Středa 7. května 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

87.
Zpráva vlády o vývoji kritického stavu nezaměstnanosti v České republice

Prosím pana předsedu vlády Bohuslava Sobotku, aby se ujal slova. Pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych chtěl poděkovat panu poslanci Kováčikovi za zařazení, resp. předložení návrhu na zařazení tohoto bodu na jednání schůze Poslanecké sněmovny, protože jsem přesvědčen o tom, že nezaměstnanost je na rozdíl od celé řady virtuálních problémů, o kterých se v České republice diskutuje ve veřejném prostoru, problém, který je skutečný. Problém, který je mrazivě skutečný.

Vystupoval jsem zde k tématu nezaměstnanosti již v únoru na 6. schůzi Poslanecké sněmovny. Při té příležitosti jsem tehdy popsal stav státní správy, jak jsme se jí s nástupem vlády začali ujímat - rozvrácené Ministerstvo práce a sociálních věcí, rozbité informační systémy a rozbité struktury úřadů práce. Zmiňoval jsem také při svém minulém vystoupení chybnou snahu zejména Nečasovy vlády, která v ekonomické politice tlačila pouze na snižování deficitu veřejných financí, zcela ale ignorovala stimulaci ekonomiky, a tedy i hospodářský růst a zaměstnanost.

S tím souvisí také situace, ve které jsme nalezli i další ministerstva. Kromě Ministerstva práce a sociálních věcí je evidentní problém také například v Ministerstvu dopravy, kde došlo k zastavení téměř jakékoliv nové investiční výstavby v naší zemi, byla zastavena v minulosti dokonce i příprava staveb a fakticky se také zastavil výkup pozemků. Postrádáme tedy právě tyto kroky, které by nám nyní, když se změnila vláda, umožnily veřejnými investicemi začít ekonomiku znovu stimulovat. Je evidentní, že než se podaří vládě, aby byla schopna použít finanční prostředky na podporu hospodářského růstu zejména v oblasti dopravních investic a investic do infrastruktury, musí se nejprve zlepšit vůbec základní schopnost státu v naší zemi cokoli postavit.

Stav, ve kterém jsme zemi přebrali, jsem tedy popisoval před třemi měsíci. Mé vystoupení jistě můžete dohledat a výsledky auditů na jednotlivých ministerstvech se také již postupně objevují. V rámci této schůze mi proto dovolte, abych předložil informaci o aktuální nezaměstnanosti v České republice.

I když zejména v rámci náběhu sezónních prací došlo k určitým mírným zlepšením, tato situace je i nadále alarmující. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání, tedy jenom těch lidí, které máme v evidencích, což zdaleka nejsou všichni lidé, kteří by na trhu práce mohli být, je 608 315 osob. To je zhruba tolik, kolik má obyvatel Jihočeský, Olomoucký nebo Zlínský kraj.

Jsem přesvědčen o tom, že v prvních měsících nástupu vlády se již začaly pozitivně projevovat některé kroky, se kterými jsme do vlády a na ministerstva přišli. Na prvním místě chci zdůraznit rychlou obnovu činnosti a funkčnosti úřadů práce. Úřad práce České republiky evidoval k 31. březnu 2014 celkem 40 808 volných pracovních míst. Počet těchto pracovních míst byl o 2 500 vyšší než v předchozím měsíci a o 1 945 míst vyšší než v březnu roku 2013. Na jedno volné pracovní místo ale i přes toto zlepšení připadalo v průměru téměř 15 uchazečů. K tomu dojdu při informaci o celkovém počtu nezaměstnaných u nás.

To, že úřady práce postupně začínají plnit svoji roli, ukazuje i to, že už v březnu bylo celkem 5 737 uchazečů o zaměstnání umístěno prostřednictvím úřadů práce České republiky. To je počet lidí, který je o 3 935 osob vyšší než v únoru a je to o více než 3 tisíce osob více než v březnu předcházejícího roku.

Změna nastala také v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti. Oproti lednu 2014 bylo v březnu podpořeno přibližně o 7 % více osob formou některého z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti státu. Celkem bylo v březnu podpořeno nástroji aktivní politiky zaměstnanosti státu více než 43 tisíc lidí.

Další významný nárůst, a to o 40 % oproti začátku roku 2014, zaznamenaly rekvalifikační kursy coby součást aktivní politiky zaměstnanosti. Rekvalifikacemi prošlo v březnu přes 12 tisíc lidí. Nejvyšší nárůst zaznamenala oblast podpory z regionálního individuálního projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let, kde bylo k 31. březnu letošního roku zapojeno 2 600 uchazečů, což je zhruba o 88 % více oproti měsíci lednu letošního roku. Tento program je tím programem, který pomáhá umístit na trhu práce mimo jiné mladé absolventy učňovských oborů a škol zaměřených na různé služby, jako je gastronomie, hotelnictví nebo obchod.

Toto postupné zlepšení v rámci aktivní politiky zaměstnanosti vychází z jasné změny politického zadání, které přišlo s nástupem nové vlády a nového vedení Ministerstva práce a sociálních věcí. Tato změna politického zadání směrem k maximálnímu využití všech aktivních nástrojů státní politiky zaměstnanosti je přímým důsledkem nástupu nové vlády a změny politiky v naší zemi. Pevně věřím, že čísla, která se budou týkat vývoje nezaměstnanosti za měsíc duben, která budou zveřejněna pozítří, ukážou, že nadále pokračuje mírný pozitivní trend o tom, že vláda prostřednictvím úřadů práce je schopna nabízet více uchazečům o práci aktivní nástroje, které směřují k tomu, aby se opět měli možnost vrátit na trh práce.

Pokud jde o doplňující informace, které se týkají nezaměstnanosti, celkový počet uchazečů o zaměstnání v březnu 2014 poklesl proti předcházejícímu měsíci o 2,7 %. Oproti lednu letošního roku jde o pokles nezaměstnaných zhruba o 3 %. Stále jsou to ale čísla, která jsou nepřijatelně vysoká. Stačí si navíc uvědomit, kolik dalších lidí není na pracovním trhu, protože například protahují své vysokoškolské studium nebo odcházejí do předčasného důchodu.

Problémem zůstává vysoká regionální nezaměstnanost a velké rozdíly mezi jednotlivými regiony. Nejnižší nezaměstnanost přetrvává tradičně v Praze, v Mladé Boleslavi a na Plzeňsku, trvale nejvyšší zůstává nezaměstnanost v severních Čechách a na severní Moravě. V okrese Bruntál je to 14,5 %, v Mostě 13,7 %, v Jeseníku více než 13 %, v Ústí nad Labem také více než 13 % a v Karviné necelých 13 % nezaměstnaných. Pro oba tyto regiony vláda potvrdila pokračování fungování zvláštního vládního zmocněnce, který má na starosti koordinaci a přípravu projektů, které by mohly napomoci zvýšení zaměstnanosti v regionu Moravskoslezského a Ústeckého kraje.

Chci také upozornit na fakt, že v pondělí do severních Čech, konkrétně do oblasti kolem Šluknova, zamíří tři členové vlády včetně kolegyně ministryně Marksové, kteří se budou věnovat situaci v regionu jako celku, to znamená nejenom sociálnímu a mezietnickému rozměru tamní krize, ale také otázce aktivní politiky zaměstnanosti v tomto regionu.

Vláda, tak jak už jsem popsal, změnila politiku v oblasti využívání nástrojů, které mají k dispozici úřady práce, a přecházíme tedy od pasivního sledování trendů k aktivní snaze vytvářet nová pracovní místa. Současně také měníme politiku vůči investorům, kteří mají zájem v České republice investovat a vytvářet zde nová pracovní místa. Je to jedna z klíčových priorit vlády a je to také jedna z klíčových priorit pro ministra průmyslu a obchodu. Nejde jenom o investice, které byly v médiích zmiňovány, ať už je to otázka dalšího rozšíření výroby v závodě Kvasiny společnosti Škoda Auto, nejde jenom o investici společnosti Amazon v Dobrovízi, ale v současné době probíhají prostřednictvím agentury CzechInvest další jednání s dalšími zahraničními investory, která by měla posílit vznik nových pracovních míst v Ústeckém kraji a v Moravskoslezském kraji, kde je situace na trhu práce nejvíce kritická. Snažíme se také obnovit fungování agentury CzechInvest, která v minulosti byla velmi silně poničena nešťastnými personálními kroky a celkově v uplynulých letech směřovala spíše k útlumu a k zániku místo toho, aby byla využita jako nástroj pro podporu přímých investic v České republice.

Chtěl bych také zdůraznit, že vláda věnuje v rámci své politiky také pozornost podpoře hospodářského růstu. Jde nejenom o otázku investic a přípravy investic, ale také o otázku podpory spotřeby domácností a podpory poptávkové strany ekonomiky. Proto jsme přijali rozhodnutí, která směřují k posílení valorizace penzí v nadcházejícím roce. V krátkém čase budeme také projednávat otázku dalšího zvýšení minimální mzdy a vláda také v oblasti daní postupuje takovým způsobem, aby nebrala peníze domácnostem a rodinám, to znamená, vláda se rozhodla nezvyšovat daň z přidané hodnoty a naopak připravujeme v příštím roce první pokles sazeb daně z přidané hodnoty, zejména pokud se týká léků.

Chtěl bych také zmínit další iniciativy, které směřují k podpoře hospodářského růstu. Je to otázka programu Zelená úsporám. Je to otázka programů, které by měly směřovat na další pokračování budování protipovodňových opatření, včetně otázky zadržování vody v krajině. Je to diskuse o programu výstavby sociálních bytů. Je to příprava programu, který by měl podpořit obce, které mají nedostatek míst v mateřských školách a uvažují o rozšíření kapacity mateřských nebo základních škol. Tyto programy budou postupně připraveny během letošního roku a pozitivní vliv na hospodářský růst a zaměstnanost by se měl začít projevovat počínaje rokem 2015.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, nová vláda funguje v tuto chvíli tři měsíce. Nebude se vymlouvat, pokud jde o otázku nezaměstnanosti na vlády předchozí, ale je připravena využít všechny disponibilní nástroje, které máme, k podpoře růstu a k posílení zaměstnanosti, k tomu, abychom dosáhli snížení počtu nezaměstnaných v naší zemi. Bude k tomu sloužit i připravovaný zákon o státním rozpočtu na příští rok. Cílem vlády je, aby tento rozpočet byl rozpočtem, který podpoří hospodářský růst, podpoří investice a podpoří vznik nových pracovních příležitostí. Důležitým nástrojem, který vedle státního rozpočtu budeme mít k dispozici, jsou také fondy Evropské unie. I jejich čerpání může pomoci při vytváření nových pracovních příležitostí v naší zemi, a tady je velmi důležité, abychom učinili všechna opatření, která povedou k tomu, že nebude zastaveno čerpání prostředků z Evropské unie.

Rád bych teď informoval Poslaneckou sněmovnu při této příležitosti o dvou kostlivcích, kteří na nás vypadli ze skříně po nástupu nové vlády a kteří mohou znamenat velké riziko ohrožení čerpání prostředků z EU. Jsou to témata, o kterých se vědělo roky, ale bohužel nebyla podniknuta žádná energická opatření k tomu, aby se situace napravila. Jsou to tzv. trvalé kondicionality, trvalé podmínky pro to, aby ČR nejenom mohla dočerpat peníze ze starých fondů, ale také aby mohla připravit rychle bez nějakého zpoždění čerpání dalších více než 500 mld. korun, které máme šanci čerpat do roku 2020.

Prvním problémem, který je dlouhodobě neřešen, je otázka odkládané účinnosti zákona o státní službě. Je naprosto nezbytné, abychom nezkomplikovali čerpání prostředků z EU, aby nový zákon o státní službě, resp. novela začala platit nejpozději od 1. ledna příštího roku. Vzhledem k tomu, že tento návrh je projednáván poslaneckou iniciativou na půdě Poslanecké sněmovny, je velmi důležité, aby byly urychleny práce na přípravě příslušných pozměňujících návrhů, a chtěl bych apelovat jednoznačně na Poslaneckou sněmovnu, aby tento návrh novely schválila pokud možno co nejdříve a v každém případě aby bylo zajištěno, že od 1. ledna příštího roku tento zákon již bude nejenom platný, ale také účinný.

Bohužel posledních deset let jsme byli svědky neustálého odsouvání účinnosti zákona o státní službě. Nejčastěji s argumentem, že na to nejsou finanční prostředky. Já jsem přesvědčen, že novela může být připravena tak, aby dopad na státní rozpočet byl v zásadě neutrální, aby tady nebyla bariéra nebezpečí velkých útrat v souvislosti se zavedením zákona o státní službě, ale je naprosto nezbytné, aby tento zákon začal platit, protože pokud se to nestane, tak to pravděpodobně bude důvod za prvé k tomu, aby se zastavilo čerpání, a za druhé, aby bylo zdrženo zahájení čerpání prostředků v letech 2014 až 2020.

Čili první velký problém, který tady je a který - neříkám, že nepřímo, ale říkám, že přímo - může ovlivnit také otázku zaměstnanosti v naší zemi, protože pokud máme k dispozici více než 500 miliard pro čerpání 2014 až 2020, tak to jsou přesně peníze, které v řadě oblastí mohou přímo přispět k vytváření nových pracovních míst.

Druhý kostlivec se týká zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Opět, ačkoli minulé vlády měly jasné signály o tom, že stávající podoba EIA, tedy zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, není v souladu s evropskou legislativou, tak se nic nestalo. Nic se nestalo, roky plynuly a v tuto chvíli je silný tlak na to, abychom ten problém vyřešili po nástupu nové vlády. Chci vás ujistit, že nová vláda věnuje problematice zákona o posuzování vlivu na životní prostředí velmi intenzivní pozornost. Probíhají každý týden jednání s Bruselem o tom, v jaké podobě je možné, abychom tento zákon schválili, a předpokládám, že v krátké době by vláda takovýto návrh zákona měla poslat do legislativního procesu. I tady pak chci požádat Poslaneckou sněmovnu, aby jednala rychle, protože zákon o posuzování vlivu na životní prostředí bude nutno schválit tak, aby byl rovněž účinný od 1. ledna příštího roku.

Co se může stát, pokud problém EIA nevyřešíme? Hrozí tady pozastavení čerpání prostředků v té stávající, probíhající fázi. Mohlo by se to dotknout pozastavení všech projektů, které procházely posuzováním vlivu na životní prostředí v uplynulých letech a procházely posuzováním vlivu v situaci, kdy zákon nebyl v uspokojivé podobě, a samozřejmě pokud nebudeme mít tento zákon včas schválený, tak nezačne čerpání fondu v další finanční perspektivě.

Toto jsou dvě vážné podmínky a dva kostlivci, na které chci Poslaneckou sněmovnu upozornit, s kterými si musíme velmi rychle poradit, protože to ovlivňuje ekonomickou situaci v naší zemi prostřednictvím čerpání fondů z EU, a pokud to ovlivňuje ekonomickou situaci, tak to samozřejmě také ovlivňuje zaměstnanost v ČR, a to nejenom v letošním roce, ale i v roce 2015, 2016 a dalších. Čili tohle je vážná věc, se kterou je nutné si poradit.

A poslední poznámka k evropským fondům, zkušenost, kterou prožíváme teď. Máme v zásadě letošní rok a příští rok na to, abychom v rámci pravidla N+2 dočerpali fondy. Je zřejmé, že v těch resortech, v těch operačních programech, kde došlo k fatálnímu zpoždění na začátku, už se zpoždění na konci buď nedožene, nebo se dohání velmi obtížně. A pokud se podíváme na operační programy, kde je největší problém, a je to operační program Životní prostředí, je to operační program Věda a vývoj pro inovace, tak je evidentní, že ty chyby se staly na začátku, že tempo čerpání nebylo nastaveno na začátku dobře, a teď nás to po pěti letech velmi krutě dohnalo jako celou Českou republiku.

Já teď nechci mluvit o tom, kdo byl v té době ministr, ale chci mluvit o tom, že je strašně důležité, abychom nenabrali zpoždění hned na začátku. Můžeme se poučit a můžeme reagovat racionálně. Proto vás chci ujistit, že vláda postupuje tak, abychom neztráceli čas.

Schválili jsme na jednání vlády Dohodu o partnerství, která byla postoupena Evropské komisi, aby k ní předložila připomínky. Do konce června budou na úrovni vlády projednány a schváleny všechny klíčové operační programy tak, abychom je poslali včas Evropské komisi k projednání a připomínkám. A já pevně věřím, že v aktivní komunikaci s Evropskou komisí do konce letošního roku dosáhneme jak schválení Dohody o partnerství, tak i schválení drtivé většiny operačních programů, na základě kterých by Česká republika měla začít čerpat finanční prostředky ideálně na přelomu roku 2014 a roku 2015, naprosto nezbytně už během roku 2015. Je to klíčové proto, abychom nepřišli o peníze a nepřišli o pracovní místa, abychom čerpání jednotlivých operačních programů rozjeli nejpozději v první polovině roku 2015. Pokud teď nabereme zpoždění, tak v roce 2020 se může Česká republika dostat do kritické situace. I toto je aktuální priorita vlády a i tato otázka velmi úzce souvisí s aktivní politikou zaměstnanosti a s možností podpořit z úrovně vlády vytváření nových pracovních příležitostí.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, tolik má informace k tomuto bodu, který Poslanecká sněmovna zařadila na svůj program. Děkuji. (Potlesk členů ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi vlády. Ještě než zahájím rozpravu, dovolte mi, abych konstatoval některé organizační věci. Pan poslanec Radim Fiala má náhradní kartu číslo 2. A další z omluvených: do 10 hodin se omlouvá pan poslanec Ivan Gabal z pracovních důvodů a od 9 do 11.30 hodin pan poslanec Michal Kučera z pracovních důvodů. Dále se omlouvá pan ministr Svatopluk Němeček z pracovních důvodů z dnešního jednacího dne.

Zahajuji tedy všeobecnou rozpravu a jako první se do ní přihlásil pan poslanec Pavel Kováčik. Pane poslanče, upozorňuji vás, že budete pověřen zpravodajskou zprávou k této věci. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Já to vím. Děkuji pěkně za slovo, pane předsedající. Paní a pánové, vážená vládo, přeji vám hezký dobrý den.

Já bych rád poděkoval panu předsedovi vlády Sobotkovi, že reagoval s tak podrobnou zprávou o dosavadním stavu, o tom, jak vývoj nezaměstnanosti v České republice v posledních měsících probíhá. Tu a tam v té zprávě jsem zaznamenal i to, že vláda má dobré úmysly stav napravit.

Je to téma, které, řekl bych, je jedno z trvale nejdůležitějších témat pro celou politickou scénu, protože dle našeho soudu stát je tady ne pouze, mimo jiné, ale řekl bych zejména pro to, aby svým občanům vytvářel podmínky pro to, aby zde mohli důstojně žít, pro to, aby zde mohli důstojně bydlet, pro to, aby zde mohli důstojně najít pomoc v případě zdravotních nebo sociálních potíží.

Jednou z prvních a rozhodujících úloh státu je starat se o to - a říkám to s plným vědomím a podtrhuji to slovo starat se -, aby občané České republiky mohli najít práci. Mohli najít práci! Ti, co pracovat chtějí, aby neměli pocit frustrace, že navzdory tomu, že jsou plně vybaveni kvalifikací, že jsou plně vybaveni silami, že jsou mladí, na vrcholu sil, nebo řekněme v poslední fázi aktivního pracovního života, že mohou tu svoji kvalifikaci, sílu, zkušenost uplatnit na tom takzvaném trhu práce. Nelze je nechávat volnému vývoji, jak to dopadne, protože trh vše vyřeší. To se ukázalo, že není pravda. Že trh v tomto případě, jako ostatně ve většině jiných případů, nevyřešil vůbec nic, protože žádný volný trh tady neexistuje. Je svázán různými zákonitostmi nebo různými přístupy. A nechávat zaměstnanost, pracovní místa na volném působení trhu je, skoro bych řekl, zločinné. Ano, stát má svým občanům práci nikoli brát, ale má práci přinejmenším organizovat, aby mohli občané České republiky svoje uplatnění najít a důstojně se živit a nebýt závislí například na dávkách.

Rád bych, aby toto téma nezapadalo. Ostatně když jsme sem přišli na předminulé schůzi s tímto tématem poprvé, tak jsme slíbili, že se mu budeme věnovat na každé schůzi Poslanecké sněmovny. Rád bych, aby tomu tak zůstalo i nadále, pokud nedojde k významnému poklesu, pokud to téma nebude přebito jinými, důležitějšími tématy. A já nevidím nějaká moc důležitější témata než právě zaměstnanost a práce. Vidím, že to bude dlouhodobě rozhodujícím tématem, nebo by to mělo být alespoň dlouhodobě rozhodujícím tématem, našeho jednání na každé schůzi Poslanecké sněmovny. Měli bychom mít, řekněme, určitý přehled o tom, jaké kroky vláda činí nebo připravuje, hodlá činit pro to, aby se ten kritický stav ve vývoji nezaměstnanosti zvrátil.

V posledních týdnech, možná měsících, a teď nevím, jestli je to realita, nebo jestli je to jenom proto, že je před nějakými volbami, se množí zprávy o konci recese, o oživení, o tom, že se dokonce očekává růst. Já nejsem ekonom ani národohospodář, neumím posoudit validitu těchto údajů. Ale jestliže oživení, jestliže růst, jestliže konec krize není provázen snižováním nezaměstnanosti, můžeme občanům vykládat něco o světlých zítřcích a světýlkách v tunelu, ale pokud bude nezaměstnanost na takto hrozivých číslech, tak pro občany žádná krize nekončí. Pro ty občany krize pokračuje. A přece jenom se zdražuje, ať už nájemné, ať už voda, ať už cokoliv jiného, každá životní potřeba. Oni s tím, co mají k dispozici, pokud jsou bez práce, pořídí čím dál tím méně. Jejich životní úroveň se propadá a jejich perspektiva se ještě více zatemňuje. Tedy pokud bude to oživení skutečné, bude teprve doprovázeno také snížením počtu nezaměstnaných. Bude více lidí, kteří budou mít perspektivu, že přece jenom ještě nejsou úplně určeni do starého železa.

Já bych rád navrhl usnesení a požádal vás o jeho podporu, tak aby se téma řešení nezaměstnanosti úplně neztratilo z našeho zorného úhlu. Samozřejmě že byla předložena informace kvalitní. Domnívám se, že bychom jako Poslanecká sněmovna měli vzít tuto informaci na vědomí, čili první část římská jedna toho mého návrhu usnesení je:

I. Poslanecká sněmovna bere na vědomí Informaci předsedy vlády Bohuslava Sobotky o vývoji kritického stavu nezaměstnanosti v České republice.

II. 1. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby co nejdříve přijala a prováděla ucelený soubor kroků, které by vedly ke snížení nezaměstnanosti a vzniku nových pracovních míst.

2. Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby na každé další schůzi Poslanecké sněmovny poskytla informaci o postupu a výsledcích realizace těchto opatření.

Chci požádat, abychom společně i té nejširší veřejnosti dali najevo, že toto téma je v tom rozhodujícím zorném úhlu politiků, alespoň těch z Poslanecké sněmovny, alespoň těch z vlády České republiky, bez rozdílu, jestli jde o opoziční, nebo koaliční politiky, protože i to, že budeme dávat signály do veřejnosti, že to, co pálí občany, zajímá a pálí také nás, tak bude pozitivní zprávou pro stav české politiky. Nemusíme jenom říkat, že makáme, můžeme také v tomto směru zamakat.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi poslaneckého klubu KSČM a žádám, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Nyní k samotné rozpravě. Nejdříve je s faktickou poznámkou přihlášen pan předseda vlády. Hned mu udělím slovo. Pane předsedo, malinký moment. Pak je tam jedna faktická poznámka a pak jsou řádně přihlášeni s přednostním právem paní ministryně Michaela Tominová a pan předseda Fiala a poté řádně přihlášení pan kolega Beznoska a pan kolega Laudát s tím, že přednost před panem kolegou Beznoskou má písemná přihláška pana poslance Laudáta.

Pane předsedo vlády, máte slovo. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Jenom skutečně velmi stručně. Když jsem poslouchal pana předsedu Kováčika, tak jsem si uvědomil, že jsem ještě ve svém vystoupení zapomněl dvě důležité informace, které se týkají možné součinnosti mezi vládou a parlamentem při řešení otázky nezaměstnanosti.

Za prvé. V Poslanecké sněmovně už je vládní novela, kterou se navrhuje zvýšit výkupní ceny za pozemky pod silničními stavbami. Tohle je důležité opatření, které může prakticky pomoci rozmrazit přípravu nových dopravních staveb v České republice. Já vím, že je svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, kde by tento návrh zákona měl být projednáván. Opět bych chtěl požádat o podporu tohoto návrhu vlády, protože to je přesně ten konkrétní krok, který se může projevit už potom reálnými výsledky z hlediska investic státu do dopravní infrastruktury. A to vytváří pracovní místa za prvé v situaci, kdy stavba probíhá, ale zejména to vytváří pracovní místa u investorů, kteří do těchto regionů přijdou v okamžiku, kdy tam konečně dopravní spojení bude. A já chci zmínit R49, kterou třeba potřebujeme spojit s holešovskou průmyslovou zónou.

Druhé důležité opatření. Já jsem požádal ministryni pro místní rozvoj, aby připravila novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, tzv. malou novelu, která by měla odstranit bariéry, pokud jde o rychlost čerpání finančních prostředků. Čili i tohle bude novela, která přijde do Poslanecké sněmovny. Chtěl bych požádat o její podporu, protože pokud ten zákon znovelizujeme, tak opět nám to umožní efektivněji a rychleji realizovat veřejné investice v České republice, což opět podpoří hospodářský růst a vytváření nových pracovních míst. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi vlády. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Vozka. Poté paní ministryně práce a sociálních věcí. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Vlastimil Vozka: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, dámy a pánové, velmi vítám zprávu pana předsedy vlády a ztotožňuji se s návrhem pana poslance Kováčika, protože nezaměstnanost je opravdu velký celospolečenský problém. Protože můj mandát vznikl v Ústeckém kraji, tak samozřejmě postrádám určité náznaky hodnocení a přístupu k této problematice v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, tak jak už velí předchozí usnesení vlády vládě se touto problematiko zabývat. Proto bych doporučil, aby vláda zrekapitulovala plnění tohoto usnesení, a současně bych navrhl, aby se vláda přišla na místo, konkrétně na Mostecko, seznámit s názory starostů a přijala pozvání Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a Mostecka k řešení komplexní problematiky nezaměstnanosti na místě. Není to jenom nezaměstnanost, ale je to problém sociální turistiky a dalších problémů, které si myslím, že je potřeba řešit průřezově i za pomoci Poslanecké sněmovny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Vozkovi i za dodržení času. Nyní s přednostním právem paní ministryně práce a sociálních věcí Marksová-Tominová. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Dobrý den, vážený pane předsedající, vážení členové a členky vlády, poslankyně a poslanci. Já jsem chtěla ujistit pana předsedu, že z mého zorného pole problematika nezaměstnanosti nepochybně nezmizí.

Jinak naše ministerstvo má tradičně nástroje tzv. aktivní politiky zaměstnanosti, o kterých se tady zmiňoval už pan premiér. Já bych možná jenom zopakovala, že tyto nástroje pomáhají určitým skupinám, které jsou znevýhodněny na trhu práce, ale počítají se do nich i dlouhodobě nezaměstnaní, počítají se tam lidé nad 50 let nebo naopak mladí do 30 let, matky po rodičovské dovolené a ještě některé další skupiny. Ta podpora spočívá buď v tom, že se zaměstnavateli na tvorbu nového pracovního místa dá příspěvek na mzdu, nebo se dá lidem, kteří se rozhodnou být samostatně výdělečně činní, příspěvek na zahájení tohoto podnikání, případně - klasika - jsou ti lidé rekvalifikováni. My tyto nástroje běžně používáme a používáme je čím dál tím intenzivněji a těch programů je celá řada. Ty vám tady nebudu vyjmenovávat. Pokud byste chtěli, jsou samozřejmě k dispozici.

To, co ale chci říci, co nám chybí a co tady vlastně zmínil předřečník, je, že nám chybí vyhodnocení opravdové efektivity těch nástrojů, zejména v oblastech, říkejme tomu mikroregiony, protože to nikdy není celý kraj, kde je nezaměstnanost nejvyšší, a to je to, o čem jsme minulý týden zrovna na ministerstvu měli poradu, že musíme se za prvé podívat, jak na tom jsme, jak ty nástroje tam, kde jsou nejvíce potřeba, jsou skutečně využívány, jak jsou efektivní. Zároveň jestli jsme schopni - protože peněz v tom celém balíku na aktivní politiku zaměstnanosti je dostatek, ale my v tuto chvíli úplně nevíme, zda ty zdecimované úřady práce ve všech těch oblastech jsou schopny je vlastně zadministrovat. Na to se také bohužel teprve musíme podívat, jakkoliv to zní absurdně, že tyto údaje na ministerstvu nejsou.

To, že údaje na ministerstvu nejsou, souvisí taktéž se zmatkem, to je ještě poměrně slušné slovo, v informačních systémech, protože postaru ty informační systémy byly schopny tyto věci vyhodnocovat. Koho podporujeme přesně, co se děje s těmi příspěvky, jak dlouho atd. My to prostě v současné době nemáme, protože ten informační systém byl zničen. A až toto vyhodnotíme, tak se právě chceme, to, co je nové, tak se chceme speciálně na tyto oblasti zaměřit, protože nám zákon dává možnost vymyslet i nové, velmi regionálně specifické programy, což znamená, že třeba v nějaké oblasti, kde je vysoká nezaměstnanost, ale jsou tam malé vesnice, kde třeba chybí sociální služby, tak se dá udělat speciální program na podporu na rekvalifikaci pečovatelek, nebo se dají udělat další věci, jak říkám, regionálně specifické.

Další oblast, která nás čeká, o které teď jednáme, je, aby státní firmy maximálně využívaly tam, kde to jen trochu jde, nezaměstnané, aby spolupracovaly s úřady práce, a ne aby si braly na ty nejrůznější sezónní práce lidi přes agentury, kteří třeba ani nejsou občany České republiky.

Další zajímavá oblast, která s tím souvisí, je takový projekt, kterému se říká "zodpovědné zadávání veřejných zakázek", který vlastně umožňuje veřejným institucím a státním firmám, aby v rámci toho, když zadávají nějakou veřejnou zakázku, široké spektrum, aby nějakým způsobem zohlednily místní podmínky. Dá se tam dát třeba podmínka, že firma, která vyhraje, musí z deseti procent použít dlouhodobě nezaměstnané, atd. To chceme také prosazovat ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. Už víme, že je to možné, je nějaké stanovisko Úřadu pro hospodářskou soutěž, že to není průšvih, ale spíš je teď potřeba naučit veřejné instituce tohle využívat, aby se nebály. To je teď příští úkol.

Ještě jsem chtěla říci také k té fyzické návštěvě těch nejproblematičtějších oblastí, že s tím počítáme. Pan premiér tady zmínil, že jedeme jako tři ministři na Šluknovsko v pondělí. Já jsem si včera domlouvala s radními z Chomutova, že pojedu do Chomutova, a říkala jsem jim, že vlastně tyhle návštěvy, zejména těch dvou regionů, Ústeckého a Moravskoslezského, jsou pro mě priorita, abychom tam ty věci nějak řešili na místě. A co se týče sociálního paktu, Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje i Moravskoslezského, s těmi už jsem navázala spolupráci, která určitě bude pokračovat.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí za její vystoupení. Ještě než budou další přihlášení, konstatuji omluvu od 10 do 12 hodin z pracovních důvodů pana poslance Davida Kasala a paní místopředsedkyně Jermanové od 10 hodin na dopolední jednání z pracovních důvodů.

Nyní s přednostním právem pan předseda ODS Fiala. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Petr Fiala: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové, já samozřejmě souhlasím s tím, že otázka řešení nezaměstnanosti je a má být jednou z klíčových priorit vlády, a to zvlášť v době, kdy nezaměstnanost v České republice dosahuje rekordních čísel. Já jsem ale velmi bedlivě poslouchal slova pana premiéra a mě jeho vystoupení místo toho, abych slyšel nějaký program, jak vláda skutečně bude nezaměstnanost řešit, tak mi to připadalo, že si dělá alibi, protože v době, kdy byla u moci Nečasova vláda, kterou zmínil, tak nezaměstnanost v České republice byla v mezinárodním srovnání na velmi dobrých číslech. Byli jsme na sedmém místě v Evropě, pokud jde o nízkou nezaměstnanost, a dnes se samozřejmě dostáváme do situace, kdy dosahujeme naopak v historii České republiky rekordních čísel. A pan premiér zde nenabídl žádná řešení, jenom nám vysvětlil, že je spousta kostlivců, se kterými si musíme nějak poradit, stejně jako se obávám, že nám naznačil, že tato vláda nedokáže dobře připravit operační programy tak, abychom včas začali čerpat evropské prostředky. Tak to mě, pane premiére, opravdu zneklidnilo.

Ale já jsem chtěl říct k vašemu vystoupení dvě krátké konkrétní poznámky. Za prvé, člověk by si - pokud jste poslouchali pana premiéra tak jako já - mohl klást otázku, jak souvisí zákon o státní službě s řešením nezaměstnanosti. A ta odpověď je samozřejmě jasná, ale je jiná, než jakou podal pan premiér a která se týká čerpání evropských prostředků. Ta odpověď je jasná, když se podíváme na některá čísla. Za sto dnů vašeho vládnutí jste na jednotlivých ministerstvech vyměnili 500 kvalitních úředníků a za ty jste dosadili 700 lidí, kteří jsou přátelé vaší strany, pracují ve vašich firmách, nebo jsou dokonce vaši rodinní příslušníci. No tak tady hned máme 200 pracovních míst, která je potřeba ochránit. Ale obávám se, že tato pracovní místa vytváříte ve špatné části našeho státu. Že vytváříte pracovní místa, která nepomohou snížit celkovou nezaměstnanost a nezlepší výkon státní správy.

A druhá poznámka. Je obecně známo, že proti nezaměstnanosti se bojuje tím, že se snižuje cena práce a motivují se zaměstnavatelé k tomu, aby pracovní místa vytvářeli. Ale co děláte vy? Zvyšujete minimální mzdu a slibujete, že v dalších letech ještě minimální mzdu navýšíte. Tím jenom dosáhnete toho, že ohrozíte ty, kteří jsou nezaměstnaností už tak nejvýše ohroženi, to znamená nízkopříjmové skupiny a lidi, kteří mají nízkou kvalifikaci.

Takže vaše recepty na snížení nezaměstnanosti ke snížení nezaměstnanosti vést nemohou a obávám se, že všechno to, co zde plánujete, je vlastně jenom bezradnost před tím, jak problém nezaměstnanosti řešit, a vytváření si alibi tím, že vytahujete nějaké kostlivce, kteří fakticky ani neexistují.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Fialovi. Nyní dvě faktické poznámky - předsedy vlády a zpravodaje. Takže pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vážený pane místopředsedo, já se omlouvám za už druhou faktickou, ale sleduji rozpravu a poslouchám, co řečníci říkají. Tyto dva dokumenty - jeden je z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu, druhý je z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, ten první se jmenuje Opatření Ministerstva průmyslu na podporu hospodářského růstu a Opatření MPSV Aktivní politika zaměstnanosti - jsou dva dokumenty nové vlády, které byly předloženy do Rady hospodářské a sociální dohody a získaly podporu jak zástupců zaměstnavatelů, tak zástupců odborů a tripartita je schválila. Čili jsou to dva dokumenty nové vlády, budou projednány v krátkém čase ve vládě a zahrnují naprosto konkrétní výčet opatření, která už realizujeme ve smyslu podpory nových pracovních míst.

Já bych si pouze dovolil polemizovat s tím, co tady říkal pan předseda Fiala, pokud jde o vytváření nových pracovních míst. Skutečně zákon o státní službě není tím nástrojem, jak vytvořit nová pracovní místa, ani pro lidi spřízněné s novou vládou. Dovolil bych si polemizovat s tím, že ti, co odcházejí, byli odborníci, že to byli lidé na svých místech. Já si to skutečně nemyslím. Řada těch lidí, kteří odcházejí, má problémy. Mají problémy s minulými veřejnými zakázkami, mají problémy s činností, kterou už třeba vyšetřuje policie, nebo třeba mají problémy s kauzami, jako bylo třeba Promopro, kdy teď Úřad vlády dostal pokutu přes půl miliardy korun za kauzu Promopro, která se odehrála před pěti lety. Já doufám, že ani pan předseda Fiala nechce, abychom lidi, kteří za tyto věci odpovídali, nadále drželi ve státních službách a dále je pro stát zaměstnávali. To si myslím, že je věc, kterou nová vláda musí změnit, a lidé, kteří nesou odpovědnost za chyby v čerpání prostředků z Evropské unie, chyby v dotační politice, tak ve státní správě dál pokračovat nemohou.

A poslední poznámka, která se týká minimální mzdy. Víte, ta je dneska 8 500 korun hrubého. Jaká je to motivace pro člověka, který pracuje plnou pracovní dobu a dostane 8 500 hrubého? Jaký je rozdíl mezi jeho životní úrovní a životní úrovní člověka, který pobírá sociální dávky a nepracuje? To je to strašně nemorální, co v naší společnosti existuje, ten hrozný rozdíl mezi minimálním pracovním příjmem a tím, co člověk získává, pokud nepracuje a dostává pouze podporu od státu nebo od obce. A ten rozdíl se musí zvýšit, aby tady byla motivace pracovat, a nezvýšíme to jinak než tím, že budeme postupně zvyšovat minimální mzdu, a tím se postupně zvýší motivace pracovat. Já neříkám ze dne na den, samozřejmě, že to musí být velmi rozvážné, postupné, nesmí to ohrozit malé a střední firmy, ale podle mého názoru tím, že se sedm let minimální mzda nezvyšovala, tak se vytvořil určitý prostor, který teď můžeme vyplnit tím, že se minimální mzda postupně bude zvyšovat. Ale opět, i zvýšení minimální mzdy by měla projednat tripartita. Sedí tam zástupci zaměstnavatelů, sedí tam zástupci odborů a měli by mít plné právo se k tomu vyjádřit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi vlády a nyní mám dvě faktické poznámky - zpravodaje a potom pana poslance Beznosky a pana předsedy Fialy. Pan vicepremiér se hlásí s přednostním právem, nebo k faktické poznámce? Pane vicepremiére, k faktické poznámce, nebo s přednostním právem? S přednostním právem, dobře. Tak pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji. Jenom několik málo poznámek, protože ten zbytek si možná nechám na závěrečné slovo, dočkáme-li se jej dnes, protože v 11 hodin máme pevně zařazené body.

Zajisté nikdo nebude zpochybňovat onen 2000 let starý postulát o tom, že dělník jest hoden mzdy své. Nikoliv almužny, o té tam řeč není. Je tam řeč o mzdě. A nikdo nebude zpochybňovat také to, že za poctivou práci patří také náležitá spravedlivá odměna. Nikoliv almužna. A ona minimální mzda, která dnes je, a v řadě firem a v řadě institucí - více firem než institucí - řada lidí vykonává takové práce, které jsou minimální mzdou ohodnoceny, z pouhého nezbytí. Protože jim je třeba hloupé být na dávkách, které koneckonců pro ně a pro tu rodinu by znamenaly možná i lepší úroveň, neboť neprojedou cestovné do zaměstnání, nemusí příliš brzy vstávat a tak dál a tak dál. A on přesto jde a za tu minimální mzdu pracuje. Už jenom z toho důvodu by bylo dobře, aby se podstatnějším způsobem odlišila minimální mzda od oněch dávek. Abychom ocenili taky to, že ti lidé, kteří pracují, byť za málo, ale pracují, přinášejí něco společnosti, že si jich také společnost váží a oceňuje jejich, byť nekvalifikovanou, leč nutnou práci lépe než tím, že je postaví do role outsiderů. Byť možná chvilku pohodlné, ale to, promiňte, to je velmi, velmi přitažené za vlasy. Takže to je první poznámka o minimální mzdě.

Nemyslím si, že pasivním opatřením, to znamená stlačováním ceny práce dolů, pouhým tímto pasivním opatřením by pomohlo snížení nezaměstnanosti. Proto navrhuji -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, uplynul vám čas k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Ano, hlásím se znovu, jakmile bude v pořadí faktická poznámka. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Nyní faktické poznámky pan poslanec Beznoska a pan poslanec Petr Fiala. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji. Pane předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové, já jenom krátce zareaguji na projev pana premiéra.

Souhlasím, nezaměstnanost, více než 600 tis. nezaměstnaných, je obrovským problémem. Ale určitě ho nevyřešíme politickými prohlášeními a floskulemi, které tady zazněly. Chtěl bych se zeptat, konkrétně, protože byla to tato vládní koalice, která zvedla ruku pro státní rozpočet, ve kterém bylo na aktivní politiku zaměstnanosti o 1,5 mld. korun méně než v minulém roce. Bylo slibováno, že se rozjedou dotační tituly z programu Evropské unie, tak jsem se chtěl zeptat, jaké dotační tituly na jaké programy APZ budou zaměřeny a v jakých objemech. Protože jsme v květnu a já předpokládám, pokud vláda koná, tak že už v tomto má jasno. Pan premiér tady mával papírem. Papír samozřejmě unese všechno. Doufám, že na tom papíře jsou i faktické konkrétní věci.

Další dvě poznámečky. Poznámka k tomu, že rekvalifikací prošlo od ledna do března 14 tis. zaměstnanců, je strašně fajn, ale s tím tato vláda nemá nic společného. To jsou přece programy, které byly připraveny vládami minulými. Rovněž tak program odborné přípravy mladých, 2 600 lidí, to je výborné, souhlasím, jsem tomu rád, nicméně zase to není zásluha této vlády. Neslyšel jsem nic konkrétního, co by tato vláda v rámci APZ, tak často tady zmiňované, provedla. Takže doufám, že teď buďto paní ministryně, nebo pan premiér ještě se vrátí ke stupínku a zahrnou nás tady faktickými údaji o podpoře z programů EU, protože bylo slibováno 3,5 mld. korun. Sám jsem na to velmi zvědav.

Co se týče poznámky o minimální mzdě, nechám to určitě na kolegovi. Jinak chci říci tolik, že Česká republika si dlouhodobě v rámci nezaměstnanosti drží jednu z nejlepších pozic v rámci EU. Mezi pátým a sedmým místem osciluje naše pořadí a to prosím za situace, kdy v roce 2008 (upozornění na čas) začala ekonomická krize. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní pan poslanec Petr Fiala také k faktické poznámce. A poté pan zpravodaj také faktickou poznámku. Pak s přednostním právem pan místopředseda vlády Andrej Babiš. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Fiala: Dámy a pánové, moje faktická poznámka se týká samozřejmě faktické poznámky pana premiéra. Na začátku řeknu, že v jedné věci s ním překvapivě souhlasím, a to v tom, že práce se musí vyplácet a není dobré, když odměna za práci je nižší, než jsou případné sociální dávky. Ale co vy děláte a co vy plánujete dělat, to je to, že budete zvyšovat - a zvyšujete a máte to v programu - sociální dávky, ale současně, abyste to nějakým způsobem vyřešili, chcete zvyšovat minimální mzdu. A to je úplně cesta do pekel. Tohle přece není řešení nezaměstnanosti a není to ani náprava těch věcí, o kterých vy mluvíte. Naopak, minimální mzda je v tomto směru překážka pro to, aby se vytvářela nová pracovní místa. A jestli chcete docílit toho, aby se práce vyplácela, aby nebylo lepší nepracovat než pracovat, aby to nebylo pro občany výhodné, tak musíte jít jinou cestou a tou je zpřísnění sociálních dávek a poskytování sociálních dávek jenom těm, kteří opravdu nemohou, a ne těm, kteří nechtějí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní faktickou poznámku pan zpravodaj a potom přednostní právo pan vicepremiér Andrej Babiš a paní ministryně práce a sociálních věcí. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji pěkně. Proto já také navrhuji a navazuji na svou předchozí faktickou poznámku v bodě 1 II svého návrhu usnesení, aby vláda vypracovala komplexní soubor opatření, aby s ním přišla do Poslanecké sněmovny. Aby to bylo něco, čeho se také můžeme držet a co by občan viděl, že je doopravdy vážným zájmem o to věc řešit.

