tak vlastně už předsedající schůze dvakrát ignoroval Šincla, takže už se nebudeme vracet o jedno hlasování zpátky, ale o dvě hlasování. To znamená, že se budeme vracet až k hlasování o pozměňovacím návrhu kolegy Urbana? (Předsedající Hamáček: Ano.) To znamená, že dvakrát se tady něco nestalo, ale vy jste předtím tvrdil, že nestačil uplatnit námitku před přestávkou. To opravdu už ne, to už je řekl bych skoro, ne skoro, ale to už je hodně za hranou, a jednací řád zná také pořádková opatření, ale nevidím tady nikde, když prostě spíš jaksi příjemcem toho opatření by měl být předsedající Sněmovny. Tady se to pořád týká spíš poslanců za nepřístojné chování. Může tady docházet i k vykázání ze Sněmovny a podobně. To skutečně teď už to manipulujete na druhou. Leckdo tady leccos v minulosti předvedl. Takže bychom se vraceli kaskádovitě k předchozím hlasováním. Tak to já tady můžu vystoupit a říct, že mně ráno nebylo umožněno zpochybnit hlasování u prvního bodu - odpady. Protože tady to také vypadalo všelijak, no tak já to mohu také zpochybnit a vy mně také umožníte, že se začne zase hlasovat? Anebo co minulý týden? Tohle skutečně už ne. ***