(15.10 hodin)
(pokračuje Babiš)
Já jsem včera byl na poradě vedení Generálního finančního ředitelství a dostal jsem vlastně všechny návrhy na opatření a je jich... kolik? Je jich asi 50. A člověk má pocit, že Generální finanční ředitelství vzniklo včera. Čtyřicet osm jich je. 48! A já se ptám: Co tady doposud dělalo finanční ředitelství? Například zřízení Národního registru bankovních účtů. Bylo to na Nečasově vládě. A proč to neschválili? Proč policajt, když hledá nějakého zločince, musí psát na padesát bank? Proč nemáme centrální účet v ČNB, aby se podíval okamžitě? Protože samozřejmě u karuselových obchodů, u DPH, a znovu opakuji, je tam potenciál 2,7 % HDP a to je těch 100 mld. To je potenciál. My jsme nikdy neřekli, že vybereme 100 mld. My jsme řekli, že je potenciál. Dokonce odcházející analytik FAÚ, Kalouskův člověk pan Cícer, sám o tom v rozhovoru v časopisu Týden tento týden mluví, že 30 mld. A experti na to říkají ano. Takže to jsou ty rychlé peníze, na které bychom rádi skočili a zabránili tomu. To, že dneska nefunguje spolupráce mezi finančním úřadem a celníky, to, že například na Slovensku to mají spojené, to, že tam mají tu Kobru a my ji nemáme, to, že nám ODS zrušila FIPO - a proč nám zrušila FIPO? No protože Zimmel and company to hezky hledali no a potom přišli na politiky! Tak přece politiky nebudeme kontrolovat! Tak jsme to zrušili. Takže dneska to oddělení na policii stále funguje, na ÚOKFK. Je tam 40 lidí na odboru daní.
Takže tady mám celou kuchařku od Generálního finančního ředitelství a mohl bych to tady číst asi hodinu, ale nebudu vás tím obtěžovat.
Takže pokud se někdo ptá, jak to chceme dělat, tak nejdřív chceme zabránit podvodům v DPH, chceme si sáhnout na likviditu státu.
A ještě jsem zapomněl. Víte, kolik bere ten člověk, který má vyměřit daň? No 25 tisíc korun bere na finančním úřadě. Dvacet pět tisíc korun! A pokud je dobrý, tak ho vezme privát. Dá mu okamžitě 50, 60. Takže od těchto lidí chceme, aby dobře a poctivě vybírali daně atd. Takže tady samozřejmě začínáme skoro od znovu. Proč nemáme spojený finanční a celní úřad, jak to mají například na Slovensku, aby to bylo účinné. To je stav a úředník, který bere 25 tisíc, tak zároveň tady máme skvělé kapitálové účasti státu, že někteří generální ředitelé berou 550 tisíc a ještě mají sto procent bonus, takže mají milion sto. Ale nevím, kdo je řídil. V dozorčích radách sedí ještě dneska nominanti TOP 09 a ODS. Jak se to řídilo, můžeme vidět na České exportní bance, kde normální podnikatel asi úvěr nedostane. Je tam údajně jen nějaká vyvolená skupina několika firem. Takže to jsou všechno věci, které nás čekají. A dopad České exportní banky údajně na rozpočet má být 3,5 mld., informoval mě pan náměstek Gregor.
Ohledně toho, jak to chceme dělat, tak bych tady mohl klidně číst v podstatě implementaci daňové části naší koaliční smlouvy. Můžu vám přečíst nějaké části, pokud to někoho zajímá. Máme to přesně připraveno. Tedy za prvé, už před rokem 2015 chceme odstranění daňových nejasností vyplývajících z nového občanského práva. Za druhé, personální a technické posílení daňové správy. Za třetí, rozšíření pravidel přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Za čtvrté, zjednodušení systému, sjednocení základu, závazné posouzení nahlášené pozice. Legislativní opatření pro zlepšení výběru daní. Hlášení plateb do daňových rájů. Nevím, proč už to dávno nemáme.
Digitalizace daňové správy obecně. Na rok 2015 máme osvobození od plateb sociálního pojištění. To je to, co jsme slíbili, že absolventi a lidi nad 50, zaměstnavatel za ně nebude muset platit sociální.
Například na Ministerstvu financí všechno outsourceované. Tam se platí za trestní oznámení 200 tisíc nebo za rozhodnutí jediného akcionáře se platí skoro milion! Já bych ho sám napsal za půl hodiny, a to mám jenom dvě zkoušky z práva na vysoké ekonomické. Takže radši budu brát absolventy právnických fakult než platit 57 mil. za externí právníky. Samozřejmě že si budeme brát právníky na specializované věci, ale na základ, proč bych měl nějakého externistu? Audit - to jsou lidé, kteří kontrolují systémy. Oni nechápou ekonomiku.
Veřejná správa, to je hlavní můj šok, funguje na tom, že všechno, co je rozpočtované, se musí utratit. Oni ani vůbec nechápou, co to je šetřit - utratit. Mám dokonce na sekretariátu jednu holku na schůzky, jedna mi nosí dopisy, druhá knihu, třetí vyrábí nějaké podklady. No neskutečné. Já jsem nikdy ani sekretářku nepoužíval, protože si dělám schůzky sám esemeskami. (Veselost v sále. Potlesk poslanců ANO.) To každý ví. Teď jich tam mám asi sedm. (V sále je velký hluk.)
V roce 2015 osvobození od plateb sociálního pojištění. Snížení limitu pro hotovostní platby. Máme 15 tisíc eur. Kdybychom měli pět, tak by to možná bylo lepší. Možná bychom trochu tu černou ekonomiku potlačili.
Zrušení superhrubé mzdy. Zvýšení slevy na dani na dítě. Obnovení slevy na dani pro důchodce. To jsme slíbili. Vyšší zdanění hazardu. Prokazování původu majetku pro daňové účely. Kompetence finančního úřadu, finanční úřad nic nemůže, protože když má někdo majetek a ten to kontroluje, tak se mu vysměje. Řekne: Mám půjčku. Dneska musí finanční úřad dokazovat -
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane ministře, já se omlouvám. Prosím kolegyně a kolegy, aby zachovali klid. Děkuji.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: On line hlášení tržeb. To jsme říkali, že budeme řešit v Chorvatsku, že se zeptáme, jak jim to funguje, a že bychom to eventuálně zakoupili. Podobně je ten systém v Maďarsku.
Snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny, nenahraditelnou dětskou výživu. Tam samozřejmě asi narazíme na to, že náš koaliční partner na tom trval, ale myslíme si, že to není v Bruselu realizovatelné.
Zrušení zákona o jednotném inkasním místě a tak dále. A 2016 implementace principů, které zjednoduší správu daní, analýza odvodu zaměstnanců OSVČ a tak dále.
Takže tady je na několika, nevím, kolik to je, asi 40 stranách plán. Takže my víme, co děláme. Pokud si někdo myslí, že teď se všechno změní a stane se zázrak, Česká republika, která se stále zadlužovala, a saldo minulý rok, není to pravda, protože minulý rok se za 12 mld. nepostavily dálnice, vracely se peníze, takže celá úspora byla vlastně tím, že se škrtilo, že nebyly investice. Protože samozřejmě dneska resort dopravy je v troskách. Pamatujeme si na Řebíčka. Ten si koupil místo ve vládě za peníze. My jsme tomu před volbami nevěřili a potom to byla pravda. Zaparkoval svoji firmu někde netransparentně, asi bych to měl tak udělat, abych neměl střet zájmů, a tvářil se, že mu nepatří. Potom na to nahrnul asi 12 mld. zakázek a potom to prodal. Podobně to udělali i ostatní. Já tím, že se snažím být transparentní, tak samozřejmě jsem za to napadán.
Takže pokud si někdo myslí, že se stane zázrak, a určitě Nobelovu cenu nedostanu, ani na to neaspiruji. Tady jde o to, že občané této země potřebují mít pocit, že skončilo to, co tady bylo - plýtvání, korupce, skandály, netransparentnost. A my budeme chtít transparentnost. Pan ministr Němeček bude chtít peníze a já mu řeknu fajn, tak ať ukáže VZP, jak teče těch 70 mld. do 140 nemocnic a ať přesně ukáže částky a zároveň, jak ty nemocnice hospodaří a kdo to řídí. A taky bychom chtěli vědět, jak tam hospodaří ostatní, protože ve zdravotnictví a všude je obrovský prostor. ***