Co se týká - a musím odpovědět prostřednictvím vás, pane předsedající, panu kolegovi Fialovi. Ne pouze, ale rozhodující měrou přece jenom se na této rekordní nezaměstnanosti podílelo také dosavadní pravicové vládnutí. To je potřeba říci. To tady zatím nezaznělo. Možná od pana předsedy Sobotky při jeho vrozené slušnosti velmi decentně. Ale to je potřeba si také říci. A myslím si, že je třeba, aby se alespoň tím, že se podpoří i zprava návrh usnesení, které předkládám, dalo najevo, že také tuto vinu je třeba nebo je zájem napravit.

Takže tolik jenom k těm věcem, které jsem momentálně potřeboval říci v komentáři k dosavadní diskusi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Kováčikovi a nyní dvě přednostní práva. Nejdříve pan vice premiér a ministr financí Andrej Babiš, poté paní ministryně práce a sociálních věcí. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, kolegové, já moc často nevystupuji, ale když jsem poslouchal pana poslance Fialu, tak skutečně mi to nedalo, abych nevystoupil. Rád bych zdůvodnil personální změny, které jsem udělal.

Ano, personální změny jsem udělal, protože ten Matrix, který jste vybudovali na Ministerstvu financí, hlavně ODS s panem Kalouskem, který fungoval velice podivně, tak samozřejmě že když jsem tam přišel, tak jsem měnil lidi. Nevzal jsem nikoho z mé firmy, jak se snažíte tady nastiňovat, vzal jsem si akorát asistentku.

Ano, vyměnil jsem šéfa Státní tiskárny cenin, protože rozdával zlaté cihličky na počkání za 4 mil. korun. Nebyl schopen to doložit.

Vyměnil jsem lidi, kteří mají na starosti ekologii. Konečně jsem pochopil, jak měla fungovat ekologická zakázka, kterou připravoval pan Kalousek. Tam by byli kluci vydělali 50 až 60 mld. Protože ten systém je takový, že naše závazky 200 mld., tak na ty máme ročně asi 4 mld. a potom někdo to rozděluje. A kdysi dávno za námi chodili různí lidé a říkali: Já ti to na ministerstvu zařídím. Víš, to se udělá taková ekologická havárie a potom to dostaneš. Chodí různí podnikatelé a vykládají, tak to tam funguje.

Vyměnili jsme i hazard, kde pan Kalousek byl hlavní zástupce hazardu. Hazard tady neplatil dvacet let daně, měli výjimku. Tvářili se, že dávají peníze na charitu, a dávali si to z pravé kapsy do levé. Takže pan Kalousek povolil internetové sázení. Některým firmám. Četl jsem, že Čunek reklamoval nějakých 10 mil. tehdy pro KDU-ČSL. To říkal někde v novinách. Takže hazard taky jsme vyměnili, ano. A předkládáme novelu zákona, udělali jsme opatření, aby se nedávalo povolení na deset let.

Ano, museli jsme měnit lidi. Objevil jsem různé firmy jako PRISKO. PRISKO - soudili jsme se osmnáct let s Volkswagenem, nevím, jestli to někdo víte, a platili jsme tam právníky za 490 eur na hodinu. Dali jsme jim 65 mil. korun za ta léta, abychom soud prohráli a zaplatili 310 mil. korun. A tak dále.

Takže můžu pokračovat. Máme státní pokladnu, skvělou, do které jsme narvali 4,6 mld., a nejsme schopni dnes zjistit, které resorty mají v detailu náklady. Ano, jednání o státním rozpočtu není v detailu. My nevíme přesně, kolik jednotlivé resorty platí za právníky, kolik platí za elektřinu, plyn, kolik mají provozní náklady. To nevíme.

Máme tam Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kde byl taky nějaký ředitel, kde je nějaký systém CRAB, který stál 260 mil. a provoz 60 mil., kam se měly nasypat všechny nemovitosti. To samozřejmě se vůbec neděje.

Takže já nevím, co víc se dá stihnout za sto dní. Vy tady kritizujete vládu, zaměstnanost. Každý mluví o zaměstnanosti. Nevím, kolik lidí z vás zaměstnáváte lidi, já jich zaměstnávám celkem dost. Jak jste vyřešili ten základ podnikání, dopravní infrastrukturu? Že jste osmnáct let řešili Havránkovou? Že dneska Prachař navrhuje konečně nějaký způsob výkupu pozemku, aby se to pohnulo? Že výstavba dálnice tady trvá šestnáct nebo sedmnáct let?

Takže ano, naše vláda se snaží to řešit a deblokovat. My dneska nemáme ani nakreslené trasy na základní dálniční síť. Rakouský velvyslanec říká, že dálnice na Linec... Že oni skončili sedm kilometrů od české hranice, protože čekají na nás, abychom jim řekli, kde ta naše dálnice by mohla možná někdy ústit. Ano? A stejně je to všude. Nemáme dálnice ani na Vídeň ani na Linec ani na Drážďany ani na Krakov atd. Takže já nevím, o čem tady mluvíme.

Kdo tady řeší dvanáct let zákon o státní službě? Kdo tady řeší regulaci vody tak dlouho od vstupu do Evropské unie? A tak dále. Takže je to skutečně úsměvné, když tady slyším tu kritiku, kdy skutečně si myslím, že vláda má jasno, co chce dělat.

A zaměstnanost. Ano, my chceme řešit zaměstnanost a řešíme ji. A základ zaměstnanosti je ta dopravní infrastruktura. Zahraniční investice, stabilní daně, nízké ceny elektřiny. Děkujeme vám za tisíc miliard solárního tunelu, to taky pomohlo všem v naší zemi, občanům a průmyslníkům. A samozřejmě nějaká stabilní zahraniční politika. Vyhledávání zahraničních investorů. A to všechno děláme. A já si myslím, že vláda má v tom úplně jasno.

Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu vicepremiérovi. Nyní paní ministryně práce a sociálních věcí Marksová Tominová, potom faktické poznámky, mám zatím čtyři, tak, jak jste se přihlásili, už vás eviduji. Paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Já bych chtěla na začátek podotknout, že tady ODS vládla sedm let. A recept, který zní, že máme snižovat cenu práce, je fascinující - ale proč tedy tady nebyl uplatněn nebo proč nemá nějaký dobrý výsledek? Já mám jeden jediný dobrý výsledek, v uvozovkách dobrý, a to je rozdíl mezi počtem nezaměstnaných mezi lety 2007 a 2013. Samozřejmě nejsme tak oškliví, abychom všechno sváděli na ODS, byla tam hospodářská krize. Nicméně číslo v roce 2007 uvádí 354 800, konec 2013 je 596 800. Váš recept evidentně nefungoval. A mě úplně fascinuje to, když nám tady ODS radí, jak to teď máme udělat. Jak to máme udělat, abychom měli nižší dávky, snížili ještě cenu práce, a že najednou tady vzniknou pracovní místa. Já se opravdu opakovaně ptám: kde tedy jsou za těch sedm let? Já je prostě nevidím!

Jinak co se týče těch sociálních dávek. Ono tady samozřejmě koluje spousta informací, jak je to super si z nich žít, ale znovu opakuji to, co už tady bylo řečeno při minulé debatě: Životní minimum na jednoho dospělého osaměle žijícího člověka je 3 400 a existenční minimum pro ty lidi, kteří nechodí do práce opakovaně, mají problémy, je 2 200. To jsou částky, které těm lidem ale stát dát musí, protože předpokládám, že nechceme, aby ani ti, kteří skutečně nepracují, pracovat nebudou, protože toho nejsou schopni, nejsou ochotni, tak je prostě stejně nemůžeme nechat umřít hlady. A 2 200 je skutečně existenční minimum.

Samozřejmě další otázka, o které jsem tady už mluvila, je, jak zejména v těch nejhorších regionech používat nástroje typu veřejně prospěšné práce, a jestli se nám podaří vrátit veřejnou službu, tak veřejnou službu k tomu, abychom tyto lidi přiměli aspoň k nějaké aktivitě, aby si i to své existenční minimum v uvozovkách zasloužili. A to je to, co tato vláda chce dělat, o čem jsem mluvila. Ale znovu opakuji, trošku vidím pár rozdílů v sedmi letech a ve třech měsících. Prostě nejsme nějací nadlidští roboti a supermani a superženy, abychom dohonili za tři měsíce to, co je tady za sedm let rozvráceno a zanedbáno.

Jinak co se týče dotazů na projekty financované z Evropského sociálního fondu, těch je celá řada. Já mám podrobná čísla, kolik finančních prostředků za jaké období na ně bylo vydáno. Obsahuje to ta zpráva, která prošla tripartitou, kde mimochodem je potřeba zdůraznit, že ji oceňovali i zaměstnavatelé, takže to není, že bychom my si udělali nějakou zprávu, kterou nám schválí odbory a nikdo jiný. My tu zprávu dáme na vládu a potom ji tady všem namnožíme, protože si myslím, že nemá cenu, abych tady čtvrt hodiny četla jednotlivé programy a jednotlivé částky.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců sociální demokracie a hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí. Nyní přednostní práva v pořadí: pan předseda Fiala, pan předseda Stanjura, pan kolega Beznoska a pan předseda Kalousek. Prosím v tomto pořadí. To jsou všechno faktické poznámky, prosím. Prosím, pane předsedo, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Petr Fiala: Jsem rád, že moje faktická poznámka vyprovokovala pana ministra financí, aby nám také něco řekl. Já bych ho nicméně chtěl ujistit, že moje poznámka o 500 propuštěných státních úřednících a 700 nově přijatých se netýkala pouze Ministerstva financí. To chápu, že byste na jednom ministerstvu nezvládl v tak krátké době.

Mě zaujaly dvě věci. První. Vy jste, pane ministře financí, řekl, že zaměstnáváte obrovskou spoustu lidí. Já jsem si nedávno přečetl někde, že už nepodnikáte, takže v tom vidím určitý rozpor. Ale ani vás nežádám, abyste to vysvětloval.

Já jsem vás chtěl upozornit na jinou věc. Vy jste také řekl, že na Ministerstvu financí řádila, nebo jak jste to použil, Občanská demokratická strana s panem Kalouskem. Tak možná máte nějaké jiné informace než já, ale já opravdu nevím o tom, že by Miroslav Kalousek v době, kdy byl ministrem financí, byl členem Občanské demokratické strany. Já nevylučuji, že to tak do budoucna bude. (Ohlas v plénu, nesrozumitelný výkřik zprava, zřejmě od poslance Kalouska, smích.) Já se tomu nebráním, můžeme se o tom bavit, ale zatím tomu tak prostě nebylo a není. Pan ministr Kalousek zastupoval úplně jinou politickou stranu než Občanskou demokratickou stranu. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan předseda Stanjura s faktickou poznámkou a poté další faktické poznámky. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Tak pan ministr financí použil svoji obvyklou taktiku. Místo aby věcně odpovídal, tak začne útočit a chce řešit věci, které byly už dávno vyřešené.

Nevím, jaké máte informace z oblasti dopravy, ale když budeme mluvit třeba o cestě na Vídeň, tak se ptejte svých koaličních partnerů, proč tento kraj nemá územní plán, nedá se tam stavět. (Poznámka mimo mikrofon od předsedy vlády.) Já vím, že to zrušil soud, mi tady napovídá pan premiér. To já samozřejmě vím. Ale je to jediný kraj, ve kterém zásady územního rozvoje jsou zrušeny, na rozdíl od ostatních krajů, kde to zrušeno nebylo. A neříkejte, že nevíme, kde povedou trasy. My víme... (Otáčí se opět za sebe k předsedovi vlády a hovoří k němu mimo mikrofon.) Myslím si, že pan premiér mi do toho nemusí mluvit. Mluvil dneska poměrně dlouho ve svém úvodním slově a nikdo nestál za ním a nehučel mu do ucha a nerozhazoval. A to já mám pouze dvě minuty.

