Úterý 13. května 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
32.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu návrh na odvolání některých výhrad České republiky
k mnohostranným mezinárodním smlouvám v souvislosti se zákonem
o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních
/sněmovní tisk 68/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Prosím, paní ministryně, máte slovo.
Ministryně spravedlnosti ČR Helena Válková Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové. Ušetřím váš čas, shrnu jenom to opravdu podstatné.
Jak víte, tento vládní návrh byl již tedy projednáván. Byl také přikázán zahraničnímu výboru. Ten svým usnesením z března 2014 doporučil Poslanecké sněmovně, aby s odvoláním výhrad souhlasila. V podstatě tento návrh je vyvolán potřebou sladit novou právní úpravu, která nabyla účinnosti 1. ledna 2014 přijetím zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních potud, že je třeba odvolat určité výhrady tak, aby tato úprava mohla být v plném rozsahu aplikována.
Konkrétně se navrhuje odvolat výhradu k článku 21 Evropské úmluvy o vydávání, k částem III a IV Evropské úmluvy o dohledu nad podmíněně odsouzenými a podmíněně propuštěnými pachateli a k Mezinárodní úmluvě o výkonu trestních rozsudků v cizině. Z výhrady k článku 21 Evropské úmluvy o vydávání vyplývá, že v rámci povolování průvozu je nezbytné posuzovat všechny podmínky pro přípustnost vydání tak, jak byly stanoveny v hlavě 25. trestního řádu. Naproti tomu zákon o mezinárodní justiční spolupráci nyní platný oproti předchozí právní úpravě podmínky pro povolení průvozu zjednodušuje, proto vůbec není třeba této výhrady. Výhrady k částem III a IV Evropské úmluvy o dohledu nad podmíněně odsouzenými a podmíněně propuštěnými pachateli a výhrada k Mezinárodní úmluvě o výkonu trestních rozsudků v cizině omezují předávání a přebírání výkonu rozhodnutí o podmíněném odsouzení nebo podmíněném propuštění. Odvolání těchto výhrad opět umožňuje skutečnost, že zde již máme novou právní úpravu obsaženou v zákoně o mezinárodní justiční spolupráci.
Takže já se odvolávám i na to, co zde bylo řečeno, co zahraniční výbor doporučil. Navrhovaná odvolání jsou plně v souladu se zahraničněpolitickými zájmy České republiky, samozřejmě s ústavním pořádkem a ostatním právním řádem České republiky a se závazky, které vyplývají pro Českou republiku z mezinárodního práva i z jejího členství v Evropské unii. Prosím vás proto o pozitivní posouzení tohoto vládního návrhu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji paní ministryni a prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Václava Zemka, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 68/1. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Václav Zemek: Já děkuji za slovo, pane předsedající. Jak již bylo řečeno, zahraniční výbor na své schůzi 4. března projednal tento sněmovní tisk a přijal doporučení, že doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k odvolání výhrad České republiky k článku 21 Evropské úmluvy o vydávání k částem III a IV Evropské úmluvy o dohledu nad podmíněně odsouzenými a podmíněně propuštěnými pachateli a k Mezinárodní úmluvě o výkonu trestních rozsudků v cizině. To je celé usnesení, které doporučujeme Poslanecké sněmovně přijmout.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Končím tedy rozpravu.
Přikročíme k hlasování o návrhu usnesení navrženého zahraničním výborem.
Zahajuji hlasování o tomto usnesení. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 106, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 123, proti žádný. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Končím tedy druhé čtení této mezinárodní smlouvy.
S přednostním právem se přihlásil pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 a starostové, Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane předsedající, dámy a pánové. Následující smlouva je mezinárodní smlouvou mezi Českou republikou a Kazachstánem. Kazachstán je republika v rámci bývalého sovětského satelitu. Vzhledem k naprosto neuvěřitelnému prohlášení ministra obrany vlády České republiky, k jehož vysvětlení a závěru jsme se nedobrali, klub TOP 09 se musí velmi vážně zamyslet nad návrhem této smlouvy, a proto žádám o přestávku v délce 70 minut.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: A já vyhlašuji přestávku v délce 70 minut. To znamená, je 18 hodin 30 minut, v 19.40 se tady sejdeme. Přerušuji jednání Sněmovny do 19.40.
(Jednání přerušeno v 18.30 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 19:40 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezký dobrý večer, milé kolegyně poslankyně, milí kolegové poslanci, budeme pokračovat v našem jednání po pauze poslaneckého klubu TOP 09. Ale než tak učiníme, tak tady mám omluvy. Od 19.40 hodin se omlouvá paní ministryně Věra Jourová, dále pan místopředseda Jan Bartošek se omlouvá dnes od 21 hodin a ve středu od 14.30 hodin a v pátek 16. května na celý den z pracovních důvodů a paní poslankyně Konečná se omlouvá dnes od 19.40 do 23.00 hodin z osobních důvodů.
My se teď konečně dostaneme ke Kazachstánu. Je tu žádost o odhlášení, takže já vás všechny odhlásím. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme projednávat bod
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.