(12.00 hodin)

 

Poslanec Martin Kolovratník: Dobré odpoledne, nebo poledne, abych byl přesnější. Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážení členové vlády, paní poslankyně a páni poslanci, myslím, že osobně tu mohu přivítat i naše mladé diváky, studenty na tribuně. Jsme rádi, že mají zájem o práci Poslanecké sněmovny, a dnes ji uvidí v akci.

Rád bych vás seznámil s tím, že volební komise obdržela ve stanovené lhůtě 3. února od poslaneckých klubů návrhy na změny v orgánech Poslanecké sněmovny a přijala k nim na své 6. schůzi dne 4. února své usnesení číslo 35. Jednalo se o nominace do orgánů Sněmovny za poslance, kteří byli jmenováni členy vlády. Toto usnesení máte všichni rozdáno na svých lavicích. Pro jistotu ho před rozpravou ještě v rychlosti přečtu.

Dne 6. února proběhla volba místopředsedy Poslanecké sněmovny, který nahradil místopředsedu Pavla Bělobrádka, který také odešel do vlády, a téhož dne místopředseda volební komise poslanec Jan Klán vyhlásil na mikrofon ve Sněmovně další lhůtu na návrhy změn ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. Jednalo se o místo ve výboru uvolněné zvoleným místopředsedou panem poslancem Janem Bartoškem. Volební komise na své 7. schůzi dne 11. února přijala usnesení k této jediné změně v orgánech Poslanecké sněmovny, byla to rezignace pana poslance Jana Bartoška na členství ve výboru pro sociální politiku, a poslanecký klub KDU-ČSL ve vyhlášené lhůtě doručil nominaci pana poslance Víta Kaňkovského. Je to usnesení číslo 38, které volební komise k této jediné změně přijala a není rozdáno na vašich lavicích, samozřejmě vám ho za malou chvíli přečtu.

Ještě kraťoučká rekapitulace ke způsobu voleb. Zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že změny v ustavených orgánech a komisích lze provádět jen se souhlasem Poslanecké sněmovny a volba se koná většinovým způsobem. Jednací řád Poslanecké sněmovny však nestanoví způsob hlasování, a protože volba výborů, komisí a delegací probíhala vždy veřejným hlasováním, volební komise vám navrhuje i tuto volbu provést formou veřejnou, tedy formou pomocí hlasovacího zařízení.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já se moc omlouvám. Prosím všechny naše kolegy a kolegyně, aby se ztišili, abyste je nemusel takhle překřikovat. Děkuji.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já děkuji a budu pokračovat. Doporučím, aby po rozpravě k navrženým kandidátům Sněmovna nejprve jedním hlasováním konstatovala rezignaci poslanců a poté aby Sněmovna provedla volbu nových členů výborů a komisí Poslanecké sněmovny tak, jak je navrhly poslanecké kluby. I zde komise navrhuje veřejnou volbu pomocí hlasovacího zařízení en bloc.

V rychlosti vás, vážené kolegyně a kolegové, seznámím s oním usnesením volební komise č. 35 ze 6. schůze dne 4. února. Co se týká rezignací, tak volební komise souhlasí s rezignací poslance Petra Kořenka v ústavněprávním výboru a nominace jsou následující: Ludvík Hovorka do mandátového a imunitního výboru, Josef Vozdecký a Josef Uhlík do rozpočtového výboru, Radek Vondráček do výboru organizačního, Tomáš Jan Podivínský do volebního výboru, Josef Kott do výboru pro evropské záležitosti, Martin Kolovratník do výboru hospodářského, Miloš Babiš, Marie Benešová a Vlastimil Vozka do ústavněprávního výboru, Bohuslav Chalupa do výboru pro bezpečnost, Tomáš Jan Podivínský do výboru pro životní prostředí, Rostislav Vyzula do zahraničního výboru, Petr Kudela do zemědělského výboru, Pavel Čihák do volební komise, Ivan Gabal a Bohuslav Chalupa do stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a konečně Ondřej Benešík a Ivana Benešová - nominace do stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění OBSE. To bylo usnesení číslo 35.

A v rychlosti usnesení číslo 38. To byla ona jedna rezignace a jedna nominace ve výboru pro sociální politiku. Rezignaci podal Jan Bartošek za KDU-ČSL a nominován je za stejný poslanecký klub Vít Kaňkovský.

Nyní vás, paní předsedající, prosím, abyste otevřela rozpravu.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji předsedovi volební komise a otevírám tímto rozpravu k tomuto bodu. Do rozpravy nemám nikoho přihlášeného, končím tedy rozpravu a znovu předávám slovo předsedovi volební komise a poprosím ho, aby nás provedl hlasováním.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Já jsem si byl pro svou hlasovací kartu. Nyní tedy prosím, paní předsedající, abyste nechala hlasovat o rezignaci poslanců, resp. poslance v orgánech Sněmovny, je to ono usnesení číslo 38 a také 35.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano. Zahajuji tedy hlasování a táži se, kdo je pro. Děkuji.

Hlasování končím a s tímto výsledkem: v hlasování číslo 125 přihlášeno 160 poslanců, pro 137, takže návrh byl přijat.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Nyní bychom měli jedním hlasováním zvolit poslance do výborů a komisí Poslanecké sněmovny na základě nových návrhů a nominací, opět opakuji, v usneseních číslo 35 a 38 z volební komise.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Zahajuji hlasování k tomuto návrhu. Kdo je pro?

Hlasování končím s tímto výsledkem: v hlasování číslo 126 přihlášeno 160 poslanců, pro 138. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já vám děkuji a nyní můžeme zahájit bod

 

57.
Návrh Poslanecké sněmovny na volbu kandidátů na členy
Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (2)

Prosím, paní předsedající, abyste zahájila tento bod.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Na lavice vám bylo rozdáno usnesení volební komise číslo 32 ze dne 23. ledna 2014. Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise pan poslanec Martin Kolovratník.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za slovo. Konstatuji k onomu usnesení, které vám bylo rozdáno, že bylo také e-mailem zasláno předsedům poslaneckých klubů. Pro jistotu v rychlosti toto usnesení přečtu. Je to usnesení číslo 32 volební komise ze dne 23. Ledna.

Návrhy kandidátů na volbu členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů jsou následující: TOP 09 a Starostové navrhli pana Zdeňka Bártu, ČSSD paní Milenu Bartlovou, ANO navrhlo paní Ivetu Hláseckou, ODS paní Jaroslavu Janderovou, KDU-ČSL paní Ivanu Kouckou a pana Eduarda Stehlíka. Jedna nominace, a to nominace hnutí Úsvit, byla z návrhu stažena, byla to nominace kandidáta Jaroslava Nováka, a proto budeme volit ze bývajících šesti kandidátů.

Protože se jedná o volbu kandidátů, které volí Senát, tedy které Sněmovna navrhuje Senátu a Senát z nich poté volí - a teď vás prosím o pozornost - volba bude jednokolová. Vzhledem k tomu, že Senát bude volit z návrhů, které mu dodá Poslanecká sněmovna, dva členy ústavu, resp. rady ústavu, a není nijak upraveno, kolik nominací může Poslanecká sněmovna předložit, znamená to, že každý z těchto kandidátů, se kterými jsem vás seznámil, pokud dostane nadpoloviční počet hlasů, je Poslaneckou sněmovnou nominován.

Volební komise navrhuje volbu tajnou. Podotýkám, že o tomto způsobu volby musíme rozhodnout hlasováním.

Nyní vás, paní předsedající, prosím, abyste otevřela rozpravu jak k navrženým kandidátům, tak i k navrženému způsobu volby.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Dobrá tedy. Otevírám rozpravu k těmto bodům. Do rozpravy nemám nikoho přihlášeno, tedy rozpravu končím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já děkuji a teď prosím, abychom hlasovali o volební komisí navrženém způsobu volby, tedy o tajné volbě.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Dobrá tedy. Zahajuji hlasování k tomuto návrhu. Kdo je pro? Proti?

Hlasování končí s tímto výsledkem: je to hlasování číslo 127, přihlášeno 162, pro 128. Návrh byl přijat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP