(13.30 hodin)
(pokračuje Laudát)
Jestliže na toto přistoupíme - teď ani nechcete dát klubu ODS přestávku. My jsme přestávky nechtěli využívat, ale tohle je situace, kterou je potřeba, aby i legislativní oddělení, odbor Sněmovny promyslel, protože do čeho dneska hrnete Sněmovnu, je hodně nebezpečné.
Prostě hlasování jste zpackali, prohráli jste, nedohodli jste se předem v klubu. Jak je možné - ale ptám se řečnicky, nečekám, že tady předseda klubu sociálních demokratů odpoví - máte přece načtené nějaké pozměňovací návrhy, že je neproberete, pak nevíte, jak hlasovat. No promiňte. A teď kvůli tomu, že máte problémy ve vlastním klubu, ve vlastní straně, tak tady vršíte nějaká precedentní rozhodnutí, precedentní postupy. Já se můžu teď sebrat a začít zpochybňovat zákon o odpadech. Umožníte mi nové hlasování? Nebo bude otevřeno znovu hlasování, nebo nebude? Opravdu, nedělejte to.
Tak ať vám to ze Senátu vrátí. Mezitím se ve své vlastní straně domluvte, jestli jste to zpackali, nebo nikoli. Teď se dostavili další lidé, ti budou také hlasovat, předtím nehlasovali. Já si tady připadám jako Neználek v říši divů.
My jsme skutečně chtěli, abyste šli k jednacímu stolu. Já bych nepoužil slova blokovat nebo obstrukce, co je v médiích. My chceme u služebního zákona, abyste šli k jednacímu stolu, abychom se pokusili najít nějaké řešení, které bude dobré pro tuto zemi. Tyto další zákony, ať už s kladným, nebo negativním stanoviskem, na což máme plné právo a všichni tady, jsme prostě chtěli nechat proplynout. Ale vy si tady říkáte o to, že se skutečně začnou protahovat další jednání. To, co tady dneska předvádíte, je naprosto neskutečné.
A skutečně znova vás, pane předsedo, vyzývám, abyste tento precedent nezaváděl. Je nebezpečný a otočí se i proti vám do budoucna. (Potlesk poslanců TOP 09.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Pane kolego - než dám slovo místopředsedovi Filipovi - já tady žádné precedenty nezavádím. Já postupuji striktně podle jednacího řádu a podle schválených usnesení. Chtěl bych vás upozornit, že nemohu dát přestávku klubu ODS, protože stále platí usnesení Poslanecké sněmovny ze 13. schůze 8. června z roku 1999, které říká: "Vyhoví-li Poslanecká sněmovna námitce proti hlasování," což jsme učinili, "musí se hlasování opakovat. Při rušení jednání v okamžiku před opakováním hlasování vyhlášení přestávky na žádost klubu není možné." To znamená, toto je platné usnesení Poslanecké sněmovny a já se ho striktně držím. Proto nemohu vyhlásit v okamžiku, kdy byla přijata námitka proti hlasování, přestávku pro poradu klubu ODS. To prostě nelze. A kdybych ji vyhlásil, poruším usnesení této Sněmovny.
Pan místopředseda Filip. Prosím.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedo, členové vlády, paní a pánové, já nikdy nehlasuji pro námitku o záznamu o výsledku hlasování. Mám pro to velmi dobrý důvod. V roce 1999, a potom vzniklo toto usnesení, které citoval pan předseda Sněmovny, jsem obhajoval jednání před Ústavním soudem. Jednání Poslanecké sněmovny, které proběhlo po těch námitkách.
Precedent o tom, do kdy se smí hlasovat o námitce, tady zavedla politická strana ODS! (Hovoří velmi důrazně.) Občanská demokratická strana si 14 dní poté, kdy byl prohlasován obchodní zákoník, jeho změna, vynutila opakování hlasování. A my jsme se stali předmětem těžkého konfliktu s Ústavním soudem. To se několikrát opakovalo. A potom jsme narazili na Ústavní soud ve velmi složité situaci, a proto jsem byl tak striktní a řekl bych až nechutně komisní vůči kolegovi panu Schwarzovi, protože já samozřejmě vím, že bezprostředně může být poté, kdy si přečtu elektronický záznam o výsledku hlasování. A to, že když si někdo vymyslí, že špatně hlasoval nebo že se o tom domnívá, to není žádný důvod.
Pamatuji si, že jedno hlasování jsme tady opakovali právě proto, že někdo nalil limonádu do hlasovacího zařízení, nebudu jmenovat bývalého kolegu.
Takže v tomto ohledu nejde o nový precedent.
