Středa 19. března 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Gazdík)

20.
Senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší
/sněmovní tisk 77/ - prvé čtení

Stanovisko vlády jste obdrželi jako sněmovní tisk 77/1. Z pověření Senátu předložený návrh uvede pan senátor Jiří Bis, kterého srdečně vítám. Prosím, aby se ujal slova.

Vítejte, pane senátore. Prosím, máte slovo.

 

Senátor Jiří Bis: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně a poslanci, předkládám vám drobnou novelu zákona o ovzduší, a sice předložený návrh, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Doplňuje možnost výměny emisních stropů mezi provozovateli a odstraňuje další nedostatky současné podoby zákona vyplývající ze zkušeností s jeho aplikací.

Provozovatelé menších stacionárních zdrojů zahrnutých do přechodného národního plánu jsou stávajícím zněním zákona podstatně znevýhodněni. Zatímco velcí provozovatelé s velkým množstvím zdrojů mohou v rámci portfólia jimi provozovaných zdrojů optimálně rozložit připravované investice ke snižování vlivu na životní prostředí a zvyšování účinnosti výroby energií, menší provozovatelé, často pouze s jedním zdrojem, tuto možnost nemají, což vede ke zbytečnému zvyšování nákladů bez efektu pro životní prostředí. (Silný hluk v sále.)

Novelizační bod směřuje k umožnění výměny části emisních stropů mezi provozovateli s vyloučením možnosti zvýšení emisí za Českou republiku i v rámci nejzatíženějších oblastí. Rychlé přijetí této změny je zásadní pro přípravu investic a odstraňuje nejistoty spojené s provozem stacionárních zdrojů menších provozovatelů.

Novelizační bod týkající se kompenzačních opatření odstraňuje rozdíl jejich aplikace mezi stacionárními zdroji a pozemními komunikacemi, což ušetří náklady na jejich realizaci na straně Ředitelství silnic a dálnic, případně měst. Zbývající novelizační body sníží administrativní zátěž na straně podniků i státních institucí a vyjasní včas některé povinnosti.

Další návrhy na úpravu zákona snižují administrativní zátěž provozovatelů, čímž dojde při plnění stejných environmentálních požadavků ke snížení nákladů.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pardon, pane senátore. Milé kolegyně, milí kolegové, já vás prosím o zachování klidu a vyslechnutí pana senátora. Prosím, snižte hladinu hluku, nebo schůzi přeruším. Děkuji.

 

Senátor Jiří Bis: V některých případech se jedná o nedostatky, resp. nepřesnosti, které se ukázaly při aplikaci zákona a jejichž změnu je potřeba provést neprodleně.

Navrhovaná úprava je tedy velmi důležitá především pro zajištění bezpečnosti dodávek energií. Snižuje administrativní náklady provozovatelů, ale nijak nesnižuje environmentální nároky v oblasti ochrany ovzduší. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu senátorovi. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro první čtení paní poslankyně Kateřina Konečná. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, nebudu vás podrobněji seznamovat s tímto senátním návrhem zákona, protože ti z vás, kteří tady byli před předčasnými volbami, se s ním již jednou mohli seznámit někdy v červenci, kdy jsme ho tady měli navržený. Návrh zákona ležel také poměrně dlouho ve vládě, dnes se ho ujal Senát a já bych chtěla tímto Senátu poděkovat za to, že to udělal, protože jde o velmi důležité novelizační změny, které se zdají být malé, zdají se být neprovázané, ale bez nichž zákon o ochraně ovzduší ztrácí svou účinnost.

Vzhledem k tomu, že čas je opravdu krátký, vzhledem k tomu, že tato novela zákona je vykomunikovaná i s Ministerstvem životního prostředí, které navíc připravilo ještě dva pozměňovací návrhy, úplně aktuální, které bychom k nim potřebovali přidat, tak abychom ten systém uvedli do pořádku, proto si jako zpravodajka dovolím navrhnout ne úplně standardní postup, a věřte mi, že jako člověk, který je tady dlouho, to nedělám ráda, ale jiná alternativa není, a to postup zkrácení projednávání tohoto zákona na 24 hodin s tím, že jsme domluveni s kolegy z výboru životního prostředí, že to během čtvrtku stihneme projednat, v pátek bychom absolvovali druhé čtení a příští týden ve středu třetí. Říkám znovu, nedělám to ráda, uvědomuji si, že si tady hrajeme poměrně hodně s termíny, ale to, že například malé kogenerační jednotky dnes není možné instalovat nebo uvádět na trh, že v této novele zákona dáváme oznamovací povinnost do 31. března, což všichni víme, že už to nestihneme, a řadu dalších věcí, které dnes trápí nejen občany, ale i naše podnikatelské prostředí, to nás opravňuje k tomu, abychom to takto urychlili.

Debata v Senátu k tomuto zákonu byla poměrně zevrubná. Tento zákon ležel jak na vládě, tak už kdysi v této budově Poslanecké sněmovny. Dnes si můžeme dovolit to takto rychle prohnat prvním, druhým a třetím čtením, o což bych vás jako zpravodajka ráda požádala. Znovu opakuji, je to vyjednáno s Ministerstvem životního prostředí i s výborem pro životní prostředí. Své kolegy jsem na to upozorňovala na poslední schůzi, že tento problém máme. Zároveň pevně doufám, že už mě nic takového podobného nepotká, protože si uvědomuji, že to není standardní proces a měli bychom ho využívat pouze v individuálních případech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Konečné. Otevírám obecnou rozpravu, do které v tuto chvíli neeviduji žádnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí do obecné rozpravy. Prosím paní zpravodajku.

 

Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji. V obecné rozpravě si dovolím se souhlasem předkladatelů, ale troufám si říci, že toto je domluvený postup, navrhnout zkrácení lhůty na projednávání na 24 hodin.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, eviduji tuto vaši žádost. Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Nevidím žádnou žádost, obecnou rozpravu tedy končím.

 

Budeme hlasovat o předloženém návrhu na zkrácení lhůty na 24 hodin. Přivolám naše kolegy z předsálí.

Zahajuji hlasování o návrhu paní zpravodajky Konečné na zkrácení lhůty u senátního návrhu zákona o ochraně ovzduší k projednání na 24 hodin.

(Konzultace mimo mikrofon.) Omlouvám se, prohlašuji toto hlasování za zmatečné. Budeme nejprve hlasovat o přikázání výborům.

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro životní prostředí. Ptám se, kdo má jiný návrh. Nikdo jiný návrh nemá. Budeme tedy hlasovat o přikázání návrhu zákona k projednání výboru pro životní prostředí. Nejprve mám ale žádost o vaše odhlášení. Všechny odhlašuji a prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Zahajuji hlasování o přikázání tohoto návrhu zákona výboru pro životní prostředí. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 32. Přihlášeno je 120 poslankyň a poslanců, pro 119, proti žádný. Návrh byl přijat.

Nyní se dostáváme k návrhu paní zpravodajky Konečné na zkrácení lhůty k projednání na 24 hodin.

Zahajuji o tomto návrhu hlasování. Kdo je pro zkrácení lhůty na 24 hodin, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 33, přihlášeno je 125 poslankyň a poslanců, pro 113, proti 9.

 

Konstatuji, že tento návrh byl přikázán výboru pro životní prostředí a lhůta byla zkrácena na 24 hodin. Děkuji panu senátorovi i paní zpravodajce a končím první čtení tohoto zákona.

 

Dalším bodem v pořadí je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP