Čtvrtek 12. prosince 2013, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
29.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky
a vládou Andorrského knížectví o výměně informací v daňových záležitostech,
která byla podepsána v Madridu dne 11. června 2013
/sněmovní tisk 15/ - prvé čtení
Sněmovní tisk 15 máte před sebou. Žádám, aby uvedený návrh přednesl Poslanecké sněmovně místopředseda vlády a ministr financí v demisi Jan Fischer.
Místopředseda vlády a ministr financí ČR Jan Fischer: Děkuji mnohokrát za slovo. Pane předsedající, paní poslankyně, páni poslanci, dovolte mi, abych odůvodnil vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Andorrského knížectví o výměně informací v daňových záležitostech. Dohoda byla podepsána dne 11. června letošního roku v Madridu. Za Českou republiku ji podepsal velvyslanec České republiky pan Karel Beran, za vládu Andorrského knížectví její velvyslanec pan Jaume Gaytan Sansa.
Je vhodné v této souvislosti připomenout, že Ministerstvo financí ve spolupráci s Generálním finančním ředitelstvím vede řadu jednání s tzv. daňovými ráji, která prozatím vyústila ve sjednání třinácti konečných návrhů textů dohod o výměně daňových informací včetně této, z nichž sedm je již platných a vyhlášených ve Sbírce mezinárodních smluv. Zbývající dohody jsou v současné době v různých fázích legislativního procesu. To vše s cílem posílit systém mezinárodní výměny informací ve věcech daňových tak, aby pokrýval také jurisdikce, které svým daňovým režimem ne zcela vyhovují principům spravedlivé daňové soutěže a které tak umožňují snižování daňových příjmů v ostatních státech mezinárodního společenství, tedy i v České republice.
Předložená dohoda byla sjednána podle vzorového textu schváleného usnesením vlády č. 227 z 22. března 2010 a plně vyhovuje standardům OECD pro mezinárodní výměnu informací v daňové oblasti. Předmětem dohody jsou platné daně zavedené právními předpisy smluvních stran. Informace poskytnuté na základě této dohody podléhají daňové mlčenlivosti a mohou se týkat pouze zdaňovacích období následujících po vstupu dohody v platnost.
Uzavřením dohody získá Česká republika možnost dožádání příslušného orgánu smluvního státu o informaci, která je předvídatelně významná pro zjištění, stanovení a zajištění úhrady daní včetně vyšetřování nebo stíhání daňových trestných činů.
Smluvní strany se zavazují na žádost poskytnout také informace, které jsou v držení bank nebo jiných finančních institucí. Kromě možnosti doměření daně tak lze od těchto opatření očekávat také zvýšení daňové disciplíny tuzemských daňových rezidentů do budoucna. Sjednání této dohody by mělo mít nejen příznivý fiskální dopad na příjmy České republiky, ale současně, možná především, přispět ke zvýšení prevence finanční kriminality.
Jurisdikce s preferenčním daňovým režimem do současné doby odmítaly spolupráci v oblasti výměny daňově relevantních informací a neměly s Českou republikou uzavřenu žádnou mezinárodní dohodu zavazující je k takové výměně. Sjednání této dohody o výměně informací v daňové oblasti tak lze považovat za úspěch České republiky při vyjednávání mezinárodních daňových smluv. Doporučuji proto Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s ratifikací této dohody.
Paní poslankyně, páni poslanci, děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru financí a místopředsedovi vlády Janu Fischerovi za předložení návrhu.
Nyní požádám předsedu zahraničního výboru, pana poslance Karla Schwarzenberga, aby nám navrhl zpravodaje pro prvé čtení. (Chvíli čeká.) Pane předsedo? Nebo jestli tak učiní místo pana předsedy kolega Holík? Nevím, jaká je dělba práce ve výboru zahraničním. (K mikrofonu přistupuje poslanec Schwarzenberg.) Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Karel Schwarzenberg: Já bych prosil, aby pro dohodu mezi vládou České republiky a vládou Andorrského knížectví byl zpravodajem zahraničního výboru poslanec Pavel Holík.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji, pane předsedo. To musíme odhlasovat.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 57 a ptám se, kdo je pro, aby zpravodajem pro první čtení byl pan kolega Pavel Holík. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 57, z přítomných 159 pro 149, proti nikdo.
Prosím tedy určeného zpravodaje, pana poslance Pavla Holíka, aby se ujal své zpravodajské zprávy. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jaroslav Holík: Děkuji. Mé vystoupení bude krátké, vážený pane předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové. Byl zde přednesen vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Andorrského knížectví o výměně informací v daňových záležitostech, která byla podepsána v Madridu dne 11. června 2013. Doporučuji přikázat tento vládní návrh k projednání zahraničnímu výboru.
Děkuji za slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu a konstatuji, že do ní nemám žádnou přihlášku. Ptám se, jestli se někdo hlásí z místa. Nikoho nevidím, rozpravu končím.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Rozpočtáři nemají zájem.
Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 58, které jsem právě zahájil, a ptám se, kdo je pro přikázání zahraničnímu výboru. Je někdo proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 58, z přítomných 162 pro 154, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru a lhůta k projednání je podle zákona. Děkuji a končím bod číslo 29.
Požádám ještě při pokračování pana ministra a místopředsedu vlády Jana Fischera, protože budeme projednávat bod
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.