(16.10 hodin)
(pokračuje Jurásková)
V souladu s usnesením vlády číslo 617 ze dne 4. května 2009 a v rámci legitimního transparentního postupu daného zákonem číslo 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, ve znění pozdějších předpisů, nabylo Ministerstvo zdravotnictví cenné papíry této již existující společnosti Národní tkáňové centrum, akciová společnost, v nominální hodnotě.
Zde je nutné zdůraznit, že Ministerstvo zdravotnictví nikdy nebylo spoluzakladatelem společnosti Národní tkáňové centrum, akciová společnost, jak mylně informovala média. Ministerstvo zdravotnictví postupovalo striktně dle zákona o majetku České republiky, nikoliv podle zákona o velké privatizaci. Nejedná se proto o privatizaci, nebyl privatizován majetek České republiky, a v této souvislosti je zcela zřejmé, že některé deníky použily pojem privatizace pouze účelově. Uvedený model spoluúčasti státu na společnosti Národní tkáňové centrum, akciová společnost, byl Ministerstvem zdravotnictví zvolen pro svoji hospodárnost a funkčnost, neboť nejen že řeší faktické nepříznivé dopady evropské legislativy a tím i zachování produkce tkáňových transplantátů, ale především umožňuje rozvoj léčby léčivými přípravky pro moderní terapii ve prospěch pacientů v České republice a je ekonomicky výhodný pro stát. Stát nenese nutné finanční náklady spojené s modernizací odpovídající infrastruktury pro zpracování tkáňových transplantátů a za nominální hodnotu podílu získává účast na unikátním zařízení pro produkci přípravků moderní terapie. Nabývání majetkových podílů v obchodních společnostech a zakládání obchodních společností, které jsou určeny k obhospodařování zbytných, nebo naopak specializovaných strategických nebo finančně náročných aktivit, je v České republice standardní. Majetkové podíly v obchodních společnostech jsou v rámci vlastního portfolia drženy mj. Ministerstvem financí, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem dopravy nebo Ministerstvem zemědělství. Tkáňové banky jsou ve vlastnictví soukromých společností běžně. V Evropské unii je to např. v Německu, Španělsku, ve Velké Británii, ve světě ve Spojených státech, v Jižní Koreji nebo v Japonsku.
Jaký je současný stav Tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno. Je nutné zdůraznit, že činnost společnosti Národní tkáňové centrum není zcela shodná s činností Tkáňové banky. Činnost Národního tkáňového centra je zaměřena za prvé na oblast aplikace moderní terapie, které se Tkáňová banka věnovala pouze okrajově, za druhé k rozvoji v této oblasti, kde jí chyběly patenty a odpovídající know-how. Jedná se tedy o podporu zcela nové činnosti. Činnost společnosti je zaměřena také na nakládání s tkáňovými transplantáty.
Zákonem o lidských buňkách a tkáních byl stanoven nejzazší termín pro zprovoznění odpovídajících prostor tkáňových bank dle v zákoně a v evropské legislativě uvedených standardů k 30. dubnu 2009. Tkáňová banka Fakultní nemocnice Brno provádí aktivity týkající se zpracovávání tkáňových transplantátů ve výjimkou časově ohraničeném rozsahu od tohoto data do konce roku 2010. Důvodem je nedostatečná kapacita a časově omezená kvalita prostor. Modernizace a využití těchto prostor do tohoto alespoň dočasného standardu byla umožněna financováním specializované technologie společnosti PrimeCell. To vedlo k zachování léčby širokého spektra pacientů tkáňovými transplantáty.
Stát by byl nucen z rozpočtové kapitoly Ministerstva zdravotnictví vyčlenit na financování záměru tkáňového zařízení v Brně odpovídajícího velikostí a zaměřením Národnímu tkáňovému centru jednorázovou investici ve výši téměř tři čtvrtě miliardy korun v letech 2009 a 2010.
Na Národní tkáňové centrum nepřechází žádný majetek ze stávající Tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno. Jak již bylo uvedeno, stávající prostory nejsou dostatečně technologicky vybaveny a nesplňují tvrdé legislativní podmínky pro zachování tkáňového bankovnictví ve Fakultní nemocnici Brno. Národní tkáňové centrum buduje úplně nové špičkové výrobní a vývojové zázemí v blízkosti nemocnice na vlastní náklady. Výše investice bude činit minimálně 336 milionů korun v roce 2010. Jedná se především o zázemí pro produkci přípravků moderní terapie, terapeutických metod užívaných vlastní buňky pacientů v mnoha případech v kombinaci s nanovlákenným nosičem. Nové prostory umožní jednak zachovat kvalitu a dále zvýšit bezpečnost přípravy stávajících produktů - transplantátů - a nadále ji udržovat. Klíčový je však další rozvoj v oblasti moderní terapie a inovace nových přípravků moderní medicíny. Již nyní je v Národním tkáňovém centru ve vývoji šest nových přípravků. Nové pracoviště poskytne i v Evropě naprosto unikátní zázemí. Jedná se o kombinaci nanotechnologického výrobního zařízení a robotiky na světové úrovni.
Jak se o své právo postaral stát. Ministerstvo zdravotnictví je majitelem 24procentního podílu na základním kapitálu společnosti Národní tkáňové centrum, akciová společnost, PrimeCell je majitelem 76 % společnosti. Ministerstvo nabylo akcie společnosti dne 19. 8. 2009 na základě usnesení vlády ze dne 4. 5. 2009 dle režimu zákona o nakládání s majetkem státu. Společnost fakticky sídlí na adrese Campus Science Park, Palachovo náměstí 726/2, Brno, v bezprostřední blízkosti nemocnice, a to od 15. 11. 2009; oficiální sídlo Chopinova 13, Brno, je pouze dočasné.
Z důvodu zamezení možných rizik a učinění preventivních opatření k ochraně nabytých cenných papírů společnosti Národní tkáňové centrum a dále k zajištění dozoru a podílu na obchodním vedení společnosti Ministerstvo zdravotnictví učinilo následující opatření: Uzavřelo akcionářskou smlouvu, která jasně vymezuje povinnosti partnera ve společném podniku. Sepsalo a prosadilo stanovy ve znění revidovaném Ministerstvem zdravotnictví. Stanovy jsou klíčovým dokumentem společnosti sepsaným za účasti notáře a jsou veřejnou listinou.
Mechanismy kontroly dle stanov společnosti jsou: Rozhodování valné hromady společnosti v klíčových otázkách. K rozhodnutí valné hromady je pro přijetí mj. u následujících skutečností nezbytný kvalifikovaný souhlas alespoň 90 % všech akcionářů. Jsou to tyto klíčové otázky: Změny stanov. Stanovy jsou ústředním dokumentem společnosti, neměnným bez notářského zápisu; jak je patrné, k jakékoli změně by muselo dojít pouze a jedině se souhlasem státu, neboť stát disponuje 24 %, tedy zastupuje 24 % akcionářů na valné hromadě. Dalšími klíčovými otázkami, k nimž je nutné kvalifikovaného souhlasu alespoň 90 % všech akcionářů, jsou změna druhu nebo formy akcií, změna práv spojených s určitým druhem akcií, omezení převoditelnosti akcií. V případě rozhodnutí valné hromady, mj. rozhodnutí o zvýšení nebo snížení základního kapitálu, nemůže dojít tedy ke zředění, zmenšení majetkového podílu státu bez jeho souhlasu.
Rozhodnutí o rozdělení zisku a ztráty a schválení smlouvy týkající se převodu zisku: Společnost vyplácí zisk pod dohledem státu, ztrátu není možné dle obchodního zákoníku převést na akcionáře. Rozhodnutí o odměňování představenstva a dozorčí rady a o stanovení tantiém členům představenstva a dozorčí rady. Je třeba, aby rozhodnutí valné hromady bylo schváleno alespoň 90 % hlasů přítomných akcionářů. ***