Možná, že pan ministr financí zastaví ekozakázku, kterou jsme zastavili my. Když mluvil o solárním tunelu, tak se podívejte, jak která strana hlasovala, jestli pro byla ODS, která jediná byla proti, nebo váš koaliční partner. Já jsem stejný kritik peněz na obnovitelné zdroje a na to, že to vůbec vzniklo. Ale směřujte kritiku k tomu, kdo za to mohl. Já vím, že se vám to nehodí, že sedí vedle vás ve vládních lavicích, takže máte univerzálního viníka vpravo od vás.

Paní ministryně říkala, že snižování ceny práce je úplně špatný koncept. Mě by zajímalo, jestli si to myslí ministr financí, že snižování ceny práce je úplně špatný koncept. A přece pan ministr financí, já jsem byl na tom rozpočtovém výboru, říká "já jsem proti zvýšení plateb za státní zaměstnance", ale hlasuje pro, nebo jeho kolegové hlasují pro. Na tom samém rozpočtovém výboru říkal "já jsem proti zavedení třetí sazby DPH", ale přitom ji připravuje. A to je koaliční vládnutí. Já tomu rozumím. Když jste takhle kritický ke svým koaličním partnerům a umíte si vybrat, že co je dobře, děláte vy, a co je špatně, dělá váš koaliční partner.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, vypršel vám čas k faktické poznámce. Ještě zopakuji faktické poznámky, které mám přihlášené. Nyní pan kolega Beznoska, potom pan předseda Kalousek, pan místopředseda vlády Babiš a pan poslanec Birke. To jsou faktické poznámky před řádným programem. Prosím, nyní pan kolega Beznoska. Nechce. Nyní pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Připraví se pan místopředseda vlády Andrej Babiš. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane předsedající, dámy a pánové, jenom velmi stručnou reakci na pana ministra financí. Řekl, že jsem podporoval hazard dvacet let a dvacet let hazard nebyl zdaněn. Možná by se slušelo dodat, že jsem byl první ministr financí, který opravdu prosadil zdanění hazardu. Nepovolil jsem internetové sázení některým firmám, povolil jsem ho na některé sázky všem firmám a prospěch pro státní rozpočet z toho je doložitelný a prokazatelný.

Státní pokladna nemá detailní informace o nákladech jednotlivých resortů. Ne proto, že by na to neměly kapacity, ale prostě proto, že některé resorty odmítají data dodat. Koneckonců sám pan ministr financí kontrolnímu výboru napsal zprávu, kde napsal, že státní pokladna je funkční a plně vyhovuje.

Tímto způsobem by bylo možné vyjádřit se ke každé větě a uvést na pravou míru každou větu, kterou tady pan místopředseda vlády sdělil.

Pane místopředsedo vlády, to, že jste úplně mimo, jste mohl říct za podstatně kratší dobu, než jste tomuto sdělení věnoval. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09. Ještě přečtu před vystoupením pana místopředsedy vlády Andreje Babiše omluvy z dnešního jednání. Omlouvá se předseda zahraničního výboru Karel Schwarzenberg z důvodu pracovních záležitostí. Dále se omlouvá paní poslankyně Nina Nováková, paní Kristýna Ledvinková (nejspíš Zelienková) a pan Václav Zemek.

Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo k faktické poznámce. Prosím.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji. Rád bych reagoval na poznámku pana Fialy. Když zakládal pan Kalousek, ono se říkalo Topolánek 09, oni to dělali vlastně spolu, tak skutečně mezi tím asi moc velký rozdíl není, ale jenom bych se vrátil k vašemu tradičnímu zvyku politických náměstků. Tam byl nějaký Zajíček a nějací nominanti pana Tluchoře. Takže ono to vždycky tak fungovalo, že Kalousek byl ministr. Ten si dělal svoje kšefty a vlastně Zajíček si zase dělal svoje kšefty. Je to taková tradice. Já vím dobře, kdo kde byl a kdo co dělal. Já určitě rád veřejnosti předložím supertunel, který připravoval pan Kalousek, tu ekologickou zakázku, kde chtěli kluci vydělat 50, 60 miliard. Chtěl bych poděkovat panu Nečasovi, že to zarazil.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Birke a připraví se pan poslanec Holeček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Birke: Děkuji, pane předsedající. Vážená vládo, dámy a pánové, já jsem si pozorně přečetl název dnešního bodu. Je to Zpráva vlády o vývoji kritického stavu nezaměstnanosti. Dovolte mi můj pohled - už poněkolikáté tady ve Sněmovně - starosty města.

Když poslouchám předřečníky především z pravého politického spektra, tak se mi vkrádá do obličeje úsměv, protože mám takový pocit, že jsme už všichni zapomněli na to, kdy, pane Kalousku, vaší prostřednictvím, pane předsedající, váš ministr Drábek přece sebral kompetenčně z měst výplaty sociálních dávek na úřady práce, čímž jednoznačně paralyzoval úřady práce, protože dneska aktuální stav je, že nebyl navýšen počet zaměstnanců na úřadu práce. My musíme posílat městské policisty na to, aby úředníky hlídali, a absolutně nefunguje jakákoliv aktivní politika zaměstnanosti! Takže podnikatelé se dneska obracejí na starosty měst a říkají: "Úřady práce na nás nemají čas, prosím vás, pomozte nám, starostové, potřebujeme padesát, sto lidí." Prostě to je realita!

Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní pan poslanec Holeček a potom pan předseda klubu TOP 09 ještě k jedné faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Radim Holeček: Vážené dámy, vážení pánové, já jsem si dělal výpisky ze dvou vystoupení pana Andreje Babiše: chodí za mnou různí lidé, různí politici chodí a říkají: nějací kluci by měli vydělat 50 až 60 miliard, objevují se různé podivné firmy, byl tam nějaký ředitel, byli tam nějací nominanti pana Tluchoře. Andrej Babiš již tradičně sype z rukávu obvinění. Proč ale není konkrétní? Proč nejmenujete? Takto se může chovat aktivista, ale i u aktivisty už to považuji za podivné. Ale takto se nesmí chovat politik. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní k faktické poznámce pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já se velmi omlouvám, že zdržuji, ale vzhledem k tomu, že některé lži mají tendenci žít vlastním životem a tvářit se jako pravda, tak prostě některé nejkřiklavější lži pana místopředsedy vlády si dovolím přece jenom uvést na pravou míru.

Nikdo nic v souvislosti s ekotendrem nezarazil. Ekotendr proběhl, a protože žádná nabídka neodpovídala kritériu výhodnosti, předložil jsem jako ministr financí do vlády návrh, abychom nevybrali žádného uchazeče, a vláda můj návrh schválila. Tak to přesně proběhlo a vy to musíte vědět, protože tyto doklady máte na Ministerstvu financí k dispozici. Přesto lžete, jak když tiskne. Já vám to nevyčítám. Chápu, že starého psa novým kouskům nenaučíš.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09. Pan kolega Stanjura se hlásí k faktické poznámce. Potom pan místopředseda vlády Andrej Babiš. Také k faktické poznámce, nebo s přednostním právem, pane místopředsedo? (K faktické.) Dobře. Prosím, pan kolega Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych chtěl reagovat na slova, jestli jsem dobře četl dneska v tisku, stínového ministra dopravy pana kolegy Birkeho. Já s ním v mnohém i souhlasím. Máme společné zkušenosti ze samosprávy.

V okamžiku, kdy se jednalo o převod úředníků z měst na úřady práce, tak já osobně a moji kolegové jsme vyjednávali s vedením Svazu měst a obcí a říkali jsme: "Pokud nebudete chtít, protože my bychom to doporučovali, tak budeme proti." Ale tato organizace nakonec s předloženým návrhem souhlasila. To je třeba říct. Ne potom, když se něco nepovede, říkat, že byl viník jenom jeden. Těch viníků bylo bezesporu víc. A my, kteří máme zkušenosti z radnic, jsme říkali: "Buď si to vezměte všechno včetně sociálního šetření, anebo nechte sociální šetření na městech a jenom technicky to vyplácejte, což je docela logické, aby lidé neběhali na dva různé úřady a šli k jednomu okénku pro peníze." Bohužel byl zvolen model, který se ukázal, že je nefunkční. Ale je třeba říct, že tehdy jsme se ptali zástupce samosprávy, ne jednotlivých starostů. Věřím, že pan starosta Birke by možná se mnou souhlasil tehdy i dnes, že na to máme stejný pohled, ale takhle to zaznělo. Pak je to vždycky třeba říct celé.

Já to také nepovažuji za šťastné. Já si myslím, že jedna věc je technické vyplácení a druhá věc, kdo o tom rozhodne, zda návrh vzniká, nebo nevzniká. A tady jsem přesvědčen, že to vědí sociální pracovníci měst a obcí mnohem lépe než úředníci úřadu práce. Já to nevyčítám lidem z úřadu práce. Mají na to jiné kompetence, jiný čas, takže tohle jsme schopni spravit, aby ti, kteří znají situaci v jednotlivých rodinách, věděli, zda nárok je oprávněný, nebo není.

A když mluvila paní ministryně o těch dávkách, tak samozřejmě jsou lidé, kteří si je zaslouží a mají ty dávky dostávat. My jenom vedeme spor o tom, jak se zbavit černých pasažérů. A to bychom mohli být, bych řekl, také ve shodě. Nemluvíme o těch, kteří jsou v těžké životní situaci, pomoc potřebují - a co je klíčové, tu pomoc si zaslouží.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní ještě jedna faktická poznámka paní poslankyně Marty Semelové a potom pan vicepremiér Andrej Babiš s řádnou přihláškou s přednostním právem. Poté snad již bude čas pro ostatní řádně přihlášené. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Já bych jenom, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, chtěla připomenout, proč tady byl navržen tento bod a je z našich řad navrhován opakovaně při každé schůzi. Je to z toho důvodu, že zde je zhruba 750 tisíc nezaměstnaných, že každý pátý absolvent školy nemá práci, že práci nemají lidé nad 50 let věku, ženy po mateřské dovolené atd. atd. Z toho důvodu chceme pokaždé na schůzi řešit tuto otázku, abychom se pohnuli někam dál, aby se skutečně nezaměstnanost nějakým způsobem řešila, a chceme znát tyto informace.

To, co tady ovšem nyní probíhá ze strany poslanců ODS a některých dalších, to je vzájemné napadání, vzájemné urážení, hledání úplně jiných problémů, než kvůli čemu jsme tento problém tady nadnesli, a nezaměstnaný člověk je úplně v pozadí. Stejně tak jako lidé, kteří objektivně práci nemají, potřebují dávky, tak ti jdou úplně do pozadí jenom proto, abyste se tady zviditelňovali se svými vlastními problémy. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji paní poslankyni a nyní je s přednostním právem přihlášen pan vicepremiér Babiš.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji. Já bych jenom odpověděl předcházejícímu řečníkovi a znovu zopakoval, že já nejsem politik. Já jsem tady za občany. (Projevy nesouhlasu některých poslanců.) Hnutí ANO bylo úspěšné proto, že vy jste to vedli do bankrotu. Vy jste rozložili tenhle stát! Vy jste nebyli schopni ani za 24 let postavit ty podělané dálnice! Tady mluvíte o nezaměstnanosti? Proč nemáme rychlovlaky? Proč nezaměstnaní z Ústí a z Ostravy se nedostanou do Brna nebo do Prahy rychlovlakem? O čem to tu mluvíte? Pan Kalousek, tak nechť nám povykládá, jak zaplatil tomu důchodci z předměstí Suffolku 1,6 miliardy za TOZy, kdy ten zločinec, jeho výběrčí Šnábl, organizoval arbitráže proti našemu státu a je na něj podáno trestní oznámení! O čem to vykládáte? Tady jste za 20 let rozložili tenhle stát a my jsme přišli proto, protože to jednoduše nefunguje! Tak o čem to vykládáte? A těch 60 miliard, které jste chtěli udělat na ekologické zakázce, já to zveřejním na webu, ty nafouknuté zakázky, kde jste byli domluveni, že tam vyděláte na tom. A to, že jste to chtěli řešit napříč politickým spektrem, tak to všichni vědí. A to, že samozřejmě ten Matrix jste vybudovali a udělali tady justiční mafii, že jste do toho zatáhli státní zástupce a policajty a některé soudce, ano, tak je to dokonalé! Fakt, super! (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále mám přihlášeného s faktickou poznámkou pana poslance Kalouska. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já myslím, že prostě nemůžeme připustit matení pojmů tady odsud z Poslanecké sněmovny. Za občany jsme tu všichni, protože pouze čeští občané mají volební právo a ti nás sem všechny zvolili. Člen vlády a člen Poslanecké sněmovny je politik, i když bude tvrdit, že není. Prostě to je stejné, jako když tvrdí, že nebyl agentem StB. (Smích zprava.) Tak můžete zrovna tak říkat, že není politik. Prostě je, protože je členem vlády a je členem Poslanecké sněmovny.

Znovu opakuji, že za vítěze ekologické zakázky jsem navrhl vládě nevybrat nikoho, to znamená, těžko mohl někdo prosazovat nějaký tunel, když ten návrh padl ode mě, abychom nevybrali nikoho.

A co se týče TOZů, TOZy schválila a proplatila vláda Jiřího Rusnoka. Opět prostě musíme některé věci uvádět na pravou míru. Pan místopředseda prostě - nevím, zda z neinformovanosti, anebo úmyslně - ale lže téměř neustále.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji i za dodržení času. Dále s faktickou poznámkou je zde přihlášen pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Mě by zajímalo, jak občan Babiš nepolitik, když ho bude vyšetřovat Česká národní banka kvůli možnému zneužití interních informací, zda ten běžný občan nepolitik může říct: já jsem tu informaci řekl redaktorce novin v Poslanecké sněmovně a mě chrání imunita. Zatím jsem si nevšiml, že nepolitici, běžní občané, jsou chráněni imunitou. A jsou to jeho výroky, ne moje.

A poslední poznámka. Mě fakt nepřekvapuje, že bývalý komunista říká, že do roku 1989 jsme se tady měli velmi dobře a od té doby to jde z kopce. Mě to fakt nepřekvapuje. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále v pořadí s faktickou je pan poslanec Petr Fiala.

 

Poslanec Petr Fiala: Já jenom přemýšlím nad logikou některých výroků. Nejsem podnikatel, ale zaměstnávám tisíce lidí. Jsem vicepremiér, ministr financí, předseda politické strany, poslanec, ale nejsem politik. Toto je přece úplně absurdní. Samozřejmě, pane místopředsedo vlády, pane ministře financí, jste politik, tak jak já jsem politik a můžeme lidem namlouvat cokoliv jiného, ale prostě politici jsme a měli bychom to, že jsme politici, dělat s plnou odpovědností.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane poslanče, pouze mým prostřednictvím. (Projevy nesouhlasu v jednacím sále.) Ne? Ano, máte pravdu.

 

Poslanec Petr Fiala: Já se omlouvám... To není nutné, protože já hovořím k členovi vlády a také jsem pana Babiše takto označil.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, máte pravdu.

 

Poslanec Petr Fiala: Já už jsem chtěl skončit, ale tak jste mně sebral závěr.

Já končím tím, že panu poslanci, ministrovi Babišovi chci říct ještě jednou, že tady ta figura s tím, že není politik, je naprosto neúčinná. Jsme na tom všichni v této Sněmovně stejně, jsme politici a mějte politickou odpovědnost na paměti. Jediné, v čem bychom se měli možná více krotit a v čem bychom měli ukazovat, že jsme politici, kteří jsou zvoleni občany této země a mají k nim odpovědnost, je například to, že budeme používat výrazy, které odpovídají důstojnosti Poslanecké sněmovny, a nebudeme tady používat sprostá slova, tak jak jste to udělal před chvílí vy. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Dále mám přihlášeného s faktickou poznámkou pana vicepremiéra Babiše. (O slovo se hlásil též posl. Kováčik.) Já jsem myslel, že se hlásíte s přednostním právem. (Ne.) Omlouvám se, pane vicepremiére. Pan poslanec Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji. Odpouštím vám přehlédnutí, pane řídící, jinak řídíte velmi dobře. (Mpř. Bartošek: Děkuji. Smích v sále.)

Já jsem, kolegyně a kolegové, hrdý na to, že jsem politik, a jsem hrdý na to, že jsem komunistický politik. A jsem hrdý na to, že voliči v Kraji Vysočina mně natolik důvěřovali, že mně dali tolik hlasů, že mohu být politikem, protože já pozici politika považuji za vážné a zodpovědné a odpovědné a potřebné řemeslo na rozdíl od mnoha ostatních. Já se skutečně za to nestydím. Ono tu práci musí také přece někdo dělat. Vždyť máme, aspoň to tvrdíme, parlamentní demokracii. A my, co jsme tady jako politici, naplňujeme parlamentní demokracii těmi dělníky politiky, když se to tak vezme. Ale to jsem nechtěl říci.

Já bych rád, aby se lavina diskuse vrátila zpátky do koryta tématu. Můžeme si donekonečna vyčítat, co jsme kdy, a možná máme pravdu, možná nemáme pravdu, ale ti lidé na nás možná koukají a říkají si něco o tom, že by nechtěli být politiky, protože prostě nenaplňují - nebo nenaplňujeme někteří - v této diskuzi to, co je dáno tématem.

A úplně fascinující je, a ti lidé, co na to koukají, zejména ti, kteří právě přišli o práci nebo dlouhodobě ji nemají, když poslouchají takové argumenty, jak jsme skvělí v rámci Evropské unie v nezaměstnanosti - šestí až sedmí. No vykládejme jim to, těm, kteří potupně každý měsíc a tak dál a tak dál musí stát v nějaké frontě na nějakém úřadě a nebo vysvětlovat rodině, proč nemůžou ne že na dovolenou, ale proč nemůžou třeba to či ono dětem pořídit.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Než budeme pokračovat v diskusi, mám zde dvě oznámení. Jednak se dnes omlouvá od 18 hodin z pracovních důvodů pan poslanec Pavel Čihák a dále, dnes bude hlasovat s náhradní kartou číslo 10 pan ministr zahraničních věcí Zaorálek.

Nyní již s faktickou poznámkou řádně přihlášený pan vicepremiér Babiš.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Já bych ještě naposledy za nespokojené občany vystoupil tady. Já bych chtěl říct, že Aristoteles říkal, že politici jsou nejlepší z nás, nejmoudřejší, nejpracovitější, mají největší morálku. Občané - tam jsou naši politici. Dvacet čtyři let jedna parta řídí tuhle zemi a dovedla to tam, kam to dovedla. Ano? Takže to bych rád připomenul. Že asi se nám to nějak jako vymklo z ruky, ta charakteristika těch politiků. Nevím, proč politik je jako nejméně uznávané zaměstnání. Dokonce ta uklízečka, která uklidí pořádně, tak je před ním.

A ohledně vyšetřování ČNB. Prosím vás, to není žádné vyšetřování. Já vím, že vy máte jediný program - ODS a TOP 09. Co byste dělali, kdyby nebylo Babiše? Však byste neměli žádný program! Vy máte antibabiš! Stejně jak ten váš server echo24, který lže zase, že jsem vyšetřován. Vůbec jsem není vyšetřován. Já jsem se vyjádřil a hledám zdroje. Na rozdíl od vás, kteří jenom ty zdroje si dávali do vlastních kapes, tak hledám zdroje. A řekl jsem: Jo, ČEZ by byl dobrý zdroj. Takže není žádné vyšetřování. Oznámil jsem České národní bance, že jsem tady potkal na půdě parlamentní paní Kubátovou a že jsem jí řekl tenhle názor za podmínky, že to odsouhlasí koalice. To je všechno. To, že nějaká redaktorka, která dlouhodobě pracuje pro ODS a kdysi pracovala v Lidových novinách, napíše lži a vy to opakujete, že si to nahráváte, jak včera údajně tam přišla nějaká kontrola. Pan Kalousek asi to ví lépe, že tam chodí kontrola. Možná ji tam poslal, když to tam v minulosti řídil. Takže to je samozřejmě vaše hra, nesmysly a lži. (Potlesk poslanců za ANO.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále s faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Korte. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, zákon o jednacím řádu stanoví, že jednacím jazykem Poslanecké sněmovny je čeština. Hatmatilka, kterou hovoří pan ministr financí Babiš, se českému jazyku blíží pouze velmi vzdáleně. Dámy a pánové, je to zákon prosím. Já chápu, že to pro pana Babiše může být obtížné, ale platí stará římská zásada lex dura, sed lex - je to zákon tvrdý, ale je to zákon.

Ocituji z § 65 zákona o jednacím řádu: Nemluví-li poslanec česky, tlumočí se jeho projev do českého jazyka, pokud o to jeden poslanec požádá. Alespoň jeden.

Tak dámy a pánové, já jsem ten jeden a žádám, aby projevy pana Babiše byly tlumočeny do spisovného jazyka českého! Děkuji. (Dlouhý potlesk z lavic napravo.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: V tom případě potřebuji, pane poslanče, upřesnit - ještě pojďte k mikrofonu, aby to bylo do stenozáznamu - zda se z vaší strany jedná skutečně o procedurální návrh, o kterém chcete nechat dát hlasovat.

 

Poslanec Daniel Korte: Promiňte, o tom nelze hlasovat, to jsou slova zákona. Nemluví-li poslanec česky, tlumočí se jeho projev do českého jazyka, pokud o to alespoň jeden poslanec požádá. Já jsem o to požádal.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. V tom případě se zde naskýtá otázka, zde i nářečí se musí tlumočit do spisovného českého jazyka. A v tento moment já nevidím jako oprávněné o tomto dávat hlasovat. Můžete samozřejmě vznést námitku proti mému postupu, ale myslím si, že v tento moment je to nehlasovatelné. Jestli chcete, vzneste námitku - necháme, ať Sněmovna rozhodne.

 

Poslanec Daniel Korte: Promiňte, pane předsedající. Špatně čtete jednací řád. O tom se nehlasuje. Vy nejste od toho, abyste o tom dával hlasovat. Vy jste od toho, abyste to zajistil.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. V tom případě... Mám zde řádně přihlášené, je jich zde hodně. Vyčkejte, až se situace zklidní, přihlaste se s faktickou poznámkou. V tento moment se musíme vypořádat s poznámkou poslance Korteho.