Opakuji, já nikdy nebudu hlasovat pro námitku proti výsledku hlasování, i kdyby měla být v můj prospěch. To je odpovědnost každého, jak hlasuje. Opakování hlasování je obyčejně v každém jednacím řádu zcela nepřípustné. Přípustné se stalo právě proto, že tolikrát se opravovalo toto zařízení, až jsme přistoupili k tomu, že to vůbec budeme akceptovat.
Prosím vás všechny, pány kolegy, paní kolegyně, aby zvažovali, jak tento institut používat. Já nejsem přesvědčen o tom, že to, co se teď odehrává, svědčí o jiné úrovni Poslanecké sněmovny, než měla v minulosti. Mám vážnou obavu, že tato koalice pokračuje v praktikách koalicí předešlých, jen nemá paní Nagyovou. (Potlesk poslanců KSČM a potlesk zprava.)
Předseda PSP Jan Hamáček: S dalším přednostním právem pan předseda Okamura. Prosím.
Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já musím říci, my jsme nebyli ani v minulé Poslanecké sněmovně. Ty manýry jsem zaznamenával spíše z médií. Ale za hnutí Úsvit jsem absolutně v šoku, co tady vládní koalice předvedla. Promiňte, ale jestli se tady bude opakovat toto hlasování, tak hnutí ANO kompletně zradilo to, s čím šlo do Poslanecké sněmovny. O ostatních nemluvím, ty už tady byly opakovaně, to už je na jejich svědomí.
Vážení přátelé, zpochybnění hlasování přece logicky můžeme vzít, a to víte i vy všichni, když je to potom hlasování. Dobře, opravdu jsem se spletl, tedy pardon, opravdu mi nefungovalo zařízení. Dobře, nějak jsem to třeba přehlédl. Neznám ty důvody. Mně se to ještě nestalo. Mně se to nestalo. Já jsem tyto důvody nikdy neměl. Ale po hodině, dvou hodinách se rozpomenout, že chci něco zpochybnit, promiňte, ale to mi zavání podvodem, to mi zavání lží, habaďůrou, rozhodně ne demokratickými principy. A je to prostě chyba, která se zřejmě na vaší straně stala tím, že jste se nedomluvili.
Ale to je totální nabourání demokratických principů této republiky. Je mi z toho úplně špatně, jestli k revokaci tohoto hlasování dojde. Ať to je ale o jakémkoli jiném zákonu, to není o tomto konkrétním. To přece nemůže vaše svědomí vůbec dopustit!
My, hnutí Úsvit, navrhujeme, abychom to propustili, nechali to projít do Senátu, tak jak to má, ten se k tomu vyjádří. A ať neohýbáme jednací řád, neohýbáme tady zákony a pravidla v České republice, tak prosím, bylo by dobré, ať se to vrátí. V Senátu má ČSSD většinu. Dobře, může se to vrátit zpátky do Poslanecké sněmovny. Potom si tedy počkejte, až tady budete z vládní koalice všichni, až budete mít tu většinu, nebo se v rámci ČSSD prosím domluvte. Ale takovéto neskutečné ohýbání jednacího řádu a zákona...
Já opravdu souhlasím i s tím, že je to k diskusi ohledně ústavnosti tohoto kroku. Prosím, to opravdu nedělejme. My jsme zásadně proti. To opravdu nestačím zírat, co se tady děje. Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí Úsvit.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Vzhledem k tomu, že je tady ještě celá řada přednostních práv, zeptám se, zda jsem někoho nepřeskočil zde vpravo. (Nikdo se nehlásí.) Pokud ne, tak se hlásil pan ministr financí a potom pan ministr zahraničních věcí.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Nerozumím, o čem tady mluvil pan Okamura. Jako co s tím má společného hnutí ANO? (Výbuch smíchu v sále.)
Nevím, co je na tom směšného.
Pan poslanec Urban tady předložil absolutně nezodpovědný návrh, že připravíte o 14 miliard státní rozpočet, které nasypete firmám, které distribuují pohonné hmoty. Ne občanům. Vůbec nerozumíte tomu, o čem hlasujete. Doporučoval bych, abyste se trošku informovali.
Pan Faltýnek tady mluvil o tom, že pohonné hmoty v České republice a ceny v okolních státech jsou nejlevnější. Takže těch 14 miliard, a já jsem jasně řekl v diskusi, že jsem ochoten o tom debatovat, místo aby to dostali lidi, abychom stavěli dálnice, tak dostanou distribuční firmy. A když tomu nerozumíte, tak přijďte na školení. (Potlesk poslanců ANO.) ***