Pátek 7. února 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
30.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 198/2002 Sb.,
o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů
(zákon o dobrovolnické službě), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 76/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr vnitra Milan Chovanec. Prosím, aby se ujal slova. Prosím, pane ministře.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych na základě pověření vlády uvedl vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o dobrovolnické službě. Vládní návrh zákona byl zpracován za účelem přizpůsobení zákona o dobrovolnické službě rekodifikovanému soukromému právu. Zohledňuje taktéž požadavky formulované v usnesení vlády na to, aby se zákon o dobrovolnické službě vztahoval i na tradiční dobrovolnické práce v nestátních neziskových organizacích na členském principu, ve školách a školských zařízeních, a požadavek na zakotvení získání certifikátů ověřených pracovní zkušeností získaných v průběhu dobrovolnických činností.
Vláda si dovoluje požádat předsedu Poslanecké sněmovny, aby navrhl Poslanecké sněmovně zkrátit lhůtu pro projednání návrhu zákona přikázaným výborem, případně výbory, o 30 dnů, a to s ohledem k neslučitelnosti některých institutů zákona o dobrovolnické službě s rekodifikovaným soukromým právem. Například nové právní formy právnických osob, které mají problém získat akreditaci a stávající akreditované organizace, nemohou plně využívat možnosti změny své právní formy.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za jeho úvodní slovo a prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro první čtení poslankyně Jana Hnyková. Prosím, paní poslankyně máte slovo ke své zpravodajské zprávě.
Poslankyně Jana Hnyková: Vážený pane předsedající, vážené dámy a vážení pánové, byla jsem jmenovaná zpravodajem k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon číslo 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě, sněmovní tisk 76. Jak už jsme zde slyšeli, cílem návrhu novely je zabezpečit možnost aplikace zákona o dobrovolnické službě v souvislosti s rekodifikací soukromého práva ve vztahu k zákonu, a to k občanskému zákoníku a zákonu o obchodních korporacích a k úkolům, které vyplývají z usnesení vlády č. 611/2007 a č. 108/2013. Nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích zavádí do českého právního řádu některé nové formy právnických osob a nebo mění obsah stávajících, na což předkládaná novela reaguje. Pan ministr nám zde sdělil, čeho se to týká.
Závěrem bych jenom zhodnotila novelu zákona o dobrovolnické službě. Tato novela není náročná, obsahuje minimum změn, které reagují pouze na nové právní podmínky a přijaté zákony či další opatření. Zásadním způsobem mění právní úpravu právnických osob soukromého práva, včetně nestátních neziskových organizací, které jsou nyní novými subjekty zákona o dobrovolnické službě. Tyto neziskové organizace jsou v postavení tzv. vysílajících organizací podle zákona o dobrovolnické službě, které mohou mít akreditovaný projev nebo program podle tohoto zákona.
Tato novela není náročná, jak už jsem řekla před chvílí, a zásadním způsobem nezasahuje do obsahu nebo smyslu dobrovolnické služby, naopak se snaží toto v nových podmínkách zachovat, nenutí dotčené subjekty k žádným urychleným změnám, a je tedy zároveň i ve velmi krátkém termínu aplikovatelná. Zároveň ovšem nedojde k takovým zásadním změnám, které by zákon o dobrovolnické službě potřeboval. Přijetí navrhované novely zákona umožní plnou aplikovatelnost zákona, neboť přiměřeně reaguje na nové právní prostředí tak, jak je nastaveno v novém občanském zákoníku a zákonu o obchodních korporací.
Na závěr ovšem musím zkonstatovat, že tento návrh považuji pouze za malou novelu a předpokládám, že nám vláda v gesci ministerstva vnitra předloží v budoucnu zcela novou právní úpravu, která by se týkala dobrovolnictví v celé jeho šíři a vyjadřovala podporu všem formám dobrovolnických aktivit. Zákon musí zahrnovat obecnou úpravu dobrovolnictví a na druhé straně akreditovanou dobrovolnickou službu. Benefity vyplývající nyní ze zákona o dobrovolnické službě by se měly rozšířit na celé spektrum dobrovolnictví. Jedná se zejména o daňové výhody a možnost spolufinancování projektů ze státního rozpočtu vyčíslením dobrovolnické práce. Nepřijetí návrhu zákona s účinností v co nejkratší době bude mít za následek částečnou nekompatibilitu zákona o dobrovolnické službě s rekodifikovaným soukromým právem. Nové právní formy právnických osob nebudou moci získat akreditaci. Stávající akreditované organizace nebudou moci využít možností změny své právní formy, aby tato lépe odpovídala jejich potřebám. V případě, že tak učiní, bude jim muset být odebrána akreditace, což zkomplikuje jejich čerpání dotací a způsobí jejich finanční destabilizaci.
Z těchto důvodů navrhuji Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky také zkrátit lhůtu pro projednání návrhu zákona přikázaným výborem, případně výbory, a to o 30 dnů, a navrhuji k projednání výboru pro sociální politiku. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce a otevírám obecnou rozpravu. Zároveň, než ji začneme, přečtu další dvě omluvy. Paní poslankyně Balaštíková a pan poslanec Vondráček se omlouvají od 11.30 hodin z pracovních důvodů.
Zároveň požádám kolegy o klid, abychom mohli v pořádku projednávat další kroky v tomto zákoně.
Jako první je do obecné rozpravy přihlášena paní poslankyně Gabriela Pecková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Gabriela Pecková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážená vládo, dámy a pánové, navážu na slova paní zpravodajky. Zákon o dobrovolnické službě si skutečně vyžádá komplexní proměny, ale myslím, že trochu nově nazvaným vysílajícím organizacím bychom mohli ulevit už nyní. Jedná se sice o to, že v tomto návrhu zákona je doba, na kterou je udělena akreditace těmto organizacím, tří let. Vzhledem k tomu ale, že o dotaci nelze žádat pro rok, ve kterém tato akreditace končí a termín pro podávání žádosti o dotace je 30. září, dochází de facto k tomu, že o prodloužení akreditace je tedy nutno žádat ne po třech letech, jaká je doba její platnosti, ale už po dvou letech, aby bylo možno požádat zároveň i o dotaci.
Nemám nic proti zkrácení doby projednávání ve výborech, ale budu ráda, když bude přikázán tento návrh výboru pro sociální politiku, a ve druhém čtení bych se přihlásila a podala bych pozměňovací návrh, kde by doba akreditace ze tří let byla prodloužena na čtyři roky. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Gabriele Peckové. Nemám další písemnou přihlášku do rozpravy. Ptám se, kdo se hlásí z místa. Nikoho nevidím, rozpravu tedy mohu ukončit. Ptám se, je-li zájem o závěrečné slovo - pane ministře, paní zpravodajko? Není tomu tak.
Nezazněl žádný návrh na vrácení nebo na zamítnutí. Ve zprávě paní zpravodajky zazněl návrh na zkrácení lhůty o 30 dnů. Budeme se tedy zabývat návrhy na přikázání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Můžeme přistoupit k hlasování, a to k hlasování pořadové číslo 74, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přikázání výboru pro sociální politiku. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 74, z přítomných 157 pro 128, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Nyní budeme hlasovat o zkrácení lhůty k projednání o 30 dnů. Rozhodneme v hlasování číslo 75, které jsem právě zahájil, a ptám se, kdo je pro zkrácení lhůty k projednání lhůty o 30 dnů. Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 75, z přítomných 158 pro 100, proti 8. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku a lhůta k jeho projednání byla zkrácena o 30 dnů. Děkuji panu ministrovi, děkuji paní zpravodajce a končím projednávání bodu č. 30.
Ještě před zahájením dalšího bodu je tady další omluva, a to omluva pana poslance Martina Novotného, který se z pracovních důvodů omlouvá z dnešního jednání Poslanecké sněmovny.
Nyní jsme u bodu č. 2, kterým je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.