Vzhledem k tomu, že v Poslanecké sněmovně se mluví česky a pan vicepremiér česky mluví, z toho důvodu nevidím jakýmkoliv způsobem zajišťovat překladatele.

Budeme pokračovat dál v jednání. V tento moment jako další řádně přihlášený s faktickou poznámkou je pan poslanec Kalousek. Poprosím pana poslance Kalouska. A případně další, kteří se chcete přihlásit s faktickou poznámkou, buď se přihlaste elektronicky, nebo mi ukažte. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Dovolím si vás jenom upozornit, že jste si protiřečil, pane předsedající. Řekl jste před chvílí, že se mluví nářečím. V takovém případě bych chtěl upřesnit, o jaké nářečí se jedná. A pak jste řekl, že se nejedná o nářečí, ale o češtinu. Přiznám se, že vám nerozumím.

Přihlásil jsem se ale k tomu, aniž bych chtěl soutěžit s panem profesorem politologie, abych se pokusil vysvětlit ten rozpor, když někdo říká "nejsem politik", a přitom objektivně politik je. Z určitého úhlu pohledu jsou veřejné rozpočty neustálým zápasem mezi organizovanou menšinou, která si chce urvat z veřejných rozpočtů více, než jí přísluší, proti neorganizované většině, které se říká daňoví poplatníci. Povinností politiků by mělo být stát na straně té neorganizované většiny. Z tohoto pohledu Andrej Babiš politikem nepochybně není. Nicméně k tomu výroku "nejsem politik" doporučuji vždycky dodat toto mé odborné vysvětlení.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, včetně dodržení času. Jako další s faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Stanjura. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Chtěl bych vaším prostřednictvím upozornit pana poslance Babiše, že svou osobu neuvěřitelně přeceňuje. Fakt naším programem není žádný antibabiš. Naším programem není mluvit o vás. Naším programem je prosazovat svoje nápady, svoje podněty, svoje hodnoty a upozorňovat na to, co se nám nezdá v těch vašich. Ale k té vaší velikosti, jak jste oslněn tím, jak ten Andrej Babiš je ten nejdůležitější minimálně v České republice, tak se zcela mylně domníváte, že se vaší osobou programově zabýváme. To vy tady vždycky říkáte "mám na vás ty informace, mám na vás ty informace" a ještě jednou "mám na vás ty informace". Vy se zabýváte námi a ne programem. A na věcné otázky nejste ochoten nebo schopen odpovídat. To je mi úplně jedno, co si z toho vyberete.

Tak ještě jednou - nejste tak veliký, nejste tak důležitý, abyste byl součástí našeho programu. (Sporé zatleskání napravo.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dalším přihlášeným s faktickou poznámkou je pan poslanec Josef Hájek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Josef Hájek: Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, já jsem z Moravskoslezského kraje. Nevím, jestli pan Korte tam někdy byl, ale tam česky nemluví téměř nikdo. (Výbuch smíchu a spontánní potlesk.) Takže se obávám, že pokud ve mně zase vzniknou emoce a přeskočím do té naší moravskoslezštiny, tak že budete zase také žádat nějakého překladatele.

Já jsem Čech udělaný v Prešově, takže mám také nějaké slovenské kořeny (smích v sále), ale narozený v Olomouci, takže splňuji veškeré náležitosti českého občanství.

Já bych jenom poprosil, protože se to zase zvrhává někam, kam, myslím, nikdo z nás nechtěl, ale tady používáte, třeba pan Korte, pan Kalousek, latinská slova, takže pro nás horníky, prosím vás, přeložte nám to vždycky do češtiny. Děkuji. (Potlesk ze středu sálu.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další s faktickou poznámku je řádně přihlášen pan poslanec Opálka. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Pan kolega Hájek mi to vzal z úst. Víte, já jsem se také vystrašil, když vystoupil kolega Korte, protože podle čeho tu češtinu budeme řešit? Zákon o českém jazyku minulé Sněmovny, když je předkládal klub KSČM, zamítly. Máme tady sice akademický slovník, ale já se přiznám, že v rodině, ve které jsem vyrůstal, jsme mluvili slezsky. Ono to Slezsko je rázovitý kraj a někdy mám s češtinou problémy i dnes. Takže teď jsem se lekl, jestli nebudeme překládáni i my. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Další s faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Zlatuška. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Pane předsedající, já jsem jednak chtěl podotknout, že pokud kolega Korte tady trvá na tom překládání, že by měl nejdříve dokázat svou tezi, že zde neslyší češtinu, a doložit to například znaleckým posudkem. Neexistuje žádná norma. Jsem si vědom toho, že pan poslanec Korte se může identifikovat s naším bývalým východním sousedem. V Rusku teď zrovna prezident Putin prosadil zákon, že se musí mluvit spisovně a nesmějí se používat sprostá slova. A to tady bohudík ještě nemáme.

Tady se mluvilo v politologických termínech kdo je, nebo není politik. Chtěl bych našemu ctěnému kolegovi předsedovi ODS připomenout, jak moc se vyplatí hrát si na nepolitika, být ve spojení s příslušnou politickou stranou, a pak člověk skončí jako předseda. (Smích a potlesk ze středu sálu.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále v pořadí s faktickou poznámkou je pan poslanec Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedající. Paní a pánové, blíží se 11. hodina, na kdy jsme jako Poslanecká sněmovna svým včerejším rozhodnutím zařadili tuším body 4 a 5, nebo 5 a 6, další velmi důležité téma, zákon o potravinách, kde jsem také zpravodajem, a rád bych si alespoň mezi těmi body oddechl. Ale o tom to není.

Já vím, že nemohu někomu brát - jsou tady postavy, které mohou mluvit kdykoliv a k čemukoliv, protože mají přednostní právo a jsme předsedy klubů a takové právo máme a to si uhájíme, ale v této chvíli bych chtěl požádat nebo vyzvat - ty spory, kdo je, nebo není politik, kdo koho sleduje nebo obžalovává atd., prostě všechny spory, které se netýkají toho, co je napsáno jako že to je tento bod, Zpráva vlády o vývoji kritického stavu nezaměstnanosti v České republice, si šli vyřešit ven do kuloárů, nebo třeba po 19. hodině, po uplynutí jednacího dne, někam ke skleničce. Ale pojďme se vrátit k meritu věci, ať to nebude překládáno veřejností, jako že ten parlament dopadl jako vždycky, hora porodila myš. Zatím ani tu myš jsme v tomto bodě neporodili. Ale slyšeli jsme mnoho vzájemných napadání, urážek, invektiv, sem tam i nějakou srandičku, ale ona ta nezaměstnanost není vůbec žádná legrace. Ono je to doopravdy vážné téma. Pojďme se k němu vrátit. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Dalším řádně přihlášeným s faktickou poznámkou je pan poslanec Sklenák.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, v minulém volebním období byla sociální demokracie v opozici a mnohokrát jsme žádali Poslaneckou sněmovnu o zařazení podobných bodů, zpráv o nějakých agendách. Tehdejší vládní koalice nám zcela v každém případě tyto návrhy zamítla. My jsme se chtěli chovat jinak. Víte, že od začátku volebního období vycházíme opozici vstříc a schvalujeme zařazení bodů vlády, informace o nezaměstnanosti, o Ukrajině, o vymahatelnosti práva apod.

Ale my se nebavíme o nezaměstnanosti. A já na tento způsob debaty skutečně nejsem připraven a myslím, že ztrácíme všichni čas. Takže kolegyně a kolegové z opozice, až vám příště neschválíme zařazení nějakého takového bodu, tak se nedivte. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dalším řádně přihlášeným s faktickou poznámkou je pan poslanec Kalousek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Já se velmi omlouvám panu zpravodaji, ale nemyslím si, že pokud se zcela nesprávně používají demokratické pojmy, že si to máme vyřešit v kuloáru. Já se na rozdíl od Aristotela nedomnívám, že by tady byla elita národa. Je tu prostě normální vzorek společnosti.

Nicméně je důležité, aby tady odtud nešly matoucí pojmy, aby bylo zcela zřejmé, co je odpovědností Sněmovny, co je odpovědností vlády, kdo politik je, kdo politik není, protože matení pojmů, které v této věci tady velmi často zaznívá, potom může vést k falešným dojmům, co to je vlastně demokracie. Je nezbytné si ty základní pojmy vysvětlit, pokud se v nich neorientujeme.

Panu poslanci Hájkovi se omlouvám. Napravím to. Sancta simplicitas se většinou překládá jako svatá prostota.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další s faktickou poznámkou je pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak já jsem rád slyšel od svého kolegy pana poslance Sklenáka, že jsou k opozici vstřícnost sama. Já to tak úplně nevnímám, ale to si nestěžuji, abychom si rozuměli. Opravdu, žádná stížnost.

Tak ten bod o spravedlnosti navrhoval váš stranický kolega. Vy říkáte - vyšli jsme opozici vstříc, schválili jsme bod, který navrhl váš stranický kolega. Tento bod navrhli vaši levicoví přátelé. O opozici bych tam moc nemluvil, jo? Ale dobře, vyšli jste jim vstříc. Náš bod, který jsme navrhovali na této schůzi, neprošel, ale nestěžuji si. Tak jen abychom byli přesní. Je to právo většiny, my máme právo stejně jako vy navrhnout nějaký bod a většina to buď přijme, nebo nepřijme.

Ale když se chceme vrátit k tomu, o čem dnes vedeme debatu a kdo ji zavedl do těch zákoutí, ve kterých jsme se před chvilkou málem ztratili, no tak to byl ministr financí. Tak si v klidu, pane předsedo poslaneckého klubu ČSSD prostřednictvím pana místopředsedy, večer sedněte, přečtěte si stenozáznam od deváté hodiny a zjistíte, kdo tu přestřelku - a já s vámi souhlasím, že byla možná částečně neužitečná - spustil. Spustil ji váš koaliční kolega. Tak si to vyřiďte v koalici a nestěžujte si, že se opozice brání, když někdo na ni nesmyslně útočí.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Ještě se chci zeptat - mám zde s faktickou poznámkou přihlášeného pana poslance Kováčika, zda je to aktuální. Není to aktuální. V tom případě vás odmazávám.

A než bychom dali slovo řádně přihlášeným, chci se zeptat, zda ještě někdo je přihlášen s faktickou poznámkou do diskuse, případně s přednostním právem. Není tomu tak. V tom případě zde mám řádně přihlášené do rozpravy pana poslance Laudáta, pana poslance Zavadila a pana poslance Opálky. Chci se zeptat, zda tyto přihlášky stále platí. Pan poslanec Laudát tady je. (Poslanec Laudát přistupuje k mikrofonu.)

Chci pouze říci, že je 10.59 a od 11 hodin máme pevně zařazené body, které jsme si odhlasovali. Z pochopitelných důvodů - omlouvám se vám, pane poslanče - přerušuji tento bod a budeme se k němu muset vrátit na dalším jednání, protože jsme si řádně odhlasovali pevně zařazené dva body. Poté co se do bodu vrátíme, budete moci dále diskutovat.

Dámy a pánové, tak jak jsme si ráno odhlasovali, tak na 11. hodinu máme pevně zařazen bod

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP